Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vypínající se pc

Ahoj dva dny zpět jsem zakoupil na alze tento pc : https://www.alza.cz/asus-expertcenter-pn64-bb5013md-d7696414.htm?o=1

pc jsem osadil ssd diskem WD Red SN700 NVMe 1TB a 1x RAM Corsair SO-DIMM 16GB DDR5 4800MHz CL40 Vengeance.
Pc jsem si pořídil pouze na práci (word,excel..atd) a abych si na něm zahrál občas Dotu 2. Naintsaloval jsem Windows 10 home a nechal provést windows update. Zkontroloval ovladače, vyzkoušel jsem všemožné testy v occt, kde nic nehlasí žádnou chybu a počítač běží i při vysokém zatížení plynule. ALe i přesto když zapnu právě tu Dotu 2 (zkoušel jsem i jíné hry jako třeba fortnite abych si ověřil že to není dotou), tak v rámci cca 5-30 minut co mám dotu buď jen zaplou nebo přímo hraju tak z niceho nic se pc jakoby kousne, zčerná obrazovka a velmi nepatrně přes ní vertikálně problikávají růžové proužky. To trvá asi 10-20 vteřin a poté se pc sám restartuje. Dotu jsem zkoušel i na nejnižší rozlišení a opět to samé ale hra jinak běží velmi plynule i na vyšší detaily a procesor v tu chvíli neběží na víc než 50% a teplota nepřekročí ani 70-75°C. Myslíte, že to je na reklamaci nebo mám ještě neco vyzkoušet?

Naintsaloval jsem Windows 10 home a nechal provést windows update. Zkontroloval ovladače, vyzkoušel jsem všemožné testy

Co znamená zkontroloval? Ovladače se nekontrolují, ale instalují. ;-) Jak to vypadá ve Správci zařízení?

Do Prohlížeče událostí (eventvwr) ses díval?

vzdyt jsi zadne ovladace neinstaloval.
nevis, jestli winupdate cpal do pc jen bezcenne pretucnele zaplaty windows - a na ovladace kaslal taky.
jak vypada screen ze spravce zarizeni?

pc bez systemu jsou pro lidi, kteri umi nainstalovat system s ovladaci a nemusi se na poradi instalace vyptavat.
kdyz si to chces sestavit sam, ale dohledat nazev zarizeni a stahnout ovladac ti nic nerika, rekni nekomu kdo to dava.

ALe kdych nezkusil už vše tak bych sem nepsal. Nikdy jsem se takovým problém nesetkal. Jinak z pc co jsem si skládal od zakladní desky jsem nikdy problém neměl. A samozřejmě vím kde se stahují ovladače. Na strankach vyrobce, ale protože má jen pro systém windwws 11 tak jsem zatím s vyzkoušením tohoto řešní pockat.

Když se nechytáš, najdi si nějaký návod, třeba tento - http://www.servispckupka.cz/prohlizec_udalosti.php.
Ale jak se tam dívám, vidím u kritických chyb jen Kernel Power (kód 41), což je jen hláška po startu Windows, že předešlý běh systému nebyl korektně ukončen. V 99% případů jde o HW problém. Nejpravděpodobnějším viníkem je v takových případech zdroj, ale může to být prakticky cokoli (RAM, deska, grafika, disk, ...)

Ahoj, jestli procesor běží na 50% a máš teploty kolem 70-75°C tak vidím problém s chlazením. Když to jednorázově skočí na víc, tak se to PC vypne. Na druhou stranu, když to prošlo zátěží v OCCT (alespoň 5 hodin v kuse), tak je to zvláštní. Zkus otestovat disk a RAM...

v sekci Driver package na stránkách výrobce mám instalovat všechny ty soubory ?
Intel GNA Driver V3.0.0.1457 for Windows 11 64-bit --- (WHQL)
Management Engine Interface V2229.3.2.0 for Windows 11 64-bit --- (WHQL)
Intel HID Event Filter Driver V2.2.2.1 for Windows 11 64-bit --- (WHQL)
atd
.

Ano zrovna u chipsetu chápu když tam uvadí jen jeden ke stažení, ale u driver package je jich 8 tak se jen ptám zda mám instalovat uplně všechny. Protože pak u bluetooth jsou taky dva soubory ke stažení a nepříjde mi že bych měl stahovat oba když jeden je win 10 a druhý win 11.

Tak jsem to vše nainstaloval nekolikrat restartoval mezi instalacemi a pustil fortnite. Běžel asi hodinu a opět sek hlasitý zvuk vrění a černá obrazovka. Zkusím tedy win 11 nooo a opět vše nainstaluji :D Ale já si stejně myslím že je v prd*li ten procesor :(

To já nevím byl mezi ovladači na stránkach. A vzhledem k tomu že nevím co můj problém způsobuje tak nevím zda to třeba není tím. Já sem píšu protože jsem myslel že je to poradna, že se snažíte pomoc lidem vyřešit nějaký problém.

rozumíš rozdílu mezi "drivers" a "utilities"?
ovladače nikdy nenajdeš viditelně spouštět až v "pospuštění", tam jsou právě ty zbytné utilities.

tady někdo tvrdil, že umí instalovat ovladače. načež nechal nenainstalovanou desku ležet jen tak a doufal, že tam samy ve správném pořadí naskáčou přes winupdate.
třeba kolega vedle si své ovladače dokázal najít, nápovědu tu dostal: https://pc.poradna.net/questions/3218607-acer-aspire-3-intel-a315-59-34me-pomoc-s-drivery

no a na ten screen správce zařízení se taky znovu ptát nebudu. za celou dobu sš studia se obvykle najdou tak dva lidi, co to sem dokážou dát. holt raketová věda.

