Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Neočakávané vypnutie PC

-- PRED JEDNÝM DŇOM (13.7.2024) --

Zdarec, bol som teraz pred chvíľou dajme tomu 20 až 30 minút na posteli a pozeral som videá na TT, YT. Komp som nechal normálne bežať (nedal som ho ani do režimu spánku) a z ničoho nič sa sám od seba vypol. Tak som popozeral event viewer a tam som našiel nejaký critical no moc sa z toho vyčítať nedalo keďže sa tam písalo The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly..

Nič z daných dôvodov samozrejme nie je pravda.

V kompe som posledné dni nič nemenil ani nesťahoval čiže mi moc nedáva zmysel aby sa windows sám prenastavil ako on chce...

Je to celkom weird... Už veľa krát som takto nechal komp inactive a nikdy sa nestalo že by sa sám od seba vypol...

Ešte ma teoreticky napadlo že by mi to mohol prenastaviť MS PowerToys no ten som tiež inštaloval už nejaký ten piatok dozadu...

Prebehol som ešte PC aj príkazmi sfc /scannow a DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth.
Príkaz sfc /scannow našiel nejaké poškodené súbory a opravil ich, no bohvie či je to presne to....
Príkaz DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth nenašiel žiadnu chybu.

[Nechcelo sa mi to celé prepisovať tak som to jednoducho copy-pastol z jedného DC servera kde mi teda moc nepomohli.]

-- DNES (14.7.2024) --

- Dnes sa to stalo opäť. Avšak zistil som že sa PC vypne zrejme po určitej dobe nečinnosti. Podotýkam, že posledné dni až týždne som nič do PC neinštaloval ani nesťahoval. Takže "to začalo robiť samo".
- Približne asi vždy po 20 až 30 minútach nečinnosti sa PC sám vypne bez akéhokoľvek upozornenia.
- Ako som spomínal vyššie, opäť mi to vyhodilo Critical do Event Vieweru. Avšak ten hlási len to, že sa komp nečakane vypol.
- Pozeral som sa aj do UEFI, no tam nič ohľadom vypínania PC po určitom čase nie je.
- Zadal som príkaz do PowerShellu (ako správca) "wevtutil qe System /q:"*[System[(EventID=6006 or EventID=6008)]]" /c:5 /f:text /rd:true" a z toho som prakticky nič nové nezistil. Je tam tiež napísané len že sa komp vypol nečakane.
- Do CMD (ako správca) som zadal príkaz "shutdown.exe /a" no ten mi tiež nič nenapísal.
- Skontroloval som Task Scheduler, či tam náhodou niečo nie je no nič sa mi nepodarilo nájsť (prehľadal som len niektoré zložky, nekukal som do všetkých záložiek keďže ich je veľa).

Ako som už písal, začalo to z ničoho nič. 1.7 som sa presťahoval do nového prenájmu a do včerajška (13.7) všetko fungovalo normálne a aj keď som nebol na PC 3 hodiny, nevypol sa. Včera to zrazu z ničoho nič začalo.
- Význam slova "z ničoho nič": Na kompe som nič nesťahoval ani neinštaloval.

Mám nainštalovaný aj MS PowerToys no ten som inštaloval už dávno a neboli problémy. Pozeral som sa aj do nastavení PowerToys no nič som tam ohľadom vypnutia PC po určitom intervale nenašiel.

- Windows 11 Pro

Řešení:

To síce hej no kto vie. Možno MS vydal nejaký update ktorý sa mi zle nainštaloval a možno je v powertoys nejaký script ktorý sa má spustiť po určitom intervale no daný súbor je updatom zrejme poškodený a to spôsobí vypnutie kompu. Idk.. to je len domnienka.

Edit: V kompe mám len jeden program (powertoys) ktorý upravuje správanie Windowsu a aj napájanie. Tak preto si myslím že by to mohol byť on.

