Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyplati se koupit novy notebook?

Zdravím, mám asi čtyři roky starý notebook Lenovo a poslední rok už je čím dál tím víc zasekaný a pomalý. Docela dost se na něm pracovalo a byl to notebook za nějakých cca 14 tisíc. A rád bych se teda zeptat, má cenu ho dat na opravu nebo si pořídit nový? A je čtyři roky běžná výdřž? Případně s jakými parametry byste doporučili koupi nového notebooku pro běžné ale trošku náročnější používání? Děkuji za odpovědi, snad jsem se vyjádřil srozumitelné. :-)

Vyjádřil ses srozumitelně, ale neuvedl jsi jedinou konkrétní informaci, podle které by se dalo poradit. :-(

Jaký model notebooku Lenovo máš? Ideálně vypsat konfiguraci, ať to nemusíme někde lovit.

Jaké programy (nedej bože hry) na něm používáš?

Jestli sis ho zasekal a zpomalil nesmyslnýma aplikacema (viz. Po spuštění) nebo antivirem/čističem, tak stačí udělat čistou instalaci.

Ve Správci úloh na záložce Výkon vidíš, kde je úzké hrdlo - jestli CPU, RAM, disk?

Díky za odpověď. Je to IdeaPad S145 - 88IPS101207F Hry na něm vůbec nehraji, programy klasické (stahoval jsem pouze pár a už je ani nepoužívám) , občas jsem stáhnul něco z Uložto a pár nějakých programů. Jinak mám nějaké základní zabezpečení, žádné adblocky. Počítač používám pro zpracovávání textů (word) a hledání na vyhledávači (Google chrome), jinak ho také používám pro správu webu. Počítačům vůbec nerozumím, takže víc asi nenapíšu. Díky za pochopení a rady. ;-)

dokazes spustit speccy a okopirovat sem ten vypis?

takhle: tehdy byla coronova krize a za ty prachy intel prodaval podradne 2jadra - to je na hrani pro 10-lete deti, nehodi se to ani na net.
ale nenapadlo te napsat co mas a ja mam kristalove kulky v zastavarne.

odkaz úplně na dvě věci - vede to na obecný popis celé řady, kde se u každé druhé položky seznamu uvádí "up to".
není jasná konkrétní verze procesoru (jen generace), velikost paměti, osazení disku.
"88IPS101207" není ani výrobní číslo, pod kterým by web lenovo dohledal svůj model. je to snad označení displeje, nebo taky vůbec nic.

když si uživatel není jistý správně opsaným typem ze štítku, ani nemá odkaz na model z faktury, jde použít nějaký diagnostický program: uvedený speccy dá stručný ale slušný výpis, bohužel to byl jen hrách na stěnu.
zatím víme s jistotou, že jde o notebook. tak nic, no.

čím dál tím víc zasekaný a pomalý

co to znamená ?
Reinstalace OS byla provedena ?
SSD je zaplněno z kolika procent ?

Docela dost se na něm pracovalo

jakože byl hodně v terénu ?
někdo žije na vesnici a má dost prachu a i zvířata...
Čištění od prachu bylo provedeno ?

A je čtyři roky běžná výdřž?

ano, v průměru 4-5 let
Někomu vydrží 7,8 let, jinému 2,5 nebo 3,5roku

Na běžné používání stačí klidně mnohem starší notebook, pokud to nebyla sračka už v době koupě.
Se 4 roky starým notebookem se dá běžně pracovat.

Procesor?
Paměť?
Disk?

Notebook by se "neopravoval", pokud jej chceš hodně oživit, tak přeinstalovat operační systém, jinak to dát někomu, aby to vyčistil (softwarově)

Když nepočítám zanesené ventilační otvory, nemá se tam co pokazit, aby to způsobovalo zpomalení.
Je dobré zkusit se podívat, co tam běží. Všechny programy mají představu, že musí se musí spouštět rezidentně hned po spuštění, dokonce i ty, které pro naše teritorium nejsou dostupné (kortana a podobné nesmysly). A to nemluvím o tom, co všechno se v průběhu jeho života nainstaluje. Takže to všechno by stálo za prověření.
Po 4 letech musí být v perfektní kondici. Já minulý ntb vyřadil po 12 letech. Z toho posledních aspoň 8 let jsem ho tahal denně s sebou (předtím spíš sloužil jako stolní, napevno usazený v dokovací stanici a moc necestoval), takže skončil mechanicky dost zubožený.
Pomalý může být přepnutím na úsporný režim (tam u ikony baterky). Právě kromě nápadné pomalosti se to nijak nepozná (za to baterka v takovém režimu vydrží déle nabitá, no ale zase pracujete déle, takže na práci se vyplatí přepnout maximální výkon, co na tom, že baterka vydrží dvakrát dýl, když budete tu samou práci muset dělat dvakrát dýl, prostě je to trocha alchymie a trocha věštění).
Až pokud by tohle nepomohlo, pustil bych se do obnovy továrního nastavení, bohužel ona nová instalace nebývá úplně to nejlepší, protože je tam zase spousta bordelu od výrobce notebooku, který věří, že to uživatelé chtějí, ale naprostá většina toho je balast, který stojí za to odinstalovat (jistě pár lidí to využije, ale ostatní to nepotřebujou).