
Domaci sit
Zdravim, pokousim se sestavit jsi doma vlastni sit na dvou baracich...
Dum1 Dum2
---------------------------------------- ------------------------------------------
NET > AP Klient > pc1 > XAP klient router > ... < XAP router < Router < AP Klient < NET
| | |
| | Notebook
Notebook pc2
Snad je to z toho dost nazorne... obe site jsou plne funkcni.. chci tyto site spojit pomoci
dvou AP (znacene X).
Dum1 - v pc1 je PCI AP napojena na antenu > internet. Ze sitovky pc1 jde LAN do AP Router Klient na ktery je napojeny notebook. Zaroven AP zprostredkovava spojeni se siti v Dome2...
Dum2 - Antena pripojena do AP Klient z nehoz vede LAN do Routeru do ktereho je napojen pc2, notebook a pridany XAP router.
Sestaveni techto prvku ma sve opodstatneni kvuli konstrukci a umisteni ant. v dome apod.
Moje otazka zni:
Pokud na jedne strane vypadne internet ze strany poskytovatele. Bude tato strana sdilet pripojeni internetu z druhe strany ? ... Moje dedukce je ANO.. nepot pokud vypadne Net v dome1, pripoji se pc1 pres XAP klient router na AP router v dome2 na internet...
Takze dalsi dotaz... jak bych toho mohl zamezit a nastavit XAP v oou domech tak aby zprostredkovavaly jen sdileni dat v siti NE internetu. Diky..
Máš to všechno špatně.
1. Zbytečně strkáš mezi baráky routery, k ničemu ti nebudou, naopak, díky dvěma proti sobě postaveným NATům (což má 90% "domácích routerů) ti nebudou sítě na sebe vidět a ani nebudou prostupné.
2. správný setup je:
- udělat z obou sítí jednu ethernetovou kolizní doménu ( = propoj mezi baráky realizovat čistým AP a wifi klientem)
- DHCP servery na obou hraničních routerech nastavit tak, aby:
- poskytovaly v DHCP výchozí bránu hlavního routeru (popis dále)
- poskytovaly v DHCP adresu DNS serveru IP adresu hlavního routeru
- dávaly IP adresu ze stejného rozsahu (např. 192.168.1.0/24), ale každý měl svůj rozsah adres (např. 192.168.1.50 až .100 a druhý .101 až .150)
- pořídit router, který umožňuje sofistikované nastavení (přepnutí všech portů do jedné kolizní domény, schopnost dynamického směrování)
3. v rámci úspor bych sloučil onen "jednoportový" router a AP mezi LAN1 a LAN2 do jednoho zařízení - doporučuju Asus WL-500gP s nainstalovaným X-WRT, přepnutými VLAN do jedné (tj. AP režim) a dodatečnými aplikacemi (zejména nějakou routovací suitou zebra, OSPF, quagga apod.)
Takže celková síť by měla vypadat nějak takto:
edit: nicméně počítej s tím, že ta wifina uprostřed bude single point of failure, ideální by bylo, kdyby i ten Wlan_klient byla ta Wl-500gP se stejným setupem, sítě byly rozděleny a routovalo by se mezi nimi. Ale pak počítej s vyššími náklady...
ok nasel jsem toto http://www.svetsiti.cz/Diskuze_list_re.asp?rubrika =SOHO&thread=7782
takze uz se do toho pomalu dostavam... takze ciste pouzit jen AP a AP klient..
hele takze jak je to na tom mojem schematu...
ze strany A: hlavni PC ma svou PCI Wifi.. ta je nakonfigurovana statickou IP... za pocitacem bude teda AP klient router ktery DHCP prideli LAN karte v PC a popripade dalsim PC pripojenych k tomuto routeru. A Tento router prijima vysilani ze strany B od AP.
strana B: vysilac AP je pripojen na Router, ktery DHCP prideluje ip pocitacum a tento router je pripojen na AP klenta k internetu... <<< tato sit je zapojena presne tak jak je to napsane a vse funguje..
Takze chci provest pripojeni strany A... teda koupim ke strane A AP klient router a zapojim ho jak je to popsane vyse... BUde to fungovat? co se tyce sdileni ze jednotlive site na sebe budou videt ?..
u sítě A stačí pořídit wifi klient s více porty, ten připojíš k LAN rozhraní PC, které nastavíš pro sdílení internetu (je to sice prasárna, ale co už - když to tak chceš
). Žádné DHCP nenastavuješ, vše nastavíš na pevné IP.
u sítě B je to obdobné, opět musíš povypínat DHCP, pokud jej neumíš správně nastavit. Na obrázku máš špatně nakreslený "AP router" - tam přijde jen AP, jinak počítače na sebe neuvidí.
Uvědom si, že ponecháním dvou DHCP serverů v jedné kolizní doméně ti budou přidělovat adresy náhodně, může se stát, že přidělí stejnou IP dvěma PC (každý DHCP server zvlášť) a navíc přidělují i výchozí bránu, a tedy "volí" cestu, jakou počítače půjdou se spojením ven z LAN.
Už chápeš?
co todle ?... rozlozeni IP adres a routru na obou stranach bude seznam MAC adres pocitacu ktere patri do dane site. takze IP adresy vzdy budou takove jak maji byt.
ano, ale to ti nezaručí, že router přidělí IP adresu počítači z druhé sítě.
DHCP rezervace zaručuje jediné: konkrétní IP adresu přidělí konkrétní MAC adrese, ale nezaručí, že jiné MAC adrese přidělí IP adresu jinou. Chápeš? Problém není přímo v tom, že by DHCP přidělovaly IP adresu počítačům "naproti", ale v tom, že by pak tyto PC používaly výchozí bránu z tohoto DHCP serveru - tedy "cizí" připojení k inetu.. Už chápeš?
jj vzdycky mi neco utece...
router ma funkci MAC Address Filtering takze zde napisu seznam povolenych MAC adres a mam po starosti..
- takze to muzu zapojit tak jak to mam na schematu.
- nastavim rezervaci adres aby v tom nebyl bordel
- nastavim filtrovani MAC ardes