Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Dotaz ohleně záruky

Dobrý den. Asi před rokem jsem objednával zdroj + chladič cpu + grafickou kartu dohromady. Tu grafiku bych teď chtěl prodat samozřejmě i se zárukou ale mám od těch tří věcí jenom jeden záruční list. Jak to tedy udělat? Kopii prodat s grafikou a originál si nechat nebo nějak uplně jinak? Díky

Záruka z toho obchodu platí jen pro tebe. Ty když to někomu prodáš tak i originál záručního listu je mu v podstatě na nic. Záruku mu musíš dát sám- s tebou uzavřel kupní smlouvu, ne s obchodem kde si to kdysi koupil ty.
Kupní smlouva při pořízení byla mezi tebou a obchodem. Ten komu si to pak prodal v tom vůbec nefiguruje

To je docela pekny pripad - zajimal by mne nazor pravnika. Obecne pri koupi je uzavrena smlouva mezi prodavajicim a kupujicim... V pripade objednavky neni smluva anonymni a zaruku garantuje prodejce (nikoliv vyrobce). Na druhou stranu - co neni zakazano je povoleno.

Jinak vztah mezi obchodnikem a fyzikou osobou urcuje obcansky zakonik, pro vztah mezi pravnickymi osobami zase obcansky zakonik.

*****

Občanský zákoník upravuje majetkové vztahy fyzických a právnických osob, majetkové vztahy mezi těmito osobami a státem, jakož i vztahy vyplývající z práva na ochranu osob, pokud tyto občanskoprávní vztahy neupravují jiné zákony

X

Tato část zákona (obchodní zákoník) upravuje závazkové vztahy mezi podnikateli, jestliže při jejich vzniku je zřejmé s přihlédnutím ke všem okolnostem, že se týkají jejich podnikatelské činnosti.

Touto částí zákona se řídí rovněž závazkové vztahy mezi státem nebo samosprávnou územní jednotkou a podnikateli při jejich podnikatelské činnosti, jestliže se týkají zabezpečování veřejných potřeb. K tomuto účelu se za stát považují i státní organizace, jež nejsou podnikateli, při uzavírání smluv, z jejichž obsahu vyplývá, že jejich obsahem je uspokojování veřejných potřeb.

Ano vztah firma-firma (obchodny zak.) je iny ako vztah firma-nefirma (obcianky zak.).
Ako to presne v zakone je to netusim, predpokladam ze pri predaji obcan-obcan sa zaruka prenasa na noveho obcana, ale podla mna je to jedno ptz v pripade problemu moze obcan2 kontaktovat obcana1 a ten to moze dat na reklamaciu, takze to mozu kludne rovno prijat na reklamaciu aj od obcana2, ptz efekt z toho je uplne rovnaky.

ale jo, to mas pravdu, ja se vsak bavim o vykladu zakona...

PS: dle nasiich zakonu je nelegalni i distribuce AV del, takze co si nahrajes na video (a nevlastnis autorska prava), to nemuzes ukazat ani jinym lidem - treba manzelce, detem atd. V pripade promitani tebou nahraneho vecenicku detem, porusujes zakon... :x:

Pokud je udělaná faktura na jméno, tak obvykle bývá na tý faktuře uvedeno i číslo výrobku. Takže když přinese výrobek s oním číslem k obchodníkovi, tak čím může argumentovat? Záruka se vztahuje na výrobek, nikoliv na uživatele. Když něco koupím a dám to někomu k vánocům pod stromek, tak záruka taky přece nepadá.

pokud je to v záruce tak na výrobek poskytuje ze zákona výrobce.
(jemu je jedno kdo to koupil pořád je to jeho výrobek).
pokud je po záruce, tak je to o tom jak se dohodneš s prodávajícím.
v tomto případě to vidím tak, že když to prodáš a on to půjde reklamovat a bude splňovat reklamační podmínky (tím myslím že to nepolije nebo nebude snažit rozebírat), tak by neměl být problém.
nikde není podmínka uvádět jméno kupujícího jen reklamujícího (taky aby věděli komu a kam to poslat)
:))