Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem TV / monitor pro seniora

Chystám se pořídit sestavu pro příjem TV pro seniora, ale protože TV sám nemám, tak tomu nerozumím. Požadavky jsou celkem jednoduché:
* Úhlopříčka kolem 100 cm (omezení kvůli velikosti místnosti)
* Výkon repro (nedoslýchavost)
* Funkčnost bez kabelu a netu (anténa?)
* Celková cena za nové komponenty

Nevyznám se v tom, takže nevím
- pokud to bude nová TV, tak nepotřebuju settopbox?
- pokud bych připojil PC repro přes sluchátkový výstup, tak bude hrát TV i PC repro? Nebo jak osáhnout vyššího hudebního výkonu bez zesilovače?
- jak poznám, jestli bude stačit pokojová anténa nebo musí být venkovní na střechu? Lokalita Rudná u Prahy, přízemní dřevostavba.

Díky za názory a rady

Úhlopříčku si vyber, jakou chceš ...
Nedoslýchavost není problém s reproduktory/výkonem, ale se sousedy.
Když nechceš kabelovku ani IPTV, zbývá anténa.
Cena je tak od 5 do 50 tisíc, kvalita obrazu tak nějak odpovídá.

Nová TV nepotřebuje STB.
Nová TV nemívá sluchátkový výstup, pokud ano, je to různé. PC repro nedává smysl, když tak sluchátka (existují i bezdrátová).
Anténa dle sousedů, zkoušky nebo technika.

U některých TV je to samostatné, u některých se zvuk TV "natvrdo" vypne. Možná to je v podrobnějším popisu, možná je nutné si projít kompletní menu okolo zvuku (jen u některých TV se nastavuje samostatně hlasitost pro TV a pro sluchátka).

smart telka bude mít aplikaci nějaké služby místo starého stb od kabelovky.

znám důchodce kteří mají kvůli nedoslýchavosti tv velmi hlasitě. u některých to řve jen v pokoji, u jiných až na domovní chodbě před bytem. nejdřív bych zvážil sluchátka.

Nebo jak osáhnout vyššího hudebního výkonu bez zesilovače?

existují pc bedny s aktivním reprákem (mají zesilovač).
anebo si může pařan-senior zakoupit zahradní bt reprák, ten už čímkoliv připojit k tv.
https://www.bsacoustic.cz/prehravace-s-bluetooth/leo250-party-bluetooth-reproduktor/
https://www.bsacoustic.cz/prehravace-s-bluetooth/party-street2-bluetooth-reproduktor/

Pokud teda má naslouchátko, tak na naslouchátka je dobrá indukční smyčka (on si přepne přepínač na naslouchátku). Je to dneska asi jedniné rozumné využití, dřív se tak třeba dělala bezdrátová sluchátka, ale na to máme bluetooth a jiné technologie.

Ono problém u televízií ani nie je samotná hlučnosť, ale aj characteristika uškriekaného zvuku, ktorá funguje podobne ako siréna či húkačka. Pri tom ľudský hlas leží v nižších frekvenciách. Teda ak nepozeráš opery. A tak by pri správnom podaní zvuku, čo by s externými reproduktormi dokázal vyprodukovať, tak by ľahko počul a rozoznal slová aj pri nižšej hlasitosti.

Současné televize stb nepotřebují. Ale hlavně ať je co nejjednodušší, teda nechal bych si ji v obchodě předvést a vyzkoušet, aby nebylo potřeba mačkat moc čudlíků. Ideální je, ksyž se zapne a běží, jako za starých časů, žádné mačkání milionu čudlíků. Žádné smart nesmysly a podobně.
S anténou je to duchařina, to se asi musí vyzkoušet na místě, jaký je tam příjem. Nevím, jestli někdo takto střelí, že rudná je na tom tak nebo tak, ale spíš bych řekl, že závisí na okolním terénu. Osobně myslím, že anténa na střeše nebo aspoň na půdě je lepší řešení, pokojová anténa je spíš takové provizorium.

Nevím, jestli to ještě trvá, ale svého času mívaly televize příšerný zvuk. Pokud má sluchátkový výstup, neni problém propojit s počítačem, teda jeden problém tu je, a to jsou zemní smyčky (dnešní televize jsou uzemněné, počítač taky (a když je ještě anténa, je tu problém), takže musí být ve stejné zásuvce (a anténu oddělit kapacitním článkem), nebo vybírat televizi napájenou dvoužilovým kabelem, což jsou spíš výjimky). Pokud má naslouchátko, uvažoval bych o indukční smyčce, kolega si tio chválil, ale už se ho nezeptám, jak ji postavil protože neni mezi živými (dělávalo se to tak, že se místo reproduktoru zapojila ta smyčka vyzkoušeným počtem závitů kolem místnosti, dobové návody varovaly před značnou spotřebou kabelu).