Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno sdílení souborů výměna routeru

Po výměně routeru za kdy sem vše nastavil internet funguje ale nejde sdílení souborů které předtím fungovalo DVA POČÍTAČE POMOCÍ LAN KABELÚ DO ROUTERU

jeden počítač vidí druhý a může tu složku otevřít ale nemůže otevřít svojí složku

v druhém pc není vidět ani jedna veřejná složka

jestli máš na vstupu svého routeru archer ip adresu něco jako 192.168.x.x, pak máš už jeden router v té tvé tajné anténě.
nicméně na sdílení mezi pc v lan to nemá vliv.

automatické připojování síťových disků pouhým procházením sítě považuju za zlo, jeden z bezpečnostních průserů zděděných z windows home.
windows si nejspíš pamatovaly připojení na předchozí pc, s novým routerem oba dostaly nové ip adresy a taky router nemusí rozeznávat jejich názvy, windows teď protistranu nepoznávají.
jak připojovat disky jsem psal dřív.

co je to průzkumník disků mě nezajímá, já při práci potřebuju pořádný správce souborů. náhražky profesionála jen zdržují (tm)

Ano stalo se tak po výměně routeru, ale že se v jednom počítači teď i když odpojím router nedostanu do Veřejné složky přes Síť .Když tu složku otevřu přes C:\Users\Veřejné tak se otevře ale nelze nastavit sdílení.
Se to nějak rozhodilo

a co se týče antény ta je providera do té já nemám přístup

teď i když odpojím router nedostanu do Veřejné složky přes Síť

když odpojíš router, pc předpokládám nedostanou síťovou adresu, protože ji majitel neumí nastavit staticky když potřebuje.
dvě windows proti sobě si pak nastaví "autokonfigurační adresy", nouzová záchrana aby na sebe viděly. jenže to neodpovídá minulému nastavení a klikač se zas automaticky nepřipojí.
a stále nebereme ohled na to, že je vhodné řídit, s jakými právy se někdo připojí k cizímu disku (rw / ro / -).

nikdy se nepripojuju 10 kliky mysi, ale jednim zastupcem / klavesovou zkratkou:
net use x: \\ip.adresa.2.pc\sitovy_disk /user:ucet_2.pc heslo /persistent:no
viz prikaz: net help use

kramum s dhcp adresou (typicky notebuky s wifi) muzes na novem routeru rezervovat statickou ip podle jejich fyzicke/mac adresy, viz vypis: ipconfig -all

jedna technicka:
nikdy nepouzivam win home. je to degenerovana verze co se tyka pristupovych prav.

bez hesla

není důležité. respektive je tam proto, aby sítí neprocházel každý obejda / vir / nesvéprávné dítě. proto heslo existuje, ale je součástí kompletního příkazu na jediné kliknutí.
pološílené klikání v průzkumníku přenechám masochistům.

no a jakési "veřejné složky" ms průzkumníka už jdou úplně mimo mě. mám rád oddělený disk se systémem a aplikacemi od uživatelských dat. vadí mi gigabajty uživatelských souborů kdesi uvnitř profilu na systémovém disku, kde chci vidět tak maximálně společné nastavení.

ty pc by potřebovaly jednu věc: zakázat minulá síťová připojení, u sklerotických windows to není bůhvíjaký nápad. taky pc pak musí být zapnuté ve stejném pořadí, do toho občas člověk dělá nějakou změnu. proto je to obnovení starých připojení jen pro zlost:

net use * /delete /yes

není na tom co otestovat, protože z důvodu utajení před fbi a kgb jsou síťové názvy zamalované. tak co s tím.
a že průzkumník je sprosté slovo už tu taky padlo. občas podle potřeby procházím v práci síť s až stovkami pc. fak si myslíš, že se proklikávám těmi metráky ikon?

Problém klikačů je ten, že klikají bez hlubší znalosti. Neřeší good practice (tj. nesdílet uživatelský profil), nechápou vliv firewallu, vliv změn hesel, vliv name resolvingu, vliv různých uživatelských účtů, vliv nových paradigmat (stále tu putují bludy platné v dobách Win98/Win2000/XP, dnes však spolehlivě mrtvé) jako WSD apod.

Nechce sa mi to citat cele, ale podla tych obrazkov mozem povedat, ze:
- vymena routra s tym nema nic spolocne (mozno az na zmenu siete)
- na pc je nastavena verjena siet, v tom pripade nejde zdielanie
- ak je na pc nastavena sukromna/pracovna siet tak nie je povolene zdielanie bez hesla
- ak je povolene zdielanie bez hesla pristup blokuje fw z OS, alebo nejaky externy (typicky Eset)
- ak je nastavne zdielanie s heslom je nutne sa prihlasit k danemu pc s danym uctom, ktory ma opravnenia k zdielanym zlozkam.

Je uplne bezne, ze po update OS si Win zapne fw, alebo naopak zapne zdielanie chranene heslom a potom sa ludia divia, preco to nefunguje, ked vcera to este islo.

já sem si myslel že mi to nový router rozhodil. (Když zkusím na nějaké složce nastavit sdílení tak to strašně dlouho trvá než naskočí po kliknutí v kontextovém menu na sdílení)

firewall sem vypnul

Měl sem to nastavené bez hesla nikdo jiný se nepřipojuje Každý počítač má nastavenou veřejnou složku v C:Users
Sit sem měl nastavenou privátní

Zkusil sem v CMD Flushdns, v nasatavení resetování sítě. a nic

Aktualizace mam vypnuté (windows10)

nikdo jiný se nepřipojuje

to se zeptej viru, až tě na prvním z těch pc navštíví.

Každý počítač má nastavenou veřejnou složku v C:Users

pokud vím, tam mívaly složky jednotlivé uživatelské účty. ale je to první věc, kterou v průzkumníkovi ruším.
pro úplnost: veřejná síť (síťové připojení) a tvé veřejné složky nejsou totéž.

Sit sem měl nastavenou privátní

to je pokus dobrým směrem, ale zásadně nastavuju síť na pracovní, čili žádné sdílení bez hesla. windows ho chcou, není to nesmyslné připojování bez ověření, a mi je jedno jak je dlouhý příkaz v zástupci i s heslem.

nepíšeš jestli se pamatují stará připojení, viz výpis: net use
a když chceš, aby se pamatovala stará připojení, nepíšeš proč používáš dhcp. dns server doma asi nemáš. (někdy si na něj může hrát domácí router)

DNS s tym nic nema, tie pc sa predsa vidia, problem je v credentials.
Opakujem, defaultne mava Windows zdielanie s heslom zapnute, takze pokial si ho nevypinal mas ho zapnute, pokial si ho vypinal mohla ho nejaka aktualizacia znovu zapnut, takze skontrolovat.
Druha vec je, ze guest ucet byva casto z roznych pricin zakazany, takze skonrlovat kto ma opravnenia pristupovat k danym zlozkam.
Verejne zlozky su opat stadardne zdielanie, ale medzi lokalnymi usermi, takze skontrolovat opravnenia.