Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Řadič Silicon Image 3112 - maximální kapacita disku

Dobrý den,
mám už starší desku s nForce2 Ultra (Epox 8RDA3+) a jelikož chipset nepodporuje SATA, je to na ní vyřešeno už od výrobce řadičem s dvěma konektory na SATA 150 od Silicon Image - ve správci zařízení se hlásí jako "Sil 3112 SATARaid Controller". Plánuju si koupit 1TB disk (WD, SATA 300, 32MB cache, 7200rpm) a chtěl bych mít jistotu, že mi to ten řadič sežere, hlavně jestli nebude problém s kapacitou (prostě jestli ten disk uvidí celý). Už teď tam provozuju WD 400GB, ale 1TB je přece jen o trochu více a ten řadič nevyrobili zrovna včera, tak bych chtěl mít jistotu. Možná špatně hledám ale údaj u tohoto řadiče typu "up to XXXGB" jsem nikde nenašel.

Předem děkuji za odpověď

sám používam radič pcie s týmto čipom/výrobca radiča je LaCié/ a zatial nemal problémy ani s 2TB diskami western digital pripojenými cez externé eSATA porty,kde je jeho limit,netuším ani ja,nikde v dokumentácii to nieje spomínané

Mno:-) S jistotou ti to nikdo neřekne. Čip 3112 umí 48bit adresování takže s velikostí 1TB problém nebude. Pokud někdy Silicon image nevydali bios který má nějakou chybu/problém s 1TB. Pokud je to samostatná karta tak je na ní bios a ten se dá (někdy) i updatovat. V případě čipu na desce je bios ve společném švábu s hlavním biosem počítače a o jeho integraci se stará /má starat/ výrobce desky. Kdyby měl nějaký bios pro 3112 chybu/problém s 1TB a tvůj výrobce desky nevydal aktualizovaný bios tak tu chybu bude mít tvůj systém taky.

Bál bych se ale problémů se sata 2 disky (i v přepnutém režimu SATA1). Setkal jsem se s tím že karta 3112 nebo 3512 (což je téměř to samé) mi nejela s WD nebo Samsungem 640Gb /i přepnuté na sata1/ při kopírování to padalo. Už si nemůžu vzpomenout jestli to bylo WD nebo Samsung. Starší 200g WD přeplý na sata 1 jel.

Jinak teoreticky je to UP to 256 terabajtů

Díky za odp. (i rádci výše). Jinak je to chip na desce a BIOS desky jsem flashoval jen jednou a kdysi dávno a je z 12.2.2004. Asi to risknu ale ještě se zaptám co je konkrétně myšleno tím přepnutím na SATA1, protže jak píšu, mám tam teď normálně WD 400GB a ten je SATAII, ale já jsem nic nepřepínal. Zapojil jsem to a hotovo, jede to bez problému :-)

No tak deska by s tím problém mít taky neměla ne? Podle mě je to čistě věc řadiče. Nevím jakou informaci bych měl v tomto případě u desky hledat, ta má jen dva ATA konektory a to SATA tam je právě přes ten řadič, který je interně napojen vlastně přes PCI.

Jak sem psal, řadič 1TB po stránce hardwaru zvládne. Poslední aktualizace biosu řadiče v tvém případě je s předposledním biosem v roce 2004.Popis:

Patch Kingmax DIMM (MPWC22D-38KT3R-FBA) compatibility issue. Add show K7 Sempron CPU infrmation on POST screen. Patched some online game networking will be disconnected after running about 30 minites. Solved PCI/AGP slot usage status reporting error on DMI. Solved coding error - UDMA3 should be ATA44 not ATA66. Update Sil3112A ROM version to V4247 (For EP-8RDA3+).
Download 07/29/2004 BIOS
This article applies to:
EP-8RDA3+ EP-8RDA3G

Jestli v tom biosu pro řadič nebude zakomponovaná nějaký chyba tak to pojede. Přeci jen v roce 2004 1TB disky nebyli běžné..Ze stránek silicon image jsem ale popis jednotlivých biosů nenašel. Chce to prostě zkusit.

Jo, díky, ten BIOS si hledat nemusel, vím, že je předposlední ale ten nejnovější jsem už tehda neměl odvahu flashovat (funguje to, tak co) i proto, že můj první flash na této desce se nakonec řešil na programátoru (najel jen bootblock se "sirénou" :-D ) i když jsem zjevně dodržel postup i samotný flash proběhl dle informací na obrazovce do konce a bez problému, ale po restartu už deska bohužel nedýchala.

Ten disk zkusím, jestli mi jej v pátek vyjde koupit, napíšu sem jak to dopadlo. V nejhorším jde vždycky pořídit nějaký řadič za pár stovek, který to vezme, ale vzhledem k tomu že už tam jeden větší WD mám, až tak se nebojím. Zatím všem díky za reakce ;-)

To čtu znova a ještě jen k tomu "Poslední aktualizace biosu řadiče v tvém případě je s předposledním biosem v roce 2004"
...oni to mají na tom webu trochu nelogicky naopak protože dle pořadí těch roků 2003 a 2004 se dá soudit, že to má vzestupné řazení (nejnovější nahoře) ale ty dva BIOSy v každém roku jsou uvedeny naopak sestupně :-) (když to psali někde na Taiwanu se není čemu divit) takže právě ten BIOS s tou aktualizací ROMky toho řadiče co popisuješ (07/29/2004) je poslední, ten předposlední mám já (02/12/2004) ...aspoň jestli ty data čtu dobře. Ale to jen na o kraj k tomu co je poslední a co předposlední.

