Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Automatické spouštění Windows xp

Dobrý den. Mám na PC 3 operační systémy. Cvíly po načtení biosu se mi zobrazí černá obrazovka kde si zvolím OS který chci spustit. To asi většina z vás zná. Ale dříve než sem měnil HDD, tak se mi spouštěl automaticky Windows xp (který mi tam instaloval náš bývalý správce) i když sem tam měl třeba 4 další operační systémy. Pokud sem chtěl spustit jiný tak sem tam lez přes F8 (asi znáte).
Tak se prosím ptám jak a kde se to dá nastavit. Děkuji moc.
A pokut k tomu jsou potřeba nějaké jíné technické ůdaje než (základní deska - asus p5k pro, OS: Xp home, xp profesional, linux) tak řekněte a já vám to napíšu.

(stačilo říc že to je na disku s prvně instalovaným systémem...)

No tak sem ty linuxy odinstaloval protože sem je stejně asi čtvrt roku nespustil :-D.

tu je ten obsah:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(2)partition(1)\WINDOW S
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(2)partition(1)\WINDOWS="Micro soft Windows XP Home Edition" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)\WINDOWS="Micro soft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Micro soft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

Jo a mimochodem 2x professional tam mám proto, že ty druhý nejsou origoš a provádim na nich pokusy než to zkusym naostro :-D

default=multi(0)disk(0)rdisk(2)partition(1) ... po uplynutí 30s automaticky naběhnou win ze 3.(!) disku, 1.oddíl
rdisk(2)partition(1)\WINDOWS="Windows XP Home Edition" ... home na 3.disku
rdisk(1)partition(2)\WINDOWS="Windows XP Professional" ... profi na 2.disku, 2.oddíl
rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP Professional" ... 1.disk, xp profi
jsi si jist že máš takové rozmístění na discích, že ty záznamy jsou správně?

neodpovídá to. přesněji - máš dva disky, ale boot.ini ti v default tvrdí, že startuješ ze třetího disku: rdisk(2) = 3.disk. což ještě nemusí být průser, pokud bios přesměruje start na správný disk, a boot.ini to nemusí měnit, zvolený systém se rozběhne.
chápu že máš dvoje windows na dvou discích, ale nepíšeš na kterých oddílech, což je pro boot.ini dost podstatné. ani nevím z tvých odpovědí, která z voleb ve tvém boot.ini je vlastně funkční - nebo tam máš 2x xp profi?

stačilo by kdybych timeout nastavil na 0 a default bych přepsal na: default=..rdisk(1)partition(2)..

to odpovídá startu systému z druhého disku. dá se to omluvit jen blbou instalací, kdy je systému přiřazeno jiné písmeno než c:
jinak bych experimentoval se zapojením kabelů, aby byl systémový disk na prvním místě a žádný šuplíkový či externí disk ho nemohl "předběhnout". pak by vznikl boot.ini, na kterém ověříš co se vlastně spustí. komentáře v názvech systémů jsou jen pro odlišení, na funkčnost nemají vliv:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Wirdows XP Home Edition" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

vyhodil jsem záznam pro druhý disk, málo pravděpodobné se mi zdá i umístění na druhém oddílu disku, ale bez tvých rozumných informací kde co je s tím nejde hnout dál.

(stačilo říc že to je na disku s prvně instalovaným systémem...)

to není pravda. bios má nastavený start z nějakého disku. na něm je nějaký oddíl, označený "active" - uvidíš partition managerem - z tohoto oddílu se začne zavádět systém. ten narazí na konfigurační boot.ini - který ho ručním výběrem nebo volbou defaul může odeslat na jiný disk/oddíl.
- čili ty musíš vědět co máš kde nainstalované = pořadí disk + oddíl,
- ve tvém případě i název systému home/profi,
- musíš vědět kolikrát to tam máš: v zadání tvrdíš 3 systémy, tvůj boot.ini tomu odpovídá ale ukazuje neexistující 3.disk, v jiných komentářích zmiňuješ jen dva systémy
proto nejde na dálku přesně určit který z těch boot.ini se ti ukazuje na startovní obrazovce a je správný.

dok moc.mam tam 2x xp a jednou home, ale 3 disky tam nemám. mám tam jen hodně oddílů. a chci automaticky spouštět xp professional (viz. na druhém řádku seznamu windowsů). podle mě by to mělo naběhnout když to přepíšu jak sem řikal. Ale radči si boot.ini překopíruju ať to kdyžtak mohu vrátit na druhém PC.
Pak dám vědět jestli to vyšlo ;-)
Zatim ahoj a moc dík

zkus to popsat "graficky" jak to máš rozmístěné, příklad:

1.disk: [ xp profi2 ][ data ]
2.disk: [ xp home ][ xp profi1 ]

a které z těch windows se mají automaticky spouštět. pro úplnost: když dnes naběhnou, jaké je písmeno jejich disku (c: nebo jiné). pomůže i připsat, na kterém z těch disků leží boot.ini cos tu vypsal.

hele v nápovědě a oborné pomoci sem našel:

bootcfg rmsw

Odebere možnosti zavedení operačního systému z dané položky operačního systému.

