Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vhodná baterie do UPS

Dobrý den, mám tuto UPS https://www.alza.cz/apc-back-ups-bx-700-eurozasuvky-d2356824.htm ... a právě jsem si otestovat, že baterie v ní dokáže utáhnout Smart Box od O2 pouhých patnáct minut. Na UPS mám zálohován tedy jen internet, který potřebuji v případdě výpadku el. sítě k tomu, abych na dálku telefonem přenastavil fotovoltaickou elektrárnu, a proud šel do domu z ní. Mám kotel na tuhá paliva, a nedávno se mi stalo, když jsem byl v práci, že došlo k výpadku elektřiny, UPS se vybila... kotel naložený uhlím... já 100 km daleko a oběhová čerpadla u kotle samozřejmě netlačila vodu do radiátorů... a kotel se zničil. Potřebuji poradit nějakou kvalitní baterii, která udrží wifi alespoň tři hodiny a zároveň nedegraduje tolik, jako ta originální v té UPS, co mám teď.

Moc děkuji všem za případné rady...

V pohodě

Tyhle ty dvě jsou ještě na velikost OK
O něco vyšší kapacita

9Ah o proti těm vyloženě kompatibilním které jsou 7Ah

https://www.czc.cz/njoy-gp09122f-12v-9ah-vrla-agm-f2-baterie-pro-ups/362160/produkt

https://www.czc.cz/avacom-baterie-long-12v-9ah-oloveny-akumulator-highrate-f2/262150/produkt

Pokud ještě větší na bastlení tak potom je jich mraky. Dále dle výběru

Tady je filtr 12V a kapacity od až...........

https://www.czc.cz/baterie-pro-ups/produkty?napeti-v=12

Díky za odpověď... no v baterkách u FVE mám 10 kWh + to mám celý navíc ještě zálohovaný centrálou... centrálu taky můžu nastartovat telefonem... ale k tomu potřebuji... aby mi doma fungoval internet... Ještě mi napadlo... pokud koupím nějakou větší externí baterii s větší kapacitou... nebude s ní mít potom nabíječka v UPS problém?

často to nepadá... navíc od února do konce října jedu jen z fotovoltaiky a jsem odpojenej od sítě... ale když to pak padne... tak většinou v zimě... a to je potom průser... když jsem v práci... tak cca po hodině vždycky mrknu na mobil na monitoring FVE... tak bych potřeboval... aby mi ta UPS udržela internet cca hodinu... samo čím dýl... tím líp...

Při výpadku proudu se samozřejmě celý barák přepne na FVE v řádu ms... ale manželka nepozná, že vypadl proud... a zapne troubu... myčku... vaří... a baterky u FVE jsou v háji během hodiny... a pokud se mi vybije UPS... a já nemám přístup k netu... abych zapnul centrálu... tak jsem v pasti...

no představoval bych si, že kotel s čerpadlem vody bude mít vlastní ups. nevím kolik musela stát poslední oprava kotle, ale asi by se to vyplatilo.
jen pořešit aby přepínací relé poznalo, že barák nejede na fve střídač, ale na poctivou zelenou energii z čezu.
má ten střídač čistý sinus, nebo nějaké harmonické, pwm průběh apod?

Jak časté to je nevím... protože na síť jedu jen 4 měsíce v roce... ale když k tomu dojde... tak to je třeba otázka několika hodin... při vichřici až den... to si pak ti... co nemají centrálu přicházejí s kýblema natočit vodu... aby mohli spláchnout hovna na záchodě... :-)

V první řadě: Uzavřené baterie existují v několika kvalitativních provedeních - 2-, 3-, 5- a 7-leté. Značky ideálně něco jako Yuasa a podobné ověřené výrobce.
V druhé řadě: máš-li fotovoltaiku, proč nemáš při výpadku přepnutí na FVE automaticky? To by měl řešit na silové straně ATS přepínač (DIN varianta, běžně se používá u větších motorgenerátorů) a na straně FVE by to mělo být také řešitelné poměrně snadno a hlavně automaticky.

viz odpověď brtníkovi...
Při výpadku proudu se samozřejmě celý barák přepne na FVE v řádu ms... ale manželka nepozná, že vypadl proud... a zapne troubu... myčku... vaří... a baterky u FVE jsou v háji během hodiny... a pokud se mi vybije UPS... a já nemám přístup k netu... abych zapnul centrálu... tak jsem v pasti...

Jinak... mohu si nastavit automatické sepnutí centrály při určitém napětí baterií a ATS vše zařídí... ale... fakt nechci... aby mi to spínalo v noci... sousedi... smrad... kravál... takže cejtrála je až ta poslední možnost...

Ale to je špatným návrhem rozvodů a fotovoltaiky.
Při výpadku má být za backupem jen to, co má smysl - pračka, sušička, sporák atd. tam nemají co dělat.
Pak by je manželka ani nemohla spustit.
Takové věci mají být před fotovoltaikou za smartmeterem, aby je fotovoltaika živila, když jde elektřina, ale po výpadku nebudou fungovat.

To nemá s dotacemi ani s prodejem do sítě nic společného.
Máš fotovoltaiku připojenou k síti? Pokud ne, pak bys měl mít vyřešeno automatické přepínání sítě. Stejně musíš platit regulační měsíční poplatky, i když nemáš odběr, nepředpokládám, že odhlašuješ a přihlašuješ odběrní místo 2x ročně. Existují přepínače, které jsou schopné provést přepnutí na síť automaticky v okamžiku, kdy přestane fungovat střídač.

A kromě toho, střídač by měl být schopný automaticky nastartovat generátor, pokud to potřebuje. Když to zvládneš přes net, tak to elektronicky jde.

Ano... tohle vše FVE umí... jak už jsem psal nahoře... ale přes sezonu sít vypínám... neb když má síť... tak i když mám plnou baterii... bojlery nahřátý... tak si pořád něco pčicucává ze sítě... když síť vypnu v jističích... tak si nemá z čeho přicucávat a jede čistej ostrov...

ATS jsem navrhoval už na začátku. :-) Já si taky myslím, že to jde vyřešit bez UPSky a automatizovaně, všemi třemi směry (FVE/síť/generátor)

edit: technicky vzato, ony by stačily dva zřetězené ATS přepínače (pokud logika FVE nevyhovuje z jakéhokoli důvdou): první (z pohledu jeho výstupu do domovní instalace) by měl primární vstup na FVE, druhý vstup přivedený z výstupu z druhého ATS, který by zase přepínal vstupy pro vnější síť (primární) a generátor.
Tím by byla jasně daná "postupka" priorit FVE → síť → generátor.
Přicucávání FVE ze sítě si předpokládám dokáže vyřešit FVE sama paralelním připojením k síti na kterém můžeš realizovat ten killswitch odběru zvenčí.

jenže ta UPSka je jen nouzové řešení na překlenutí krátkého výpadku, navíc nikde nemáš garantováno, že v případě nějaké velké sračky nepřestane fungovat i ten vlastní internet nebo dokonce mobilní služby.

Pokud máš netechnickou osádku domu, nezbývá ti než to řešit blbuvzdornou automatikou a třeba i automaticky odpojovat největší spotřebiče (trouba, bojler) v případě, že výpadek vnějšího napájení.