Takže mám disk a s ním bohužel i problém. Řadič ten disk detekuje tak "napůl" a mám pocit, že troskotá právě na kapacitě. Zde je boot screen řadiče, který probíhá vždy se startem PC a vidíte tam na prvním kanálu ten můj WD 400GB. Na druhém je správně uveden typ toho nového 1TB disku, ale vpravo kde by měla být zobrazena kapacita jen bliká kurzor a takto to už zůstane viset. Disk se normálně točí, už jsem měnil i SATA kabel pro jistotu, jumpery jsem nijak nenastavoval (žádná propojka tam není(!) stejně jak u té 400GB tak jsem to nechal taky tak). Jestli myslíte, že bude třeba nastavit nějaké jumpery, tady je obrázek štítku na tom disku, jestli z toho něco vyčtete.

Za jakékoli rady co s tím, budu rád. Díky

...ještě jsem zapomněl uvést, že deska má segmentový displej a když to takto zůstane viset jak jsem popsal, ukazuje kód 86. Ten je bohužel v manuálu popsán pouze stylem "86 - 92h: Reserved".

...k tomu se doptám, myslíte že pomůže normální externí řadič do PCI? (pokud ano, co třeba z tohohle bych měl vzít?) Nebo to může souviset i s deskou a stejně si nepomůžu?

Ještě mám jednu myšlenku ... pochopitelně jsem teď koketoval s možností flashnout ten BIOS desky na ten poslední protože to pravděpodobně IMHO bude právě o staré verzi BIOSu toho řadiče (sehnal jsem si posledni awdflash a binárku BIOSu desky která zahrnuje i update BIOSu řadiče) ale stejně si myslím že to nebude mít žádný efekt. Ono totiž přecejen pořád je to nějaká verze 4247 (jak píše nahoře MM_tank v tom popisu updatu) z roku 2004 a tak i po flashi můžu být tam kde jsem (a asi i budu). Na webu Silicon Image jsem však našel poslední verzi 4.2.84 a ta je z roku 2007 (viz zde). Podle toho co však popsal MM_tank a sice že BIOS řadiče je splácaný s BIOSem desky v jednom integráči tak to asi nebude proveditelné.

Prostě mi připadá, že když vemu třeba tenhle Kouwell se shodným čipem a pravděpodobně i novým BIOSem (nebo aspoň s možností si jej updatnout) tak by to mělo jet. Mimochodem, narazil jsem na člověka se shodným problémem ... že mě nenapdlo dřív zadat do Googlu "silicon image 3112 1TB problem"... taky má 3112 integrovaný na desce a má BIOS 4.2.27 (já mám teď 4.2.12 jak vidíte na bootsceenu co jsem tady dyl o dva příspěvky dříve).

Omlouvám se, že to tady tak drobím, ale mám progress v problému, protože jsem našel thread kde to řeší a někdo tam na nějaké ASUS desce modifikoval BIOS desky přidáním nového BIOSu řadiče. Teď už je jasné, že flashem posledního BIOSu na mou desku si stejně nepomůžu ... Epox pro tenhle střep už nic nevydá a modifikace BIOSu je asi jediná cesta, ale absolutně nemám ponětí jak to provést... potom jeditě už ten přídavný PCI řadič.

Má mi k tomu někdo co říct? (koukněte do té diskuse ... když sjedete na 2. příspěvek uživatele "cmon" tak to tam rozebírá)

Takže mám to vyřešeno, resp vím jak na to ... postupoval jsem podle tohoto návodu:
http://www.gigabyte.ru/forum/viewtopic.php?f=8&t=2 5604

...je to rusky ale odvodil jsem si to za přispění Google translate.

Vtip je v tom, že program cbrom umí vyjmout starý BIOS pro řadič z binárky Award BIOSu desky a můžete si tam vložit vlastní.

Už jsem to udělal a nyní mě čeká jen flash. Opravdu hodně nerad bych jej však zdrbal, takže bych vás rád požádal o pomoc s jeho pokud možno 100% provedením. Vím, že bych měl na disketu (už ta disketa mě děsí) nahrát awdflash a binárku BIOSu a při rebootu se řídit pokyny pro flash. Žel bohu, kdysi jsem to takto dělal a stejně to nevyšlo. V manuálu desky je to popsáno docela pofidérně (viz 1.strana 2.strana) ... XXXXX.exe je asi onen awdflash bych řekl a binárku mám .... o restartu PC se tam ani nezmiňují ale vím že při POSTu je tam nějaká volba pro flash biosu, takže to by mělo být OK. Vím že je sobota ráno :-) ..já kvůli toho ale celou noc nespím tak až sem někdo z vás dorází, snad mě trochu ujistí v postupu při flashi abych na to šel 100% správně.

