Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Diskety

Mám malý dotaz. Asi před rokem jsem použil pár disket na instalaci Win NT4 server; jsou potřeba tři, ale protože se instalace zdařila na asi pátý pokus, tak použité byly všechny diskety co mám. Nedávno se mi dostal do ruky notebook (486@50MHz, šrot), byly v něm nainstalované Win 3.1 nebo tak. Stáhl jsem tedy instalaci DOS 6.22, že tedy jako formát C a tak. Naformátoval jsem diskety, nakopíroval soubory (byly pěkně v adreářích Disk1 atd)a že nabootuju notebook. Málem mě omylo, když se objevila (profláklá) hláška: NTLDR nenalezen ... Jak je to možné? Že by použitím disket na instalaci NT došlo jejich znehodnocení? Můj dotaz nijak nehoří, ale vrtá mi to hlavou. Díky;-)

NTLDR nenalezen

odpovídá u disket formátovaných ve Windows NT klasickému dosovskému

non-system disk or disk error.

Myslím, že to co jsi udělal, bylo to, že jsi vzal jednu z těch disket od NT serveru a nakopíroval do opirátěný Disk1 MS-DOSu a rebootoval. Potíž je ale v tom, že originální disk MS-DOS 6.22 je systémová bootovací disketa, na které jsou ještě navíc tyto soubory :-)

Budeš potřebovat systémovou disketu MS-DOS 6.22, zkus bootdisk.com.

Ja tiez nechapem otazku, upresni to prosim trochu.
Chcel si nabootovat z DOS6.22 diskety a vtedy zahlasil NTLDR nenalezen? (v tom pripade mas blbu disketu - konkretne jej bootblock. Ten sa da prepisat napr. tak, ze si stiahnes obraz diskety z www.bootdisk.com, alebo na nejakom stroji s beziacimi Win9x alebo DOSom zadas

sys A:

alebo

format A: /s

a urobi ti z toho korektnu bootdisketu pre Win9x resp. DOS).

Alebo si uz upravoval nieco na disku a pise ti to pri boote z disku?

Aha, ano to som zabudol spomenut, on si kazdy prikaz DOSu testuje verziu nabootovaneho DOSu, takze samozrejme ak urobi sys A: z Win98 tak musi na tie diskety nakopirovat prikazy tie co su na bootovacej diskete Win98, prikazy z DOS6.22 vyhlasia ze nesuhlasi verzia DOSu.

Doplnok: teraz kukam ze on sa snazi asi urobit si instalacne diskety DOSu6.22 (dedukujem kedze pise ze 3 diskety), tam samozrejme je treba aby bol na 1.diskete bootblock z DOSu 6.22, bootblock z Win9x nebude na to dobry.

5 spravnych odpovedi je vzdy lepsich ako ziadna, radsej napisat aj ked to moze byt neskoro, ako nenapisat vobec ;-)

Inac ja osobne robim to, ze si pootvaram z uvodnej stranky prostrednym tlacitkom mysi thready do zaloziek (napr. 10 threadov naraz) a postupne ich citam, takze sa moze stat ze posledny precitam o 15minut a potom odpovedam a pritom tam uz moze byt 10 rovnakych odpovedi ako moja :-)

Ja trosku nerozumim tve otazce - tu hlasku zahlasila bootovaci disketa??? V tom pripade je chyba v "nakopíroval soubory (byly pěkně v adreářích Disk1 atd)" - instalaci DOSu na diskety dostanes jen z image DOSovych disket (ci jejich primou kopii). Zkopirovanim soboru DOSu na diskety, majicich NT zavadec, si moc nepomuzes...

Dík za odpovědi. Holt jsem lama a pirát v jedné osobě :.(. Stalo se to ale i když jsem měl soubor "bootdisk.exe", jehož spuštění si vyžádalo disketu. Stahoval jsem to snad právě z toho www.bootdisk.xxx. Nakonec jsem to vyřešil, sehnal jsem Win 3.1 a ty už jsou tam! Takže noťas jede jak po másle, pařím na něm staré DOS hry; pod Win 2000 některé nešly.

Aj ked nechcu cislo, nie je to legalne (netvrdim ale ze to bude niekto vysetrovat :-D)

Ale ten freeDOS nie je od MS, je to proste DOS od ineho "vyrobcu", a je zadarmo, mal by byt plne kompatibilny s MS DOSom, ale obcas sa vyskytnu nejake "nekompatibility", ale je dobre pouzitelny, ak potrebuje clovek DOS zdarma.

Tak, jsem se zaregistroval. Noťas jsem měl zdarma (nikoli za pět prstů, byl vyřazen ze st. instituce). Jinak normálně výkonná (relativně - stol. PC: Athlon 1GHz, 640MB RAM, notebook Celer 2,2GHz, 256MB RAM) PC mám. Ten notebook byl údajná mrtvola, ale stačilo vyměnit pojistku ve zdroji a jede. Docela podivné zvuky ale vydává disk (120MB), větrák v tom buď žádný není nebo se již odebral na odpočinek. Dávat do toho Dosbox myslím netřeba, DOS tam je (6.22) a nad ním jsou Win 3.1...

Ne,ne, nevadí!! Hlava XXII by byla jedna z vážných kandidátek na pustý ostrov (ještě vedle Zahrady od Jiřího Trnky - vážně, bez pr-ele!). On ale pan Heller napsal více knih, ještě jsem četl Něco se stalo a Gold za všechny peníze. Nemohu než dopručit. Zelenou pakárnu jsem měl modrou (hradní stráž) a jen rok... Ale i tak to stačilo.