Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vádí hernímu notebooku že je neustále nabitý ?

Ahoj, mám už asi přes rok herní notebook msi gf66 a v podstatě ho mám jen doma na stole. notebook mám celý den napojený do zásuvky, jen na noc to vypojuji. Notebook mám vlastně skoro celý den zaplý když nemam školu a chtěl bych se zeptat jestli mu to vážně tak škodí a pokud jo tak jestli nemáte nějaké rady.

Blbosť... práve vybitie batériám vadí, nie nabitie. Ja mám už takmer 5 ročný laptop non-stop pripojený k elektrickej sieti, vybil sa asi na 70% len pár krát za posledné 4 roky, keď som bol na služobnej ceste. Batéria je úplne v perfektnom stave, technológia Lítium-ión, napätie 16.7V, konštrukčná kapacita 60Wh, reálna kapacita 57.1Wh [95.2%] (a to drží takto už roky, len prvý rok som viac cestoval a častejšie vybíjal laptop na nižšie kapacity (málokedy pod 30%).

Naopak, poznám iných čo robia práve "pravidelné vybitia do nuly" a keď sa pozriem na stav batérie, často majú reálnu kapacitu niekde okolo 60%. Samozrejme ak sa človek premiestňuje a potrebuje používať laptop, kde nemá k dispozícii elektrickú sieť, tak využiješ batériu, zas nemusíš z toho robiť vedu, proste používaj laptop tak ako potrebuješ, a ak máš k dispozícii elektrickú sieť, tak laptop pripoj na nabíjačku. Jednoduché.

No taky záleží jakým bateriím.. Je rozdíl mezi Ni-Mh, Ni-Cd, Li-pol, Li-ion, Li-Fe. Úplné vybití na 0 % kapacity ale vadí všem bateriím, kromě Ni-Cd, tam je to kvůli paměťovému efektu naopak žádoucí.

Jj, ale jinak dneska jsou snad všude Li-něco baterie a teda těm bateriím vůbec nevadí, že jsou pořád nabité a rozhodně se nedoporučuje je cíleně vybíjet ani na 10% kapacity. Někde jsem četl, že při nějakém pokusu nejvíce vydržela baterie, která se trvale pohybovala na 90% nabití, ale ono bůh ví jak to měřili. Každopádně to, že to má neustále připojené do sítě ničemu nevadí a může to v klidu používat dál stejným způsobem.

Tohle taky není úplně pravda. Lithiovým aku typicky vyhovuje nabití na storage napětí, tedy cca 3,8V, což odpovídá cca 70-75%, tehdy vydrží nejdéle. Běžně se používá nabití na cca 80% kapacity. Někteří výrobci (Dell, Lenovo) to také pak mají implementováno v BIOSech a battery managerech.

Ja používam laptop skoro ako desktop. Mám tu laptop, ktorý momentálne už dlhodobo neprenášam. Mám pripojený externý monitor aj veľké reproduktory. Neustále na nabíjaní. I tak ale desktop by som nekúpil. Iné by to bolo ak by som tak veľa hral hry a pod. Ale na prácu zas ten výkon až tak nevadí, a výhoda je, netreba riešiť UPS.

Já NB pořizoval kvůli přenosnosti, přece jen stolní PC s monitorem se tahá podstatně hůř.

Pak jsem místy potřeboval větší výkon, tak jsem pořídil lepší NB a ten předchozí nahradil přesluhující PC. (Ono to PC bylo výrazně starší a v době svého vzniku dobrý kancelářský průměr, takže po deseti, nebo kolika, letech ho i slabší NB hravě převýšil. Ale dokud to fungovalo a stačilo na to, co to mělo dělat, tak jsem ho nechával.) Čili ty motivace můžou být i rozumné.

