Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno 1× modem, 2× router - jak nastavit routování?

Zdravím všechny,
mám následující prekérní situaci, se kterou si jako nesíťař nevím rady, proto budu rád za nakopnutí správným směrem.
Ve sklepě máme modem/router SpeedPort Plus s IP adresou 192.168.1.1. Ke dvěma jeho LAN portům jsou svými WAN porty připojeny dva routery: TP-Link Archer AX50 (dále Router1) a TP-Link TL-WR1043ND (dále Router2).
Router1 má na WANu rezervovanou IP adresu 192.168.1.50, masku 255.255.255.0. Na Wi-Fi a LAN portech pomocí DHCP přiděluje IP adresy v rozsahu 192.168.0.1 až 192.168.0.249. Při pohledu z připojeného zařízení má IP adresu 192.168.0.1 a masku 255.255.255.0.
Router2 má na WANu rezervovanou IP adresu 192.168.1.51, masku 255.255.255.0. Na Wi-Fi a LAN portech pomocí DHCP přiděluje IP adresy v rozsahu 172.16.0.2 až 172.16.0.199. Při pohledu z připojeného zařízení má IP adresu 172.16.0.1 a masku 255.255.0.0.
Asi už tušíte, kde je problém: potřeboval bych vidět z jedné sítě (192.168.0.x) do druhé (172.16.0.x). Tuším, že bude nutné nastavit statické routování, ale to už je věc, se kterou nemám žádnou zkušenost. Když jsem nastavil na Routeru2 routu Destination Network: 192.168.0.0, Subnet Mask: 255.255.255.0 jako Default Gateway: 192.168.1.50, tak jsem na zařízení za Routerem1 ani nedopingnul.
Poradil by někdo, prosím, jak to nakonfigurovat?
Předem děkuji za jakýkoli tip.
Karel

Ta potřebuješ2 sítě? Nestačí ti jedna , kdebudou věechna zařízení na sebe vidět? Propj je komplet LAn-Lan-LAn a vypni na těch posledních 2 DHCP, o které se posrará první zařízení mode-router. Jinastavíš jim stejné SSID ale různé kanály. I heslo bude stejné u všech

Je vidět, že sítím fakt nerozumíš.

Odpověď na tvou otázku proč to nefunguje je: NAT.

Správné řešení popsal Host. Vypnout DHCP servery v podružných routerech, nepoužívat WAN port (a ideálně nastavit LAN IP adresy těchto routerů do sítě hlavního routeru, aby na ně bylo vidět). Ten novější TP-link možná režim AP bude umět rovnou v nastavení, a pak půjde použít i port WAN

odpovedi uz jsi dostal.
jen pri tom mnozstvi kramu doporucuju pro dhcp vyhradit jen cast rozsahu (~192.168.0.100 - .199). neprenosnym stolakum a sdilenym zarizenim rezervuj pevne ip.
sit adres/smerovani ti bude ridit ten speedsport, jen pripojeni a overovani wifi budou resit ty "ap switche" za nim.

wr1043 dostal casem novy hranaty design a trochu novejsi streva, tak budiz.
pokud by to byla jeste stara krabicka s kulatymi rohy, vyhodit, nema propustnost. (leda jako ap pro zahradu)