Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Oživení staršího PC

Ahoj chtěl bych trochu oživit své staré PC, používám ho jen na hudbu, filmy, internet, youtube, stahování a vypalování. Teď poslední dobou když běží víc procesů najednou hlavně na youtube jde vidět že pc trochu nestíhá. Níže posílám specifikaci

Produkt: PC Lenovo IdeaCentre DT 300S modelová řada 300S-11IBR
Part number: 90DQ0015CK
Model Type: 90DQ
Chipset: Intel Socket Braswell
Procesor: Intel® Celeron® Processor N3150 (2M Cache, up to 2.08 GHz), 4-cores, 6W
Paměť/volný slot: HyperX Impact 8GB (1x 8GB) DDR3L 1600MHz, CL9, SoDIMM, 1,35V, non-ECC v jednom slotu /8GB max
Harddisk: Seagata Barracuda 120 250GB, SATA III, 3D TLC
Optická mechanika: DVD-RW/DL Rambo
Grafika: nVidia GeForce GT720, 2GB DDR3
Sloty x bays (volné): 1x PCIe x16 slot, 1x PCIe x1 sloty, 1x 5,25" bay, 1x 3,5" bay

To je vše co jsem zjistil, jestli bude potřeba pošlu třeba foto základní desky s označení jestli to najdu. Vím není to bůhví jaký stroj, ale nechtěl bych ho ještě odepisovat, tak sem přemýšlel o výměně procesoru za trochu výkonější. Jestli mi dokážete někdo poradit budu rád za pomoc, děkuji.

Skoro se obávám, že procesor nelze upgradovat.

Když během přehrávání Youtube spustíš Správce úloh (záložka Výkon), tak konkrétně která komponenta nestihá?

Pozn.: Seagate není Harddisk, ale SSD. Ta optická Rambo mechanika je drsná. ;-)

Ten procesor je určitě integrovaný na základní desce, nelze ho vyměnit. Tyhle Celeron N**** nikdy nebyly ve verzi pro nějaký socket, ale jen BGA = na připájení k základní desce. Teoreticky by mohlo jít vyměnit základní desku, nejspíš by tam mohla být standardní mATX nebo ITX. Jenže to je deska - procesor - paměti, vlastně pomalu celý počítač.

Upgrade ťažko...

Oživiť? Možno tak s odľahčeným Linux distrom (e.g. Lubuntu, Xubuntu), inak je to plečka na vyhodenie. Hlavne CPU i GPU sú totálne k ničomu, dnes i obyčajné iGP v dnešných najlacnejších strojoch má viac výkonu než tá dedikovaná grafická karta. Procesor síce má aspoň 4 jadrá ale pomalé. Sotva použiteľné na offline kancl, rozhodne nie na Internet, YouTube a pod. Však sám hovoríš jasne že to počítač nestíha, lepšie to už nebude.

A keby si chcel vymeniť, takže keďže ako tu bolo spomenuté je to pájené, nie v sockete, tak v podstate by si musel vymeniť aj dosku (dnes už s DDR4, teda aj pamäte, samotné CPU, atď), a vlastne by si si uvedomil, že okrem krabice a disku vymeníš celý počítač. Takže o upgrade ani nemá význam sa baviť. Radšej to vyhodiť a kúpiť rovno nový stroj.

Mám stejný názor. Nějaké distro Ubuntu bude lepší než Windows. Určitě to bude o něco svižnější. Na potřeby, které tazatel chce to bude stačit, nic lepšího s tím stejně neudělá, pokud nechce měnit komplet "střeva". Takhle ho to bude stát jen trochu času, než to nainstaluje a seznámí se, ale neutratí ani korunu.

když běží víc procesů najednou hlavně na youtube jde vidět že pc trochu nestíhá. Níže posílám specifikaci
Procesor: Intel® Celeron® Processor N3150 (2M Cache, up to 2.08 GHz), 4-cores, 6W

to nesmis delat.
Mas slaby procesor - ok. Ma to svoje vyhody, spotreba energie je nizka, cena je nizka.
Nemuzes ho ale zahltit mnoha procesy. Tak proste spusti jeden jediny proces.

Prirovnai toho co delas:
To je jako jit na zabijacku s detskym jidelnim nozem.

Pokud vim, tak zrovna formát webm (který yt používá primárně) je dělaný na to, aby ho zvládal i procesor mlýnku na kávu a opékače topinek. Aspoň malou hw náročnost dekódování inzerujou jako jednu z hlavních fičur toho formátu.
Prostě je potřeba se k tomu chovat jako k PC, které má nějaká omezení. I když 4 jádro na 2 GHz neni zase tak málo. Neni to jako jednojádro 486 na 133 MHz, to se při vypalování nesmělo dělat vůbec nic, to se i odpojovala myš, aby se s ní omylem nepohnulo a nálhé zatížení překreslením kurzoru nezmařilo vypalování CD. To byly doslova pionýrské doby. A už na tom šly přehrávat videa, ale opravdu s dost velkým omezením (tehdejší programy opravdu z PC těžili maximum).

Tak jedná vec je:

1. načítať video
2. prehrať ho (vykresliť obraz)

a Iná vec je:

1. načítať prehliadač
2. načítať JavaScriptový VM (V8) v izolovanom prostredí
3. načítať stránku YouTube
4. vykresliť stránku YouTube
5. načítať stream videa
6. prehrať ho (vykresliť video)
7. medzi tým spracovať všetky "prerušenia reklamou", tu buď prípadne blokáciu cez nejaký AdBlock, alebo nebodaj ešte vykreslovať reklamu.
8. Do toho posielať Googlu všetky dáta zo spyware, eh, teda !telemetrii"

A to ešte aj rozlíšenie tých videí bol dosť rozdiel. Iná vec 144p, a FullHD, či 4K nebodaj a ešte k tomu pri 60, 144, či dokonca dvestodačo frameov za sekundu.

Lokálne prehrať video to zvládne, určite... ale YouTube je úplne o niečom inom.