Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Externí disk + box na zálohy

Ahoj všem,

kolega chce externí disk na zálohy, doporučil jsem mu disk + box ale uvažuji jestli v dnešní době ještě pořídit magnetický disk nebo už třeba NVMe. Co myslíte vy?

V PC používám už několik let NVMe a bez problémů, zase na druhou stranu obnovit data z poškozeného disku bude lepší z magnetického. Jaký názor na to máte vy?

Díky za názory a rady.

Na zálohy bych pořídil HDD. Z více důvodů.
Jestli jde o zálohu jednoho PC (stolního), místo pomalého USB portu bych pořídil interní SATA rámeček.

Jaký objem dat se bude zálohovat? Jak často?
Podle charakteru a množství dat se to dá i kombinovat, např. týdně dělat zálohy na SSD a jednou za měsíc to přesypat na HDD.

... na druhou stranu obnovit data z poškozeného disku bude lepší z magnetického.

To ano, ale zálohy by měl mít minimálně dvě.

Objem dat přesně nevím, prostě fotky z dovolené, z rodinných akcií a podobně. Zálohy budou probíhat podle mě nepravidelně. Nafotí něco na mobil, stáhne do PC a pak na externí disk.

Já mám třeba 3 zálohy, on to bere tak, že ty dvě bude mít, uložené na Google Fotky, v kompu a ještě na externím disku.

Ne muze, musi. Ona to pak vazne neni zaloha - budu mit pocitac s daty a NASku doma - dum lehne popelem, co neznici ohen znici hasici = nemam nic. Pokud maji tyto veci fungovat musim to domyslet do duseldku. Ano idealne dalsi vlastni NAS na jine lokalite, pripadne cloud (klidne specializovan jako napr. Backblaze). Pripadne offline zalohy na vice disku a ty samozrejme opet nemit na to m samem miste.

když zálohovat, pak to znamená, že na nasce je už druhá kopie těch souborů, ne jediný originální výskyt (kromě zbytečných filmů, ty nikdo zálohovat nebude)
pak nevím, proč se unavovat se zálohou nasky.

jo, jsou prý tací, co mají jen malé velikosti disků v pc leda na aplikace - a všechny pracovní soubory rovnou ukládají na nasku.
ovšem kdo si to takto zorganizuje, ten nepotřebuje radit se zálohováním.

Třískat s tím nejspíš nebude

Nehoda se stát může. Já takto přišel o jeden disk, když mi spadnul asi z metru a půl z poličky. Ale tím, že zálohuju dvojmo, tak jsem honem tu druhou kopii zkopíroval aby nebyla jediná. A radši od té doby zálohuju trojmo (nepočítaje v to zálohy na optických discích, z těch to asi nikdo nikdy dostávat nebude, ale pořád je dělám jako takovou poslední záchranu).

Jsem stejného názoru jako ostatní. Osobně bych šel do klasického HDD, klidně 5400 rpm. Obnova z klasického disku je snadnější a je větší šance na obnovení dat. Ideálně je mít alespoň jednu zálohu mimo domov, protože nikdy nevíš, co se může stát a druhou zálohu mít klidně někde doma, ale mimo PC.
Je dobře, že myslíš na zálohy, protože hodně lidí spoléhá, že to bude fungovat věčně a potom litují, že nemají kopie. Na jeden klasický disk bych vše nakopíroval, odpojil od PC a schoval někam bokem.

Ale pokud je záloh víc, je malá pravděpodobnost, že selžou všechny. Pak není třeba obnovovat zbořený disk, ale prostě se záloha A obnoví ze zálohy B nebo C. Hlavní je na to přijít včas a mít způsob, jak na to přijít. Není nic lepšího, než když máte soubor ve třech různých kopiích a hledáte, který je ten správný.

na druhou stranu obnovit data z poškozeného disku bude lepší z magnetického

to sice jo, ale jestli plánuješ zálohy sebou tahat kdekoliv, protože budou na jediném usb disku v domácnosti, tak s tou obnovou dat najisto počítej. i s tím, že všechny soubory už nezískáš.
zálohy patří na svůj vlastní disk, který nikam nepochoduje. proto se na ně hodí jinak bezcenný 3.5" disk - v lowend řešení ve stojánku s usb redukcí, anebo rovnou naska v domácí síti.

přenosný 2.5" disk je na zálohy ten nejhorší nápad, hned po flashce.
výměnný disk jen pluje mezi různými pc, případně tv a mají ho občas v ruce nemehla. jeho obsah je proto bezcenný, protože od prvního použití je potenciálně ztracený. jen se na něm přenáší a kopíruje odtamtud pryč.

jestli jsi přesto sveřepým milovníkem usb disků, kup si rovnou dva: na jeden si napiš zálohy a nechávej ho doma. ten druhý bude pracovní přenášecí, kde tě ztráta dat nebude mrzet (a ten může být klidně ssd).

A proč je podle vás 2.5 pro přenosnou zálohu nejhorší nápad a řešení ?
2.5 (klasický externí USB 3.* s šifrováním) používám + Cloud (zaloha fotky, video, knižky, audio), a to i na zálohy v práci.
3.5 jako přenosný nepoužívám kvuli velikosti a faktu že o proti 2.5 vyžaduje externí napájení.