Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Otvorenie heic fotografii z Iphone na Win10

Takze zdielanie fotiek som vzdal a pouzil zbabelo icloud, ale hned som narazil na novy problem a to, ze fotky vo formate heic si vo Windows nepozriem.
Primarne pouzivam Irfanview, ale nezvlada to ani integrovane win photo. Vraj, ked si stiahnem z MS Store za 0.99 eura heic pluginu to pojde, ale u MS clovek nikdy nevie.
Existuje rozumnejsi sposob?
Online konverter som uz pouzil, nicmenej konvertovanie na jpg nie je asi prave riesenie co hladam.

Nedávno mi poslala vnučka pár fotek s příponou HEIC. Samozřejmě zbytečně...
Slušně jsem jí odepsal, ať si takové fotky strčí někam (už je dospělá) a napsal
jsem jí postup, jak si tuhle pitomost v Androidu vypnout a nenechat v mobilu hrabat děcka.

Pro neJabka: Je to v nastavení fotoaparátu mobilu - Úsporný formát snímků.
Pro flega: Chtěl jsi kvalitu, tak trp! :-D

Stáhl jsem toto hejbací jpg (podle exif Google Pixel 2 XL)
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/MVIMG_20180211_141455.jpg
Ve Windows 10 a Windows 11 se tento jpg otevře staticky v programu Fotografie (2023.11110.29003.0) s tím, že je tam tlačítko POHYB a tlačítko k povolení zvuku.
Po kliknutí na POHYB se ten jpg přehraje jako video.
Pokud to nepřehraješ tak si prostě zaktualizuj program Fotografie na aktuální verzi.
Přehrát to normálně jde.

[GOFtEGB.png]

Ve Windows 11 se v programu Fotografie přehraje.
Ve Windows 10 v programu Fotografie se po kliknutí nepřehraje a zůstane v programu jen černá plocha.

Pokud to chceš pořešit tak předpokládám by měl pomoci upgrade na Windows 11. Já používám Windows 11 tak používej Windows 11 taky, v něm to funguje.

Další možností je zkusit odchytnout jaký je rozdíl v přehrávání ve Windows 11 a Windows 10 např. pomocí process monitoru.
A případně to pořešit tak, že k přehrání ve Windows 10 použít potřebné dll z Windows 11, ale to je složité a komplikované a kdo ví, jestli by to šlo.
Např. s přehráním ve Windows 11 nemá problém ani s jedním z těch dvou obrázků tady ten web:
https://dj0001.github.io/Motion-Photo-Viewer/?MV=https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/MVIMG_20180211_141455.jpg
https://dj0001.github.io/Motion-Photo-Viewer/?MV=https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/08/PXL_20240103_071549544.MP.jpg
Ve Windows 10 je problém s tím druhým, což je předpokládám taky ten problém něčeho ve Windows 10.
(ten web umí načítat i lokální soubory přes Procházet... nebo přetažením lokálního souboru na Procházet...)

Další možností je zkusit najít program, který to ve Windows 10 přehraje.

Proč to neřešíte v původním vláknu? Tohle přece s HEIC nesouvisí. (host)

Budeš se divit, ale s HEIC to souvisí :-)

lk1
Mám další poznatky.
Ten první jpg je jinak enkodován než ten druhý, tedy minimálně ta část pro přehrávání.
Ten druhý má tu část enkodovánu nejspíš jako heic (pokud jako obrázky, pokud jako video tak jako hevc).
K jeho přehrání ve Windows 10 je potřeba rozšíření "Rozšíření pro video HEVC od výrobce zařízení"
Pak už to lze přehrát na tom webu - tak jestli ti stačí ten web tak to přehrávej na něm (umí i lokální soubory) nebo si něco udělej (stáhni si ten htm) něco co využívá to fungování jako na tom webu, ten js je tam na pár řádků.
Jenže ve Fotografie stále ne, protože to spadne. Stejně tak jako spadne přehrávání hevc videa v appx programu. S přehráváním hevc ve starém WMP s využitím toho rozšíření ale není problém.
Vypadá to tak, jako kdyby appx ve Windows 10 měli s tím rozšířením nějaký problém (pouze video a pouze appx).
(ještě dodám, že je to zkoušeno ve virtuálce)

Pardon, zeptal jsem se, když jsem viděl že je v tom Kacikac zabraný (a když vidím že kolegyně v práci si navzájem ukazují vnoučátka na ajfounech a polovina děťátek se na fotkách hýbe.., měl jsem pocit že se řeší totéž jen na jiné platformě)