Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ztrata napeti na UTP kabelu

Dobry den, zarizuji si bezdratovy internet a zatim jsem si z prvniho patra panelaku natahl UTP kabel az na strechu, kde bude casem i AP a antena. Celkova delka kabelu je asi neco okolo mozna trochu pres 100 metru. Kabel je ze 4 casti, spojen RJ-45 propojkami.
Zkusil jsem na jednu stranu pripojit notebook a na druhou router. Pingovani s velikosti paketu 64 bytu fungovalo bez problemu avsak u vetsich paketu dochazelo ke ztatam. Take webove rozhrani routeru se nacitalo neprimerene dlouho. Domnivam se, ze je to zpusobeno ztratou napeti na tak dlouhem kabelu.
Chtel bych se zeptat jak to nejefektivneji a nejlevneji vyresit. Vim, ze by melo stacit dat nekam doprostred aktivni prvek, ale to neni zrovna nejlevnejsi reseni. Pokud by se tedy za aktivni prvek nedalo pocitat i PoE, vyuzivajici k napajeni prave datove kabely. (Cetl jsem, ze existuji 2 druhy PoE, jeden vyuziva volnych paru vodicu a druhy prave datovych vodicu).
Vypadalo by to tedy nasledovne, z bytu by vedlo 40 metru kabelu na pudu, kde se nachazi zasuvka. Zde by bylo zapojeno PoE a dalsich 60 metru kabelu by vedlo odsud asi doprostred strechy, kde by byla druha cast PoE, AP a antena. Pomohlo by to?

ty propojky jsou Cat5e nebo jen nějaká cat3 drátařina? (Pokud nestály každá pětistovku, tak to NENÍ cat5e)

Není to způsobeno ztrátou napětí, ale odrazy signálu (i když přechodové odpory na ťingťong spojkách můžou udělat taky svoje). 100m je totiž hraniční, čili maximální (normovaná) přípustná délka UTP kabelu. pokud ji ještě doprasíš spojkama za 15Kč/ks, tak se nediv, že to nejede.

Jako první vyměň kabel za jednolitý, bez spojek. Když ho budeš odmotávat ze špulky, tak rovnou zjistíš délku, je vyražena/vytištěna na kabelu jako metráž (stačí odečíst větší od menšího).

Když to ani pak nepojede, můžeš snížit rychlost na 10Mbps.

PoE ti v tomto případě nepomůže, používá se k napájení aktivky, nikoliv k "posilování" signálu.

Zo 4-štyroch častí = 8 krát na konektoroch, to už je naozaj moc.
100 m z dobrým káblom by nemal byť problém. Ono ešte dosť záleží čo je okolo. Aké rušenia. Môžu sa vyskytnúť aj blúdivé prúdy z dôvodu rozdielnych potenciálov "zeme" u tienenej kabeláže. Buď oddeliť optickým členom. Alebo dať velký pozor na kvalitu napájacích zdrojov aktívnych zariadení. Ty chceš však dať AP na strechu, tak maj na pamäti že nie stále je zima. V lete bývajú búrky a sem-tam udrie blesk. Musíš mať vyriešenú ochranu pred prepetiami.... Ak to nebude dobre urobené možeš si narobiť viac škody ako by si čakal.

Nechaj si to radšej urobiť profesionálom

Ten kabel me uz ted stal vic nez litr ale hlavne prace jak svina to protahnout stupackama pres celej panelak a pak jeste pres pul pudy.
To snad nemyslite vazne ze kvalitni propojka na UTP kabel stoji 500 Kc???
Switche dat na kazdy misto kde je propojka taky nemuzu protoze tam nejsou zasuvky.
Na 10 mbps to hodit taky nechci protoze tam ma tect 16 mbps internet.

Nemate jeste nejake napady?

Tak ale to je tvoja chyba ze si tam nacpal nefunkcny kabel za vic nez litr.
Fyzikalne zakony sa jaksi nedaju podplatit.

P.S. inac co to je presne za kabel? (kat? tieneny/netieneny?)
Teoreticky by si mohol skusit spajkovat tie dratiky dohromady ale krutenie nesmies rozpliest takze sa snaz to urobit tak aby si rozplietol minimalnu dlzku (milimetre). Ale to bude potom taky srot ze by som sa k tomu nechcel pripojit ani zadarmo nech si neodpalim sietovku.

Ked dodrzis krutenie a ked sa to spravi profesionalne (vcetne zmrstovacej buzirky na kazdu zilu a vcetne nejakej ochrany proti roztrhnutiu tahom) tak neviem aky mate s tym problem. Akurat ze to bude bastel, ale vlastnosti by to malo mat lepsie jak spojka. Ale len ako netienena (ani doteraz nevieme ci ma tieneny kabel) prip tienenie doplnit alobal apod. Samozrejme original spojky kvalitne su asi lepsie, ale dat ich na 1kabel 3 za sebou, no neviem. A ktovie jak vobec nacvakal konektory.
Najlepsie kupitr jeden novy kabel nepreruseny, ja osobne by som urcite tiez nemal naladu srat sa s pajkovanim pidi-tenkych krutenych dratikov.

Mno, ono je dobre mit neco doma pro strejdu Prihodu ;-). Obcas se taha kabel (ktery ISP vesele "zapomnel" ukoncit UTP krabici a pouze namacknul kostku) do jine mistnosti, obcas klekne router a po dobu reklamace (nakupu noveho) je treba mit pripojen aspon jeden PC k Netu. Jednou jsem resil stejnou vec jako tazatel (zazdeny kabel, premisteni PC). Taky to moc v lasce nemam, ale je to nejjednodussi reseni a na tech par metru to staci (myslim kvalitni spojku).

Mam skusenosti s noname kablami (ftp, utp nepouzivam), ze dokonca aj po 50m moze dochadzat k utlmu signalu. Cize zalezi aj na znacke kabla.
Preto pouzivam len kvalitne kable s certifikatom o merani a 100m by nemal byt problem ani pri spojkach (spojky stoja 3-7 euro).