Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Existuje skener na foto/diapozitiy/negativy okolo 3.000 Kč?

Ahoj vespolek,
obrátil se na mě známý, že si chce k Vánocům koupit skener na skenování starých diapozitivů a negativů. Samozřejmě by uvítal i skenování klasických papírových fotografií. Cenově okolo 3.000 Kč.

Snažil jsem se najít něco, co bych mu doporučil, bohužel jsem zjistil, že nabídka je poměrně slabá. Buď jednoúčelový skener na dia/negativy (např. Rollei DF-S 240 SE) nebo velký skener A4 s nástavcem (např. Epson Perfection Photo V600), ale ten už je mimo rozpočet.

Já mám starý skener HP Scanjet 3770, který by možná stačil, bohužel se mi ho nepodařilo zprovoznit.
https://pc.poradna.net/questions/3185117-jak-skenovat-negativy-na-hp-scanjet-3770

Takže co vybrat? Díky za každý návrh.

Já kdysi staré diáky skenoval krabičkou z Lidlu, byla v akci a někde to ještě mám doma. Nic moc, ale na 30 let staré obrázky to stačilo. Lidl stále nabízí 2 typy, tak je možno koupit, vyzkoušet a naskenovat potřebné a do 30 dní vrátit. Ale určitě najdeš něco kvalitnějšího, dávám to sem jen jako tip ke srovnání s jinými značkami.
https://www.lidl.cz/p/silvercrest-skener-diapozitivu-a-negativu-snd-3600-d3/p100341731
https://www.lidl.cz/p/silvercrest-skener-diapozitivu-a-negativu-snd-4600-a1-sond-4600-a1/p100359004

Díky za příspěvek, tyhle Silvercrest skenery jsem zahlédl, je to podobný model jako nabízí Rollei.

Nicméně známý je sběratel, má i spoustu papírového materiálu (fotky, dokumenty, pohlednice), tak by se hodil skener na větší předlohy. Pokud existuje...?

No řekl bych, že dříve byl na trhu větší výběr stolních skenerů (s lampou ve víku). Chápu, dneska je skener většinou součástí multifukčního zařízení (tiskárny), takže o samostatné skenery není takový zájem. Ale že bude takový problém něco najít, to mě poněkud zaskočilo. :-|

Namátkou něco takového - HP ScanJet 4370. Stál okolo 2500 Kč.
https://skenery.heureka.cz/hp-scanjet-4370/#prehled/

Tento skener umožňuje snadné skenování většího počtu fotografií, dvou proužků diapozitivů nebo dvou rámečků s negativy současně. Snímky poté uloží jako samostatné soubory.

I když po několika zkušenostech bych už nic od HP nechtěl.

Fakt váži 276KG:-? -
[rollei_sken_02.jpg]
Tento človek musí byť buď obor, alebo neuveriteľný silák, ktorý v jednej ruke udrží štvrť tony!
Je evidentné, že Alza zase preháňa.... miesto 276g (GRAMOV) urobí 276kg (kilogramov). A ty to zhltneš aj s navijákom.

Na diapozitivy krabicku, na vetsi formaty multifunkci. Da se pouzit i mobil, pokud jej umistis na drzak a pouzijes nejakou formu zalkove spouste (blue tooth, hladovy pokyn, ...). Ve spojeni s nejakou aplikaci na upravu starych fotek, ktera to bude rovnou fotit bude vysledek lepsi nez ze scanneru.

OK, chápu, jen jsem měl představu jednoho univerzálního zařízení než dvě samostatné. Multifunkci nechce/nepotřebuje.

Mobilem by asi dost těžko fotil negativy a diapozitivy. Není moc počítačově zdatný, potřeboval by nějaké jednoduché řešení. Na způsob skenování jedním tlačítkem a nějaká inteligentní automatika na vylepšení obrazu...

Nepsal jsem nic o foceni filmu mobilem. Mel jsem nejaky jednorazovy scanner s nastavcem a ta prace s tim nebyla nic moc. Na filmy bych opravdu volil jednoucelovy, ktery je na to delany.
Kolik ma filmu na skenovani? Nevyplatilo by se mu to nekde nechat naskenovat?

U skenovani filmu potrebujes svitit z druhe strany nez pri klasickem skenovani. A to svetlo musí být rovnoměrné

Pokud to myslí trochu "vážněji", tak limit je asi ten Epson V600, kvalita začíná výš.
Jinak jsou i levnější, ale jsou to prostě (leckdy značné) kompromisy.

Prostě záleží na tom, co od toho čeká. Jestli "fotky v mobilu" nebo digi kopii originálů (s možností kvalitního tisku a dalšího využití).

Má to na občasné domácí hobby použití, takže nějakých 8-9 tisíc za Epson V600 je už dost.
A vím, že dříve se dal sehnat obstojný skener třeba za 3-5 tisíc, viz. HP o kterém jsem psal výše.

Nepotřebuje profi kvalitu, ale zas aby to bylo trochu koukatelný. Když to bude chtít ukázat známým nebo třeba vytisknout u nějakého článku atp.

Za 5k uz je u číňana obstojny přístroj, ktery zvladne filmy i fotky. Krabičku na filmy s ukládáním rovnou na kartu tam pořídíš do 1000. Obdobnou u nás za 3k.

