Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prava ke kodu

Ahoj!

Mel bych dotaz, kdyz vytvorim nekomu aplikaci (treba interni webovy system), prace je na "Dohodu o provedeni praci", nebo klasicky fakturovana. Jake jsou prava na tu aplikaci. Muze jit ten clovek pro ktereho je vytvorena dal sam prodavat? (v fakture ani te dohode to neni nijak explicitne osetreno), nebo aplikaci muzu dal prodavat ja jako tvurce (samozrejme bez konkretnich veci ktere mi k ni dodal jako grafika, texty)?

Diky za informace

ixix

Jestli to máš jako "vytvoření", tak dostaneš zaplaceno za to vytvoření, tedy za práci. Tedy máš smlouvu na práci, nikoliv smlouvu na prodej. Zpracováváš "firemní materiál", nikoliv že ho prodáváš.
Takže to, co vytvoříš, bude náležet tomu, pro nějž to děláš.

Záleží, jakým máš vztah k tomu, pro nějž program děláš. Jestli si tě najme, tak zpracováváš jeho vlastnictví a vše, co pro něj uděláš, bude jeho, neb ti platí za práci. Pokud však má zájem o hotový produkt, tak mu můžeš buď prodat celý produkt i s právy, nebo mu prodáš jen licenci na používání.
Tedy - buď pro něj makáš, nebo mu prodáváš až hotový produkt.

prace je na "Dohodu o provedeni praci", nebo klasicky fakturovana

Z tohoto si můžeš vybrat oboje. A pak záleží na tom, jak moc je chtivej tvůj zákazník. Jestli seš živnostník, můžeš mu to prodat. Nevím, jak může soukromá osoba dělat kšefty, to je otázka pro nějakýho účetního.

Nejsem právník a mám za to, že Prasak to vysvětlil docela srozumitelně. Nevím proč se v tom patlat a stále dokola slovíčkařit. Zeptej se někde v právní poradně, mám za to, že tady ti nikdo to co chceš napsat nenapíše, aby ses nemohl odvolávat na zdejší poradnu, že jsme tě k tomu naváděli. :-)
Kdybys uměl napsat nějaký superkód či bombovou aplikaci, jistě bys i pochopil odpovědi v tomto vlákně.