Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Reklamace Přehřívající Se Grafiky

Zdravím, potřeboval bych poradit ohledně problému s mým počítačem a to ohledně reklamace grafické karty. Konkrétně, tenhle rok v březnu jsem si poskládal nový PC a až do chvíle, než přišlo léto, jsem neměl žádné problémy. Tedy až doteď, kdy od června, když přišla vedra, se mi PC začal přehřívat až do bodu, kdy se vypínal, kdykoliv jsem hrál jakoukoliv náročnější videohru. Teplota na grafické kartě byla šokujících 114 stupňů na hot spotu. A i když byl tenhle měsíc PC u technika, který ho skontroloval a vysloveně mi řekl, že jestli tam bude nějaký problém, tak to je na 100 % grafická karta. Protože on skontroloval vše, zdroj je v pořádku, co jsem věděl i předtím, ale je lepší, když vám to potvrdí kvalifikovaná osoba, a vše ostatní je v pořádku taktéž. Tedy až na to, že se grafika stále vyšplhává do výšin nad 110 stupňů klidně i po jen 5 minutách hraní, a i když se už počítač nevypíná, tak ty teploty atakují hodně nad bezpečné hodnoty. O jakou grafiku se jedná? ASRock AMD Radeon RX 7900 GRE Steel Legend. A já se chci zeptat, kupoval jsem ji z Německa z obchodu Mindfactory.de přes doručovací službu Mailboxde.cz, existuje nějaká šance, že mi vrátí peníze? Protože upřímně myslím, že nad AMD jsem zlomil hůl. Alespoň pokud půjdu znova do AMD, tak jediné v Česku, protože teď to reklamovat, celé to vypsat v němčině, čekat několik týdnů a pak mi pošlou stejný produkt, který podle mě bude mít zase stejnou vadu, no děkuji, nechci. A pro všechny, ano chladím procesor vzduchovým chladičem (to snad nemyslíš vážně chladit CPU v roce 2024 vzduchem, odkud jsi ze středověku? NE)... tam problém není a ani s mou velikostí bedny, protože bych do ní narval i člověka nebo klidně 3 stejné PC sestavy. Každopádně budu rád za rady jak mám postupovat v této situaci, protože se mi nechce 5 krát reklamovat tu stejnou grafiku do Německa a platit stovky korun zbytečně za dopravu, jako jeden člověk někde na internetu v nějakém fóru kde psal že reklamoval (taky Radeon) svou grafiku 5krát kvůli přehřívání, Díky.

Jo, to máš skutečně recht, to jsem nechtěl slyšet, ale bohužel nemůžu mávnout čarovnou hůlkou a vyřešit to, takže jediné, co mi zůstává, je ta reklamace, a to bude utrpení. A po téhle zkušenosti bych se vysral (s prominutím) na šetření při nákupech ze zahraničí. Bohužel nemůžu vrátit čas, takže asi tolik k tomu. Problém byl, že jsem z Německa společně kupoval paměti, které se tady doteď pořádně nedají sehnat, G.Skill 6400MHz CL32, a grafiku, která tady nebyla, a nejbližší, co tady bylo, je Radeon RX 7800 XT, jenže to je o zhruba 10 až 15 % horší než 7900 GRE. Proto jsem kupoval 7900 GRE, která stála jen o něco víc. No co nadělám, alespoň pro příště vím, že se neoplatí kupovat elektroniku ze zahraničí.

ťažko to uhráš na vrátenie peňazí,moderné grafické čipy sú robené na prevádzkovú teplotu 140 stupňov Celzia,bežná teplota,ktorú často dosahujú gr.karty v max záťaži 90-110 st.Celzia +/- 5% odchýlka je naprosto v norme...a bohužial nákup tovaru v inej krajine u obchodníka,ktorý nemá v cz/sk svoje zastúpenie a zmluvný servis alebo servisného partnera prináša aj svoje mínusy,s tým nijako rozumne nevybabreš,na reklamáciu/servis musíš doručiť výrobok svojpomocne,nie vždy výhodná nákupná cena samotného výrobku je výhra....niekedy pomôže prerobiť odvetranie samotnej skrine,pridať ventilátor,ktorý odsáva vzduch von,alebo opačne bude fúkať dnu,inak usporiadať zväzky káblov,ktoré môžu brániť prietoku vzduchu atď....