Tak po odinštalovaní powertoys to vyzerá že to pomohlo.
Dnes som nechal niekoľkokrát komp v idle režime (20, 30, 50 minút) a ani raz sa nevypol. Budem to ešte sledovať cca 2 - 3 dni a potom by som sem napísal finálny verdikt.

Ale aby ste mali pokoj na duši tak tu sú tie ďalšie event logy (Informations):

- The operating system started at system time ‎2024‎-‎07‎-‎14T14:18:44.500000000Z.

- Virtualization-based security (policies: 0) is disabled.

- There are 0x1 boot options on this system.

- The bootmgr spent 0 ms waiting for user input.

- The last shutdown's success status was false. The last boot's success status was true.

- EFI time zone bias: 2047. Daylight flags: 0. Firmware time: ‎2024‎-‎07‎-‎14T16:18:43.000000000Z.

- The boot menu policy was 0x1.

- The boot type was 0x0.

- The firmware reported boot metrics.

- The leap second configuration has been updated.
Reason: Leap second data initialized from registry during boot
Leap seconds enabled: true
New leap second count: 0
Old leap second count: 0

- The iommu fault reporting has been initialized.

- (Error) The previous system shutdown at 15:05:40 on ‎14. ‎7. ‎2024 was unexpected.

- Microsoft (R) Windows (R) 10.00. 22631  Multiprocessor Free.

- The Event log service was started.

- The system uptime is 9 seconds.

- File System Filter 'FileInfo' (10.0, ‎2079‎-‎02‎-‎27T00:03:00.000000000Z) has successfully loaded and registered with Filter Manager.

- File System Filter 'Wof' (10.0, ‎2086‎-‎08‎-‎04T13:20:16.000000000Z) has successfully loaded and registered with Filter Manager.

- File System Filter 'WdFilter' (10.0, ‎2055‎-‎04‎-‎20T22:48:29.000000000Z) has successfully loaded and registered with Filter Manager.

- Volume C: (\Device\HarddiskVolume3) is healthy.  No action is needed.

- File System Filter 'FileCrypt' (10.0, ‎1983‎-‎08‎-‎19T04:58:35.000000000Z) has successfully loaded and registered with Filter Manager.

- File System Filter 'UCPD' (10.0, ‎2103‎-‎03‎-‎14T02:38:32.000000000Z) has successfully loaded and registered with Filter Manager.

-  File System Filter 'npsvctrig' (10.0, ‎1979‎-‎12‎-‎19T18:12:41.000000000Z) has successfully loaded and registered with Filter Manager.

- ACPI thermal zone \_TZ.TZ00 has been enumerated.
_PSV = 0K
_TC1 = 0
_TC2 = 0
_TSP = 0ms
_AC0 = 357K
_AC1 = 328K
_AC2 = 323K
_AC3 = 318K
_AC4 = 313K
_AC5 = 0K
_AC6 = 0K
_AC7 = 0K
_AC8 = 0K
_AC9 = 0K
_CRT = 378K
_HOT = 0K
minimum throttle = 0
_CR3 = 0K

- (Critical) The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.

To síce hej no kto vie. Možno MS vydal nejaký update ktorý sa mi zle nainštaloval a možno je v powertoys nejaký script ktorý sa má spustiť po určitom intervale no daný súbor je updatom zrejme poškodený a to spôsobí vypnutie kompu. Idk.. to je len domnienka.

Edit: V kompe mám len jeden program (powertoys) ktorý upravuje správanie Windowsu a aj napájanie. Tak preto si myslím že by to mohol byť on.

Nevím, tipuju ho taky a když teď píšeš, že tam jiný podobný program nemáš tak je to skoro jasné. Jen je mně divné, že SFC /scannow našel porušené soubory. To by chtělo víc testů. Začal bych testem RAM, potom disků a nakonec test stability celého systému a zatížit to naplno. Třeba program OCCT se na to hodí a uvidíš, jestli ukáže nějakou chybu a hlavně u čeho. Klidně to nechej spuštěné přes noc. Zrovna jsem chtěl psát, že tu hodinku nebudu, sleduju fotbal a zrovna první gól :-)