Ja som mal tiež laptop, ktorý prevýšil výkon stolného PC, vtedy som veľa cestoval, následne ale počas Covidu som zostal doma, samozrejme keďže laptop bol výkonnejší, používal som ten ako stolný PC (navyše pôvodnému stolnému PC vyhorel zdroj), takže vážne používať laptop ako stolný stroj môže mať zmysel, ak už laptop máš, a nebudeš si kupovať extra stolný PC keď ten laptop stačí. Ale i keby, v pohode by som kúpil laptop aj keby som vedel že najbližšie roky budem pracovať "len doma". Nemusím potom riešiť UPS, nemusím riešiť situáciu že náhodou predsa len potrebujem cestovať, nepotrebujem riešiť periférie, a ešte navyše keď chcem laptop odložiť, stačí mi malý priestor. Často krát dokonca pracovný laptop keď mám zaklapnutý, tak naň položím grafický tablet, to určite je lepšie než to pokladať na klávesnicu (kde tlačítka sú pohyblivé) alebo hľadať extra priestor na stole. Ďalej dobrou výhodou môže byť WIFI, čo síce vieš dokúpiť aj do stolného PC, ale predsa len, môžeš mať situácie že si v budove kde nemôžeš vŕtať a ťahať káble. Výhod je u laptopu mnoho, a rozdiel vo výkonoch už nie je až tak razantný... samozrejme ak to mám na AAA hry, tak laptop vhodný nie je (uvaríš ho), na prácu, bežné používanie, atď laptop pre mňa lepšia voľba. A cenovo zas počítač vs laptop nie je taký rozdiel. Ono totiž síce počítač samotný stojí menej, ale počítač + monitor + ostatné periférie, tam už niekedy stolný stojí aj viac než laptop.

Já to původně taky neřešil a repasovaný notebook, který provozuju určitě víc jak 95% času na síť, měl prakticky trvale baterku na 100% nabitou. Po dvou letech jsem zjistil, že mám nějak vyboulenou klávesnici a mé tušení se po rozebrání notebooku potvrdilo. V baterii byly dva ze tří článků nafouknuté. Podle internetových zdrojů by se Li-Ion a Li-Pol baterie neměly skladovat nabité na 100% ale max cca 70%. A když notebook většinu času neodebírá z baterky, tak je to vlastně pro baterii skladování. Koupil jsem novou baterii a nastavil na notebooku nabíjení na max 70%. Za dva roky uvidím, jestli se mi zase vyboulila klávesnice - nebo je baterie OK...

Podle internetových zdrojů by se Li-Ion a Li-Pol baterie neměly skladovat nabité na 100% ale max cca 70%.

Ne, viz co výše napsal touchwood a otázka je, jak to nastavil výrobce toho noťasu. Stejně jako 0% tedy vybitý stav není nula procent baterie, tak 100% nemusí být plně nabito, ale právě to optimálně nabito.

To že se vyboulila baterie nebylo dané trvalým připojením k síti, ale nekvalitní baterií, kterou tam šméčkový výrobce klíďo dal.

měl jsem více ntb, samozřejmě ve století katování kostů se to může týkat kohokoliv.
ale přece jen: nafukování baterek jsem zažil ve výrazně zvýšené míře u mrdek od hp - nebyla to náhodou stejná "kvalita"?
(je fuk že kupujeme jen probooky a elitebooky, baterky vyrábí stejná čínská garážovka jako třeba pro acery)

Ano, "boulí" se to všechno, elektronika je to neřeší, všichni šetří (a snižují hmotnost, tudíž i tloušťku separátorů v článcích) a v biosech je default rychlé nabíjení. Běžně se nafukují počítače 3-4 roky staré. Prostě spotřebák...

Jenom, abych teda upřesnil, jak to s těmi noťasy taky může být, pokud má člověk trochu štěstíčka:

https://www.czc.cz/microstar-gx700px-097cz/53644/produkt

Na tom odkaze je můj noťas, používám ho dodnes. Koupeno počátkem roku 2008! Na odkazu je pozdější datum, ale v té době už byly daleko výkonější noťasy, to je datum, od kterého tam CZC tu kolonku zařadil. Jediné, co jsem udělal, že jsem do toho noťasu na místo HDD dal SATA SSD. A že jsem tehdejší Windows Vista vyměnil za Ubuntu. Dodnes na tom jede internet, přes den sem chodim právě z toho noťasu.

Já to měl jako herní přenosnou mašinu, ale měl jsem to léta na síti, akorát po čase jsem ho dal ségře a ta ho asi 4 roky používala na baterku než mi ho vrátila, tak jsem si ho zase vzal a nejlepší na tom je, že v tom noťasu běží původní 15 let stará baterie, která je stále funkční. Jistě vydrží to na baterii 5 minut, protože kapacita té baterie je po letech zcela minimální, ale pozoruhodné je, že to ta baterie stále nevzdala! Jo, to se
tehdá ještě vyráběly věci kvalitně.

V nadpise "proč to není dobrý prístup" a v článku ani slovo o tom prečo to dobrý prístup nie je. Len bullshit o tom ako nastaviť niečo vo Windows, alebo ako sa batéria kalibruje. To už svedčí o tom že ten článok sú len domnenky od BFU.