Nechci být zlý, ale to nemůžeš myslet vážně, že 140 stupňů? Tak asi ti někdo nepověděl, že při teplotách nad 110 °C se křemík a hlavně spoje na čipech doslova rozpouštějí, a běžná teplota, jakou dosahují grafiky, je kolem 70 až 90 stupňů, max 95. Doslova u většiny NVIDIA grafik je teplotní limit 95 stupňů (vím, že AMD má 110, ale pointa je stejná). Problém s kabeláží nemám, vše jsem dělal pořádně, celá sestava mi zabrala přes 10 hodin (moje první, vím, je to pěkně dlouhá doba, ale dal jsem si záležet) a větráky se taky točí, jak jsem řekl, tam není problém. A i když odendám bočnice, tak teplota klesne jen o 5 stupňů max, co mi jasně naznačuje, že je s tou grafikou problém.

Kremik sa urcite nerozpusta pri 100 stupnoch ak ma teplota tavenia 1400.
Spoje sa ti tiez nerozpustaju, pretoze 140 stupnov mohla mat dotykova plocha gpu a chladica, ale to neznamena, ze 140 stupnov ma aj okolie.
Suhlasim vsak, ze 140 je moc a limit byva naozaj 90-100 stupnov.

Spusti si zatazovy test na grafiku a pozoruj narast teploty v nejakom programe ,co to umoznuje.

Tak úplně bych nesouhlasil, protože elektronika se neničí kvůli tomu, že jede na maximum několik let. Ne to, co zabíjí komponenty, je prostá věc zvaná proces zapnutí a vypnutí a zahřívání a zchlazování. Kvůli tomu se poškozují spoje a komponenty selhávají, protože kdyby to platilo, že čím déle jede PC na maximum, tím dřív se pokazí, tak by servery nevydržely 10 let, ale jen několik měsíců. A právě proto jsou teploty nebezpečné. Není problém v tom, že to jede na 110 stupňů, ale v tom, že se to pak zchladí, když nic neděláš, a zase zahřeje na 110 stupňů a tak dokola. Ale když se to maximum sníží na řekněme jenom 90 stupňů, tak komponent vydrží mnohem déle, protože se nejedná o takovou nárazovou změnu. Ale to určitě víš. Jinak samozřejmě vím, že se křemík neroztaví při 110 nebo dokonce ani při 140 stupních. A co se týče sledování teplot, tak za zhruba minutu nebo dvě se teplota vyšplhá na 100 až 105 stupňů, záleží, jestli je venku horko nebo zima, a na 110 a víc po necelé půl hodině, takže na tom nemám co víc sledovat, přehřívá se to hned ve zkratce.

Jj, na životnost má celkem velký vliv nárazové napětí jak píšeš (časté zapínání a vypínání). Když sáhneš na chladič, je skutečně tak horký, že na něm neudržíš ruku? Pokud není, je problém s chlazením. Ono těch cca 260W není zrovna jednoduché uchladit. Chladič se mohl uvolnit (tomu moc nevěřím, ale možné to je) nebo mohla prasknout heatpipe a tím pádem je účinnost chlazení mizerná.

Právě že chladič není vůbec tak horký, když se přehřeje a vypne (teď se to neděje, takže se to už těžko simuluje). Každopádně backplate byl tak horký, že bych na něm neudržel ruku déle než minutu, muselo to být 100 stupňů, a to nepřeháním. Backplate v okolí grafického jádra byl tak horký jako prase. Divil jsem se, že se neodpálila ta grafika. A jak se dívám, tak nevidím problém s chlazením ve skříni. Možná že poměr 2 pomalých 200mm ventilátorů a jednoho 120mm, který míří přímo na grafiku, není tak dobrý, když vzadu jsou 2 120mm ventilátory, které jedou rychleji než ti 2 obři vpředu. A ten nahoře 120mm vzadu nevím, jestli pomáhá, proto si jdu objednat vonné tyčinky a vyzkouším airflow. Ale když hraju a dám ruku k ventilátorům, nebo když otevřu skříň a dám ruku do cesty těch 2 200mm obrů, tak cítím pořádný průvan, až mě z toho bolí zuby, HaHa. Tak jediné, co mě napadá, je turbulence, nebo (co je nejpravděpodobnější) je ta grafika prostě vadná a budu ji muset reklamovat.

