Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stabilita i9 14900kf

Dobrý den vlastnim i9 14900kf a mam takovy dotaz zda jde o problem stability nebo je problem jinde ... tu a tam se stane ze pri hrani narocnejsich her se pc restartuje ale je to jen nekdy pri stejnem ukonu to bud udela nebo neudela ... CPU pouzivam spolecne s deskou gigabyte z790 gaming x ax kde jsem v biosu nastavil rucne limit pro pl1 a pl2 coz pomohlo v nestabilite hry kterou se nekdy darilo zapnou nekdy hra crashovala to to odstranilo problemy spusteni hry... teploty CPU jsou v celku v poradku pokud berem v uvahu ze jde o zravy a topivy procesor samozrejme cpu dokaze sice jen narazove ale i tak na par sekund vyletet k 90 stupnum u hodne narocnych her ale spise se drzi kolem 75 stupnu +- pri hrani pokud nedelam nic narocneho procesor se drzi v rozmezi 35-45 stupnu ... k chlazeni pouzivam Noctua NH-D15 chromax black se dvema ventilatory napada vas co by mohlo zpusobovat restarty pc? Snad jen jeste doplnim ze pouzivam PSU s 1000w 80 PLUS Gold predem dekuji za vase rady a nazory...

Jasan, bývá to tak. Většinou je to tím, že chladič nedoléhá správně celou plochou na CPU. Někdo dokonce zapomene odstranit fólii z chladiče, ale to nebude Tvůj případ. Pokud má být PC 100% v pořádku, tak musí projít Furmarkem (test grafiky a stability). Já bych to ale nehrotil a nepanikařil. Normálně sundej chladič a očisti styčné plochy chladiče a procesoru. Potom nanes teplovodivou pastu, namontuj chladič a pořádně zkontroluj jestli sedí pevně. Já používám starou dobrou pastu MX-2 a na očištění technický líh. Těch 90 stupňů je vážně hodně a řešil bych to zavčasu. PC bude nejen stabilní, ale i míň hlučné, díky nižší teplotě.

Tak CPU prepastovan chladic znovu osazen a upevnen... teploty jsou stale tak njak stejne ... proste napriklad pri spusteni her nebo pri narocnejsi kompilaci to treba na sekundu na 2 vylutne a pak zas bezi v tech rozumnych teplotach pady her nebo restarty pc zatim potvrdit nemuzu protoze ty jsou uplne random a byly i pred prepastovanim ... ale vypada to ze to bude vseobecny problem jak uz tu nekdo psal... zacinaji se cim dal vic mnozit clanky tohoto druhu https://www.cnews.cz/clanky/problem-vadnych-procesoru-intel-core-13-a-14-generace-je-horsi-a-castejsi-nez-se-myslelo-a-stale-nevyreseny/

Chtěl jsem napsat, abys použil vodní chlazení, ale to by vzhledem k tomu, že teď máš taky slušný a výkonný chladič bylo zbytečné. Už mě napadá jen lapování nebo delid. Pokud s delidem zkušenosti nemáš, tak to nedělej a zkus to lapování. Je to vlastně jen jemné obroušení styčné plochy IHS procesoru a chladiče. Teploty půjdou dolů určitě, ale o kolik, to říct nedokážu. Tipuju tak 5-8 stupňů, ale může být i více nebo naopak méně. Je to jednoduché a účinné. Tady máš návod jak na to. lapovani-zakladny-chladicu
Taky je třeba použít kvalitní teplovodivou pastu. Já používám roky MX-2 a když ji neseženu, tak MX-4. Jsou to dobré pasty. Vyníkající a ještě lepší je tekutý kov, ale nanášení není tak pohodlné https://www.alza.cz/thermal-grizzly-conductonaut-1g-d4798707.htm

Po delidu by neprošla určitě, ale po jemném zbroušení IHS by projít měla nebo taky ne s tím, že je to nedovolená úprava? Nemyslím vybroušení až na křemík, ale spíš takové jemné vybroušení až leštění. Ale vadných procesorů jsem teda moc neviděl. Jen ohnuté nebo ulomené piny a to je hodně dávno.

já vím co je to lapování. :-)
V první řadě se ti může (ale nemusí) "smazat" v.č. vyražené na IHS a pak tu je onen obecný problém reklamačního řízení, kdy budeš muset prokázat, že jsi CPU lapováním nepoškodil (ESD, apod.) Já bych do toho prostě nešel, když víme, že ten problém není u jednoho kusu, a že i "najsamlepšie chladenie" tento problém neřeší.