Co tohle?
https://m.digiarena.zive.cz/kodak-mobile-film-scanner--prenosny-kartonovy-skener-kinofilmu-poridite-za-40-dolaru

Co se tyka krabiček, tak pro inspiraci:
https://www.amazon.co.uk/Magnasonic-Resolution-Converts-Negatives-Impressive/dp/B0812C1TV4/ref=mp_s_a_1_3

Dá se to fotit i slušným kompaktem typu NP7000 nebo LX15 (z druhé ruky by se asi dal koupit celkem levně), kvalita určitě lepší, než z těch "krabiček". Ale chce to nějaký přípravek a je s tím o dost víc práce než se skenerem (který naskenuje najednou několik políček). Pro hoby účel je to celkem použitelné (pár diáků jsem taky "ofotil"), ale bez slušného přípravku je to opruz.

No jo, určitě by šel vyrobit nějaký domamont, ale je s tím práce a cenově by to zas o tolik výhodnější nebylo, když započítám cenu foťáku. Takže tudy cesta asi nevede, hledám hotové zařízení, které jen připojí k počítači.

Diáky má smysl skenovat jen kvalitním bubňákem, jinak z toho vyleze vždycky mazanice. Kompromis jsou ty diascannery, ale z toho lezou jen víceméně použitelné fotky. Na nástavce na A4kové flatbedy doporučuju rovnou zapomenout, výsledky stojí za hovno.

Já diáky naposledy skenoval před X lety na nějakém profi bubnu.
Jinak bych možná doporučil nechat to udělat nějaké firmě co se tím zabývá. Viz třeba https://www.digidata.cz/kategorie/negativy-diapozitivy?gclid=CjwKCAiApuCrBhAuEiwA8VJ6Joz3wMcje43v2hSxWKEuq0jIy4y96YpXoicnGP-raGKuQ7bQHAL7VBoCuOIQAvD_BwE nebo https://www.fotoskoda.cz/4093-jak-na-digitalizaci-negativu-a-diapozitivu/

edit: problém u flatbedů je většinou mizerně přesný posun a "rychlost", protože potřebuješ vysoké rozlišení, kde už ten motorový posun má své limity a snímač běžně softwarově interpoluje.

Výběr skenerů není nic moc.
Ten jednoúčelový skener rollei je spíš speciální foťák, a ten pokud pamatuju ani moc nestál. Já teda znám tento https://www.alza.cz/rollei-df-s-310-se-d4662301.htm měl myslím vyšší rozlišení než ostatní v nabídce při podobné nebo nižší ceně (až 14 mega a ne 3 nebo 5).

Skenerů dřív byl výběr, normální do tisícovky, s možností skenování negativů (úzký pruh na 4 snímky a šířku negativu) stával 1800. Samozřejmě byly i mnohem dražší stroje, kam se daly umístit tři pruhy negativu vedle sebe (to jsem ještě studoval, takže to bylo mimo moje možnosti). Pak ale přišla takzvaná krize, a pak ještě jedna a kovid a nedostatek čipů a trh se ještě nevzpamatoval a máme už od té doby snad pátou nebo šestou krizi.

Když jsem asi před 5 lety potřeboval nový skener, tak jsem koukal, jaký je "bohatý" výběr a hlavně kam dospěly ceny (od té doby se toho moc nezměnilo, no aspoň je něco do 3 tisíc, to tehdy nebylo). Obyčejný canon lide (to jsem nechtěl) za víc jak 3000 a pak všechno kolem deseti tisíc. A to mi šlo jen o skenování reflexních předloh, na skenování průhledných věcí ten starý fungoval (nebyl tak jetý, horní osvětlení šlo, za to spodní výbojka už měla své roky za sebou a ve skenech bylo čím dál víc barevných pruhů). Tehdy jsem skončil na tomto https://www.mironet.cz/plustek-opticslim-1180-a3-1200-dpi-usb-20-skener+dp251381/ říkal jsem si, když už mám dávat 7 tisíc, tak ať je to aspoň na A3 (teď stojí 9, ale to tehdy v alzáči stál taky, proto jsem to kupoval v suntechu, rozdíl 2 tisíc je už dost podstatný).

Nějaký Epson Perfection jsme mívali v práci, byl dobrý, ale myslím, že to byl ještě nějaký lepší, než ten V600. Ale taky to byla taková velká skříň. Přivádělo se do něj 230V normálním počítačovým kabelem. A právě se tam vešlo dost fotek, dva pruhy negativu po minimálně 6 fotkách už si přesně napamatuju. Co si pamatuju je, že když se to pustilo na nejvyšší rozlišení, tak to skenovalo zhruba hodinu a my mohli mezitím dělat něco jiného. Vím, že ten skener se ještě dlouhá léta poté vyráběl už s ledkovým osvětlením, ale jinak stejný. Skener tehdy odešel s kolegou, byl to on, kdo ho měl na inventáři.

Já teda bych na negativy a diapozitivy pořídil ten foťák https://www.mironet.cz/rollei-dfs-310-se-skener-negativy-14-mpx-128-mb-3600-dpi-24-lcd-sdhc-usb+dp461570/ kterému říkají skener a na skenování normálních věcí (včetně fotek) nějaký plochý skener. Za ty roky jsem si vypěstoval určitou antipatii vůči univerzálním přístrojům, co umí spoustu věcí, ale nic z toho pořádně.