Ach jo, už nevím, asi se zbytečně snažím, ale každopádně ne, neudržím ruku ve vařící vodě, proto jsem psal, že bych neudržel ruku na tom backplate víc než minutu, protože byl horký jako prase. Nevím, co je na tom tak složitého... fólie tam není, vše jsem odlepil a uchycení vypadá v pořádku, a chladič nebudu měnit, logicky, když je grafika v záruce, takže mi zůstává jen otestovat ten airflow, jak jsem někde psal, a pak, když nic, tak jediné reklamace. Asi tolik k tomu.

Já bych řekl, že ve vařící vodě neudržíš ruku ani 2 sekundy, stejně jak na backplate rozpáleném na 100 st.C. Tím chci říct, že pokud teplotu odhaduješ rukou, je to subjektivní a klidně ta teplota může být 60 st.C. Když připustíme, že čidlo může špatně měřit, chtělo by to teploměrem změřit skutečnou teplotu a pak ji řešit.

jednak cidlo nema co hlasit "blbe udaje" za ty prachy,
druhak nema padat grafika,
tretjak stejne pise o salani tepla a ze se neco pri nejvyssich teplotach prohyba,
ctvrtak je tu nepricetny rev nestihajicich ventilatoru.

takze teplota cidla bude bohuzel souhlasit.
nenapada me, kde vzit doma jiny teplomer, ktery by to dokazal nezavisle zmerit.

Tak to povím asi takhle: když tu grafiku nechám jenom mírně přetaktovanou, řekněme o 10 %, tak se po, povězme, 5 až 40 minutách vypne, protože se teplota dostane nad 114 °C, záleží na teplotě v místnosti atd. A když ji nechám tak, jak je, tedy na defaultním nastavení, tak se drží kolem těch 108, někdy vystřelí až na 112 °C na hotspotu. Měřil jsem to rukou, ale než odmontuji vrch skříně, pak až bočnici, protože u této to nejde obráceně, a než se k tomu dostanu, to je minuta nebo klidně i dvě. A pak jsem si až sáhnul, jenže to bylo vždy, když se vypnul. Zkoušel jsem i VRM na základní desce, i ty byly pěkně teplé, ale ani zdaleka tak moc jako backplate na té grafice, a to jsem držel na něm ruku asi 5 sekund. Dýl bych nedal, takže ne, neměl 60 stupňů, spíše tak 80-90, a nebál bych se tvrdit, že při chodu se dostane klidně i na těch 100, ale to nemám jak otestovat, leda bych to dělal za chodu, ale dotýkat se komponentů za chodu není zrovna nejrozumnější, takže to dělat nebudu, celkem logicky.

108 a 112 jsem neměřil rukou, backplate jsem zkoušel rukou, doslova je tam tečka, pak začíná nová věta. Sakra, lidi, občas, když čtete něco, tak se zamyslete alespoň trošku, než něco napíšete. Logicky, neumím odhadnout 108 až 112 rukou. Ty hodnoty mi vypsal HWiNFO64 a AMD Adrenaline software, ale já už se nebudu namáhat, už jen počkám na ty tičinky, pak otestuju airflow. Ale asi jen to vypsat, mám to tady vytisknuté, tu reklamaci. Jen mě štve, že to musím vypsat v němčině. Teď už ale nic nenadělám, asi tak.

No nevím, píšeš jak tatar.

Držel jsem na něm ruku tak 5 sekund ... 5 sec na 60° nejspíš ruku neudržíš. Takže 80-90 je pochybný odhad a 60 nic neznamená.

Pokud chceš něco reklamovat, sežeň si vhodný teploměr (nejlépe bodový bezkontaktní), nějaké osahávání není směrodatné. A jsem zvědavý, jak to budeš popisovat německy :-)

A už vůbec nemá cenu argumentovat nějakým přetaktováním.

Člověče, doslova jsem ještě neviděl takovou hloupost, sehnat si teploměr na přehřívající grafiku. Wau, ne, tak vlastně ona se nepřehřívá a problém je tedy asi někde jinde, můj ty pane. Doslova mi technik otestoval vše a vše je v pořádku, jen říkal, že jestli se bude vypínat nebo přehřívat, tak je to grafika. A ona se stále přehřívá, jinak by nešla na 2500 otáček, když v testech, a z toho co lidi píšou, se jejich držely pod 2 tisíce a to přetaktované. Takže je tam problém. Nebudu si kvůli tomu kupovat laboratorní vybavení, abych testoval prostou věc, kterou mi ukáže program, který to vyčetl z teplotního senzoru, který rozhodně není vadný. Ale co já se tady snažím.

