Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Stavba pc

Poradit jsem si nechal. A fungovala jen jedna rada a to ta to vrátit dokud to jde. Po tom co jsem vše vyzkoušel.
Padla i rada promyslet zda by vlastní pc postavený nebyla lepší volba. A nějak jsem se toho chytl. Dobře vyměním zdroj děkuji za první radu.A výkon mám ponechat to stačí?

Ta celá bedna i s dedikovanou grafikou, jestli ji někdy koupíš (tady asi rtx 4060 bude stačit), bude žrát do 200W. Takže bohatě bude stačit 450W, aj i to je hodně. Fungovat to bude asi líp než s tím zdrojem předtím, ale já bych to do PC nikdy nedal. Levné zdroje jsem kupoval když mi bylo 15 a hodněkrát jsem se spálil. Teď už beru jen za 7k a dražší.

https://www.techpowerup.com/review/silverstone-st60f-esb/11.html
https://diit.cz/clanek/silverstone-strider-essential-series-600-w-st60f-esb-recenze-test

tady máš nějaký články, myslím že to bude pořád aktuální a výrobce nic nezměnil, jako každý zboží má svýho kupce, může ti to fungovat bez problémů ale taky ti to může někdy bouchnout, je to loterie.

Těžko, výrobce to prostě osadí tím nejlevnějším co má po ruce aby splnil nějakou tu normu a na zbytek se kašle. To tě nechci odrazovat, prostě ti tady moc neporadím. Ten počítač bude fungovat nejspíš úplně bez problémů pokud tam nebude zas nějakej hw/sw zádrhel jako předtím.
Ale může se stát, že pustíš něco náročného, a v peaku to začne blbnout.
Jestli to máš jen na tu dotu tak by problém být neměl.

Vzal bych tu bez X verzi, tedy tu původní. Rozdíl 900 Mhz za cenu 40W. Prostě je efektivnější než ta X verze + má chladič. Ta verze s X ho nemá. Ten chladič si vyhoď, ten bundlovanej s AMD procesorem musí bohatě stačit, a když ne tak holt koupíš lepší časem.

Dobre já měl win 10 má starém notebooku aoe dál jsem to z hdd na ssd a provedl bezplatný upgrade a protože jsem dal pak obnovit systém tak jsem přišel o možnost vrátit se ke staré win 10. Tak teď nevím zda mam Teda udělat vootovaci flashku na win 10 a dát tam pak ten cd key co je na štítku u notasu nebo jestli mám udělat bootovaci flashku na win11 s tím že do toho půjde pak zasat ten klíč na win 10 co jsem měl v tím notasu

No zrejme ten štítok ani nemáš, ale kľúč by mal fungovať pre obe verzie. Určite môžeš rovno Windows 11, aspoň nestratíš čas updatom, keďže Windows 10 má čoskoro EOL aj tak. Ak sa jedná o laptop s kúpeným Windows po verzii 8, tak sa to aktivuje samo, kľúč máš vo firmware v acpi MSDM tabuľke, kde sa OEM kľúč uloží.

A stejně nemůžu to ssd zformatovat aniž bych ho musel připojit k toku pc co si postavím:D takže stejně to budu muset spustit jakoby první ten windows z té ssd.A pak dám reinstalovat windows vše smažu a pak na novo nainstaluji ovladače základní desky a procesoru.

Celý den fo dávám dohromady co objednám:D A tohle je tedy můj finální součet. Přijde vám to dobré co se týče kompatibility těch věcí mezi sebou ? Volil jsem fo osazení am5 abych právě mohl dat ddr5 a bylo to tak více ready a případné budoucí vylepšení. :D co myslíte?