Předem díky :-)

Je to popsané dobře. Ne, ten xxx.exe není ten adwflash. Ten xxx.exe je samorozbalovací soubor, jehož název xxx musí odpovídat tvé desce. Ten spustíš kdekoliv v počítači a on se rozbalí. To, co z něj vyleze nakopíruješ na bootovací disketu, to znamená na disketu kterou jsi si předem připravil (a nejlépe taky vyzkoušel) jako bootovací, to znamená že jsou na ní pouze ty základní tři soubory DOSu, t.j command.com a dva skryté. V BIOSu nastavíš jenom a pouze aby to bootovalo z diskety. Je dobré se před flashnutím naostro přesvědčit, že je disketa čitelná, nejlépe tak, že to co se na ní nakopírovalo si zkusíš nakopírovat z ní někam jinam. Pokud má disketovka potíže se čtením a hrabe několikrát na jedno místo nežli to přečte, disketu zahodit.

to xxx.exe už mi docvaklo, ale já mám problém něco takového sehnat.. stránky Epoxu jsou kapitola sama pro sebe, funguje jen USA a ruská verze, přičemž BIOS jde stáhnout jen na té ruské (na US to hodí 404) konkrétně u "BIOS материнской платы EP-8RDA3+" datum 06.08.2004 ... stáhnu tak binárku 8rd34729.bin - doufám že je to ono, protože to datum co je zjevně v názvu (29.7.) odpovídá datu posledního BIOSu a i když se kouknu pomocí toho cbrom.exe tak tam je ten BIOS pro řadič ve verzi 4.2.47 což odpovídá a ten jsem si pak přeplácnul na tu poslední verzi co je už údajně v pohodě pro ten 1TB disk ... ale jinak na webu není ke stažení žádný exe ale jen ta binárka.

Pokud to chápu dobře, na disketě musí být binárka + awdflash + spouštěcí soubory DOSu
...takže otázka zní, kde sebrat spouštěcí soubory? ... ja našel Calderu DR-DOS to jde použít taky ne? .. mi to na disketu hodilo AUTOEXEC.BAT, COMMAND.COM, IBMBIO.COM a IBMDOS.COM a všechny jsou skryté .... k tomu mám teda přihodit binárku biosu a awdflash jo?

Našel jsem ještě tenhle návod ... první metodu ALT+F2 do které se leze při postu vylučuju, protože minule to nedopadlo dobře. Ta druhá je stejně univerzálnější a měla by tak být méně problémová ne?

The ALT+F2 Method

1. Download the required BIOS image file from the EPoX website.

2. Copy or extract the BIOS image file (named xxxxxxxx.bin) to a blank
floppy disk with no bad sectors on it.

3. Restart the machine with the floppy disk in the floppy drive
When prompted at machine initialization, press ALT+F2 to begin
performing the flashing of the BIOS.

4. The BIOS will automatically flash and reboot the machine.

5. After this, press DEL to enter the BIOS setup and select to "LOAD
OPTIMIZED DEFAULTS". After doing this select to "SAVE & EXIT."

6. Please note that this does not create a backup of the BIOS binary file.

7. This does not require you to have a bootable floppy disk.

----------------------------------------------------------------------

The Boot Disk Method

1. Create a bootable floppy disk in accordance with the instructions
laid out in the manual of your particular operating system. This
bootable floppy needs to be able to boot to a DOS console capable of
executing normal MS-DOS batch and executable files.

2. Download and extract the xxxxxxxx.EXE file corresponding to your
model from the EPoX website to the floppy. It will self extract into
the above listed files.

3. Boot using your DOS floppy disk to the ‘A:\>’ command prompt. At the
DOS command prompt type: UPDATE

4. The BIOS will automatically flash.

5. Reboot the machine.

6. After this, press DEL to enter the BIOS setup and select to "LOAD
OPTIMIZED DEFAULTS". After doing this select to "SAVE & EXIT."

Note: During the use of UPDATE a backup of your original BIOS
date/code will be saved in the same directory as the UPDATE file. It
will be called ‘OLD.BIN’ and can be used with the restore
instructions below in case you need to revert back to the original
BIOS date/code.

tak jsem našel zřejmě ten exáč .. ale u sebe na disku z nějaké staré verze BIOSu k této desce, ale nevím či to použít ... ono to odpovídá i tomu druhému návodu ... je tam to UPDATE atp.... konkrétně tam je binárka toho starého BIOSu ze kterého to je + awdflash.exe + REDME.TXT kde je ten návod výše + RESTORE.BAT + UPDATE.BAT

...ale nevím či je to dobrý nápad, či raději nepoužít tu Calderu ....

.. i když jak tak čtu znova ten návod, ono se má dle prvního bodu stejně ještě k těm souborům z exáče přihodit ty bootovací srandy DOSu (AUTOEXEC a spol.)

.. nevím, jsem z toho lehce vedle, chci tu disketu vyrobit 100% dobře.

