Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem BSOD

Zdravím neviem si už vôbec radu tak skúsim tu.
Mám problém, pri hraní konkrétne apex (To jedine si zapnem) mi úplne náhodne buď to sekne obraz a potom sa to znova rozbehne alebo sekne a vyskočí na mňa BSOD stop code: CRITICAL PORCESS DIED
Skúšal som preinštalovať windows, nvidia driver, kontrolovať teploty pod záťažou. Ja osobne mám pocit že je to spôsobené grafickou kartou ale skúšal som aj Test FurMark Nastavenia 2160 4k/UHD 8x MSAA a bez problémov 10 minút teploty v norme cca 60-70C. Alebo druha moja možnosť je že je to spôsobene HDD ale taktiež kontrola cez MiniTool Partition Wizard hlavne na systémovom disku neodhalila nič. Nerobilo mi to začalo mi to vyskakovať cca 2 mesiace dozadu. Ak by mi niekto vedel poradiť čo urobiť alebo ako niečo otestovať budem veľmi vďačný.
Základna doska: b350 tomahawk (ms-7a34)
Zdroj: evga 700 br
Procesor: AMD Ryzen 5 1600 YD1600BBAFBOX 6 core 3200MHz
Grafická karta: ROG-STRIX-RTX3060-O12G-GAMING
Ram: 16GB
SSD (systém) WD Blue 3D SSD NAND 500 GB 2.5"
HDD WD Red 4TB
2x monitor
Teploty pri prezeraní internetu atd GPU 40, CPU 40
Pri hraní GPU max 60 CPU cca 55
Keď mi sekne hra vlastne sekne iba hra, na druhom monitore mám napríklad otvorený google chrome a ten funguje normálne.

Ve Furmarku mít teplotu 60-70C ve Furmarku je skoro zázrak, tomu se mně věřit ani nechce. Máš nainstalované ovladače chipsetu? Odkud? Můžeš nabootovat Memtest 86+ a otestovat RAM, tím bych asi začal. Případně RAM prohodit ve slotech a otestovat znovu.

Prvně memtest:

https://memtest.org

Stáhneš, hodíš na cd nebo flashku jako bootovací, restartuješ nabootoješ, necháš běžet, doporučuje se to nechat projet PC aspoň dvakrát, takže to nechat přes noc.

Druhá věc od WD si stáhnout jejich Dashboard a zkontrolovat si SSD, jestli nepotřebuje upgrade firmware. Předtím se ještě podívat na SMART, jednoduše to jde přes CrystalDiskInfo.

Co jsem koukal přes Google, tak hlásí tu samou chybu lidi ve 3 případech:

1. vadná RAM
2. vadné SSD
3. chyba na straně EA a jejich klienta EA Desktop, EA dělá mrtvého brouka tradičně.

Já bych ještě dodal, že chyby jakéhokoli hardwaru mohou v některých případech být způsobeny chybou zdroje, takže když se setkám s chybou čehokoli v PC a zjistím, že je to danou komponentou například pamětí, tak ještě zkouším jiný zdroj, než to jdu reklamovat, ale je mi jasný, že běžný uživatel doma náhradní zdroj nemá.

Skúsil som ten Ram test, urobil som to podľa videa na YT. Tam radil že treba testovať jednu ramku po druhej tak som jednu vytiahol keďže mám 2x8gb a tá ktorú som testoval tu je výsledok, predom sa ospravedlňujem za fotku monitoru ale ten súbor ktorý mi to malo dať som nevedel nájsť.
https://ibb.co/qx6LWrW
https://ibb.co/sJ07MP3
https://ibb.co/yd8jtbR
Idem skúsiť teda s touto jednou ktorá vyšla dobre skúsiť chvíľku zahrať čo to urobí.

Ohľadom SSD a HDD skúšal som stiahnuť Dashboard tak isto spravil som test či už na HDD alebo SSD ten SMART a bez chýb a na SSD som pozrel na update firmware no mám up to date.
Ohľadom druhého zdroja možno čisto teoreticky by som mal ale či by 500W zdroj potiahol tú zostavu neviem, zdroj som kupoval nový skrz grafickú kartu cca pred necelým rokom tak ako grafickú, inak tú zostavu mám už pekne dlho čo sa týka dosky procesoru a ram cca 3 roky určite.