VYpnul jsem qfan na motherboard a větrák jede na 100%. A spustil znovu test 3d adaútive v occt. Ted to jede ..ale je norlní že je teplota na začátku 35° postupně se zvyšuje, ale občas skočí na 49°C třeba a pak se zase sníží a pomalu se zase teplota zvyšuje ...

Zajímala by mne reakce obchodu i úspěšnost reklamace, že PC funguje bez chyb kromě jediné ze stovek her, která ani nemá vysoké HW nároky. Kromě toho to prodejce nenabízí jako herní počítač a protože tam není ani OS, nemůže ručit za nějaké problémy běžících programů a SW na tomto OS.

Ale tak když se přehřívá procesor ? :D nefunguje žádná hra dýl než pár minut ..ani heroes 3 might and magic complete .... hra z roku asi 2000 ...tak i tak jsou teploty kolem 60 treba a občas povyskočí o 20 stupnu a zase se vrátí.....a ppak když jsou na hodnotě vyšší než 75°a nahodu to dropne o 20 zase nahoru na vterinu tak se vypne ...

Tak to máš napsat pořádně a ne to motat a psát pokaždé něco jiného. Jestli je to u všech her, tak se asi CPU přehřívá a reklamovat můžeš. Ovšem psal jsi jen u Doty.

pcvpici [37.188.135.xxx] @pcvpici, 19.01.2024 20:58 #54
Ale stejně to je na reklamaci ne ? když se přehřívá jen u doty pokud teda řídí větrák procesor.

větrák běží pořád na 100% procesor je po spuštění pc na 35° ihned po spuštění fortnite nastaveny na nejnižší detaily teplota stoupla na 75°...a tentokrát trvalo jen 10 vteřin než to opět spadlo. ..ale tentokrát bylo i co vyfotit už to nebyla jen černá obrazovka. :(

Evidentně je v háji grafické jádro. Teda buď je v háji nenávratně nebo se to stává, když je hodně vysoká teplota a po chvilce se PC kvůli možnému poškození vypne. Můžeš to zkusit dát k otevřenému oknu a hned poznáš, jestli je potřeba líp chladit nebo je už pozdě či je vadný. Každopádně záruku by Ti měli uznat tak i tak.

ten rozpad grafiky je hnus. mám podezření, že ten shit "Intel Iris Xe Graphics" jim někdo zklamaně (možná po vlastních pokusech) vrátil a oni z toho místo reklamace výrobci postavili další pc.
krám bez systému, takže skoro bez záruky.

vzhledem k tomu pochybnému xe-shitu zkus ještě čistou instalaci w11, ale je to spíš poslední zoufalý pokus.

Zkontroluj chladič, jestli není uvolněný. Já dneska řešil u sebe taky hlučnost chladiče, protože jel kolem 1800 rpm jen při přehrávání filmů a večer mně to vadí. Sundal jsem chladič, žebrování a celou skříň jsem vyfoukal stlačeným vzduchem a očistil jak IHS procesoru tak i chladič technickým lihem, nanesl novou pastu a mám otáčky kolem 850-1250.

Teploty v zátěži jsou teď do 62 stupňů +-. 66 v OCCT. Problém jsem měl hlavně v uchycení, protože jedna "packa" tam nebyla pořádně naražená (byla ulomená), takže chladič nedoléhal
celou plochou. Už jsem tam chtěl dát "vodníka", kterého tady mám, ale nebylo potřeba. A to mám žravý CPU. Stačilo vyměnit tu packu, kterých tu mám několik a je po problému.
To je snad největší problém u prastarého socketu 775, uchycení chladiče. Sice rychlé, ale to je tak vše. A to ten můj starý CPU žere na základních taktech 120W, ale mám ho ještě o malinko přetaktovaný, takže o něco víc.

Když mám 3 programy na ukazování teplot na jádře a všechny kolísají pří zatížení
pluminus klidne 25 i 30° to asi není v pohodě ne ? Ukazují 85°pak o vteřinu dýl hned 55° pak 75 ,77,90,75,74,71,50,84,85,90,,91,92,,72,,55,...v rámci vteřin

Vždyt ten pc byl vlastně jen zakladní deska a procesor a chladič a když na něm začnu s čímkoliv pracovat tak teploty skočí ve vteřině z 40 stupnu na 85 90 95 ..tak co by na tom nešlo uznat když je tam nejspíš spatně osazený ventilátor nebo moc pasty co já víím ... Ale když už mi alza cpe jaké tituly a na kolik fps si zahraju na takovém pc tak je dost blbý když cokoliv z toho zapnu tak nemůžu hrát ani 10 minut protože to prostě spadne.

