Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Prohlížeč fotek

Prohlížeč fotek

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu. Měla jsem nainstalovaný prohlížeč fotek, kdy po kliknutí na fotku se zobrazil sloupec s danými formáty, na které stačilo jednou kliknout. Nešlo o přidaný program, ale základní nastavení. Nyní mám jiný, kde mám jenom volné nastavení. Potřebovala bych, abych mohla rychle nastavit větší množství fotek na stejnou velikost a nepiplat se s psaním nebo sledováním čísel u každé lišty. Poradil by někdo, co nainstalovat? Děkuji předem.

jemný problém je v tom, že mrchosoft tu aplikaci v každé verzi pojmenuje nově a schová v zas jinak uspořádané nabídce start, nebo kdesi ve storu, ať jim lidi tu fízlovací funkci neblokují.
takže se jmenovala "prohlížeč fotek", potom "fotky", příště to bude "ay foto", od windows 13 to bude "3d foto genius".

k tomu popisu: jen tak lehce odhaduju, že v neznámé verzi windows šlo o procházení adresářů v tupém průzkumníku, který u složky s fotkami zobrazil na její megaikoně náhled prvních několika fotek.
vychytat tuto funkci, aby windows přestaly zamrzat a aby se automaticky nezavirovaly náhodou přiloženým virem, trvalo mrchosoftu asi jen 15 let.
používal jsem tuto funkci pravidelně skoro každý rok, když jsem potřeboval pár fotek vytisknout 2 na jednu stranu (zkopírovat je do adresáře pro budoucí tisk, raději všechny označit, vybrat z menu tisk, tam už se objevila nabídka rozložení při tisku. jinak to bylo k ničemu)

zdatnější uživatelé proto kašlou na věčně nové móresy ms, přejdou na alternativní sw a zabugované / doinstalovatelné funkce windows je přestanou zajímat.
což je taky důvod, poč mrchosoft začal blokovat snadné změny výchozích aplikací ve windows.

takže pokud chceš nadále zůstat obětí m$, hledej v jejich storu.
jinak náhledy na adresáře s fotkami a jejich úpravy umí irfan view nebo xnview, případně prohlížení s pár jednoduchými funkcemi umí prohlížecí doplňky ve skutečných správcích souborů (altap salamander a ti ostatní).

Díky za vysvětlení. Jde o Win10 a já se také vyhýbám ms jak čert kříži. Tenkrát došlo k tomu, že jsem omylem odinstalovala daný prohlížeč fotek, a aby se fotky vůbec daly rozkliknout, potřebovala jsem za něj náhradu. Ten dodatečně nainstalovaný mi maximálně vyhovoval právě na tyto úkony, ale nepamatuji si název a odkud jsem ho stáhla, jenom že měl 2MB. Snad je to srozumitelnější. Zkusila jsem stáhnout jiné, ale neměly právě ty už připravené šablony.

Jakou chceš radu bez konkrétních informací? :-?

Tohle je otázka typu: Měla jsem auto, kde bylo vedle volantu tlačítko, které stačilo zmáčknout a stala se věc XY. Nyní mám jiné auto, které má jiné tlačítko a nejde mi s ním nastavit věc XY. Co s tím mám dělat?

Velikost fotek může být datová (např 1,2 Mb), nebo rozměrová (např. 1200x900 px). V původním dotazu je zase "obrázek" a "formát". To může být zase *.bmp, *.png, *.jpg (za 30 balších), nebo formát na šířku, na výšku...
Fotkami se to teď zúžilo na to, že to asi bude *.jpg a slovem "rozměr", že tedy asi jde o změnu plošného rozměru u fotek.
Ještě ale vevíme, jestli se po kliknutí na tlačítko nabídnou nějaké rozměry samy, nebo se zadává ručně.
Nebylo to třeba tohle? https://www.slunecnice.cz/tipy/fotoresize-zmente-velikost-ci-format-obrazku/
nebo třeba tady https://cz.softorbits.net/batch_picture_resize/
a dalších desítky prográmků. Prima je Irfan View, který toho umí hodně různého, ale není to "na jedno tlačítko", musí se nastavovat požadované. Pak už jich udělá třeba 50 naráz. Příklad. Otevřu IV, spustím dávkovou konverzi, přidám soubory, které chci změnit, nastavím na jakou příponu, v nastavení přípony zvolím změna velikosti, zadám třeba délku 1200 px a zatrhnu "zachovat poměr". Potom spustím dávku.
https://www.vojtechkral.cz/blog/irfanview-od-stazeni-instalace-az-po-upravu-obrazku/

Ale podle toho, jak se ptáte, bych se vůbec nedivil, kdyby šlo nakonec změnu velikosti zobrazení náhledů v "Průzkumník Windows" a o žádnou skutečnou změnu nešlo. Tam to je totiž skutečně na jedno kliknutí (mamé ikony/velké ikony...)

[98553-zobrazit-velke-png]

podle tohoto https://www.dasm.cz/clanek/jak-z-windows-10-udelat-desktopovy-system#zprovozneni-windows-photo-vieweru jsem zkusil přepsat příkazy do jednoduše spustitelné batky.
neručím za to, že to stále stejně funguje i v posledních verzích wirdows10. autorův kód odpovídá klíčům ve win xp, nicméně on ho jako administrátor v síti používá dodnes.

REM # oprava zobrazovace fotek ve w10
set dll=C:\Program Files\Windows Photo Viewer\photoviewer.dll
if exist "%dll%" goto Registruj

:Store
echo - neexistuje soubor "%dll%"
echo - stahnout app "photo" z ms store, pry tam je
goto End

:Registruj
reg add "HKCR\Paint.Picture\shell\open" /v MuiVerb /t REG_EXPAND_SZ /d "%dll%,-3043" /f
reg add "HKCR\Paint.Picture\shell\open\command" /ve /t REG_EXPAND_SZ /d "%SystemRoot%\System32\rundll32.exe `"%dll%`", ImageView_Fullscreen %1" /f

reg add "HKCR\giffile\shell\open" /v MuiVerb /t REG_EXPAND_SZ /d "%dll%,-3043" /f
reg add "HKCR\giffile\shell\open\command" /ve /t REG_EXPAND_SZ /d "%SystemRoot%\System32\rundll32.exe `"%dll%`", ImageView_Fullscreen %1" /f

reg add "HKCR\jpegfile\shell\open" /v MuiVerb /t REG_EXPAND_SZ /d "%dll%,-3043" /f
reg add "HKCR\jpegfile\shell\open\command" /ve /t REG_EXPAND_SZ /d "%SystemRoot%\System32\rundll32.exe `"%dll%`", ImageView_Fullscreen %1" /f

reg add "HKCR\pngfile\shell\open" /v MuiVerb /t REG_EXPAND_SZ /d "%dll%,-3043" /f
reg add "HKCR\pngfile\shell\open\command" /ve /t REG_EXPAND_SZ /d "%SystemRoot%\System32\rundll32.exe `"%dll%`", ImageView_Fullscreen %1" /f

:End
pause

-------
celý kód zkopírovat třeba přes textový notepad, v něm uložit do dávkového souboru = se spustitelnou příponou, např. "zapnout_photo.bat"
tuto batku pak dvojklikem spustit: co vypíše a jestli prohlížení začne fungovat.