Mam pocit, zeby si si mal usporiadat svoje roztekane myslienky.
Najprv tvrdis, ze pri stovke sa kremik topi, potom, ze teda nie a nasledne so mnou nesuhlasis (neviem bohuzial v com), aby si to zaklincoval nejakou teoriou o zahrievani a schladzovani, ktora podla teba nic komponenty.

A co se týče sledování teplot, tak za zhruba minutu nebo dvě se teplota vyšplhá na 100 až 105 stupňů, záleží, jestli je venku horko nebo zima, a na 110 a víc po necelé půl hodině, takže na tom nemám co víc sledovat, přehřívá se to hned ve zkratce.

Toto je jedina relevantna informacia, ale nenapisal si, ci pod zatazou alebo nie. Ak bez tak mas zle nsadeny chladic, ak s teoreticky by to slo, ale zda sa mi to prirychlo.
Bezna pracovna teploa byva 40-60 stupnov, 80-90 byva standardne pod zatazou.
Mozes mat aj vadne teplotne cidlo.

Tak jo, řeknu to asi takhle: spíše než rozpouštění jsem měl použít slovo roztahování (které je skutečně způsobeno vypínáním a zapínáním a taky zahříváním a chlazením). A pokud tohle podle tebe neničí komponenty, tak se shodneme na tom, že se neshodneme. A já nevím, asi jsem se nevyjádřil dost jasně, když jsem v tom postu psal o 110 °C po klidně 5 minutách hraní. Z toho se dá celkem logicky usoudit, že se nepřehřívá, když nic nedělám, jen když hraju nebo dělám něco (graficky) náročného. A ne, vadné čidlo tam rozhodně není, jinak by ta grafika nebyla tak neskutečně horká. Je tak horká, že se ta tlustá skleněná bočnice zahřívá a je extrémně horká na dotek. A když se vypínal a odendával jsem bočnici, tak jsem nemohl ani udržet ruku na tom backplate grafiky (vím, že čipy jsou horké, ale tohle bylo moc).

Nechtěl jsem psát, jakou mám bednu (nechci flexit, nesnáším, když mi někdo mává s penězi před ksichtem), ale jedná se o Cooler Master HAF 700 EVO a do ní jsem přidal ještě jeden 120mm větrák (taky od Cooler Masteru). Dohromady je jich 6 (větráků): 2 200mm vpředu, 2 120mm vzadu, jeden 120mm nahoře a jeden 120mm dole, který fouká přímo vzduch do grafiky (zkoušel jsem ho přesunout, ale teploty byly stejné) a chladič procesoru Cooler Master MA824 Stealth (nejlepší vzduchový chladič na světě a na 7800X3D bohatě stačí, ve hře jsem nikdy neviděl víc jak 80 stupňů na CPU), takže nevím, ale na mé straně asi problém nebude, podle mě.

to snad nemyslíš vážně chladit CPU v roce 2024 vzduchem, odkud jsi ze středověku?

to ktory blbecek ti toto povedal? vzduchove chladenie v roku 2024 je uplne normalna vec. Skor si tukam na hlavu v pripade vodnikov, pretoze sa ti ta voda len raz vyleje do PC a zoberie so sebou vsetky komponenty skratom....

Inac mas bud problem s airflow v bedni, alebo na GPU problem s chladenim...tocia sa na nej vobec ventilatory?
Podla recenzii sa stiha v pohode chladit
https://www.techpowerup.com/review/asrock-radeon-rx-7900-gre-steel-legend/39.html

Kym budes GPU posielat na RMA, pozapinaj si v hrach vsync, pripadne obmedz fps na 60. GPU nebude tak makat a ani sa tak hriat.

