Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Domaci sit

Zdravim, pokousim se sestavit jsi doma vlastni sit na dvou baracich...

Dum1 Dum2
---------------------------------------- ------------------------------------------
NET > AP Klient > pc1 > XAP klient router > ... < XAP router < Router < AP Klient < NET
| | Notebook
Notebook pc2

Snad je to z toho dost nazorne... obe site jsou plne funkcni.. chci tyto site spojit pomoci
dvou AP (znacene X).
Dum1 - v pc1 je PCI AP napojena na antenu > internet. Ze sitovky pc1 jde LAN do AP Router Klient na ktery je napojeny notebook. Zaroven AP zprostredkovava spojeni se siti v Dome2...

Dum2 - Antena pripojena do AP Klient z nehoz vede LAN do Routeru do ktereho je napojen pc2, notebook a pridany XAP router.

Sestaveni techto prvku ma sve opodstatneni kvuli konstrukci a umisteni ant. v dome apod.

Moje otazka zni:
Pokud na jedne strane vypadne internet ze strany poskytovatele. Bude tato strana sdilet pripojeni internetu z druhe strany ? ... Moje dedukce je ANO.. nepot pokud vypadne Net v dome1, pripoji se pc1 pres XAP klient router na AP router v dome2 na internet...
Takze dalsi dotaz... jak bych toho mohl zamezit a nastavit XAP v oou domech tak aby zprostredkovavaly jen sdileni dat v siti NE internetu. Diky..

Máš to všechno špatně.

1. Zbytečně strkáš mezi baráky routery, k ničemu ti nebudou, naopak, díky dvěma proti sobě postaveným NATům (což má 90% "domácích routerů) ti nebudou sítě na sebe vidět a ani nebudou prostupné.

2. správný setup je:
- udělat z obou sítí jednu ethernetovou kolizní doménu ( = propoj mezi baráky realizovat čistým AP a wifi klientem)
- DHCP servery na obou hraničních routerech nastavit tak, aby:
- poskytovaly v DHCP výchozí bránu hlavního routeru (popis dále)
- poskytovaly v DHCP adresu DNS serveru IP adresu hlavního routeru
- dávaly IP adresu ze stejného rozsahu (např. 192.168.1.0/24), ale každý měl svůj rozsah adres (např. 192.168.1.50 až .100 a druhý .101 až .150)
- pořídit router, který umožňuje sofistikované nastavení (přepnutí všech portů do jedné kolizní domény, schopnost dynamického směrování)

3. v rámci úspor bych sloučil onen "jednoportový" router a AP mezi LAN1 a LAN2 do jednoho zařízení - doporučuju Asus WL-500gP s nainstalovaným X-WRT, přepnutými VLAN do jedné (tj. AP režim) a dodatečnými aplikacemi (zejména nějakou routovací suitou zebra, OSPF, quagga apod.)

Takže celková síť by měla vypadat nějak takto:

NET --- Router1 --- LAN1 --- AP/Main_router --- wlan_klient --- LAN2 --- router2 --- NET
                (zde jsou PC)       (propoj mezi baráky)    (zde jsou PC)

edit: nicméně počítej s tím, že ta wifina uprostřed bude single point of failure, ideální by bylo, kdyby i ten Wlan_klient byla ta Wl-500gP se stejným setupem, sítě byly rozděleny a routovalo by se mezi nimi. Ale pak počítej s vyššími náklady...

aha - už to vidím, máš to v původním dotaze tak trochu zmateně napsáno. Potom stačí jediné - na DHCP nastavit rezervace a ostatním žadatelům vůbec neodpovídat. NEBO, pokud máš nějaký levný router který to neumí, je nastavit IP adresy, bránu, DNS napevno a DHCP vypnout.

hele takze jak je to na tom mojem schematu...

ze strany A: hlavni PC ma svou PCI Wifi.. ta je nakonfigurovana statickou IP... za pocitacem bude teda AP klient router ktery DHCP prideli LAN karte v PC a popripade dalsim PC pripojenych k tomuto routeru. A Tento router prijima vysilani ze strany B od AP.

strana B: vysilac AP je pripojen na Router, ktery DHCP prideluje ip pocitacum a tento router je pripojen na AP klenta k internetu... <<< tato sit je zapojena presne tak jak je to napsane a vse funguje..

Takze chci provest pripojeni strany A... teda koupim ke strane A AP klient router a zapojim ho jak je to popsane vyse... BUde to fungovat? co se tyce sdileni ze jednotlive site na sebe budou videt ?..

u sítě A stačí pořídit wifi klient s více porty, ten připojíš k LAN rozhraní PC, které nastavíš pro sdílení internetu (je to sice prasárna, ale co už - když to tak chceš :-)). Žádné DHCP nenastavuješ, vše nastavíš na pevné IP.

u sítě B je to obdobné, opět musíš povypínat DHCP, pokud jej neumíš správně nastavit. Na obrázku máš špatně nakreslený "AP router" - tam přijde jen AP, jinak počítače na sebe neuvidí.

Uvědom si, že ponecháním dvou DHCP serverů v jedné kolizní doméně ti budou přidělovat adresy náhodně, může se stát, že přidělí stejnou IP dvěma PC (každý DHCP server zvlášť) a navíc přidělují i výchozí bránu, a tedy "volí" cestu, jakou počítače půjdou se spojením ven z LAN.

Už chápeš?

1. dávej to prosím sem nebo někam jinam (imageshack.us), nebo se raději zaregistruj, pak to můžeš vkládar rovnou do příspěvků

2. opět tam máš chybu. v "cestě" nesmí být žádný router, tedy ani "AP klient router". Musí tam být klasický bridging klient. Jednoduše řečeno, mezi levým a pravým krajem NESMÍ BÝT ANI JEDEN ROUTER. Celé to musí být jedna kolizní doména.

3. další chyba -- máš tam v LAN DHCP. To je špatně. (viz výše). Jak zajistíš, aby ti router přiděloval IP adresu jen tvým zařízením a ne zařízení ze sítě "A"? Nijak. Rezervace samotná na to nestačí.

tento AP mam v siti B jako spojeni anteny - router.. tenhle bych take pouzil na spojeni abou siti..
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400 870UD000D4T

problem je ze ten nikde nepripojim v siti A dalsi pocitac, protoze tam nikde neni router, kvuli blbemu sestaveni... jedina zase pridat dalsi sitovku do hlavniho PC takze by tam byla PCI Wifi na net, LAN1 na AP klienta k siti B a LAN2 k daslimu PC popripade routeru..

ano, ale to ti nezaručí, že router přidělí IP adresu počítači z druhé sítě.

DHCP rezervace zaručuje jediné: konkrétní IP adresu přidělí konkrétní MAC adrese, ale nezaručí, že jiné MAC adrese přidělí IP adresu jinou. Chápeš? Problém není přímo v tom, že by DHCP přidělovaly IP adresu počítačům "naproti", ale v tom, že by pak tyto PC používaly výchozí bránu z tohoto DHCP serveru - tedy "cizí" připojení k inetu.. Už chápeš?