Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nová GPU a zdroj - obraz bez displeje

Zdravím,

včera jsem si koupil ASUS TUF 7900 GRE + ASUS ROG STRIX 850W AURA EDITION a počítač se napoprvé zapne, ale jakmile ho buď restartuji nebo vypnu, už mi nenaběhne. Neboli se "nastartuje", ale nemám žádný výstupní obraz. GPU nějakým způsobem jede, mění barvy a všechny ventilátory a další věci v case se také zapnou, ale není žádný výstup. Vyzkoušel jsem reset baterie CMOS, výměnu ramek případně spuštění jen s jednou, výměnu a přepastování CPU, ale nic nepomohlo. Pokaždé, když udělám nějakou z těchto věcí, neboli někde něco odpojím zapojím atd. tak se počítač jednou po delším bootu spustí, a pak i po několika pokusech vždy asi naběhne, ale bez video výstupu. Na MB se objevuje červená kontrolka ukazující na "CPU", která tedy svítí při bootu vždy, jen později zhasne.

Dnes ráno jsem také přišel na to, že problém je (pravděpodobně) v GPU. Při použití bez GPU nebo se starým (1660 Super) funguje počítač v pohodě. Používám jediný kabel, který byl dodán s novým PSU, který je schopen GPU provozovat, jedná se o takový divný 16-pinový kabel (PSU) do 2x 8-pin PCIe (GPU). Díval jsem se i na jiné možnosti, ale žádné nemám, protože na ostatních kabelech je napsáno CPU případně jsou jiného druhu.

Porty, které používám na PSU: https://imgur.com/a/GKSDl4u

Mohu také zkusit použít starý 500W PSU a zkusit to rozběhnout bez zátěže, jen abych zjistil, jestli to se starým zdrojem poběží v pohodě?

Ještě jedna divná věc je, že někdy ani nemůžu vypnout PC tlačítkem napájení, protože začne rychle blikat a ve výsledku nic nedělá (musím vypnout PSU, aby se PC vypnul). A taky když ho vypnu, tak mi občas svítí dioda v přední části pc, i když je vypnutý a to nikdy nedělá. Ještě divnější je, že dioda zhasne po vytažení DP kabelu z GPU.

Moc děkuji za pomoc.

Ten 16-pinový nahoře vpravo "PCIE"- GPU
celá řada MB dole - deska
8 pinový vedle MB "CPU" - procesor
a Peripheral - větráky a ostatní zařízení z case.

V PC jsem teď nechal nový zdroj a zapojil zpátky starou GPU (1660S) kterou napájím ze stejného slotu jako tu novou pouze jedním tím 8 pinem. Druhý jsem nechal nezapojený a počítač bez jakýchkoliv problémů funguje.

se zasunutou starou grafikou se podíváš, jakou dostáváš ip adresu od routeru a jakou mac adresu (tu kratší, ne ipv6), viz příkaz:

ipconfig -all

to si vyhledáš v routeru - lan - dhcp clients (každý výrobce to má jinak)
nebo z jiného pc vyzkoušíš, že se na ten pc připojíš přes vzdálenou plochu, jestli máš profi verzi win. tuším povinně vyžaduje účet s heslem.
nebo si doinstaluješ libovolné free vnc
když nic z toho nepude, ověříš z jiného pc, že máš aspoň ping na tvou přidělenou ip.

a zkus pod gunkční grafikou flashnout poslední správný bios.

BIOS aktualizován, pořád stejné. Karta funguje perfektně do doby než vypnu PC, poté jí stačí na vteřinu vysunout,zasunout a funguje znovu. Jinak ne.

Co se týká předchozích doporučení, nemám momentálně druhý PC a z telefonu se mi nedaří k tomu vnc připojit.

Ještě bych dodal, že vše funguje při vložení staré GPU a po vložení nové najede opravdu jen jednou. Zkusil jsem jí ovšem jen vyndat a zandat a počítač se znovu spustil. Když se nespouští, neboli nemám video výstup, tak svítí červeně LED s CPU nebo DRAM (spíše se sekne na DRAM).

EDIT: Ono vlastně i když mám to spuštění bez výstupu, tak občas nejde samotný PC ani vypnout a při držení tlačítka začne LEDka na case jen rapidně blikat. Po vypnutí zdroje, jelikož není jiná možnost, mi furt na desce svítí ta červená LED a zhasne až po vyndání GPU nebo DP kabelu z ní.