Jenom, že jsi zkoušel jiný test než jsem ti doporučoval. Ten, který jsem doporučoval, je nejspolehlivější. Nicméně, pokud tam žádná chyba RAM není a stejně to dělá, tak můžeš RAM vyloučit. SSD máš také v pořádku. Zkus teda ten kabel od grafiky a zdroj, ale pokud ti to dělá jen v jedné hře a v jiných včetně náročných benchmarků je to ok, vypadá to opravdu na chybu v té aplikaci od EA případně přímo ve hře.
Ještě, jestli máš náhradní SATA kabel, tak ho také můžeš zkusit vyměnit, ale tam by pravděpodobně byl problém zaznamenán i ve SMART tabulce.

káble od grafiky som tak isto skúšal vymeniť no bez úspechu, skúsim si ešte nainštalovať napriklad GTA 5 myslí si že je to náročnejšie na HW ako apex nie ? Ale je záhadne že všetko frčalo bez problému až cca 2 mesiace naspäť. Predtým ako som preinštaloval windows som mával aj na obrazoke niekedy také čierne štvorce ktoré sa objavili úplne náhodne a hneď zmizli boli tam cca pol sekundu ani nie a s tým bolo aj to padanie apexu a BSOD, to som si myslel že je grafika karta pred smrťou ale benchmark bez problému no po reinštalácii windowsu sa nedejú tie náhodne štvorce ale iba ten apex,
SATA káble som kupoval nové pri HDD a SSD cca 8 mesiacov dozadu.
Je ešte aj nejaký iný test na graficku kartu ktorú by je na 100% mohol vylúčiť ?

Samozřejmě, ale bez testování se to ověřit nedá. Je jedno, že nemá ani rok, většinou se závada projeví právě do jednoho roku. Zdroje jsou to kvalitní, ale preferuju značku Seasonic, některé mají záruku i 10 let a vydrží opravdu hodně. Podle toho co píšeš, bych zdroj tipnul jako příčinu, ale je to vaření z vody. Půjč si na zkoušku někde jiný a uvidíš.
Může být ale i závada na desce nebo v modulu RAM, zkus jen jeden modul v prvním slotu nejblíže k procesoru, potom druhý a testovat.

No skúšal som ten ram test na jednej tá bola v poriadku v slote kde bola, ako náhle som ich prehodil pretože od kedy som to skladal bolo to v 2 a 4 slote, skúšal som ich prehodiť do 1,3 a pc sa zapol ale nič sa ďalej nestalo zostalo všetko čierne, mohlo by to niečo signalizovať ? alebo len to že pred nejakým takým úkonom treba resetovať základnú dosku vybratím baterky ?

Paměť má jasně definované pořadí popsané v manuálu desky, jinak to nemá cenu zkoušet, jen ve správných slotech, které máš v tom manuálu.

Jak píše brum brum, máš tam ovladač čipsetu desky?

A zkus ten zdroj vyměnit. Na pokus, jestli to je tím stačí i 500W jakýkoli funkční ATX zdroj.

Jestli vše ok, tak je to opravdu tou hrou a ne tvým PC. Zkus klidně ještě MSI Kombustor na test, jestli chceš ještě jiný benchmark.

ohľadom ovládačov som to vždy riešil cez nejaký driver easy alebo driver booster jediné ovladače na grafiku som sťahoval a aktualizoval cez geforce experience. Ale ako som spomínal nikdy nebol problém až 2-3 mesiace naspäť.
Kedy sa stávalo to s tou obrazovkou že preblikovala objavovali sa tam štvorce atd atd a padal aj ten apex a + BSOD počas hrania lagoval sa tak isto aj zvuk čo som si všimol. Po reinštalácii windowsu tie štvorce prestali jedine to padá pri hraní, predtým to padalo aj pri zapnutom chrome napríklad.

ntoskrnl.exe neni dobra chyba, to muze byt v cemkoliv.
nekompatibilita ovladacu nebo chybejici driver chipsetu muze znamenat, ze si windows moc nerozumi se zakladni deskou.
zdroj pri zatezi to nebude, kdyz aplikace na druhem monitoru jede.
stahni si tak pul roku stary ovladac grafiky, ten aktualni odinstaluj a doinstaluj starsi.
a potrebujes zakazat automaticke updaty ovladacu, to je spolehlive zlo.

pochopitelně. "dobrá chyba" má přímočaré vysvětlení s málo možnostmi. viník jde snadno vystopovat i třeba přes bsodviewer, je jím vždy bill gates (nebo ten orangutan po něm).