Mně stačí jen vědět zda je fyzicky možně aby se jádro ze vteřiny rozpálilo z 35 na 95 a pak ve vteřině zase vychladlo. POkud to není možný tak to je prostě na reklamci, pokud to možné je tak hold budu hrát v kuchyni s počítačem v lednici, nebo na něj přidělám vysavač a sluchátka si dám na max..

Fouká ven teplý vzduch když zapnu cpu-z bench, teploty oppět vystřelí na 90-95°pak se trochu uklidní na 75-85 a po konci bench hned se vrátí na 35-40 .-...ale příjde mi že nefouká po celé délce toho otvoru na vývod vzduchu ale z většiny jen u jedné strany. ALe zase když jsme to opět zkoušeů na hře ( dota 2( TAk se drželi teploty při hře okolo 75° a stejně v jednu chvíli opět černá obrazovka a problikávající růžové proužky pak restart ... To že teploty tak skáčou je divné ale pořád mi příjde že v hlavním nepořádku je nejpíš čip grafické karty....ale nevím ...

V6dy se už raduji ted jsem hrál asi 45 minut což je rekord ... a až po téhle době to spadlo. Ovšek když jsem se k tomu pc vrátil zase za hodinu a opět zkusil zapnout hru tak netrvalo ani 5 minut. V occt vytěžuji grafiku a procesor a ramky na mnohem vyšší uroven a pc běží dál ... u doty neprekročí ani 60°a padá to ... vše jsem instaloval ... v pořádí jak jste psali ...

A vzheldem k tomu že doma ani moc netopím a mám v místnosti s počítačem 15° tak by ty teploty mohli být klidnější ... z boků to normálně saje vzduch a vzadu vychází teplý vzduch ..ale převážně z pravé strany i přesto že ten vroubkatý chladič má po celé délce toho otvoru.

Umím je naistalovat aby to prostě šlo :D Nebo do teď jsem to uměl. Ted jsem se poprvé setkal s tímhle případem kdy mi to dělá přesně to co jsem popisoval. ALe přitom každý ovladač se tváří jako správně nainstalovaný a aktualizovaný ve správci zařízení.

Nemám čas to čítať celé, dá sa tvoj problém zhrnúť? Za predpokladu že sa jedná o neriešiteľný problém a máš to ako píšeš len pár dní tak to nereklamuj ale vráť bez uvedenia dôvodu alebo že ti produkt nevyhovuje. Máš 14 dní... Na tvojom mieste ako prvé kontrolujem HW stránku veci čiže napájací kábel, všetko na doraz zapojené, poriadne zacvaknuté komponenty zároveň správne a kompatibilne zapojenie. Správne zvolený OS, správne nainštalovaný, WU, ovládače a keďže píšeš že problém u hier tak dúfam že nie warez. Tvoj miniPC nie je primárne na hry dimenzovaný čiže síce ich môže zvládnuť ale problémy sú takmer istota. Napríklad že sa ti to rýchlo začína prehrievať je pochopiteľné vzhľadom nato ako je riešené chladenie v týchto kancel miniPC krabičkách. Čiže nie je nič zvláštne že za veľmi krátky čas aj pár sekúnd a vyskočí teplota rýchlo hore.

Vše jsem zkontroloval, ovladače instaloval správně, pc běží ale jakmile běží dota tak to padá stylem jakým jsem psal.teploty jsou zvláštní jak se rychle mění ale při dote nejdou přes 55 nebo 60 ...a pak z ničeho nic vždy v rámci 5-30 minut to spadne... Já na hry mám ps5 ale dota a popřípadě fo csgo jsem ai na něm zahrát chtěl...proto jsem se rozhodl pro lepší procesor..původně jsem ho chtěl jen na práci.

Ok tak teď nevím..ale přehodil jsem Ram do vrchního slotu a více dotáhnul ten šroubek u m.2 ssd....no a zatím vše běží :D možná jsem měl začít rovnou od téhle věcí:D ..ale to jsem myslel ze kdyby bylo špatně zapojené zák to nepůjde vůbec a ne chvíli jo a chvíli ne :D Myslíte že to bylo spíš tou RAM nebo málo dosaženym ssd?

Nemáš možnosť v tvojom meste to dať do PC servisu len čisto na diagnostiku bez straty záruky čiže dať im vedieť čo a jak? Ak nie tak to jednoducho vráť do 14 dní. Ťažko ti niekto poradí pretože z toho čo píšeš sa do týchto veci príliš nerozumieš čiže napríklad napíšeš že máš správne všetko ohľadne OS, ovládačov, zapojenia a pritom je tam niekde nejaká maličkosť ktorá spôsobuje problém. Niekto ti napríklad poradí že nemáš dotlačené RAM alebo niečo iné a vytvoríš opačný extrém že to tam narveš takou silou že niečo poškodíš. Dosku síce nezlomíš ale poznám niekoho kto rval RAM modul do slotu takou silou až to vzalo do strany a bolo po zábave. Komponenty si vieš po jednom aj krásne otestovať na stabilitu a chyby čiže ak je niekde problém vieš sa dopracovať k výsledku.