Vypnul jsem podporu PCIE4.0 - přepnul jsem na 3.0,snad je to takto správně. ( https://imgur.com/a/j07RPyi ). Co se týká té bifurkace, tak nevím co znamená ji vypnout, jelikož to nabízí jen tři jiné možnosti - https://imgur.com/a/HH7rGVz

Vyfotil jsem každou skupinu, případně konkrétní důležité položky doložím, bohužel v tom nemám přehled - https://imgur.com/a/JRCqaDK

To vypadá dobře. Bifurkace je rozdělení "dlouhého" slotu PCIe na "menší" (takže lze pak do jednoho PCie16x strčit přes redukce více karet, nebo použít jednu kartu osazenou několika zařízeními - mám dojem, že jsem někde četl o gr. kartě, která má na sobě i NVMe slot). Pokud máš na desce 2 16x sloty, týká se to pravděpodobně toho druhého. Tak jak tak ponech "Auto", což je "default", tedy 1x16.

Ještě se ujistím, ty RAMky jsou skutečně 4800 MHz?

No... to je další potenciální problém a možný scénář. Ono ti to totiž velmi pravděpodobně bootuje v nouzovém režimu a po restartu se to pokusí aplikovat své "vymyšlené" nastavení a to selže a PC ti ani nenaPOSTuje. Takže RAMěti nastavit správně a nezapomeň nastavit Vcc RAM podle štítků, nespoléhej na to, že to fušeři nastaví správně za tebe...

edit: ten provedený CMOS reset jsem úplně minul. To sis to zkomplikoval docela dost.

Jestli správně rozumím tomu, že Vcc je to časování a napětí, tak to jsem teď udělal. Problém to nevyřešilo ale když už bootuje tak rychleji. po zapnutí toho expa bylo na výběr ještě - low latency support, XMP/EXPO High bandwith support, system memory multiplier, infinity fabric frequency and dividers, ULCK DIV1 MODE. Nastavení - Disabled,Disabled,Auto,Auto,Auto. Každopádně nechápu, jak po vypnutí, odpojení zdroje i zdrojového kabelu deska furt svítí a po opětovném zapojení se PC sám spustí. V tomto případě vždy nenapostuje. Napostuje jen když vytáhnu GPU, počkám až deska zhasne, zapojím a pustím.

Co se týče CMOSu, tak jsem doufal, že to takový problém nebude protože reset nastavení BIOSu mi ovlivnil vlastně jen to EXPO. Nic dalšího tam nepoužívám.

Pokud deska svítí i po odpojení napájení, zkus počítač "nasucho" (tj. bez napájení) zapnout. Ty ledky by měly zhasnout. Pokud se tak stane, je problém s tím, že se deska z nějakého důvodu nevypne, respektive nevypne zcela. A docela by mě zajímalo, jestli následně správně najede. Pokud ano, jako další pokus bych vyměnil zdroj za starý.

Tak zajímavá novinka. Po vypnutí počítače a vypnutí + odpojení zdroje opět svítila červená kontrolka DRAM a tuším aktivita disku na bedně, modrá LED. Mačkání spouštěcího tlačítka neudělalo vůbec nic, kdy až po vysunutí GPU obě světla zhasly. Taky je v zdroji předpokládám nějaká elektromagnetická spoušť a ta "klapla" až po delší chvilce po vypnutí.

Dej tam na zkoušku ten slabší zdroj. Tenhle má zřejmě velké kondy aby dokázal udržet naživu velké pažravé nvidie (proto má taky ten 12VHPWR konektor). Vypadá to, že přes to napájení grafiky jde do PC ještě hodně dlouho napětí tzv. "z druhé strany" od grafiky. Je to samozřejmě chyba zdroje (ten má na povel desky vše vypnout a ne že bude z kondíků dodávat ještě desítky sekund napětí) a částečně i desky, která zřejmě nepočítá s takto silným zdrojem.

