Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Mikrotik garantovaný bandwidth pro TV

Ahoj, poradíte mi prosím, jak nastavit Mikrotik RB951G-2HnD...
Potřebuji nastavit zaručený bandwidth pro tv na které běží netflix atd..v momentě když se stahuje na xboxu nebo na některém pc, potřebuji, aby běžel stream na tv plynule.
Tedy celý bandwidth chci pro tv a co zbyde, tak pro zbytek sítě.
Zkouším to přes Simply Queues, ale nedaří se mi to. Jsem na sítě levej, poradíte mi prosím nějaký postup.

Internet mám od nej.cz telefonním kabelem zakončeným terminátorem.
Nastavení Mikrotiku jsem udělal podle tohoto návodu: https://www.appleking.cz/blog/jak-nastavit-mikrotik-router-pro-terminator-od-cetin?srsltid=AfmBOoo-2lSnq7i-l23XZ9NRht_Z8yT83JutDy6bNFOUckqEEAQckrlf

Děkuji

Pokud ti to funguje, tak si to nech napříště. Ale je zbytečné s tím dělat takové vopičky, když default je v podstatě nachystaný a jediné, co si musíš pohlídat, je (případný) DHCP server DSL routeru. Největší problém je to štěrchání s firewallem a nesmyslné přepínání režimů.

Nejjednodušší řešení je Simple Queue a nastavení na eth port (než na IP adresu jako je v dokumentaci níže), na kterém je TV připojena - jenže to uděláš jen "natvrdo".

Lepší/důležitější je správně nastavit si kyblíčky a hierarchii, tak, abys měl daný port s prioritou. Pak nemusíš řešit moc pásmo a ono to "nějak" bude fungovat samo.

viz https://help.mikrotik.com/docs/display/ROS/Queues

V takovém případě musíš jít přes IP adresu a pro telku nastavit DHCP rezervaci.

edit: ty kyblíčky máš popsané celkem dobře zde:
https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=133342

... jen bacha, ten příklad právě počítá s tím, že máš správně zbytek konfigurace (WAN list vyplněný, firewall podle defaultu), takže pokud půjdeš touto cestou, reset do defaultu tě stejně nemine.

edit: pokud by ses touto cestou vybral a něco ti nebude chodit, hoď sem pak kdyžtak rovnou konfigurák, ať to můžeme prostudovat.

Skript od touchwood na připojení od cetinu funguje dobře.
Dále jsem zkusil nastavit bandwidth pro tv podle skriptu zde: https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=133342

/queue type
add kind=pcq name=Download pcq-classifier=dst-address pcq-rate=40M
add kind=pcq name=Upload pcq-classifier=dst-address pcq-rate=10M

/ip firewall mangle
add action=mark-packet chain=forward dst-address=192.168.88.37 in-interface-list=WAN new-packet-mark=Dedicated_Download passthrough=no
add action=mark-packet chain=forward out-interface-list=WAN new-packet-mark=Dedicated_Upload passthrough=no src-address=192.168.88.37
add action=mark-packet chain=forward dst-address=192.168.88.0/24 in-interface-list=WAN new-packet-mark=General_Downlaod passthrough=no
add action=mark-packet chain=forward out-interface-list=WAN new-packet-mark=General_Upload passthrough=no src-address=192.168.88.0/24

/queue tree
add name=Download parent=global queue=Download
add name=Upload parent=global queue=Upload
add limit-at=39M max-limit=40M name=Dedicated_Download packet-mark=Dedicated_Download parent=Download priority=1 queue=Download
add limit-at=128k max-limit=40M name=General_Down packet-mark=General_Downlaod parent=Download queue=Download
add limit-at=1M max-limit=40M name=Dedicated_Upload packet-mark=Dedicated_Upload parent=Upload priority=1 queue=pcq-upload-default
add limit-at=128k max-limit=40M name=General packet-mark=General_Upload parent=Upload queue=Upload

Vše ostatní je v defaultu. Fasttrack jsem nevypínal. Jeho nastavení nebo obejití moc nerozumím.

Vše funguje skvěle (touchwoode díky moc), bandwidth se pro TV přiděluje dobře. Download na okolních pc to stáhne na minimum a stream na TV běží.

Ještě koukám a zatížení CPU je kolem 70-90%

V příloze je můj konfigurák (export compact file=konfigura).
Prosím koukněte jestli nemám něco blbě?

Je super, že jsi tak akční. :-)

Z konfiguráku bych měl výtky jen k tomu, že pravěpodobně nemáš nastavenou wifi (SSID a zabezpečení) a pak bych doporučil nastavit NTP klienta (aspoň), abys měl správně logy apod.

/system clock
set time-zone-name=Europe/Prague
/system ntp client
set enabled=yes
/system ntp client servers
add address=0.pool.ntp.org

Jinak ať ti MKT dobře a dlouho slouži.
edit: s ohledem na stáří a (ne)výkon tvé krabičky je těch 70-90% očekávatelných.

Tak po zkušenostech se starším TPlinkem jsem koupil tento MT s tím, že se něco přiučím. Ale toho nastavení umožňuje pro mě neskutečně moc, a té terminologii také úplně nevládnu. Proto jsem rád za lidi co poradí k věci. Díky

Jj na nastavení času jsem už koukal, ale neudělal.

Ano wifi mám vypnuté. Za tímto MT mám mesh TEND MW6 (v bridge módu).

Mám tedy ještě nějak řešit zabezpečení?

Díky díky