Ten Caldera DOS je v pořádku, smázni autoexec.bat, musí tam zůstat jenom COMMAND.COM, IBMBIO.COM a IBMDOS.COM. Potom zkus jenom z tohodle nabootovat, pokud bude všechno v pořádku, naběhne ti DOSovský prompt A:>. Pak na tu disketu můžeš přihrát to ostatní....ty bootovací srandy musíš nahrát jako první.

jo, najede Caldera, chce to datum a cas coz sem odentroval a skočí prompt, přesně jak říkáš. Ten AUTOEXEC tam nemá být proč? .. smazal jsem jej, jen se ptám.

abych to teda shrnul ... já to vidím takto:

disketa bude obsahovat...
- skryté soubory z Caldery "COMMAND.COM, IBMBIO.COM a IBMDOS.COM" (bez AUTOEXEC.BAT)
- mnou upravenou binárku BIOSu: "8rd34729.bin"
- "awdflash.exe" v poslední verzi 8.83

po nabootování z diskety ...
- na komandlajnu s A:> napíšu "awdflash"
- načež se ten program spustí a tam pak vyberu tu binárku k flashnutí
- flashne se to a co pak? samo se to asi neresetne, takže ctr+alt+del? .. nebo jakým způsobem?
- pak by měl najet BIOS v defaultu, nastavím, hotovo

...no tohle je tada podle mě jedna možnost (je to vůbec OK jak to myslím?) a pak tady je ještě jedna věc ... co ty soubory z toho exáče co jsem našel jak píšu výše? ... to bych pak ale musel uplatnit asi i jiný postup - ten co je v tom návodu .. nepouštěl bych awdflash ale jakýsi UPDATE .. z toho jem zmatený ... nebo to nemám řešit a udělat to tak jak jsem teď popsal? Díky

disketa bude obsahovat...
- skryté soubory z Caldery "COMMAND.COM, IBMBIO.COM a IBMDOS.COM" (bez AUTOEXEC.BAT)
- mnou upravenou binárku BIOSu: "8rd34729.bin"
- "awdflash.exe" v poslední verzi 8.83

po nabootování z diskety ...
- na komandlajnu s A:> napíšu "awdflash"
- načež se ten program spustí a tam pak vyberu tu binárku k flashnutí
- flashne se to a co pak?

NIC, čekáš, řídíš se instrukcemi na obrazovce, NIKDY nedělej reset sám, pokud k tomu nejsi vyzván, to je cesta do pekel.

Autoxec smazat, protože nevíme, co v něm je nastavené aby se spustilo a nechceme aby se něco spouštělo samo.

Mohu teda aplikovat tenhle postup? Podle mě by to mělo teoreticky stačit .. DOS na spouštění binárek tam je, awdflash tam je, binárka s BIOSem tam je...

Jak jsem už dříve psal, já už tu desku jednou právě flashoval (kvůli kompatibility pamětí) ale pomocí toho ALT+2 které lze stisknout při postu a tím se spustí jakýsi awdflash co má zřejmě ta deska (ale ono je to vlastně v principu stejné jak to co se bude dít teď z bootovací diskety) a dopadlo to následovně: vybral jsem binárku, proběhl flash, vše psalo succes, hotovo apod., následně to uvedlo že se restartuje, stalo se, proběhla taková tabulka která se ukazuje vždy když třeba i jen něco změním v BIOSu a uložím to .. čili "please wait dont turn down or restart computer, update CMOS settings" nebo nejak v tomto znění no a pak po tomto restartu naběhl bootblock s příšerným zvukem sirény ...a toho se bojím, nemám páru proč se to tehdy stalo, jestli mi to udělá znova tak už to dávno není v záruce tak netuším co bych s tím dělal. Nechápu proč to v průběhu flashe psalo že vše OK a pak najel bootblock a šlus...

Vím že nemám restartovat dokud nejsem vyzván, já se spíše ptal jak restartovat kdyby se to neresetlo samo, jestli ctrl+alt+del nebo jak .. když mi to napíše třeba "please restart computer" tak ať vím jak to udělat.

Nevím teď z hlavy, jestli v téhle fázi funguje ctrl+alt+del, já v DOSu používám zásadně HW reset spínačem na panelu. Jinak dávám přednost flashi z diskety, protože mám možnost si disketu předem vyzkoušet, kdežto do BIOSu nevidím, jestli tam jsou všechny potřebné utility ještě funkční.

Jak sem ve čtvrtek zjistil nové WD už nejsou nastaveny defaultně na režim sata 1 (který umí řadič) ale mají rovnou zaplý sata 2 režim. Takže možná že to nejede protože je disk v sata2

Použij jumper a vyzkoušej jej dát postupně do všech čtyřech propojek na disku.

CBROM znám a taky mě napadlo že by se bios dal takhle modifikovat ale pro docela slušné riziko že už to nejajede sem se o tom předtím nezmínil.

edit: na přepnutí do sata 1 by měl být jumper v druhé dvojici směrem od sata kabelu ke kraji disku.
http://www.wdc.com/en/library/eide/2579-001037.pdf

Tak sem zkusil udělat takový pokus - do desky sem zapl řadič 3512 (který jak se mi zdá je jen modernější technologií vyrobený 3112) a dal sem do něj disk wd 640 ze stejné řady (black edice 32mb). Rozjelo se to i bez jumperu tak je možný že s tím jumperem kecám. Přímo 3112 řadič ale nemám.

