Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Začátečník v Linuxu - problém se Sambou

Začínám s Linuxem a Sambou, hledám informace jak se dá, zkouším, něco se povedlo, ale potřeboval bych trošku popostrčit abych překonal momentální zákys.

Pro zácvik jsem si po týdnu zkoušení různých systémů vybral systém: OpenSuse 11.1 - Gnome.

Nemohu přijít na dvě věci:
1) Po síti se do počítače se Suse nedostanu ať dělám co dělám, pořád hlášky, že položka v síti není přístupná. Musím vypnout firewall, pak to ožije, takže problém je v nastavení firewallu - i když je tam povolena Samba, tak to nepomůže, musím mít celý firewall vypnutý.

2) Když překonám bod č.1), tak ať dělám co dělám, sdílená složka je v síti přístupná jen pro čtení, mohu soubory prohlížet (krása), ale nikoliv měnit a ani nemohu žádný přidat. Ať zkouším co zkouším, nemůžu přijít na to, kde a jak nastavit práva pro zápis. Vyzkoušel jsem kde co a ne a ne na to přijít.

Díky za rady.

Takže tady je výpis souboru smb.conf, když mám vypnutý firewall, tak všechno chodí jak má.
Prosím o konstruktivní kritiku, případně doplnění, pokud jsem na něco zásadního zapoměl.

[global]
workgroup = ADMINS
server string = Samba
security = share
preferred master = no
domain master = no

[test]
path = /home/Admin/Data/Test
writable = yes
create mask = 0777
directory mask = 0777
guest ok = yes

pokud ti funguje "net use", tak rozhodně není problém ve firewallu (protože to by nefungovalo nic), ale v tom, že se ti ta samba korektně nezaregistruje u Browsemastera.

Čistě technicky nevidím důvod, proč tam mít parametr "preferred master = no", protože právě ten ovlivňuje způsob, jakým se samba ohlašuje ostatním počítačům v síti.

Ještě mě napadá, že tam máš něco, co ti filtruje broadcasty do sítě - ale to rozhodně není standardní pravidlo..

edit: jinak, pokud je to stanice ve vnitřní síti, nechápu vůbec, proč je použit firewall.

Ten první problém souvisel s právy k zápisu a přístupu, to jsem vyřešil ze všeho nejdříve a s firewallem to nesouviselo. Ono totiž vůbec není jedno, jestli se soubor do sdílené složky na Sambě vytvoří pod Linuxem nebo odněkud po síti - podle toho jsou pak potíže různého typu, není-li vše správně nastavené.

Když jsem tam neměl preferred master = no, tak to mělo tendenci při testech (a neustálém restartování) nabourávat zbytek sítě. V ostrém provozu to bude zbytečné.

Firewall je za stávajícího použití skutečně zbytečný, jenže já se to potřebuji naučit používat, tak proto to řeším. Časem přibudou další věci, Samba je jen začátek, mně se to totiž začalo líbit a mám v úmyslu server pod Windows postupně zcela zrušit.

Tak jsem konečně vyřešil i ten firewall, stačí na to pár naprosto jednoduchých změn v konfiguraci firewallu:

FW_SERVICES_EXT_TCP - microsoft-ds netbios-dgm netbios-ns netbios-ssn
FW_SERVICES_EXT_UDP - netbios-ns
FW_ALLOW_INCOMING_HIGHPORTS_TCP - microsoft-ds netbios-ns
FW_ALLOW_INCOMING_HIGHPORTS_UDP - microsoft-ds netbios-ns
FW_ALLOW_FW_BROADCAST_EXT - yes (nebo)
netbios-ns netbios-dgm

Nechápu, že jsem na něco tak zřejmého nepříšel dříve.

Když jsem kdysi dávno četl tento příběh:
http://www.cmsps.cz/~marlib/zajimavosti/linux_rule z.htm
...tak jsem si myslel, že je to jen taková legrační nadsázka. Dnes vím, že je to zcela reálně popsaná zkušenost s Linuxem. Možná je to místy trochu přibarvené a je tam idealizovaný závěr, ale jinak naprosto přesné, naprosto pravdivé.

Viz ukázka:
Co máš za Linux? Ukaž CD!" Ukázal jsem mu CD. "Pche - to je RedHat. No fůůj - ten používají jen lamy. Já mám SuSe."
Druhý student oponoval: "Ale jdi - SuSe je strašně nepřehledný. A jsou tam chybky. Debian rulez." Třetí se vložil do debaty: "Debian? Moc klikací. Slackware je jedinej pravej Linux." "Ale tenhle BFU přece nemůže instalovat Slacka..." :-?