https://www.alza.cz/patriot-viper-venom-32gb-kit-ddr5-6000mhz-cl36-d7584995.htm
https://www.alza.cz/gigabyte-b650m-s2h-d7899931.htm
https://www.alza.cz/amd-ryzen-5-7600-d7612605.htm
https://www.alza.cz/seasonic-b12-bc-650-bronze-d6455540.htm
https://www.alza.cz/evolveo-m5-d7362343.htm

jabtan zapomněl dát odkazy :D Tohle je můj finální součet...je to takhle dobré nebo byste něco raději vyměnili? Jen at to není zase o tisíce víc:D ale litr navíc bych ještě snesl tak kdyby třeba raději jiné ramky nebo tak jestli máte zkušenost. Co myslíte...já už vás nechci prudit a pomocí si vážím at už mi ji podáte jakkoliv. 🙏

Nebo když mi někdo kdo tomu rozumí potvrdí že tyhle kompenty co jsem vybral spli budou určitě fungovat a poradí mi třeba na co si dát pozor pro stavení toho pc tak mu je pošlu zdarma 🙏❤️ at vám nějak vrátím to že jste se mi snažili pomoc. Stačí když mi dáte pak adresu kam to mám koku poslat 🙏

Pokud vyberu desku která má 4x ram ..tak můžu tam osadit jen ty co mám už v košíku? těch 2x 16gb . zapojit asi ob slot vždy. nebo mam volit spis 2x8 a v budoucnu pridat dalsich 2x8. ... pokud pak nevadí mít zapojené 4x16gb tak bych šel zatím do těch 2x16 ...

ano já vím že musí být stejne ..ale jde mi o to že kdyby h vybral jinou desku jak jste mi radil..tak by měla třeba už místo 2 slotu na ram by měla 4...tak jestli je lepší mít pak 4x8gb nebo 4x16 jestli se třeba s velikostí rám zase neztrácí výkon nebo tak něco.

Vypadá dobře :D ale má 4 sloty ram ..a můj procesor podporuje jen dva kanály co mám vybraný. Vadí to nějak když nebudu osazovat všechny sloty ? jen bych ty dva volné sloty měl Jako pro širší možnost výběru budoucího procesoru co už by podporoval 4 kanály ram.

Koukám no ze u ryzen 9 7900x je taky napsáno maximální počet kanálů 2 :D tak ale proč to tam píšou když lze osadit 4 ...
moc jste mi ale pomohl pane Lorenzo. Dám tam zatím ty dva moduly Ram 2x 16gb a když bude potřeba tak přidám další 2x16gb

to bude pak 64gb ram :D To by když zák žádné problémy nedělalo? nemá základní deska nějakou omezené jakou celkovou velikost ram to může mít?

Pokud mi dáte adresu pane Lorenzo tak vám zašlu tu Ramku so-dimm 16gb..jestli ji máte jak využít 🙏 Rad bych tím někomu udělal radost když už jsem špatně koupil. A díky vám tady na poradne to nakonec ještě dopadne dobře :D

On to tady asi nikdo nebude moc chtít ty so-dimm :D všichni tu máte stolní mašiny za desetitisíce neli statisice :D ale zase někomu xo nějakého malého serveru nebo rak by se hodit mohla. Třeba se někdo ozve cítím se totiž blbe když dostávám cenné informace zadarmo. .. Opravdu vám moc děkuji 🙏 I těm všem kteří se snažili pomoc ale museli dát najevo trochu víc že jsem debil :D

Děkuji za vše. co objednat mám připravené základovku dám tu msi a zdroj dám ten co mi poslal předtím vas kolega . :D ram necham ty viper a procesor necham ryzen 5 ... snad to Teda vše poběží jak má ..už zeď se na to šíleně těším :D

To zvládnu :D Peclivy být dokážu ale pořád ve všem potřebuji ujistovat. Kdybych měl nějaký problém tak se ti asi ještě objevím:D Musí se komponenty osazovat v nějakém pořadí? jako u ovladačů že se taky museli instalovat v určitém pořadí.