No ono to totiž jede podle větru .... proházel jsem jumpery a na druhý zprava se to chytne ... teď mi to zrovna jede, resp projelo to přes boot, ale vůbec ten disk není vidět v systému (tím nemyslím, že ho chci vidět v tomto počítači když není naformátovaný ale není ani ve správci disků jako nenaformátovaný a není ani ve správci zařízení), ale víš jak se to detekuje při tom startu? ... při tomhle nastavení jumperu už to neukáže model a nezatvrdne na kapacitě, ale místo modelu tam není vůbec nic a tam kde má být kapacita je 0MB ... a takto to naběhne. Zase ale ne vždy, protože jak mi to najelo prvně nabootoval jsem gparted z live CD (linuxácký rozdělovač disku) a tam jsem jej víděl - 931GB .... po restartu to ale vytuhlo zas na kapacitě a nenajelo ... vypnul jsem to, zapnul a najelo zase s tou divnou detekcí ... ale ve Win jak říkám, vidět není.

Oni tam na tom fóru výše ale píší že prý 3112 a 14 mají problém a právě s novým biosem už to je ok, proto tam chci vrazit ten nový bios přes ten cbrom...

No a co říkáš na ten cbrom, proč by to nenajelo? ... já nevím .. risknout to? Jestli jsi četl jak se mi tehda nepovedl ten flash (můj poslední příspěvek k jirkovi44) .. tak to mohlo být i tím, že jsem to jako úplný blbec tehda flashoval s RAMkama co sekaly chyby v Memtestu (ale to bylo právě tou deskou, resp starým biosem co sem se snažil naflashovat na nový .. asi nekompatibilita) ... původně totiž jak jsem ten PC složil, padlo podezření na RAMky, ale ty byly v jiném PC OK a i jiné RAMky mi tu házely chyby .... tak jsem tehda udělal flash a prdlo to ... šlo to na programátor kde to přehráli a od té doby to jelo i s původníma RAMkama bez chyb (byly tam 2x256 Kingston, teď tu mám Kingstony 2x1GB a taky v pohodě) .. tak možná právě kvůli tomu že si ta deska nerozuměla tehda při tom flashi s RAM tak proto se to nepovedlo (proč se to ale v průběhu flashe a po jeho dokončení tvářilo že je vše v pořádku je mi záhadou) ... nevím ale jestli to tím mohlo být, až tak do toho nevidím... co myslíš ty?

ještě mě napadlo nestrkat tam pčes ten CBROM úplně ten nejnovější BIOS toho řadiče, ale nějaký starší aby tam nebylo zas tolik změn, ale nevím jestli to má nějaký vliv nebo jde čistě o to že může být problém s jakoukoli modifikací .... nějaký ten rus tam na tom fóru kde je ten návod píše že použil třeba 4.2.79 (hned tam dole u toho jak se někdo ptá právě na 8RDA3+ a WD 1TB) .. ale já jim kulové rozumím. Podle toho co tam píšou to ale funguje ...

To je blbost, chtělo by to tam vrazit ten nejnovější.

Není mi úplně jasné jak to funguje, jestli stačí prostě vzít soubor BIO-003112-xxx-4284.zip vykopírovat z něj 4284.bin, přejmenovat jej podle souboru co ukáže cbrom a vrazit jej tam. Nevím jestli výrobce nějak nemodifikuje ten 4284.bin nebo jestli třeba nenastavuje v hlavním biosu nějaké parametry například jak ten 4284.bin spustit.

škoda že ze silicon image už nestáhneš tak starej bios, asi bych stáhl tu samou verzi a porovnal to s tím co se vytáhne z cbrom. Tak bych zjistil jestli epox na biosu ze silicon dělal/nebo nedělal nějaké úpravy.

Jestli je to tvůj jediný počítač počkal bych na neděli večer a šel bych do toho. V pondělí ráno pak v nejhorším případě začneš shánět někoho kdo ti naflasuje bios z desky na programátoru:-)

Je to prostě pudová záležitost..buď to pujde nebo nepůjde.

Podle toho návodu jsem vzal ten 4284.bin z toho zipu a vložil jej do shodné složky s BIOSem desky (8rd34729.bin) a cbrom208.exe ... prvedl jsem tyhle příkazy v tomto pořadí:

cbrom208.exe 8rd34729.bin /d
--> vypíše mi to tohle
vidím tam, že PCI ROM[C] je ten BIOS řadiče, konkrétně ta verze z tohoto posledního biosu - 4247

cbrom208.exe 8rd34729.bin /PCI release
zeptá se to který (jsou tam totiž 3), zadám proto C
nyní pozoruju že se změnil obsah binárky s BIOSem, protože se přepsalo datum změny souboru a když si přepínačem /d zase vypíšu ze srandy obsah binárky, tak tam chybí ten řadič

cbrom208.exe 8rd34729.bin /PCI 4284.bin
dle data změny souboru se opět změní obsah binárky a ve složce kde to všechno mám přibyde BIOS.ROM a ORIGINAL.TMP - hádám, že jen nějaké zálohy

...no a to by mělo být celé, teď dle výpisu obsahu binárky toho BIOSu desky to vypadá takto

...chápu že by bylo dobré si porovnat jestli tu binárku řadiče Epox ještě nějak neupravuje, to by určitě bylo dobrý ... nestačilo by ji ale nějak vypreparovat z BIOSu Epoxu a porovnat s tou od Silicon Image? .. je jedno podle mě že to budou jiné verze, nejde přece o změny v tom BIOSu řadiče jako takovém ale o ten "balast" okolo co se stará řekněme o tu "souhru s BIOSem desky" ... půjde to nějak?

no ale jak teď na to čumím tak to asi není OK protože původně tam byl SIL4247.ROM a já tam mám 4284.bin ... to SIL by tam šlo přirazit přejmenováním binárky, ale to že tam byl ROM a já mám příponu bin je asi problém .... s tím nevím co dělat...