Všichni všude říkají, že se vždy víc oplatí vodní chlazení, ale mně se zdá, že jsou prostě jenom zvyklí na Intely, které žerou 200+ wattů a nedají se normálně uchladit. Můj Ryzen 7 7800X3D nikdy při hraní nejde nad 80 stupňů a spotřeba je téměř jako v notebooku, jenom něco kolem 60 až 80 wattů (HaHa). A jo, větráky se točí (i když jenom na 71 nebo 73 % max limitu AMD ovladačů, a když to přestavím, tak je pak rázem i herní notebook tiché zařízení oproti tomuhle PC LOL). A podle všeho, co jsem dohledal na internetu, je to nejspíš problém s kontaktem teplovodivých podložek nebo spíše špatná teplovodivá pasta na grafice, proto 110 stupňů a i víc za méně než 5 minut hraní.

vetraky nemaju byt preco od vyroby limitovane na 70%.
ale aj tak, ako si pisal aj tuna vyssie, ak sa vetraky tocia a po odendani bocnice teplota klesne len o 5C, tak je problem s prestupom tepla do chladica, alebo s chladicom samotnym. Mozno derave heatpipe.

Zajímavé deravé heatpipe, to by mě v životě nenapadlo (hele, mámo, mám děravé potrubí). Promiň, nemohl jsem si pomoct. Každopádně zajímavé, může to být cokoliv, já to nezjistím, protože ji nemůžu otevřít (moc děkuji ASRock za tu nálepku, kterou nemohu porušit, jinak bych přišel o záruku...). Ale tak snad mi dají vědět, kde byl problém, možná ani nic řešit nebudou a dají mi prostě novou grafiku, kdo ví, ale naštěstí tu grafiku (kterou mám) stále ještě prodávají v Mindfactory, takže alespoň tam není problém, ale stejně dík za tvůj čas.

Derava heatpipe znamena, ze ten plyn, kt. sa tam menil na kvapalinu a nazad, aby odvadzal teplo, unikol. Tym padom to nepracuje. Otvorenim nic nevyriesis, nijak to neopravis, len vymenou chladica/grafiky. Poskodenie nemusis vobec vidiet. Takze ta zbytocne trapi nejaka nalepka. A aj keby, riskovat porusenie zaruky u tak draheho komponentu, nieje mudre.

6 ventilátorů? V tom může být problém. Zkontroluj, zda není některý z nich obráceně, protože by Ti místo správného airflow ohřátý vzduch zůstával uprostřed skříně. Uplně bez problémů by měl stačit jeden nasávací vespod zepředu skříně a druhý vzadu nahoře jako výfuk. Když sáhneš na chladič karty v momentě, kdy ukazuje 114 stupňů, skutečně se o něj popálíš? Snad bych se i vsadil, že na tom chladiči udržíš normálně ruku.

Ne, žádný není obrácen (nejsem zkušený PC builder, ale něco jsem se za ta léta sledování YT naučil). Ono právě od výroby má tahle skříň 2 120mm vzadu na vysávání a 2 200mm vpředu na nasávání. Ten jeden vespod jsem nechal a jen jsem přidal jeden nahoru dozadu pro lepší airflow (aby se tam nedržel tolik ten teplý vzduch). Tak právě proto se divím, je to obří skříň a celý PC váží téměř 40 kilo, možná i víc, a v testech, kde testovali také vzduchem chlazenou sestavu v této skříni, tak byla na vrcholu žebříčku. Právě tahle skříň je skvělá i pro chlazení vzduchem, ne jen vodou, proto nevím, kde je problém. A jo, ta grafika horká není, chladič jen trocha, ale backplate tam je, teplota je tak vysoká, že bych neudržel na něm prst déle než minutu, pak by se mi rozleptal prst. Teplota se držela v létě, když jsem ho otevřel (tu bočnici), i půl hodiny po vypnutí, šílené.

No jestli to ukazuje teplotu přes sto stupňů a chladič není vařící, tak může být problém a nejspíš bude s přenosem tepla na chladič tím, že se při montáži chladič uvolnil a správně nedoléhá. Osobně bych tu kartu vytáhnul z PC, sundal chladič a původní pastu z GPU i chladiče a pořádně očistil alespoň technickým lihem. Potom nanést novou pastu (ani moc ani málo) a chladič namontoval zpět. Já používám pastu Arctic MX-2 už roky a spokojenost. Mx-4 se taky dá použít, to je na tobě. Výborné jsou i Gelid nebo Grizzly Kryonaut. Základem je u všech past nebo tekutých kovů před aplikací důkladně očistit obě styčné plochy. Ideálně Isopropylem nebo alespoň technickým lihem.

