Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tisk fotografie velikost?

Dobrý den. Potřebuji nechat vytisknout v kopicentrumu fotografii z flesh disku na fotopapír A6. V jakém rozlišení tam fotografii donést? Nemohu tam zavolat předem, mají od 9.00 a to už tam budu z domova. Mám foto velikosti 4160 x 3120 px. To mě ale nesedí poměr stran. Na jakou velikost mám fotku připravit?

Proč si to nespočítáš sám?

formát A6 je 105x148 mm, poměr stran je tedy cca 1,4. Takže v závislosti na rozilšení a rastru tiskárny (typicky u maloobjemového tisku do 600 DPI/100 LPI) ti postačí rozlišení fotky okolo 300 DPI.

takže optimální rozměr v px na "plnou" A6 je 1240x1736 px. Můžeš samozřejmě použít násobky pokud se nejedná "jen" o fotku nebo jsou na fotce ostré hrany, které budou těžit z vyššího rozlišení DPI

edit: celkem pěkné vysvětlení pojmů jako rozlišení a rastr (DPI vs. LPI) včetně názorné ukázky je zde: https://www.hrg.cz/prirucka_pro_pripravu_tiskovych_dat_rozliseni

Obecně je poměr stran u A-formátů odmocnina ze dvou a vychází to z toho jak byl ten formát navržen.
A0 má plochu 1m^2 a poměr stran odmocnina ze dvou.
Jeho přepůlením vznikne A1 se stejným poměrem stran (proto ta odmocnina ze dvou).
Dalšíma půleníma vznikají další A2, A3, A4 ... pořád se stejným poměrem stran.

a6 ma pomer stran 1.41:1, pokud uvazujes 5mm ramecek dokola, tak 1.47:1
kdyz nevis jak se rozhodnout, prumer je 1.44:1 - tomu odpovida orezat na rozmer 4160x2888 px.

a hustota bodu ti vychazi zhruba na 750dpi, trochu zbytecne moc, ale co uz s tim.

Na rozlišení až tak nesejde. Zásadní je poměr stran. Pokud bude jiný, než papír k tisku, jsou 2 automatické možnosti:
a) zachovat - zůstane bílý proužek/ky po stranách
b) oříznout na poměr papíru - což může fotku dost pokazit.

Takže musíš buď volit "zachovat poměr, s bílým proužkem" a potom proužek "odstřihnout" nebo fotku předem kontrolovaně oříznout na daný poměr a volit tisk "bez okraje". Mimochodem, "tradiční" bílý proužek okolo celé fotky není pěkný a nikdy nevyjde zcela symetricky.

Rozlišení jako takové si přepočtou, to je to nejmenší.

Existuje ještě i třetí možnost a to přizpůsobení poměru stran k výslednému formátu. Čímž ale dojde k deformaci obrazu (lidé třeba vypadají vyšší nebo naopak tlustší než jsou). Čím větší rozdíl v původním a novém poměru stran, tím větší deformace.
Pak samozřejmě existují i další možnosti vzniklé kombinací předchozích tří (např. trochu oříznout a trochu zdeformovat).

no aby sa chudacik uzivatel nepototo v copycentre :-)
Jednak je ten software v copycentre robeny pre BFU a tiez tam maju zamestnanca, co poradi a pomoze.

Robis neskutocny problem z banalnej situacie. Akoby na orez obrazka boli potrebne tri vysoke skoly.

Je to úplně jedno. Spíš si ohlídejte poměr stran. Papír 10x15 má poměr stran 2:3 formáty řady A mají 1 ku odmocnina ze dvou (cca 7:10=0,7) což je trochu jinak než 2:3 (0,6666). Trochu s tím zahýbá ještě netisknutelná oblast, pokud neumějí tisknout až do okraje.
Fotky mají normálně 4:3 což je ostatně i váš případ. Formáty 10x15 a A6 se často zaměňujou a to i tím stylem, že kupuju 10x15 a dostanu A6 nebo naopak a zmatek občas bývá v označení na tom balíčku.
Zmenšení neni problém, to si udělají oni. Ale ořez to už potřebujou vědět, co oříznout. Nebo jestli nechat okraje. Ve fotolabech to řeší tak, že z toho udělají fotku 10x13 (místo 10x15).

To je úplně jedno, oni zpravidla jsou připravný na nooby, maximálně si přirazí 25 Kč za "grafické práce". Vždy ji dokážou zmenšit. A menší rozlišení než nějaké doporučované taky není konec světa.

Je nutné jim sdělit záměr: jednu z možností FIT, CROP, STRETCH, FILL. Dokonce ani mírná deformace není tak konec světa, hlavně když ji máš natěsno (fotku). Naopak pro některé práce je kritické dodržet poměr stran, něke je nutné dodržet měřítko 1:1.

Bohužel se mi stalo, že (víc firem, víc zakázek) posrali všechny tři náležitosti., Nůžkami (nerovný řez) ořízly kritický okraj fotky, nevytiskly samolepky 1:1 nebo u mapy nedodrželi aspect ratio