Tak jsem to večer vypnul a nechal to přes noc. To červený i modrý světlo nezhaslo. Zkusil jsem vytáhnout místo GK ten DP kabel a zhaslo obojí instatně, tedy vlastně není ani potřeba tu GK vyndavat. Nemůže to mít souvislost s tím kabelem? Ještě divnější je, že v té kartě mám připojený HDMI kabel ale ten tomu vůbec nevadí. Podobný problém jsem měl se sestavou x let zpět, kdy jsem musel před spuštěním ten DP kabel povytáhnout abych to spustil. To se dejme tomu "samo" vyřešilo po upgradu komponent. Tenkrát jsem teda taky nepřišel na původ vzniku.

Jinak starý zdroj je jen 500W a nevím, jak napájet tu novou GK jelikož chce 2x 8-pin. Posílám svoje možnosti: https://imgur.com/a/1TY8zD7 - ty bílé jsou 1x8 a 2x4 , černé 6+2 a 1x6. Bohužel není modulární a jedná se o Seasonic SS 500 ET.

Protože nevím, jak poznat rozdíl mezi pcie kabelem a kabelem pro cpu a jestli třeba není rozdíl právě v té barvě. Co jsem tak pochopil, tak po špatné volbě to vyzkratuju. U toho nového zdroje to tam je pro blbce napsané, tady ne.

Nemá cenu se v tom hrabat, toto je znamý problém HW kombinace CPU & MB 7 rady & *650 kdy dochazí k výše vyjmenovaným problémům, musíš počkat na nové AMD Combo (viz příspěvek Tochewood aktualizace BIOS/Combo AMD) s CH radu jako B650 mužeš zaznamenat stejné problemy i u jiných předních výrobcu jako MSI.
Klidně zkoušej podtaktovat, jinej zdroj, jednu RAM etc, dojdeš ke stejnému výsledku i když ponecháš tu Nvidia 1660 a zatížíš PC OCCT , toto dochazí kvuli AVX a zatěži, s tím sam nic neuděláš.

S trochou štestí, když nastavíš RAM v prvé vřadě doufam že je maš ve spravném poradí na zakladní takt, dezaktivujes OC funkce, EXPO, možná si i zahraješ (dnešní BIOS poskytují velkou skalu nastavení a chce to alespon minimalní znalosti aby jsi to vyřesil sám a ručně).. nemohu přehlédnout ze nejstabilnější je často pomlouvaný ASRock X670* kvuli problémum jestě z dob Buldozeru který zpravidla zaplatuje nejrychleji a je o proti GiBy v hodně připadech stabilnejší. Malá šance pro tebe, kdyby se PC spustilo s aktualní sestavou použít jiný AMD ovladač pro tvou GPU.
.. ale tak snad se mýlvm že jo.

Tak jsem našel příčinu, nebo se alespoň dostal blízko k místu problému. Problém není žádná HW součástka, ale zapojený DP - mini DP kabel nebo samotný monitor. Když poprvé pustím PC, je jedno co je připojené, ale po vypnutí není možné PC znovu spustit a svítí modrá LEDka na case a červeně DRAM na MB. V okamžiku kdy kabel odpojím obojí zhasne - kabel po chvíli připojím zpátky a můžu PC spustit. Kupodivu je úplně jedno, jestli je zdroj odpojený nebo připojený, celé to stojí na tom DP připojení. Připojím-li monitor přes HDMI, problém není vůbec a po vypnutí nesvítí nic a PC lze opětovně spustit. Kabel jsem si dnes vyzvedl jiný a problém přetrvává, tedy mě napadá už jenom jediné - mini DP konektor v monitoru je nějak poškozený nebo je chyba v samotném monitoru? Asi se prostě budu muset spokojit s variantou že po vypnutí PC musím ještě odpojit ten kabel a je jedno jestli ze strany monitoru nebo grafiky. Dá se tohle nějak řešit?

Se smyčkou super nápad, přepojil jsem to k sobě, ale bohužel problém přetrvává. Osobně bych očekával právě ten monitor, protože stejný problém jsem měl se sestavou ob generaci zpět, kdy jsem tuším už tenhle monitor měl. A přijde mi nepravděpodobné, aby stejný specifický problém nastal po výměně GPU a zdroje, kdy si matně vzpomínám, že právě ta 1660S to "opravila", kupodivu ta problémová karta předtím byla taky od AMD. Je nějaký způsob jak obojí otestovat abych mohl grafiku případně reklamovat?