Ale ram a vše ní to v programech vše ukazuje že to tam je ... teď jsem zase spustil test v occt na 3D stnadard a běží už půl hodiny
Gpu na 100% a nic nepadá...
ale jakmile zapnu hru která ti vytezuje mnohem méně tak to padá. ..takže to asi nebude tím osazenim.

windows jsem přeinstalovat už 3x pokaždé úplně celý bez zachování dat. Ovladače jsem intsloaval všechny od výrobce v pořád já mi bylo psáno. Ve správci zařízení vypadá vše v pořádku, když pouštím testy v occt, tak je vse v pořádku, teploty pro zatížení gpu na 100% jsou na 60° RAM jede na 85% a nic nepadá.. zkoušel jsem už úplně všechny testy. alenjakmile zapnu hru dotu nebo fortnite tak to spadne tím způsobem jak jsem posílal fotku...nikdy jsem se tímhle nesetkal proto jsem napsal sem. Chapu ze tím jak píšu shazuji vás pohled na mé znalosti které možná nejsou kdo ví jak velké ale nemyslím že bych něco zanedbal.

ALe při testu v occt pc běží a hučí jak blázen a vše jev pořádku ...když běží dota tak si občas zafouká ale teploty jsou mnohem nižší než při testu a spadne to. ...tak jak to že při testu stabilní je ..a při hře stabilní není ...

KDYŽ KOUKÁM NA CPU-z tak u CoRE-VID je hodnota při pouhém puštění windows 0,735 V a kolísá to mezi 0,720-0,735 ale občas tak jednou za minutu někdy i mín to vyskoči na vteřinu na 1,250 V a pak se to zase vrátí a kolísá v tamtěch hodnotách... to je normální ?

Tak nic vše jsem přeinstaloval a nic. když spustím occt VRAM test s maximální zátěží na 90% tak hodinu vše běží v pořádku ale když se po hodině vrátím k pc tak většinou jen několikrát kliknu a pc spadne, tentokrát se ani sám nerestartoval.

Na tieto úpravy sa vykašli. Máš miniPC určený pre office. Ak si všetko robil správne tak je to HW chyba alebo chyba zo strany ovládača alebo niečoho iného a na nič z toho nemáš dosah aby si to vyriešil. Ak je to tá druhá možnosť tak jedine čakať na update. Aký OS si inštaloval presne a odkiaľ to sťahuješ? Máš ideálne inštalovať W11 64bit https://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=2156295 - MediaCreationTool_Win11_23H2.exe a keď si v procese inštalácie tak určite zmazať pôvodné dáta.

Tak asi fto pc vrátím..Až přijdu domů zkusím ještě to jste ki tu posílali ten mediacreation tool.. ale moc tomu nevěřím.
Ale když hi vrátím zbude mi Corsair SO-DIMM 16GB DDR5 4800MHz CL40 Vengeance ... Můžete mi někdo poradit alternativu k tomuto pc ? aby byl podobne velký a cena se pohyboval od 10 do 13 tisíc. :/ Nemůžu najít nikde žádný filtr kde by se dalo vyhledat počítače do kterých jde dát jen tento typ paměti.

Úplně původně jsem do pc zapojil ten 2.5 disk ze starého notebooku kde byl windows 10. Naklonoval jsem systém na ssd a poté jsem provedl bezplatný upgrade n na Windows 11 bez zachování dát s tím že systém jsem dal stahovat Microsoft cloudu.

Ja jen doufám že když si koupim ten samý pc tak už to půjde :D Ale kdyby ne gam bych aspoň věděl jistě že dělám něco zle já :D Ale asi nedělám toho tolik zle když ten systém běží pro zátěži klidně hodinu a až pak spadne... :/

Nikdo ti to řešit na dálku nebude, prostě buď slabej zdroj, blbej chladič, špatný grafický jádro, nebo ramky. Tohlecto z widlí nenastavíš, jediné zkusit vlézt do BIOSu a vypnout všechny ty boosty a kktiny co ten CPU ždímaj. Možná snížit multiplikátor, snížit voltáže a tak. Ale tohlecto na dálku neuděláš, to se dělá z BIOSu a s tím ty vůbec neumíš dělat.
Jestli chceš vyloučit RAMky tak pusť přes noc MEMTEST86, jestli teda dokážeš vytvořit bootovací flashku, nech to běžet minimálně 8h a pokud na konci bude 0 chyb tak ramky jsou OK.
V BIOSu si ještě můžeš pohrát s FAN controlerem, ale jelikož píšeš že ti teploty skočej na max během 1sec, tak asi toho moc nevykouzlíš.
Nejlepší by asi bylo jim to tam do ALZY vrátit, dokud to jde.