Je to známý problém 14. generace intelu. Doporučuje se snížit výkon přes update BIOSu, ale problém to podle všeho neřeší, problémy se budou stupňovat a dřív nebo později ten procák umře.

https://diit.cz/clanek/vyrobce-desek-pokud-intel-nestabilitu-rychle-nevyresi-utrpi-prodeje-arrow-lake
https://diit.cz/clanek/zaplata-na-nestabilni-core-13k14k-o-13-srazi-vykon

edit: připravil bych se na reklamaci (která ale pravděpodobně nic nevyřeší, jen se problém zopakuje - aspoň to tak zatím vypadá)

ja chapu, ze i v dobe internetu maji informace 2 roky zpozdeni, nez se dostanou i k bfu.
ale kupovat ty nejzravejsi verze intel i9 nekde od 12+ generace, ktere nejde rozumne provozovat bez vodnika, to si uzivatel koleduje o pruser.

tristnim vysledkem toho nakupu je, ze si uzivatel "hraje hry" - netusim, kolik je mu let.
nemel radeji mene flakat skolu a davat vetsi pozor ve fyzice?

Pred nakupem.jsem zvazoval vodni chladic ale tenhle vzduchovej uz sem v te dobe vlastnil a byl jako jeden z mala vzduchovych doporucovan jako dostacujici...pc bylo staveno k hrani he a uprav 4k videa... vse zvlada jen u tech her obcas resim crashe hry a ted i ty random restarty...

Tak zatim nedoslo k zadnemu restartu ale jak jsem psal nebylo to pokazde ale nahodile je mozne ze se to zase tu a tam muze stat ... teploty porad v podstate stejne ... crashe her zatim v norme...na druhou stranu o vikendu nebylo tolik casu na hrani nebo praci s pc...

Ja pozivam taky ty MX pasty to jsem mohl napsat taky rovnou treba ty pribaleny k noctuam vubec nepouzivam ty jsou prej hrozny ty maximalne kdyz ma ekdo nakej kancelarskej pc a leta to neprepastoval tak mu to tam maznu ale jinak se snazim pouzivat samozrejme ty lepsi...

Tohle není až tak pravda. Byla by, pokud by tam nešel vzduch. Časem cca 3-5 let ta pasta degraduje a vlastnosti se zhoršují.
Převzato: Proč je potřeba chladící pastu měnit?

Časem pasta vlivem stáří a vysokým teplotám tvrdne, rozpadá se a celkově se zhoršují její teplovodivé účinky. To vede ke zhoršení chlazení čipu. S vyššími teplotami dochází k nadměrnému opotřebení a procesoru či grafické kartě se snižuje životnost. V extrémním případě se začně počítač v zátěži přehřívat a vypínat, nebo se čip může přehřátím poškodit.

Jak často měnit chladící pastu?

Vliv má několik faktorů. Záleží na způsobu využívání počítače - tedy na délce používání, nárazové zátěží, podmínkách a teplotách, ve kterých běží.

Nejlepší je samozřejmě pozorovat teplotu čipu a pokud se nápadně zvyšuje, pastu vyměnit. Pasta se také mění vždy při výměně součástky. U běžných počítačů je vhodné pastu vyměnit cca každé 3 roky.

https://www.comfor.cz/blog/vymena-teplovodive-pasty-jak-na-to

Jak by se tam ten vzduch asi dostal? Ta mezera je tlustá jen pár mikronů a pokud něco zdegraduje, tak maximálně vytlačená pasta na okrajích.

Dám ti jednoduchý praktický příklad z praxe: v roce 2011 jsem si koupil Sandy Bridge i7-2600K, k němu 150W chladič (obdobu Fera) a celé jsem to přetaktoval někam k 5 GHz. Ten PC mám stále funkční (a naprosto spolehlivý) pod stolem, fungoval 10 let jako můj hlavní PC a pastu jsem v něm nikdy neměnil. Podotýkám, že to byla běžná šedivka dodaná k chladiči, jen jsem si dal velmi záležet na tom, aby vrstva byla co nejtenčí a pěkně souvislá.

V žádném PC, který jsem prodal a které servisuji (některé i víc než 15 let) jsem rovněž pastu neměnil, pokud nebylo třeba chladič sundat.

Já Tě chápu, taky pastu neměním, pokud není potřeba. Jen při výměně chladiče a nebo při hodně vysokých teplotách, tudíž i vyššího hluku větráku chladiče. Sami výrobci ale doporučují ji měnit každé cca 3-4 roky. U sebe v PC jsem ji neměnil snad 8 let a ani to zatím nemám v plánu. Měním ji jen v případě, kdy se ke mně dostane PC, kde se CPU evidentně přehřívá a chladič je chladný. Většinou ten chladič nesedí celou plochou na CPU a z pasty je skoro izolant, tak proto.