"blbé chyby" jsou ty, které nabízejí více příčin než 5, to je nespočitatelný počet.

pak je ještě kategorie "zajímavá chyba" - to jsou ty, které se omylem podaří vyřešit.

ntoskrnl coby jádro windows nejtěsněji spolupracuje s drivery s prioritou 0 = nejvyšší, nabíhají vždy, zavedou se ještě všemi před službami windows.
v ntoskrnl chyba není, to by padaly windows většině uživatelů po světě. problémem jsou ty základní ovladače. ale může to být i vadný hw.
jeden screen zatím k ničemu nevede, ani popisované příznaky. snad nám tazatel ještě něco dodá.

momentálne mám nainštalovaný ovládač 31.0.15.3623

z června '23 - no budiž. klidně bych šel ještě pro starší, ale taky dobrý.

Reálne čo by si potreboval ešte vedieť ? lebo ako fakt neviem všetko čo som vedel som opísal ako to začalo čo sa dialo a čo sa momentálne deje, viem ti ešte niečo poskytnúť na odhalenie problému ?
RAM by som vylúčil zrejme, po otestovaní jednej pomocou memtest ktorý ukázal že je všetko v poriadku sa to deje stále.
Grafickú zrejme tak isto keďže pri Furmarku to nepadá pri 10 min teste, pri hraní to padne cca po 5 minútach.
Niekde som čítal Že to môže spôsobovať aj pripojené zariadenia ako klávesnica myš prípadne slúchadlá je to možnosť ?

Update:
Po tomto čo sa stalo mi nedalo a musela byť chyba len niekde okolo HDD a SSD keďže WD dashboard nevykazoval žiadnu chybu či už na SSD alebo na HDD tak jedine kábel ?
Káble som skúsil vymeniť hral som cca 5 min lag vyplo PC
Tak som skúsil posledný výstrel do tmy a to vymeniť sloty na MB a čuduj sa svete teraz neviem či si to nahováram ale ide to rýchlejšie a hlavne 15min hrania bez jedného záseku.
Ale tu je problém číslo V2 :D a to ten že tie pôvodne sloty boli na ležato a tieto sú kolmo takže kvôli nim teraz nemôžem zamknúť grafickú pretože zavadzajú :D

sloty na mb - myslíš pro sata disky?
nemá ta základní deska v tech.popisu uvedené konflikty mezi některými sata a m.2 nebo pcie pro grafiku?
ne, tak jediné omezení se tam týká slotu pcie4: https://cz.msi.com/Motherboard/B350-TOMAHAWK/Specification

* PCI_E4 slot will become PCIe 2.0 x2 mode, when installing device in any PCIe x1 slot.

ale jeden m.2 to má, kdežto ty využíváš asi jen sata.
že bys ten wd blue nahradil něčím veselejším: kingston kc3000, adata sx8200, možná samsung 970 evo, crucial p3 - ať si to nepřekáží.

Áno myslím pre disky sata konektor na základnej doske predtým som využíval stále len tieto 2 https://ibb.co/k8Gh3xx
Skúsal som to prehodiť to tých horných a zatiaľ to ide v pohode a aj rýchlejšie čo sa mi možno len zdá neviem. Ale tam je problém skrz grafickú kartu pretože mám klasické sata káble možno keby že tam dám tie L tak by to mohlo byť v pohode.
A otázka ohľadom toho m2 slotu ten sa na tejto základnej doske nachádza pod grafickou kartou, to by nebol problém ? Lebo teraz ako na to pozerám ten slot kvôli grafickej karte ani nevidím.

oni to pak všelijak nadšeně ořezávají, aby vždycky něco důležitého vynechali. proto jsem zavilým nepřítelem novot, navíc si nepamatuju jejich klávesovou zkratku.
navíc v mých win xp takové sprostosti nefungují.

@tazatel:
je to divné. nejjednodušší bude nechat tak týden pouze jeden ram modul, potom týden jen druhý, jestli pády přestanou.
pro zajímavost můžeš ještě pořídit screeny s bsod viewerem, když je myšoun na chybě "memory management" a potom s chybou "internal power error".

když je to chyba jádra windows (ntoskrnl), bude viníkem nějaký ovladač. a jestli se to stává vždy při herní zátěži, jeden podezřelý balík obladačů by tu byl.

grafika je nová, nebo z bazaru po nějakém neovládajícím se těžaři?

Grafika bola z bazaru, ten pán od ktorého som to kupoval hral čisto hry nič viac. Je tušim ešte aj v záruke. On to kupoval za dobrú cenu pretože mal známeho v elektre tak ešte cez jeho zľavu atd atd a on prechádzal na 3080
všetky crashe sú spôsobené aspoň podľa toho čo ja z toho vyčítam tak ntoskrnl.exe+3fd640