O snížení napětí jsem se snažil ale nikdo to není možné ani v externím programu od intelu ani na zakladni desce... Pc padá když pracuje ny vyšší výkon VRam.
Když ve správci úloh je vytížený gpu a rám tak to padá po hodině asi

V žádným externím programu to nedělej. To se dělá zásadně z biosu. Jestli jsi se v něm trochu hrabal, tak to dej na default, pusť ten memtest a aspoň vyloučíš ty ramky - bez vlivu OS samozřejmě.
Jinak na netu píšou že tam maj být win 11, ale nemyslím že by to mělo dělat tenhle bordel co to dělá s win 10. Pro jistotu je tam můžeš hodit, ale lepší je to vrátit dokud to jde.
Na youtube je test, teda jestli to je toto https://www.youtube.com/watch?v=Va0PSLds35s
a tam mu to taky atakuje tu 90C hranici, takže throttling. Toto není prostě PC na hry, maximálně do kanclu nebo nějakej nenáročnej server. Když vidím ten větrák tak se mi chce brečet, Já mám na svém pc 1kg chladič, toto je výsměch. To se nemůžeš divit že v zátěži jsi na maximálních teplotách, akorát že tím trpěj ostatní periferie v tej minibedně.

Dobrá pc vrátím. Ale ja nepotřebuji herní mašinu.. chci na tom hrát jen tu dobu. Když ji mám spuštěnou tak teploty nejdou přes 50-55 stupňů.. Spadne to i když ji mám na nejnižší detaily a to pak i Photoshop jenpomalu náročnější než dota na minimální detaily... :/ nechci na tom hrát..Chci NS tom pracovat a čas od času si zahrát na par hodin dotu. Tak jsem myslel ze na dotu nepotřebuji grafickou kartu ale stačí mi integrovaná v nějakém lepším procesoru....Kdyz jsem hrál dotu naposledy tak t9 bylo před 7 lety asi a měl jsem notebook HP s AMD...tam se to dokonce i sekalo lehce nejelo to tak plynule jako tady na intel i5... ale aspoň jsem mohl hrát hodiny a hodiny aniz by to takhle spadlo...

Ano, ten PC má šlapat v pohodě, žádné záseky a restarty se konat nemají. Tady je evidentně něco špatně, proto ti to doporučujeme vrátit, poněvadž ty diagnostiku sám nezvládneš. Takže vrátit a objednat stejný. Jestli tam pojedeš dotu 2 a ty teploty CPU budou 55-60C tak by to takovej teplotní záhul dostávat nemuselo.

RAMky vrátiť neide? Z chýb sa treba poučiť, nie ich opakovať. Ten kus HW je za tú cenu nič extra. Priplácaš tam veľa za formát miniPC. Tento koncept je pre ľudí ktorý to chcú na office alebo iné nenáročne využitie + ak dbáš veľmi na dizajn, jednoduché a priestorovo úsporné riešenie pre komp. Za tie peniaze(500€) si vieš poskladať PC ktorý bude klasického formátu, ponúkne ti kvantum možností, dobrý pomer cena výkon a keď to zložíš šikovne(prvotne len APU) a necháš si otvorené dvere pre upgrade o GPU za nejaký čas...

Mám omezený budget. Tak max 15tisic za vše. ... notebook nechci. monitor totiž už mám na ps5 a chci to mít obojí na jednom a jen si fo přepínat na hdmi switchi... Ale s tou rám mě to mrzí..klidně bych se do pokládání pcnpustil kdybych aspoň mohl použít ty sodimm co jsem už koupil zbrkle.

Protože tam máš jen 1x modul dimm. Kdyby jsi si ráčíl přečíst nějaký info o tom co kupuješ, tak se takhle hloupě neptáš. Jen napovím "Intel Iris Xe in Single-Channel RAM Downgrades to UHD Performance", takže z tej grafiky se stal jen nějaký slabý odvar. Proto to taky píše v tom CPU-Z UHD DDR-4, kdyby jsi tam dal ty ram 2, tak tam bude Xe.

Máš ASUS ExpertCenter PN64 (BB5013MD) ? https://www.asus.com/cz/displays-desktops/mini-pcs/pn-series/asus-expertcenter-pn64/
Číst umíš ? Dokonce i na tej alze píšou

GPU značka/model
Značka grafické karty Intel
Model grafické karty Iris Xe Graphics

Když máš 1x dimm, tak ta grafika nejede tak jak má a stane se z ní UHD. To jsem taky psal, viz. https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000059744/graphics.html

Tak nevím co je k nepochopení, dal jsi tam 1 dimm slot, když doporučují tam strčit 2 aby to jelo tak jak mělo, příště, až něco koupíš tak si o tom něco nejdřív přečti a i ten manuál co u toho je není pro okrasu. A nepsal jsem chipset, jsou to ovladače na GPU, ten čip co je na procesoru. Takže to nepleť. A náhodou se ptám protože jsem našel thread kde měli lidi stejný problémy s pády jako ty, a aktualizování ovladače GPU jim pomohlo problém vyřešit.