I já tě chápu. Viděl jsem už lecjaká zvěrstva a špatně nanesená pasta je typický příklad - zejména, když to dělají "fachmani" v továrně stylem "kydnu tam hovínko pasty doprostřed a mrsknu na to chladič." V takovém případě vznikají pastové kydance, které vypadají jako rozšlápnuté hovno a hlavně mají často mnohem větší tloušťku než je třeba, takže chladič na IHS ani sám nedrží (správně napastovaný CPU udrží chladič bez klips hlavou dolů (nedoporučuju testovat u AMD/AM4 socketu, kde to neudrží socket. :-))
V takovém případě věřím, že přepastování efekt přinese, jen proto, že pasta tvoří další teplotní most místo toho aby vyplňovala nerovnosti mezi IHS a ploškou chladiče.

K pastování:

Mám zesilovač (Technics) 2 x 100 W sinus, na koncových integráčích (asi velikosti CPU v PC) jsou mohutné hliníkové bloky žeber. A je tam nejobyčejnější bílá silikonová pasta - přes 30 let je každý den v provozu. A nikde v manuálu není napsané, že by se měla měnit :-)

V PC jsem měnil chladič (za lehčí při výměně MB), dal jsem originál pastu, co byla přibalená a jede 10 let (i při 100% zatížení, třeba při dávkové konverzi RAW fotek), CPU 4770 asi 100 W. Přepastovat se nechystám :-)

asi od 10.generace bylo vidět jak zaostávají. aby si udrželi zdání konkurenceschopnosti, překračují víc než 2-násobně tdp těch cpu.
se starší technologií když ji kvůli nahonění výkonu taktují nadoraz co to snese to samozřejmě musí brát mnohem větší příkon. a protože u herních k-cpu už doraz překročili, 13. a 14. generace jim odchází.
vždyť tyto procesory nejsou uchladitelné bez vodníka - to nikoho z těch zapařených dětí nenapadlo, že tu není něco v pořádku?
tvůj dobrovolný nákup je pro mě naprosto nepochopitelný, to nesouvisí až s nějakým loňským listopadem, leda že bys posledních 5 let nečetl žádní normální weby.

je fajn jak jste tu vsichni moudry tak sem proste koupil procesor dane znacky no a co je to chyba intelu ze prodava shit a ano intel ma uz delsi dobu znacne problemy a zatim my neprijde, ze by se k tomu stavel nejak rozume uvidime jak se cela situace s gen 13 a 14 vyvine ale neni potreba tu nekho lincovat za to co koupil nebo ne ... uprime tvuj koment je asi tak stejne chytrej jako koment ledního brtníka ... naprosto EL Aroganto ....

já jsem lední brtník.
líbí se mi, když mě přijde školit moudrý anonym, který tu nic nepředvedl.

jak bys nearogantně označil lidi, kteří 5 let ignorují testy a zveřejňované problémy intelu a doteď věří tomu, že vzduchem chlazený cpu může bez problému spotřebovat přes 250w? a že je to vlastně normální.
tu spotřebu musí mít právě proto, aby mohl už několik let jakž takž dohánět konkurenci - to bez výmluv znamená, že je špatný.

ať to pochopíš i ty: mě u tvého spolužáka udivuje, že ty své sračky neustále vytahuje nahoru, protože jeho sousedi loni na podzim o ničem takovém nevěděli.
jsou lidi, kteří pár let intel nekupují a nestěžují si.

tobě taky hezký večer.

Ja sem si podle te odpovedi fakt myslel ze jsi to ty uplne to z te odpovedi je citit :D a ano ja nerikam ze nemas pravdu a vim ze tady na strankach pusobis uz radu let a mas spousta zkusenosti jen to podani je pokazde stejne... at je to cokoliv tak jsou vsichni blbecci a je to prece jasny... proste sem udelal chybu to se stat muze poslednich cca 8-9 let se pouzival bez problemovy intel a pred tim nekolik let taky a ruzne druhy za me byl intel pred lety opravdu bezkonkurencni ted pred nakupem sem se poprve v zivote rozhodoval jestli nepouzit amd ale z vernosti do posud bezproblemove znacce zduraznuji ze sem vyuzival dnes uz pravekej socket z doby kdy svet byl jeste v poradku sem se rozhodl pro tuhle pazravou topici bestii a k tomu chlazeni koukal sem na ruzne testy a podobne a uz sem tu i nekde psal chladic sem uz vlastnil pred nakupem a ponechal sem ho z duvodu ze to snim zkusim a pokud bude nevyhovujici vymenum ho za vodni ale podle testu se zdalo ze by mel byt asi jako jeden z mala pouzitelny myslim si ze je to jeden z mala nejlepsich vduchovych chladicu... kazdopadne i kdyz tve odpovedi byvaji z 90% arogatni cenim si jich a jsou samozrejme casto prinosne jen si rikam jestli je to uplne nutny