Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prava ke kodu

Ahoj!

Mel bych dotaz, kdyz vytvorim nekomu aplikaci (treba interni webovy system), prace je na "Dohodu o provedeni praci", nebo klasicky fakturovana. Jake jsou prava na tu aplikaci. Muze jit ten clovek pro ktereho je vytvorena dal sam prodavat? (v fakture ani te dohode to neni nijak explicitne osetreno), nebo aplikaci muzu dal prodavat ja jako tvurce (samozrejme bez konkretnich veci ktere mi k ni dodal jako grafika, texty)?

Diky za informace

ixix

Keby si to robil ako zamestnanec tak tam je to jasne vlastnik prav je len zamestnavatel, zamestnanec nema nic len vyplatu.

Ked sa robi na dohodu, to uz tak jasne myslim neni, zavisi tusim silne od toho co je v tej dohode predmetom tej dohody, ci je predmet dohody vytvorit nejake zdrojaky alebo ci je predmet dohody len web apod., ale nie som si isty ako je to presne s autorskymi pravami u dohody o praci. Podla mna ma vsetky prava zadavatel dohody - na veci ktore vznikli tou pracou ktoru platil on, ale nie som si isty. Pokial by dohoda bola formou ze "pouzijem svoju sablonu a zadavatel mi zaplati len upravu tej sablony") tak na samotnu sablonu zadavatel potom prava nema. Moj osobny nazor. Ale chcelo by to skor pravnika ktory by skontroloval konkretny tvoj pripad (znenie dohody atd).

Dalo by se tedy říct, že záleží na tom, čí vlastnictví je ten kód (firmy - byl na smlouvu/tvůj - jsi živnostník). mám za to, že i dohoda o provedení práce nedělá z toho kdo onu práci dělá jejího vlastníka.
Ale samozřejmě, nejsem právník, Děd Vševěd a věštit z vnitřností berana poraženého za úplňku na šibeničním vrchu neumím. Všechno může být úplně jinak.

Jestli to máš jako "vytvoření", tak dostaneš zaplaceno za to vytvoření, tedy za práci. Tedy máš smlouvu na práci, nikoliv smlouvu na prodej. Zpracováváš "firemní materiál", nikoliv že ho prodáváš.
Takže to, co vytvoříš, bude náležet tomu, pro nějž to děláš.

Záleží, jakým máš vztah k tomu, pro nějž program děláš. Jestli si tě najme, tak zpracováváš jeho vlastnictví a vše, co pro něj uděláš, bude jeho, neb ti platí za práci. Pokud však má zájem o hotový produkt, tak mu můžeš buď prodat celý produkt i s právy, nebo mu prodáš jen licenci na používání.
Tedy - buď pro něj makáš, nebo mu prodáváš až hotový produkt.

prace je na "Dohodu o provedeni praci", nebo klasicky fakturovana

Z tohoto si můžeš vybrat oboje. A pak záleží na tom, jak moc je chtivej tvůj zákazník. Jestli seš živnostník, můžeš mu to prodat. Nevím, jak může soukromá osoba dělat kšefty, to je otázka pro nějakýho účetního.

Nejsem právník a mám za to, že Prasak to vysvětlil docela srozumitelně. Nevím proč se v tom patlat a stále dokola slovíčkařit. Zeptej se někde v právní poradně, mám za to, že tady ti nikdo to co chceš napsat nenapíše, aby ses nemohl odvolávat na zdejší poradnu, že jsme tě k tomu naváděli. :-)
Kdybys uměl napsat nějaký superkód či bombovou aplikaci, jistě bys i pochopil odpovědi v tomto vlákně.

To si odlišíš domluvou s ním a smlouvou.
Možnosti:
- Dohoda o vykonání práce - v tomto případě ti zaplatí, že to pro něj uděláš, ale výsledek bude jeho. On ti prostě zaplatí za to, že to za něj odmakáš. Prakticky si tě najme (zaměstná).
- Smlouva o dílo - uděláš program dle jeho požadavků a předáš mu to. Pokud se nepletu, tak předáním díla budou práva toho zákazníka (nesmíš použít).
- Prodej produktu a všech práv k němu - uděláš to a prodáš mu to se všemi právy, i vlastnickými.
- Prodej licence na používání produktu - uděláš to a smlouvou mu umožníš, aby to používal (jeden, nebo více PC, záleží na tom, jak se dohodnete). Licence může být levnější, než vlastnická práva. V tomto případě bude program pořád tvůj a můžeš ho prodat někomu dalšímu.

Nevím, jak je to v prvním případě, ale u ostatních případů budeš muset opravovat případné bugy programy, které bys tam nechal.
Ve všech případech pak můžeš dělat placený support, kdyby si k tomu programu vymysleli nějaký nový funkce, ale nebude to tvojí povinností.

Každopádně se musíš s dotyčným domluvit, jak si to představuje. Jestli ale chceš nadále zůstat vlastníkem kódu, tak mu prodej licenci (nebo multilicenci).