Moje nejvzdálenější plány jsou asi mít spuštěno dotu 2 na nejlepší rozlišení a super detaily a druhý monitor kde budu mít yt a já nevím co ...to je asi můj vrchol pouzivani:D na ostatní hry mam psko. Byt na psko dota 2 tak ten pc ani možná neřeším :D ale zase když už budu stavět pc chci sby byl nějaký možný upgrade kdyby náhodou. Na lepší procesor, osadit grafiku, vyměnit 2x16gb za 2x32gb a tak...ale to je hudba budoucnosti jak mi oujde šetřit:D

https://teplovodive-pasty-a-pasky.heureka.cz/arctic-mx-4-2019-20-g-actcp00001b/#prehled/
https://teplovodive-pasty-a-pasky.heureka.cz/arctic-mx-2-2019-4-g-actcp00005b/#specifikace/

Já používám pořád MX-2 a jsem spokojený. Netvrdne ani po letech a neztrácí na vlastnostech. Navíc moc nestojí. Samozřejmě jsou i lepší pasty.
V budoucnu vyzkouším asi Thermal Grizzly Kryonaut, jak se to bude chovat po letech.

Jako vážně? Já bych to do PC nikdy nedal. Jsem zastáncem klasické pasty a ne nějakých "podložek".
Na druhou stranu podle specifikací to vypadá výborně, pokud tam není překlep. Takže ve finále Ti bohužel neporadím, zkušenost s tím nemám. Jestli se ale rozhodneš pro tu podložku, tak pak prosím poreferuj o kolik máš nižší teploty než v současnosti. Nezapomeň změřit teploty "před" a "po" aplikaci. Hlavně předtím pořádně očisti plochu IHS procesoru a chladiče.

Nene, to bys zbytečně vyhodil peníze za testy. Nikdo by Ti to nezaplatil. Kup to, co se Ti zdá lepší. Já bych bral klasickou a kvalitní pastu, ale výběr je jen na Tobě. Každopádně ať vybereš cokoliv, tak je potřeba mít obě plochy dokonale vyčištěné a mít správně nasazený chladič. (s tou podložkou moc nevím, nezkoumal jsem to). Pak se ozvi.

Ještě mi nepřišly ani komponenty a už koukám po grafické kartě i když ji ani nepotřebuji :D do budoucna mě zaujala tahle na kterou bych si chtěl šetřit:D

https://www.alza.cz/xfx-speedster-swft309-amd-radeon-rx-6700-core-d7431990.htm

když už mám ten vykonejsi zdroj :D Nebo mám volit raději do budoucna kratší vzhledem velikosti skříně? Ale zase když budu mít ve skříni osazené všechny větráky tak by to nemuselo topit tolik ne.

A když mi vytece nějaká pasta kolem procesoru až ho primacknu vadí to reálně něčemu technicky nebo jen z estetického hlediska ? já jen jestli se mám bát tam dát hodně nebo raději o něco málo víc ať je jistota že se to rozteče fakt všude.

Tvl koukni na youtube, tam je bambilion videjek, a můžeš si pak vybrat dokonce jestli uděláš tečky a nebo lajny. Tu se ptej až fakt nebudeš vědět, nejdřív ale fakt ten google a youtube. Přebytečnou pastu samozřejmě utřeš, musíš tam dát jen malou vrstvu aby se vytvořil tenký film který vyplní všechny nerovnosti, jestli je teda rovný IHS a styčná plocha chladiče. Hlavně ať se ti nedostane do patice.

az to budes kupovat, bude na trhu nejaka rx7000 (nebo uz je, jen si o tom ctu ale nepouzivam to).

spis zkontroluj u sveho procesoru s grafikou: jaky takt ram zvlada. byva to min nez ryzeny bez grafiky. byva to zminene i v popisu desky.

asrock je podobny lowcost jako gigabyte, mivam je radsi. za sebe si porovnej kde je novejsi audio kodek, jinak asi vyjdou podobne.

Nebo mám volit Ram s vyšší frekvencí a menší paměťí?
Že bych osadil třeba nějaký 6400mhz 2x8 gb a později osadil znovu 2x8.
Pořád si říkám zenkdyz budu mít celkové pak 36 tak i to mi musí bohate stačit...co bych dělal s 64gb potom co bych osadil zbylé sloty.