Rada hezká, ale nemůžu ji otevřít, protože bych přišel o záruku. Je tam ten sticker na jednom šroubku, který se nemůže porušit, a upřímně, bude to znít šíleně, ale nejtěžší věc na celé sestavě bylo nanést teplovodivou pastu na procesor. U grafiky bych si na to netroufl, alespoň ne u této za 600 euro, nebo kolik jsem to platil v Mindfactory. Bylo to přes 16 tisíc a to riskovat nebudu...

PC jsem skládal, otevřít nemůžu grafiku, jak jsem psal, že jsem měl problémy s nanesením teplovodivé pasty na procesor, a že to bylo celkem peklo. Na grafice bych to ale nedělal, protože za A je v záruce a za B je to něco, na co bych si netroufl, obzvlášť kvůli té cenovce (nejsem milionář, jen jsem si našetřil a prodal svůj předchozí herní notebook a poskládal tenhle PC). V březnu a v dubnu nebyl problém, protože tady, kde bydlím, je pěkná zima. V květnu jsem si dal pauzu od sociálních sítí a věnoval se svému koníčku LEGU, a pak, jak jsem psal, v červnu a hlavně v červenci se začal vypínat (nejspíš v dubnu nedosahoval víc než 100 stupňů, proto se nevypínal, kdo ví). Ale teď se přehřívá a z delšího hlediska 110+ stupňů na grafice je hazard. Tolik jsem neměl na tom předchozím notebooku ani při 10 hodinovém hraní...

Jen teď jsem si uvědomil, že jsem to pěkně zmrvil, protože jsem psal jenom o hotspotu na grafice a ne celkově, jaké jsou teploty na spoji a na samotné grafice. Takže přikládám HWiNFO64 snímek těsně před tím, než to spadlo, a ještě snímek další, kde jsou teploty CPU a základní desky (do toho se moc nevyznám, tak možná něco z toho vyčtete). A na pozadí běžela jedna hra, která to shazovala (a ne, nedělo se to jenom v té hře), protože když jsem to pak později testoval v OCCT, tak to taky 2 nebo 3krát spadlo, pak už vůbec, ale teploty se nedostaly na víc než 110 °C, protože se ochladilo. Teď je celkem horko, takže by to opět nejspíš padalo, proto raději nic nehraju a jenom čekám.

nainstaluj si irfan view, toto jsou screeny jak od blond sekretarky.

nakopiruj si hwmonitor, trebavypise uzitecnejsi udaje.

nedava mi smysl tve obrovske, udajne 40kg bedny. muzes ji zmerit (kdyz uz ne uvnitr vyfotit), at se da trochu predstavit airflow?

HaHa, rozesmál jsi mě (ale ne ve zlém, dostala mě ta blondýna). A jo, tá moje bedna/skříň je to Cooler Master HAF 700 EVO. Když si ji najdeš a představíš si, že jsem dal dozadu nahoru ještě jeden větrák (120 mm), tak zhruba tak to vypadá v mé bedně.

chápu že to je nejžravější grafika amd, ale udávané teploty jsou šílené, při 140° bys musel cítit i smrad z plastů a muselo by to dokola žhnout. radši bych se klonil k vadnému teplotnímu čidlu.
jak ti nahoře píšou: zkusit opatrně osahat rukou, za to nic nedáš.
poštovné -> de je asi drahé, ale jestli nevyzkoumáš proč nefunguje heatpipe, nezbude než reklamace.
jinak na test místo smradlavých tyčinek spíš doporučuju doutník, bude i zdravější.

jestli nepoužíváš irfan a nechceš mít printscreeny s metrem bílého místa, spusť si v cmd.exe toto:

reg add HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Applets\Paint\View /v BMPWidth /d 0x50 /t reg_dword /f
reg add HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Applets\Paint\View /v BMPHeight /d 0x50 /t reg_dword /f

zmenší to defaultní nesmyslné pozadí na malý čtvereček, který už každý screen překryje.