Ja to četl.Ale nikde jsem nenarazil na varování v případě osazení jedné rám je systém nestabilní. .... jako to je hezký tě to podporuje iris při dvou ram ...píšou i o t tom ponížení na uhd v případě jedné ram. ...ale nikde opravdu nikde není napsáno že by osazení jen jedné rám mělo dělat problémy.
pc mam tento https://www.alza.cz/asus-expertcenter-pn64-bb5013md-d7696414.htm

Ale moc moc vám děkuji že se snažíte mi pomoc...vím že to je se mnou těžké ale snažím se to dohánět nadšením pro věc:D Baví mě to i když tomu moc nerozumím 😬 Jsem takový zvláštní samouk ..co umí v c++ naprogramovat kalkulačku ale jinak mé znalosti nejsou kdo ví jaké.

no doma zkusím co půjde ještě....a kdyz tak koupím žen samý od czc :D pokud mi bude házet tu samou chybu znovu tak aspoň vím že pc je v pořádku ze chyba je u me a aspoň budu mít vůli se snažit :D takhle pořád nevím zda chyba je u mě nebo v procesoru. Tady mi říkají sniz napětí a tak ale uz mi nikdo neřekne jak :D Proc by ale prodávali ocitac s větším napětím co nezvládá jet na poloviční výkon dyl než hodinu ...

Stáhní ty ovladače co jsem posílal. Máš Intel Xe, takže stáhni pro Xe. Jelikož máš 1x dimm tak není to jádro plně aktivní a stalo se z toho UHD, ale tu Xe tam máš pořád.
Třeba to těma ovladačema vyřešíš a už to nebude padat. Po té je to na tobe jěstli z toho chceš mít plnohodnotný stroj, co výrobce měl na mysli, a dokoupíš tu druhou ram, a nebo ten hybrid co z toho máš teď. A já nepsal že při osazení 1x ram je systém nestabilní, já psal že při používání starých intelovských driverů na Xe grafiku byl systém nestabilní.
Viz. https://community.intel.com/t5/Graphics/Intel-iris-xe-graphics-crashes-windows-10/td-p/1417263

Nejsem z toho moc moudrý...to vlákno si celé čtu problém vypadá jako můj ale nikdo to tam nedokázal plně vyřešit... :/ no zkusím ten intel arc intel iris xe jak jste poslal ...to je má poslední naděje.. Pak už jen výměna za nový kus a zjištění že to dělá pořád:D ale to iz Teda budu vědět že se to bejak opravit dá ..jen přijít na to jak..

Ja plánoval ósadit druhý slot časem ..ono já těch 15k na ten malý pc a pár komponentů šetřil docela dlouho :D Tak mě prostě teď hodně mrzí ze to musím vrátit...nepočítal jsem s tím že by se mohl vyskytnout takový problém co nedokážu vyřešit jen já a chat gpt :D protože s ním si poradím ohledně dost věcí..a nemusím prudit právě tu lidskou inteligenci...která je mnohdy sice lepšíalw zároveň se mnou nemá tolik trpělivosti jako ta umela :D

Dnes je to koukám 12. den co ho mám doma. Takže na zkoušení věci už moc času nemám. Dám tomu dnešek a když se na nic nepřijde tak ho v noci odnesu do aalza boxu ..ať ještě nepromeskam to vrácení. Až mi vrátí peníze tak si objednám ten samej a rovnou Teda i ty druhé ramky kdyby to nahdou bylo tim ...a prostě se budu modlit :D Jestli to nepůjde pořád nejspíš tu ještě budu prudit což mě mrzí.. někdy si všímám že tu některými nejsem úplně vitany mezi lidmi co chladí procesor vodou a dusíkem a přetaktovat procesor umí i ve spánku. ... Já se snažím a udělal jsem opravdu vše co mi bylo psáno vše jsem stahoval od výrobce, hardware je osazen správně... ..za mě je asi nejvíc pravděpodobné to že to zlobí tedankvuli té jedné oszané ram...že až tqm budou dve ram a ve správci úloh bude u grafického adaptéru napsáno iris xe ..tak fo snad už půjde no..

že to zlobí teda kvuli té jedné osazené ram

nesmysl.
intel je zaostalý a dodnes neumí pořádně využít možnosti dual channel, úplně běžně se intel sestavy dodávají s jedinou ramku - a namlsaný zákazník tak může snadno updatnout ram, bez vyhazování dvou starých malých těžko prodejných modulů (z nevýhody je "výhoda").

i přes flash posledního biosu si buď deska nerozumí s tímto typem ramky (dělal jsi memtest?), nebo s tou intel xe grafikou.
a pro jistotu do nového pc nacpi rovnou win11, na aktivaci máš snad 30 dní, uvidíš jestli si to s ovladači nebude rozumět mnohem líp.

u toho pidikrámu bych to nepřeháněl s extreme tunning utility (vpravo: power boost short power max enable -> disable), když intel už 6 let lže o skutečné spotřebě svých procesorů. to co máš fak není herní pc. máš v tom notebukový procesor 10nm, který dává přednost tomu topit než něco dělat.

