Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lenovo ideapad 5- prosba o radu s UEFI

Dobrý den,

prosím, jak se dostanu do UEFI, abych mohl zapnout TPM. Já se tam dostanu přes klasické F2 nebo obnovení, ale skočím do takové osekané verze, kde je jen pár možností a tím to končí. Pro doplnění, dle rad z webu jsem nainstaloval win10 ,kvuli pristupu k internetu. Takže mám win 10pro a ovladače předpokládám, včetně uefi pro win11, možná to je jeden z důvodů. Při pokusu přeinstalovat na win11, mi vyhodí chybu, že nelze bez TPM 2.0.

Je to moje blbost, ale lze to nějak udělat, abych se dostal k zapnutí TPM a potom mohl v klidu dát win11?

Děkuji

Ťažko povedať kde máš problém, ale toto je nový notebook, tam by malo byť uefi aj tpm default zapnuté.
Ja by som ti možno odporučil dať všetky nastavenia do defaultu (výrobné nastavenia), toto by malo byť aj v osekanom biose dostupné.
Len sa priprav na to, že možno starý systém už nenaštartuje, tak si rovno priprav inštalačku win11.

Kdyby to šlo tak super, ale i když to dám do továrního a komplet to preinstaluji, stejně mi to tvrdí, že TPM je nedostupné a win11 nemohu instalovat.
Jak lze dát třeba bios do defaultu? Zkoušel jsem hledatnekd i o tom BIOSu a někde tvrdí, že to má Lenovo schválně jen bios pro uživatele a pokročilé možnosti jim nejsou dostupné, tak je možné, že budu muset řešit přes přímo podporu Lenovo.
Nebo lze nějak vymazat třeba přes příkazový řádek, aby se vymazal i operační systém a vše kolem a po zapnutí mi to naběhlo win11 z instalačního usb? Usb s win11 mám, jen teď, když to pustím, tak to přeruší kvůli TPM.

podporu to má, třeba není vypínatelná, když ji w11 potřebují, proto nemá nastavení v biosu:
https://psref.lenovo.com/Detail/IdeaPad/IdeaPad_5_2_in_1_14AHP9?M=83DR001XCK

secure boot: enabled - s tím se asi blbě instaluje jiný systém, ale já se s tím běžně nepotkávám, třeba má mrchosoft ošetřený upgrade.

Při pokusu přeinstalovat na win11, mi vyhodí chybu, že nelze bez TPM 2.0.

aha, tak nemá, respektive domluva s čínskými výrobci nějak drhne.

a viz reakce vejš: no to musí být super, když si asiat pojmenuje vlastní technologii podle ufo a ty se laický uživateli starej, co tím na druhém konci světa mysleli.
kdybych to byl přihlášen, dal bych předuživateli vejš za ten odkaz bod. takto aspoň virtuální :beer:
tak hlavně že mají ty dnešní 16mb biosy tolik místa pro podrobný help.

Zvláštne, no skús sa obrátiť na podporu Lenova.
Vymazanie disku sa dá spraviť cez cmd príkaz diskpart, a cmd sa dá vyvolať aj z windows inštalačky, tak sa to dá spraviť aj tam: SHIFT + F10 https://winaero.com/open-command-prompt-boot-windows-10/
Tam len pozor, aby si vymazal iba ten správny disk.
postup je takýto:

diskpart
list disk (vypíše zoznam diskov)
select disk x (voľba požadovaného disku, x je číslo disku)
clean

hotovo

No :)
teraz som si všimol, to nie sú obrázky z biosu ale z windowsu. Takže ešte by som aktualizoval veci súvisiace s hw, ovládače/firmware. Dá sa to aj automaticky priamo zo stránky podpory Lenova, alebo cez Lenovo Vantage, alebo ručne..

Toto sa týka ale len aktuálnej win10 inštalácie, tá nová win11 by mala fungovať, resp tej už môže pomôcť maximálne update firmwaru.