Ještě jsem našel tohle ... mluví tam navíc konkrétně i o té mojí desce a je to česky dokonce ... je nechápu co tam píše o tom, že BIOS desky je soubor "BIOS.ROM" a BIOS toho řadiče je "4284.ROM" když já mám obojí .bin .... žádné .ROM .... ale jak už jsem psal, podle toho výpisu z BIOSu když do něj ještě nevrtám, tam je právě původní BIOS řadiče s koncovkou .ROM .. ale jako nevím kde to teda sehnat...

....jinak tam v diskusi pod tím článkem mají s tím 1TB Samsungem docela dobré trable ....

Ano vymenil si tu OPROM toho silicon image a teraz ten BIOS treba vypalit. Nabootujes DOS (neskusaj to pod Windows !) a napalis to utilitou od vyrobcu, ktora bola k tovojej doske v zipe s BIOSom.

Ked nemas bootmedium DOSu tak www.bootdisk.com, stiahni si Win98SE startdisketu, vypreparuj z toho .ima subor (totalcommander, ctrl-pgdn) spust cdburnerXP, vyber si ze chces datove CD, menu moznosti bootovania, das mu tam ze bootovacie a to .ima, na CD si pridas subory pre flash BIOSu (rozzipovane) a napalis CD. Nabootujes z CD, zvolis s podporou CDROM, prepnes sa na pismeno CDROM (skusas C:, dir, D:, dir, atd) a spustis flash.

Takže je jako jedno, že tam bylo SIL4247.ROM a teď tam je jen 4284.bin jo?

...utilita k biosu by měl být awdflash jestli ti dobře rozumím (je tam Award BIOS) ... stáhl jsem si poslední verzi ... k desce nemám přiložený žádný BIOS s utilitama v zipu "navíc" na cedlu nebo tak, to jedině shánět z webu epoxu a tam jsem horko těžko z ruské verze jejich webu stáhnul poslední binárku biosu natož nějaký zip s utilitama ....

...Flashovat to z CD se mi zamlouvá více než z dickety, ale to s tím bootcd prosímtě pomaleji, co tam z toho na tom webu je Win98SE startdisketa? ... je tam toho strašně moc

Co ty tam stahujes z ruskych stranok :-? BIOS aj utilita je urcite na medzinarodnom oficialnom webe epoxu. Nepouzivaj ine utility 9pokial mas tu utilitu z oficialneho ruskeho webu epox pre tu tvoju dosku tak OK).
Win98 startdisketa je to, u coho je napisane Win98SE startdisketa. Niekde v sekcii s bootdiskami.
Chces flashovat BIOS a nevies ani nabootovat DOS? Mas nejaku disketu s DOSom?

Ono možná pokud bys to přečetl tady celé ... (ale uznávám, je to dlouhé) .. ale takto je to tžko .. vlez si na ofiko stránky Epoxu a stáhni mi teda bios z jejich slavné "global site" ;-) ...já to stáhl z oficiální ruské verze stránek epoxu .. jinde to stáhnout NEJDE (ono většina těch jazykových mutací webu epoxu ani nefunguje).

DOS nabootovat umím, to se zas neboj, teď mám připravenou třeba disketu s Calderou, kterou jsem hodil na disketu dneska odpoledne (obsahuje skryté soubory "COMMAND.COM, IBMBIO.COM a IBMDOS.COM") a normálně to bootuje ... nestačí to hodit místo na disketu prostě na cedlo a připálit k tomu awdflash a binárku s biosem?

...ty tady zas mluvíš totiž o jiné startovací disketě a nějakém .ima souboru co mám vypreparovat nebo co a to bohužel nemám ponětí co je.

Problem flash utility je v tom ze kazda verzia podporuje nejake ine flash pamate a mozu byt rozdiely v povolovani zapisu na flash na roznych doskach. Preto je awdflash utilit milion roznych. Skus a uvidis ci mas dobru.

Radsej nepouzivaj ziadnu calderu, radsej pouzivaj normalny MSDOS napr. 6.22. Spustacku DOSu mas na www.bootdisk.com, stiahnes spustis a vytvori ti to disketu. Z diskety mozes zmazat vsetko okrem io.sys msdos.sys command.com

No dobrá a kde mám tedy tu ofiko utilitu od Epoxu ale sehnat? Není potom lepší použít metodu, kterou mi deska nabízí během postu (press alt+f2 to run awdflash) která je popsána zde?: (spouští to nějaký awdflash co má samotná deska a disketu mám tady jen proto abych tomu podstrčil binárku BIOSu)

The ALT+F2 Method

1. Download the required BIOS image file from the EPoX website.

2. Copy or extract the BIOS image file (named xxxxxxxx.bin) to a blank
floppy disk with no bad sectors on it.

3. Restart the machine with the floppy disk in the floppy drive
When prompted at machine initialization, press ALT+F2 to begin
performing the flashing of the BIOS.

4. The BIOS will automatically flash and reboot the machine.

5. After this, press DEL to enter the BIOS setup and select to "LOAD
OPTIMIZED DEFAULTS". After doing this select to "SAVE & EXIT."