Anocja vím že to není herní pc. Říkám mám to jen na dobu, Photoshop a Freecad o nic jiného mi nejde. Tak na to tohle snad by měl stačit... Nebo bych měl volit stačit víc než akorát...já tam první sice nacpal windows 10 zr starého 2.5hdd pak naklonoval na ssd m.2 a provedl kompletní upgrade na win11 s tím že jsem dal stáhnout windows 11 z cloudu a smazání všech starých dat. Takže je to vlastně asi to samé jako bych win 11 rovnou stáhnu a nainstaloval ne ?

strasny postup.
stahnul bych .iso instalacku w11, pomoci rufus ji prevedl na flashku. rufus zaroven nabizi vypnuti ms fizlovani atp.
uplne bych zrusil obsah ssd v pc, at vim ze nezustal zadny skryty oddil.
pak bych nainstaloval w11 a updatoval predem stazene ovladace.

memtest jsem nedělal. Ramky jsou snad parametrove správné...napadlo mě jestli třeba pc není nějak ve výchozím režimu nastaven aby pracoval jako když má dvě ram a přitom měl jen jednu...Ale to se asi mění automaticky co .. že to pozná už samotná deska kolik je osazenych slotu a podle toho pracuje..

začínám dost věřit tomu zenfo padá kvůli nepřítomnosti té druhé ram. Na stránkách výrobce i píšou u ram 2x8 až 2x16 ....ale zase mi pořád přijde divné že by nestačila ta jedna ram když nebezela ani na na víc než 70% vždy hsem měl ještě minimálně 4gb volné ..I při hraní doty ..to snad ještě víc

memtest86+ je free. no nech to aspon 1x dobehnout, zatim to vypada ok.
tak ze by nakonec chyba v grafice, ktere intel moc neumi? kdo by to cekal.

pristi instalaci zkus s win11, i kdyz ty osekane grafiky intel xe tu jsou pomerne dlouho. ostatne nekteri managori z intelu se nejdriv domnivali, ze pro herni karty staci klasicke kancelarske ovladace (managor tomu rozumi nejlip), ten vyvoj tam musel vypadat.

Nejhorší je že ná měl za celé dětství dva notebooky ..jeden po babičce a druhý jsem si koupil v zastavárne za mou první černou brigádu...a oba měli AMD ..dřív to byla prostě levnější varianta AMD než intel nevím jak je to teď. No ale mě se vždy ty hry sekali trochu na těch co jsem měl..ale byl jsem rád že to jde a říkal jsem si ze si jednou určitě koupím s pořádným procesorem což pro mě byl v očích právě intel :D No a teď jsem poprvé si koupil zase po letech pc abych si zahrál hry co jsem hrál dřív a nejsou na psko. No a můj první intel a můj první opravdový problém s pc :D

v tomto komentáři je zajímavá myšlenka: https://diit.cz/blog/komentar-k-testu-5800x3d-s-rx-6900-xt/diskuse#comment-1372019
ještě jsem se s tím nepotkal, taky ten intel je jen integrovaný parazit v cpu (nebo má extra chipset jako kdysi? nechce se mi to googlit)

ale též se pc úplně nerestartuje, jen vypadává gpu a nesmyslně poskakuje čidlo teploty.
může pomoct změna platformy na amd - kvůli čidlu, kvůli možná jinému řešení napájení grafiky, možná už pouhá výměna zdroje v jiném kusu tomu prospěje.

ať si s tím láme hlavu zelený zmrd. tys zaplatil, udělal 3-4 instalace a krám má pořád problémy.
ještě:

To pak nevím zda se stihl restartovat mezi tím

je to vidět v eventlogu (eventvwr.msc), to jsou ty slavné pády s error 41.
dump memory se při hw pádu nemusí stihnout vytvořit a C:\WINDOWS\Minidump je pak bez záznamu.

šlo mu o snížení odběru, tím spadnou i ty špičky, na které zdroj reagoval. tys naopak u cpu povoloval co nejvyšší power limit + odběrové špičky. cpu od amd jsou méně nenažrané pro stejný výkon.
"zkrocení pracovních kmitočtů" mohlo znamenat i mírné podtaktování, které nemusí mít viditelný vliv na výkon, ale je vidět na snížení spotřeby, což tomu zdroji prospěje, jestli špatně reaguje na odběrové špičky.

ke komentáři níže: místo nápisu na ramce 2x8 by tam patřilo 2Rx8, tehdy by se třeba diagnostický sw mohl domnívat, že je to dual channel.

Tak to jsem psal na začátku:D protože jsem si všiml ze jsem to měl jen tak aby drželo výšku a nezvedalo se ..takže s ním lehce šlo hýbat v rámci desetin milimetrů.. Tak proto jsem myslel ze to mohlo být tím že jsem ho nedotahl:D zvlášť když jsem měl pc na VESA držáku vzadu na monitoru ve svislé poloze.