Takhle to ale nikdy nepostavíš když budeš pořád měnit něco, co nemá skoro žádnej vliv na celek, ale hlavně že to má větší čísla. Jak jsem psal dříve, nejdřív koukni na internet a až nebudeš vědět tak sem, to je jak s malým děckem...
Supr dupr že deska podporuje 7200MHz, když to všechno stejně bude všechno záležet na CPU

Nikde moc nemůžu najít nebo spíš pochopit jestli když hraju na integrované grafice tak mi to zabírá vram na paměti kterou mám třeba 2x16 gb ...a když pak je grafická karta co má vram třeba 8gb tak když by se třeba spustila hra co zabírá více vram než má k dispozici grafická karta tak to nepůjde? nebo si pomůže grafická karta pamětí Ram na zakladni desce ? A pokud ne tak má integrovaná grafika k dispozici mnohem více vram ? Funguje nějaká spolupráce mezi integrovanou grafikou a grafickou kartou? když by ti bylo třeba od jednoho výrobce?

tenhle zdroj je prý šetrnější k ostatním věcem

ale houby. ten zdroj ma trochu lepsi ucinnost, je teddy setrnejsi jen sam k sobe. a zatim bez te grafiky se ucinnost neprojevi nijak. pro zbyle komponenty je to 12v jako 12v.

ad zmrazene zbozi: nez to poskladas, to bude chvili trvat. to nebude 20 minut jako video na yt.

Čím víc GB tím víc Adidas. Čím méně CL, tím více Adidas. Zdroj "Gold" má vyšší účinnost než "Bronz", ale ještě lepší je "Platinum". Bronz je ale dostačující, lepší bych bral jen pokud je doplatek pro tebe malý. Integrovaná grafika ti z operační paměti ubere, z nižšího čísla CL bude těžit. Při pozdějším doplnění další dvojicí pamětí mohou být problémy s kompatibilitou, může dojít ke snížení pracovní frekvence (MHz). Po vyzvednutí z boxu apod. bych nechal krabice nerozbalené několik hodin v teple - PC díly budou studené a mohla by se na nich kondenzovat vlhkost.... Dělám to tak s každou elektronikou.

Tak jsem to vše poskládal dohromady ale cca po minutě a pěti se vypne s tím že blikne v prave hní cast8 zakladni desky kde je napis ez debug LED . Tam blikn3 a a pc se vypne :/ dělá to i když tam mam zapojeny kabel do roh oez debug leg

Dpise jsem špatně zapojil asi led něho nevím takový ty jednopinovy a dvoupinovy konektory ..ale jeden z nich je na tlačítko zapnutí a t9 funguje jako zapnout. Ale vzadu i ten hub pro zapojení ventilátorů tak nevím zda jsem to nějak nezacyklil blbe :D jestli se to nemělo třeba dát do toho hubu stejně jako jsou větráky které tam byli připojené už když jsem ho koupil ten case

BIOS mi jde a ukazuje vše zapojené ale když zásasadim m.2 ssd tak se spustí ne windows recovery ..já si zeď nemůžu vzpomenout jak se ti jmenuje..ale bylo tam nneco že musím zadat klíč k windows a cesta jak ho najít na stránkách u svého účtu. Mám jich tam dost zkusil jsem od shora asi 7 klíčů a nic. a zářím jsem to vypínání zaznamenal jen když je to načtení v téhle nějaké opravné verzi windows ..tak při nečinnosti fo spadne. Jestli to takhle spadne i v bíloupo dobu nečinnosti jsem nezkoušel.

no připojuji ssd m.2 kam jsem předtím naklonoval system z 2.5hdd. v tom míní pc to předtím šlo a nevadilo že je to naklonovane a to i Přesto kdyzcjsem to hdd odpojil a nechal jen ssd. No zkusím připojit to 2.5hdd a rozjet to z toho pak zformatuju to ssd a zase ten systém naklonuji na pc.