Sakra, já jsem nepsal o 140 stupních Celsia, to někdo jiný, na koho jsem reagoval, doslova v originálním postu, je tahle věta: "Tedy až na to, že se grafika stále vyšplhává do výšin nad 110 stupňů klidně i po jen 5 minutách hraní, a i když se už počítač nevypíná, tak ty teploty atakují hodně nad bezpečné hodnoty." Takže ne, 140 jsem neviděl a pochybuji, že jakýkoliv komponent by doslova neexplodoval při takové teplotě (na takovou teplotu by se ani nemohl dostat, protože by se dávno už aktivovala teplotní ochrana). A to snad nemůžeš myslet vážně, Doutník? Co prosím? Cigarety a cokoliv s tím spojené nemá co dělat při počítači. Když se to svinstvo dostane do PC, už se toho těžko zbavuje (navíc cigarety nesnáším, nemůžu vystát ani kuřáky).

Tak malá aktualizace pro všechny. Objednal jsem si vonné tyčinky, bohužel mi dorazí až koncem tohoto měsíce (srpen), pak budu konečně schopnej otestovat ten airflow. Takže prozatím jsem se úplně vysral, s prominutím, na jakýkoliv overclock. Nechal jsem to na základní limit, tuším 273 wattů, a zatím se teploty drží těsně pod 110 °C (vím, to není normální, hlavně s obřím 3 slotovým chladičem). Nejvíc šílená je delta na tom čipu, průměr na grafice okolo 60, někdy 65 stupňů, hotspot 108 (momentálně po zhruba půl hodině hraní). Takže celková delta mezi hotspotem a průměrem je téměř 50 stupňů, což je asi nejvíc, co jsem našel na celém internetu. Už jen proto vím, že mi reklamaci schválí, protože se z tohoto jednoho čísla dá celkem jednoduše vyvodit, že je grafika skutečně vadná, poškozená, nebo to jen někdo zmrvil při montáži. Kdo ví, fakt je ale, že delta téměř 50 stupňů je šílenost.

Tak a ještě doplněk pro ověření, že nekecám. První foto je s AMD default nastavením a HWiNFO64, tentokrát ořezané, snad to bude lepší LOL. Druhé foto je AMD, ale větráky na maximum 100% oproti původnímu nastavení 71%, a taky k němu přikládám foto z HWiNFO64. Jak uvidíte na fotkách, rozdíl je minimální a ani o tisícovku vyšší rychlost větráku nepomohla snížit teplotu o moc. Konkrétně 71% větráky měly 55 stupňů na grafice a 109 na hotspotu, momentálně je v izbě tak kolem 25 stupňů, takže taková trochu vyšší pokojová teplota, a 100% větráky měly 53 stupňů na grafice a 106 na hotspotu, takže celkově rozdíl 2-3 stupně, což není ani 5%. Takže jo, grafika je na 100% špatná a docela mě to šokovalo, protože hlasitost větráku na 3500 otáček byla neúnosná, jako kdybych měl vysavač zaražený do ucha, celkem utrpení, a to jsem to testoval jen asi 5 nebo 10 minut.

hwmonitor místo většiny těch bezcenných údajů se ti nechtělo spustit, ale aspoň jsou ty screeny sledovatelné.
i tak ten amd nástroj mluví za vše - bohužel to vypadá, že se teplo ze základny nepřenese přes heatpipes a ventilátory pak nemají co ventilovat.
takže assrock nebrat, znamenám si.

Tak tady bych se chtěl zastat ASRocku, protože jak jsem v originálním postu psal, tak jeden člověk reklamoval 4 nebo 5krát stejnou grafiku a furt stejný problém, šílené teploty na hotspotu. A byla to tuším Sapphire Radeon grafika, takže spíše než problém ASRocku je tohle problém obecně s AMD Radeon grafikami. Proto mi ten technik z prva nechtěl ani ten počítač prozkoumat, protože narovinu řekl, že Radeon nedělají, jen NVIDIA grafiky, což mi z prvu přišlo divné, ale teď po těchto zkušenostech se už nedivím, že většina techniků nechce mít nic společného s Radeon grafikami, LOL.

Mám jen malý teploměr na lednici a ten mi bude celkem k ničemu. Jo, četl jsem to, neukázal tam hotspot, jen nejvyšší teplotu, a ta byla kolem 70, což je hloupost. I ty nejdražší 7900 GRE měly kolem 80 stupňů na hotspotu, takže asi tam nedal teplotu hotspotu, nebo měl golden sample (ale to hodně pochybuji).