Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pc vyhazuje pojistky

Dobrý den, včera mi z ničeho nic doma spadly pojistky, když jsem je nahodil spadly znovu. Vypnul jsem na počítači zdroj a pojistky jdou normálně nahodit a vše funguje. Takže je to opravdu počítačem stačí abych zdroj na pc zapnul a ihned spadnou pojistky. Zajímá mě jestli to bude právě vadným zdrojem nebo je možnost, že to dělá jiný komponent v pc. Díky za každou radu.

Zdroj: https://www.czc.cz/seasonic-focus-plus-550w/219941/produkt

Já bych přičuchnul, jestli bude cítit pečená elektrika, nemá ani cenu něco dál zkoušet a rovnou koupit nový.
Shodou okolností předevčírem nám vypadly pojistky v celém bytě (i automat na chodbě), po nahození dlouho nebylo vidět příčinu. Já u toho nebyl, ale prý se ozvalo charakteristické prsknutí odkudsi. Příčina se ukázala až další den, malá USB nabíječka, nefungovala a byla cítit spáleninou a po otevření uvnitř celá černá, otevřel jsem ji, ale ještě čeká na pitvu. Nemyslel bych si, že takový drobek dokáže vyhodit i hlavní jistič.
Seasonic patřily k lepším zdrojům, ale jak je vidět, ani těm lepším se poruchy nevyhýbají (mě třeba před léty odešel Fortron, nic nevyhodil, ale prostě nešel).

drátové pojistky by to nejspíš přežily. jde o rychlost reakce typického jističe (b) proti zpomalené řadě, která není tak citlivá na nárazové proudy (c), ale běžně se neosazuje.
ale jestli mu to vyhazuje jistič i při zdroji bez zatížení, je zdroj už sprostý podezřelý a je moje chyba jen tak napsat, že to jde odprodat.

je moje chyba jen tak napsat, že to jde odprodat

Nikdo není 100%, jede se dál :-) Zase tak špatný nápad to ale není, když to prodá někomu třeba za pivo. Někdo z toho zdroje využije určitě ventilátor nebo koncovky, jestli doma bastlí třeba pro zábavu. Ale chtělo by to najít někoho z okolí, protože vzhledem k ceně poštovného už to nemá cenu kupovat.

Tak zdroj už je na reklamaci. Nakonec jsem neměl čas zajít si do czc se zdrojem sám a poslal jsem tam bráchu. Večer jsem si četl ten reklamační protokol a zjistil jsem, že borec z czc se s bráchou asi špatně pochopili. V protokolu je napsaný, že zdroj nejde zapnout po výpadku proudu (přitom právě zdroj pojistky vyhodil) tak doufám, že se jen špatně pochopili a nebyl to záměr. Tak jsem celkem zvědavý, jak to dopadne. Nevím jaký vliv má informace, kterou v czc napíšou pro technika, který ten zdroj dostane do ruky.

Snad to dopadne dobře, protože může technik napsat, že to bylo způsobené přepětím v síti nebo něco podobného. Ale výpadek proudu nemá na funkci zdroje žádný vliv, pokud se to nestane několikrát za hodinu. Kdyby napsal, že právě zapnutí zdroje způsobí výpadek proudu, tak jsi z obliga. Myslím ale, že to dopadne dobře.

Zcela náhodou jsem objevil tuhle debatu a, i když je vše vyřešeno, mám co dodat: s tímto zdrojem jsem měl přesně ten samý problém. Podle mého názoru byla chyba ve vstupním odrušovacím filtru zdroje. Reklamoval jsem ho nadvakrát. Poprvé mně závadu neuznali, prý se v servisní opravně neprojevila. Přiměl jsem prodavače, aby tedy tento zdroj připojili hned v prodejně, což učinili. Po desíti minutách se rozsvítila první světla, za dalších deset minut nastartovaly počítače...

Ne, to nebylo nedostatečným omezením nárazového proudu při zapnutí (a na to se tlumivka doopravdy nepoužívá), ale spíš svodovým proudem do ochranného vodiče (např. od proraženého odrušovacího kondenzátoru, nebo něco tomu podobného). Mluví pro to ta věc, že mně ten zdroj chodil půl roků bez problémů a potom naráz začal vyhazovat. A v servisu to nějaký jouda nejspíš připojil přes oddělovací transformátor a tak ten svodový proud nevznikl.