Syntaxe
bootcfg /rmsw [/s Počítač [/u Doména\Uživatel /p Heslo]] [/mm] [/bv] [/so] [/ng] /id Číslo_řádku_s_položkou_OS

Parametry
/s Počítač
Určuje název nebo adresu IP vzdáleného počítače (bez zpětných lomítek). Ve výchozím nastavení se jedná o místní počítač.
/u Doména\Uživatel
Spustí příkaz s oprávněními k účtu uživatele zadaného pomocí parametru Uživatel nebo Doména\Uživatel. Jako výchozí jsou použita oprávnění uživatele aktuálně přihlášeného k počítači, ze kterého příkaz zadáváte.
/p Heslo
Určuje heslo uživatelského účtu zadané v parametru /u.
/mm
Odebere přepínač /maxmem a přiřazenou maximální hodnotu velikosti paměti z řádku určeného hodnotou Číslo_řádku_s_položkou_OS. Přepínač /maxmem určuje maximální velikost paměti RAM, kterou může příslušný operační systém využívat.
/bv
Odebere přepínač /basevideo z řádku určeného hodnotou Číslo_řádku_s_položkou_OS. Přepínač /basevideo předá operačnímu systému příkaz k použití standardního režimu VGA instalovaného ovladače obrazovky.
/so
Odebere přepínač /sos z řádku určeného hodnotou Číslo_řádku_s_položkou_OS. Přepínač /sos předá operačnímu systému příkaz k zobrazení názvů ovladačů zobrazovacích zařízení při jejich zavádění.
/ng
Odebere přepínač /noguiboot z řádku určeného hodnotou Číslo_řádku_s_položkou_OS. Přepínač /noguiboot zakáže zobrazení indikace průběhu systému Windows XP Professional, která se zobrazuje před výzvou k přihlášení pomocí kombinace kláves CTRL+ALT+DEL.
/id Číslo_řádku_s_položkou_OS
Určuje číslo řádku položky operačního systému v oddílu [operating systems] souboru Boot.ini, ze kterého mají být odebrány možnosti načtení operačního systému. První řádek po záhlaví oddílu [operating systems] má číslo 1.
/?
Zobrazí v příkazovém řádku nápovědu.

a pak:

bootcfg default

Určuje položku operačního systému, která má být určena jako výchozí.

Syntaxe
bootcfg /default [/s Počítač [/u Doména\Uživatel /p Heslo]] [/id Číslo_řádku_s_položkou_OS]

Parametry
/s Počítač
Určuje název nebo adresu IP vzdáleného počítače (bez zpětných lomítek). Ve výchozím nastavení se jedná o místní počítač.
/u Doména\Uživatel
Spustí příkaz s oprávněními k účtu uživatele zadaného pomocí parametru Uživatel nebo Doména\Uživatel. Jako výchozí jsou použita oprávnění uživatele aktuálně přihlášeného k počítači, ze kterého příkaz zadáváte.
/p Heslo
Určuje heslo uživatelského účtu zadané v parametru /u.
/id Číslo_řádku_s_položkou_OS
Určuje číslo řádku položky operačního systému v oddílu [operating systems] souboru Boot.ini, která má být označena jako výchozí. První řádek po záhlaví oddílu [operating systems] má číslo 1.
/?
Zobrazí v příkazovém řádku nápovědu.

To se asi zadá do příkazovýho řádku co ?? a před první závorku by se měl dát písmeno oddílu na kterém jsou os ?? prý to mění nastavení souboru boot.ini

Ked si posledne instaloval Windows XP tak to mas v ovladacie panely - system - karta "upresnit" - spustanie a obnovenie systemu, tam mas nastavenie OS ktory ma byt predvoleny a aj ci ma zobrazit tu volbu a aj ako dlho.

P.S. pre informaciu: zmenou tych nastaveni sa zmeni boot.ini