Padá to i když mám připojené rovnou z pc do monitoru. Měl jsem to připojené do hdmi spliteru. Taková krabička s tlačítkem kam dám dva hdmi a vyvádí to ven jenjeden jakoby a pomocí 5oho tlačítka si to přepínam z ps5 na pc mám jen jeden monitor. A tohohle pc se mi líbilo že může viset právě za monitorem a navíc má dost výkonu má mé 3d programy a Dotu. ... Teď mi to opět spadlo po 30 minutách doty... ani se sám nerespektuje už. Jen zhasl obraz ale pc běží.

mám v místnosti 3d tiskárnu ps5 televizi a monitor...téhle pc byl kvůli úspoře místa.
A protože prostě na tom nechci hrát cyber punk ani nepotřebuji stříhat videa tak jsem myslel ze pro mě bude ideální...není to úplná slabota ale ani žádné extra silak

Za chvilku ho jdu vrátit. A napadlo mě že možná by bylo nejdelší přece jen někam ještě nacpat normální skrin s grafickou kartou ... ale mám málo místa:D Potřeboval bych nějakou fakt malou skrin kam ale půjde dát vše potřebné včetně právě grafické karty když už bych do tohohle chtel jít. :D

Nebo takhle ..kdybych misto přeci jen našel :D Dal by se poskládat co nejlepší pc prosím s procesorem AMD s integrovanou grafickou kartou na takové úrovni rozjet dotu 2, ale abych měl možnost si časem třeba osadit i tu grafiku...dalo by se něco takového poskládat do deseti tisíc? s tím aby byli všechny komponenty nové žádný bazar. Prostě na oroceosru bych nechtěl šetřit, ale zároveň bych rád zatím osadil klidně jen jednu ram s tím že pak si koupím další, Ale nevím co k čemu koupit aby to tak nějak šlo... a mohl jsem právě do budoucna upgradeovat

do toho se motat nebudu, hry nehraju a spotřební domácí hw je mi celkem ukradený.
pokud nechceš mít problém s ramkami (ale nic takového ti memtest nepotvrdil), vyhýbej se deskám asus.
u té tvojí polostavebnice je průser ten polotovar - zelený zmrd ti dodal neotestovaný krám, ve kterém za nic neručí, ty jsi tím ztratil týden času.

ve tvém případě se problémy točí možná kolem intelem nezvládnuté nové řady grafik - jak vlastní hw viz nesmyslné chování měření teploty, tak ovladač v dětských plenkách.
a možná do těch kancelářských minipc osazují nevhodné zdroje pro tvé použití. prostě volba intelu v krabici bez záruky se ukázala jako špatná, pády do černé obrazovky je vada hw, jenže není jasné jaká.

teplovodivá pasta bývá u toho procesoru, který je dodáván s chladičem. některé balení originální chladič nemají, nesleduju to.
ten originál uchladí jen kancelářské nároky, proto je typický třeba u amd apu (cpu s integrovanou grafikou pro nižší zátěž). výkonnější cpu nekupuju tak nevím, snad to na eshopech píšou.

když tak vybíráš matx kancl.desku pro socket am5 a běžný/starší géčkový procesor, nemá náhodou ještě am4? co myslíš?
budeš potřebovat asi svižnější ramky normální stolní velikosti, podívej se na specifikace co je určeno pro "g apu", tan tvůj 1 so-dimm modul můžeš pro tu desku zahodit.
aha, se dívám, že tak označuje desky msi i asus. místo zbytečného screenu tu mohly být konkrétní odkazy, ať to nemusí každý opisovat a googlit. viděl bys, že máš sockety blbě.

ale jak jsem psal, pařanský hw neřeším a neskládám.

Hele a padá to jen v těch widlích ? Při tom memtestu to jelo v pohodě ? Kdyby jsi tam třeba najel linux či něco jinýho tak by to třeba nepadalo. A tím by se lokalizoval problém, že je problém v ovladačích. Když to bude padat všude tak je vadný HW, ale když jen ve windows tak SW.
Dyžtak tam nahaž teda znova všechny ovladače ze stránky asus, viz.
https://www.asus.com/displays-desktops/mini-pcs/pn-series/asus-expertcenter-pn64/helpdesk_download/?model2Name=ASUS-ExpertCenter-PN64
Ten ovladač na grafiku je o fousek starší než jsem ti psal včera já, ale klidně tam hoď ten jejich z ASUSU, když ho tam mají.

Memtest dojel až do konce .. :/3 pc už jsem vrátil...
oblasave jsem zkoušel jak od asusu zák novější od intelu ..pokaždé jsem se I koukal do správce úloh na verzi jestli se to opravdu změnilo..a pokaždé restartovat pf pc po oonci instalace...Možná to tak být mělo kdyby fungoval tak bych si neřekl že si ten pc raději slozim :D Myslíte zebty komponenty co jsem poslal jdou dohromady ? :)

Fungovat by to nejspíš mělo, s upgradem do budoucna moc nepočítej, to by jsi musel dát AM5 patici, sem bych nic nestrkal, maximálně nějakou dedikovanou grafiku. U toho CPU je boxovanej chladič, takže jestli chceš ušetřit pár kaček tak si ho z toho seznamu odstraň.
Pamět m2 nevím co myslíš, jestli ssd m2 disk, tak to je v cajku.
Zdroj je nejspíš šunt, ale jestli ti to nevadí tak to pár let fungovat bude, doporučoval bych kvalitnější. Já, když stavím PC tak jen z kvalitních komponent, v této cenové kategorii se moc neorientuji.