Ja doufam že to vyjde dnes :D rád bych si da nostalgické gamesky dnes :D
tak uvidíme no. Ledky se zdá ze jsem zapojil dobře. a ten hub já bych se na něj taky vypadl a když už na té skrini byl a bylo do něj už vse zapojené předem...tak ho pr2ce nebudu dávat pryč jen proto že ty větráky ve skříni mám jen dva ..tři s tím procesor9vm

přitom do toho míjí pc co jsem měl předtím tak jsem jen připojil a hned se to dalo dát jako bootovaci možnost č1...a tady to nejde...ale ja včera zavaril flashku takže n3mam moc na co dát bootovaci windows ...tak bych rád připojil to hdd pak dal zase do továrního Nastavení ..naklonoval systém na ssd a nainstaloval ovladače...

MAM TO!!!!!! nakonec se mi podařilo zadat ten kód od Microsoftu:D z nejaky stránky aka.ms/recoverykey :D Mám Mega radost :D Všem vám strašně moc děkuji. Doufám ze už žádný problém nenastane :D Teď se jen doinstaluje znovu windows a je to :D
ovladače budu stahovat z amd stránek a ovladač na zakaldni desku že stránek msi
Snad na něco nezapomenu :D Chipset první!!! :D

Pokecal sis? Už tady bylo napsáno, aby sis k tomu pozval někoho, kdo ví co dělá. Zkoušej klidně dál... Nejdřív si ale něco přečti o instalaci systému a nastavení správného pořadí bootování a správné instalaci ovladačů. Chvilku to potrvá, ale potom už budeš pro příště vědět jak na to. Hodně štěstí.

kam jsem předtím naklonoval system z 2.5hdd
a zase ten systém naklonuji na pc.

každý nainstalovaný systém je jiný, protože má nainstalované ovladače pro jiný typ desky.
protože tu celou dobu předvádíš základní neznalosti, skoro bych si tipnul, že největší problém nebude s jinými ovladači, ale ve tvém postupu klonování disku.

dej to udělat někomu, kdo ví co a proč dělá. jaký má smysl klonovat nový systém bez aplikací, z cizího hw, se kterým si neumíš poradit?
jinak tu zas budeš mít thread s tvými 200 komentáři, který nikoho nebaví číst, a ty budeš mít na disku pořád blbě naklonovaný systém - místo čisté instalace určené pro tvou desku.

Vše šlape perfektně. Provedl jsem memtest, cpu test v occt, gpu test v occt, teploty kontroluji při hraní v amd appce alt+r a cpu-z. Při hraní doty na vysoké rozlišení nejde teplota přes 50 stupňů. Chipset a všechny potřebné ovladače už byli předpripravene v základní desce takže po spuštění jsem jen spustil instalační balíček msi. Poté jsem šel na stránky amd a stáhl ovladač k mému procesoru. Dokonce už mi svítí i led. :D Zapojené jsem to měl správné ty malé piny ale nedošlo mi že ten hub vzadu potřebuje taky šťávu:D Všem děkuji za pomoc, ale jsem rád zeb jsem to zvládl bez pomoci fyzicky :D A moc děkuji vám, vy to možná nevíte ale kdyby mi tu někdo předtím nenapsal ať si raději pc postavím tak bych se k tomu nejspíš ani nikdy neodhodlal :D Děkuji všem a i za tipy má dobré programy :D

Myslím si že nejí důležité vědět co děláš ale dělat to správně. A mě se to povedlo možná lehce se štěstím ale povedlo :D Problém byl jen celou dobu že jsem si nedocetl u toho winodws config key že ZO kóje heslo má nějaký ID :D A ty Id byly u těch hesel co jsem měl na účtu u Microsoftu..a já včera vyzkoušel všechny krom toho jednoho právě:D

V poradku tady jsem pochytil pár důležitých informací které mi pomohli to poskládat:D
asi nejvic si vážím té že min Cl je víc než víc cl :D já celou myslel ze proste co nejvíc mhz a co nejvíc cl :D Všechno jede na sropro bezchyb už hraju 15hodin a stále jede jak blázen:D