6. Please note that this does not create a backup of the BIOS binary file.

7. This does not require you to have a bootable floppy disk.

Metoda s bootovacím diskem je pak popsána zde: ...hovoří se tam o nějakém spouštění UPDATE apod ... a potřebuju k tomu právě ty utility od Epoxu z toho exáče pokud to z toho dobře chápu (když už ted awdflash "od někud" použít nemám jak říkáš). Na webu Epoxu jak už jsem několikrát psal žádný exáč který by shrnoval utility + BIOS ale nenajdu. Našel jsem jen exáč u sebe na disku - pozůstatek z doby jak jsem to tehdy poprvé (neúspěšně) flashoval - je tam v tom samorozbalovácím archivu ono UPDATE atp.... konkrétně tam je binárka nějakého toho starého BIOSu + awdflash.exe + REDME.TXT kde je ten návod výše i níže + RESTORE.BAT + UPDATE.BAT ... mám teda požít tohle s postupem níže s tím, že tam jen kopnu novou binárku? .. já už fakt nevím

The Boot Disk Method

1. Create a bootable floppy disk in accordance with the instructions
laid out in the manual of your particular operating system. This
bootable floppy needs to be able to boot to a DOS console capable of
executing normal MS-DOS batch and executable files.

2. Download and extract the xxxxxxxx.EXE file corresponding to your
model from the EPoX website to the floppy. It will self extract into
the above listed files.

3. Boot using your DOS floppy disk to the ‘A:\>’ command prompt. At the
DOS command prompt type: UPDATE

4. The BIOS will automatically flash.

5. Reboot the machine.

6. After this, press DEL to enter the BIOS setup and select to "LOAD
OPTIMIZED DEFAULTS". After doing this select to "SAVE & EXIT."

Note: During the use of UPDATE a backup of your original BIOS
date/code will be saved in the same directory as the UPDATE file. It
will be called ‘OLD.BIN’ and can be used with the restore
instructions below in case you need to revert back to the original
BIOS date/code.

...tenhle postup jsem právě už použil v minulosti .. tehdy vše hlásilo v průběhu flashe že je OK ale po restartu najel jen bootblock a "siréna" ... mohlo to být nekompatibilitou RAMek s deskou, které sekaly tehda chyby v memtestu a mám tedy zbytečné obavy, když PC je nyní stabilní? Tehdy za to mohl právě starý BIOS, nový zajistil kopatibilitu pamětí (ale musel se dohrát až na programátoru, protože flash na nestabilním systému to zjevně nezvládlo)

Jeminenky a ja mam odkial vediet preco ti to vtedy neslo. Az take jasnovidecke medium niesom :) Mohlo to byt RAMkami mohlo to byt niecim inym. Tak si urob bootdisketu ked sa bojis Alt-F2. Ale nie caldera. MSDOS/Win98

P.S. nabuduce ked budes mat problem s RAM tak ich rucne v BIOSe totalne podtaktuj (najnizsiu freq. aka ide nastavit) a az tak skusat nieco flashovat.

Az pokial nebude fungovat Alt-F2, tak pouzi tu bootmetodu, urob si ale bootdisktu Windows98SE,
bootdisk.htm (Windows98SE OEM, stiahni, strc disketu, spust to stiahnute exe). Potom z diskety zmaz vsetko okrem io.sys msdos.sys command.com, daj tam subor biosu, utilitu ktoru mas, update.bat, nabootuj z diskety a napis update.bat a Enter.

A stym CD pisal som ti presne krok po kroku ze co mas robit a ako to mas robit. Opakovat to nebudem. Skus si to precitat este raz a pouzit pri tom uvazovanie. Za rucicku ta vodit nebudem.
.ima je obraz diskety
Na CD nestaci napalit subory, musis vytvorit bootovacie CD. Uz som ti pisal jak. Da sa to aj z diskety, cdburnerxp vie aj vytvorit ima z fyzickej diskety.

Ked to nevies dat na CD tak pouzi disketu a zabudni na to co som pisal.

Priblizny preklad>
Velmi si vazim autora za odvedenou praci, nebot (tento) pracovni postup byl mnou vyzkousen (7n400 pro2 +WD 750 GB). Hlavni problem byl v tom, ze vsechny nove programy na upravu BIOSu odmitaly prepisovat BIOS, a to i vycteny z flash (nadavaly ze to neni ten spravny BIOS), pomohl jenom tenhle programek. down ... sh108t.exe

Pripojuji se k blahopranim, ale mam EPOX a stejny problem.

Dotaz: biosflah je pouze pro MB Gigabyte nebo bude pracovat i na jinych?
Pokud ne, je nejaka jiny podobny pro EPOX?

Ja jsem upravil na sil3512A_EP-8RDA3I programem awdflash860b BIOS rda34729 CBROM, vyborne zmenil obsah v BIOSU na Sil3112 osobne jsem upravoval Sil 4279.bin

Vsechno se povedlo

Sice o tom čím dál více uvažuju protože tak neriskuju desku a lítat někde a shánět kdo mi to v případě nezdaru flashne na to zrovna teď nemám čas. Zvažoval jsem spíše ale normální sata1, protože je mi k něčemu sata2 řadič? .. třeba z hlediska rychlosti atp..... protože myslím, že kapacita PCI sběrnice není buhvijaká a tak sata2 řadič víceméně ztrácí smysl nebo se pletu a alespoň o cosi lepší to vážně bude?

