Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ryzen 7800x3d - teplota vystřelí na 80°C

Dobrý den .
Potřeboval bych radu ohledně teplot.
Četl sem že teplota může být až 89 stupňů, to by mě ani nevadilo ,teplota u hraní her je kolem 70 ale vadí mi že teploty najednou vystřelí nahoru kolem 80 stupňů,zátěže procesoru kolem 100%,a pak to spadne a zase to pak vystřelí. Teploty jinak držím kolem 50 v klidném režimu, ale u těch her to prostě tak vystřelí ,.na což reaguji ventilátory a s tichého PC to je pak raketa :D .
, jsem u AMD nový předchozí PC byly vždy na Intelu poslední co jsem měl i7 11 řady a takovy problém nebyl ...
Zkoušel sem i ventilátory nastavit, nastavil je ať nereagují okamžitě ale plynul.....
Tak se chci zeptat jestli to je normální 7800x3d nebo jste to řešili třeba pod voltaci či jiným řešením,

Moje PC .
CPU AMD Ryzen 7 7800x3d
MB ASUS ROG STRIX B650-A GAMING WIFI - AMD B650
GPU nVidia GeForce RTX 4060ti 16gb
Rám Lexar ARES RGB 32GB (2x16GB) DDR5 6000, CL30, EXPO
Zdroj ADATA XPG CORE REACTOR II - 850W
Chlazení Deepcool ls720
Case GIGABYTE C301 GLASS,

Změna předmětu, původně: Ryzen 7800x3d (host)

normálne to nie je lebo ja mám 7900X3d a nenašiel som žiadnu hru čo by mi zaťažovala procesor na 100%...Pri všetkych hrách mi ide maximálne na 40%
Pre pytajuceho sa by to malo byť takmer rovnaké.. Ak nie je a zaťažuje sa mu procesor na 100% tak má zrejme vírus.

Zkoušel sem i scan právě ,a nic ,nestahují ani crackle.hry vše originál .
Což je mi divný kde by se tam vzal zmetek.
Ale když třeba zapnu football manager 2024 a dejme tomu načítá se další den tak to klidně vyjede na tu 100 ,a teplota taky vystřelí ,to samé třeba u Assassin's creed Odyssey,

Teď koukám na YouTube procesor krásných 11% ale teplota kolem 67

Jezisi ake bludy....

pri YT zalezi co pozera a ako pozera. 4k moze mat ine naroky ako 1080p.
100% pri loade hier je uplny normal, sak sa pri tom deje kopa veci, jezisi. To iste pri boote OS, spustani narocnych programov, atd.

AMD CPU od Ryzenov 3xxx vyssie maju uplne inaksie chovanie co sa teplot tyka, ako ste zvyknuti. Velke kremikove monolity sa kvoli svojej rozlohe nehriali tak prudko a mali aj vacsiu plochu pre odozvdavanie tepla z kremika do IHS. Tie krpate chiplety v novych Ryzenoch sa kvoli malej ploche hreju ovela viac a ovela rychlejsie. Vykyvy teplot su ovela prudsie a je to OK, je to tak navrhnute. X3D CPU maju este o problem viac, kvoli nacapenej 3D cache na nich.
Tmax maju na 89C a je to 120W CPU, comu sa cudujete obaja?

Moje R7 3700x v zostave v podpise ma Tmax 95C, hry ho vytazuju +- do 80C, pri benchmarkoch CPU sa splha k 90C a je to uplne normalne.

Na Ryzenoch merajte teploty bud Ryzen Masterom alebo cez HWinfo64, maju najpresnejsie vysledky.

Používám jak msi afterburn tak i hw monitor .
Taky když dám benchmark a vše jede na sto procent je teplota kolem 82 proto tam je vodník ,ale mě jde o ty výkyvy kdy z 30 procent na minutu 100 procent a teplota šplhá k 80 což se mi zdá divný
A monitor je 1080p grafika není zas až tak silná na 4K :-)
A druhá věc jakákoliv cutscena ve hře vše vyletí na max .

nemáš náročnou grafiku, procesor by se měl nudit.
teoreticky může být nedoladěný bios, mrkni jestli mají novější.

zátěž procesoru kolem 100%

zátěž procesoru skutečně dělá ta hra, nebo nějaký jiný proces? správce úloh na sledování není nic moc.
monitor máš jeden/dva?
disk je nějaké normální ssd?

pro jistotu: kontrola nějakým antispywarem proběhla?
na domácí instaci ovladačů bývá zbytečné se ptát, obvykle si majitel z celého pc všimne jen grafiky.

a neměl jsi předtím úplně jinou grafiku a neměnil jsi je bez odinstalace starých ovladačů?