A navíc najít sata2 řadič do PCI to je taky asi umění ... jediné co jsem objevil je tohle navíc s nějakým VIA chipem a to je ještě nedostupný, no a ta cena ... to už koupím zrovna snad novou desku... Jestli víte o něčem jiném ....

Díky

No a má to vůbec cenu dávat tam ten sata2 řadič jak píšu výše? Protože sata1 vs. sata2 je už samo o sobě podle mě z půlky teorie co se nárůstu rychlosti týče a navíc dávat sata2 řadič na tu pomalou sběrnici PCI ... no nevím...

(nahoře jsem ještě něco připsal k tomu cbrom.exe jestli jsi postřehnul :-) )

Tvoja doska nema PCIexpress slot ani jeden? Ach jo. Si mal radsej investovat do dosky jak do disku. Keby si kupil SATA1 tak by si zas mohol mat s tym SATA2 problem.

Ok tak skus ten flash. S cbrom sa toho moc pokazit neda, ked vies co robis (necital som celu diskusiu ale predpokladam ze chces vymenit OPROM radica). S tym by nemal byt problem. Pracujes s obrazom BIOSu (napr. 512kB alebo 1MB .bin subor, od vyrobcu, pre tu konkretnu dosku) a ten zmodifikujes a potom napalis normalne v DOSe oficialnou utilitou.

Oficialny posledny kompletny BIOS od vyrobcu dosky nepomohol?

Tak díky všem za účast a MM.. spešl, že mě vodil za ručičku :-p .... mám to naflashované přes alt-f2, prošlo to úplně v pohodě a řadič má BIOS 4.2.84 který má mít. Disk vidí úplně bez problému, už jsem jej i naformátoval.

Jen mě trochu zarazilo, že když si otevřu správu disků ve Win XP tak u mého druhého SATA disku se na konci objevil nepřiřazený (nenaformátovaný) prostor o velikosti 1MB, který tam určitě před update BIOSu nebyl... viz. zde screen. Což o to, stejně ten disk budu teď dělit jinak takže to spravím, ale proč se tam tohle sakra najednou "z čista jasna" zjevilo mi teda vrtá hlavou.

A nejlepší je Partition Magic, ten nejprve u toho 400GB WD zahlásí při spuštění tuhle divnou věc, dám samozřejmě NE (já tomuhle programu po zkušenostech moc nevěřím) a následně jak se spustí označí celý disk jako "BAD" a nezobrazí na něm žádné oddíly (přitom tam jsou 4). Na tom disku ale žádné problémy nepociťuji, je na něm dokonce systém v tuto chvíli.

Jinak jsem mezi disky už zkoušel kopírovat jak množství malých souborů tak velké soubory a velikostně to sedí, sedí i porovnání CRC v TC. ..to jen tak na okraj, takže problém by neměl být.

No jo, taky jej nepoužívám, jen mi tu ještě zůstal tak jsem jej ze srandy spustil... ale i tak, přece jen i ten 1MB co tam straší ve správě disků mi nejde na rozum ...jen mě prostě zajímá proč to tam mohlo vzniknout...

Jinak ještě jednou všem díky za asistenci, i tobě, jsem moc rád, že jsem to rozjel :-)

Partition magic odinstaluj, ked ti su disky mile :-)

Zvysne miesto na konci tam urcite bolo aj predtym, normalna vec (particia zvycajne konci akoze na celej "stope" a ked je akoze pol stopy zvysne tak ostane nevyuzita, pozostatok z cias CHS adresovania (spred 15rokov) a mozno aj ked sa deBill ucil proogramovat :-D).
Konieckoncov nic ti nebrani zrusit particiu, a vytvorit ju nanovo (v sprave diskov vo Windows, nicim inym), co by som urcite aj urobil. Ale volne miesto na konci tam moze byt aj potom.

Tak to mě uklidnilo, že je to normální, jen mě zarazilo, že se ten 1MB ve správci disků objevil právě po tom flashnutí, předtím jsem to nikdy neviděl. Ukazuje se to i na mojí staré 80tce (taky SATA) co jsem zkusil připojit a stará 160tka klasické ATA nic takového nemá. Už se to objevilo i na tom 1TB, přitom jak jsem si na něm ve správci disků vytvořil oddíly, žádné zbytkové místo na konci vidět nebylo - až po restartu. Takže se to projevuje u jakéhokoli SATA disku no a PQ Magic ukazuje všechny ty tři disky jako špatné :-D ..ten program už je ale dávno za zenitem, to věřím, kdysi jsem ho používal, ale teď už ne.

Jinak dnes přes noc jsem kopíroval spoustu dat a všechno je OK, v prohlížeči událostí to nehlásí žádné chyby, soubory taky v pořádku, takže řadič by si měl s diskem rozumět bez problému.

Dle HD Tachu je ten nový disk ještě podstatně rychlejší (jak přenosová rychlost tak přístupová doba) než ten WD 400GB co mám už cca rok a půl, docela mě to překvapilo.

Takže eště raz, díky všem za rady ;-)