Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaké LCD 24" se slušnýma barvama na TN technologii?

Zdravím,

mám takový obsáhlejší dotaz, právě jsem reklamoval S-PVA panel Samsung 970P (výborný monitor, ale klekla mi tam nešťastně řešená podstava). Potřeboval bych vybrat nějaký solidní panel 24" (už bych chtěl něco většího), něco levnějšího než jsou PVA a IPS panely. Jde o to, že už nedělám prakticky do grafiky, jak jsem dělal, ale spíše jen píšu kód.

Ocením každou radu a tip, díky.

Nikdo nic?

Co jsem to tak prohlížel, tak mi padl do oka Samsung SyncMaster T240, ale jeden známý, co dělá do kompů a do elektrotechniky, mi říkal, že je na 24" moc drahý. Že je stejně jedno, co vezmu, protože plno dalších panelů má stejně display od jiného výrobce (např. právě od Samsungu).

Brát panel s HDMI nemá moc cenu, je dražší, repro panelu připojovat nebudu a DVI nabízí solidní kvalitu. Na czechcomputer.cz se dá sehnat panel 24" i za 5000,-, ale tam se mi nechce věřit těm barvám. U Samsungu vím, že bych měl dostat panel se solidníma barvama.

Dále pak SyncMaster 2443NW se mi nezdá nejhorší, potřeboval bych si přečíst nějakou recenzi, ale zatím jsem nenašel. Docela by mi bodlo, kdyby někdo tady na poradně znal nějakou stránku, kde je seznam panelů i s výrobcem displaye, který obsahuje.

Edit: Myslel jsem Samsung SyncMaster 2433BW (ten 2443NW co jsem uvedl nemá DVI)

Pokud neděláte do grafiky a používáte spíše textové editory, volil bych něco co má větší písmenka a technologii TN. Tedy používání v nativním rozlišení 1920x1200 při 24" je velikost textu dostatečná viz. odkaz http://www.zive.cz/Clanky/LCD-monitory-Na-velikost i-zalezi/sc-3-a-133835/default.aspx , tabulka 16:10 i když 22" při 1680 x 1050 je na tom ještě lépe. Předpokládám, že větší panel potřebujete pro větší plochu, tedy umístnění více programů vedle sebe. V tomto ohledu vyhoví více výrobců a pokud si vyberete z renomovaných značek (tím nemyslím Acer, Asus, Benq apod...) tak nemůžete udělat chybu. Krom nových problémů s pískáním při staženém jasu (na různých diskuzích se to začíná objevovat) nejsou už žádné další. Přece jenom technologie TN už je nějaký pátek na světě. Nevím co si představujete pod pojmem "solidní barva" ale od technologie TN při 8 bitovém zpracování signálu nemůžete čekat žádné zázraky, na to jsou vhodné jiné panely.

K velikosti textu jen dodam, ze na 22" je bezne rozliseni 1680x1050 na 24" je 1920x1200 a na 26" je 1920x1200, takze bych volil bud 22" nebo 26".

Jinak k Samsung T2x0, zde plati ze cim vetsi panel tim horsi rovnomernost podsviceni, nekomu to nevadi a nekomu (me) zase jo, T220 je podle me jakztakz snesitelny, potom uz je to bida.
Jinak rada T2x0 a 2x43NW je vicemene to same krome designu.

Dalsi info v tomto vlakne, myslim, ze oboum jde o podobne vlastnosti LCD.

http://pc.poradna.net/q/view/361013-vyber-lcd-kter y-z-nich

Ok, tak to si ještě promyslím a zajdu se mrknout na 24" do nějaké prodejny a posoudím jak to vidím.

Rozlišení jsem zatím na žádném LCD panelu nepocítil, na tohle už jsem asi slepý, ale vím že to hodně lidí pozná.

Jinak díky za odkaz a informace k těm Samcům, projdu si to.

To cody:
Nějakou takovou odpověď jsem si představoval. Panel 22" nechci, protože to rozlišení není nic moc, už chci něco se solidním rozlišením, vybíral jsem mezi rozlišením 1920x1080 a 1920x1200, původně jsem chtěl 16:9, ale jak jsem nad tím přemýšlel, je lepší mít vertikálně 1200 bodů než 1080, protože pracuju dost často v PSPadu. Krom toho mám otevřeno dalších X aplikací, které bych rád viděl při práci. Nemám moc dobré zkušenosti z Acerem, ale vím že nedávno byl on specialista na to, že na jeho panelech šla vidět místo černé tmavě modrá.

Pod pojmem solidní barva si představuju, že když si otevřu nějaké své stránky, které jsem dříve designoval, tak uvidím něco podobného co jsem dříve viděl na S-PVA (jen dodám že ten S-PVA panel co jsem měl byl 6bit kvůli své elektronice). Mám představu, že když si otevřu Malování a na bílou plochu (#FFFFFF) nakreslím vybarvený čtverec (#FCFCFC) bez okrajů, tak jej aspoň trošku uvidím (vím že chci toho moc, na mém bývalém panelu jsem krásně viděl #FEFEFE a přesto se barvy nedaly srovnat s CRT monitory).

Díky za odpověď

CRT s LCD se nedá srovnávat, o tom už bylo napsáno mnoho a nejde jen zrakový vjem ale princip technologie vakuových obrazovek a LCD panelů. Nebudu to rozepisovat ale na TN nikdy černá nebude. Když porovnáváte odstíny bílé a potřebujete věrnost podání barev, tak na tuhle technologii zapomeňte. Buď si sežeťe z bazaru CRT Trinitron, který by se dal zkalibrovat, nebo pak Eiza od 15 tis. bez daně výše. Sám jste ale psal, že píšete v PSPadu tzn. jak psal Redmarx je třeba najít rozumný kompromis mezi velikostí písma, jemností obrazu a rovnoměrností podsvícení. Z toho mi vychází 24" 1920 x 1200 , 26" už je jinde i s cenou a podsvícení bohužel nemohu posoudit, na stole jsem 26" neměl.

Momentálně od pátku pracuju na 15" CRT, takové nouzové řešení, mám pocit, že se mi rozskočí hlava. LCD jsem měl 1 rok a co se týče očí je to výrazná změna k lepšímu (se zrakem na tom nejlíp nejsem).
Žádné kdoví jak dobré barvy nepotřebuju, dělal jsem dříve něco málo s designem a teď už to prakticky dělám jen minimálně. Jde jen o to, že bych chtěl co nejlepší panel za tu cenu. Jak jsem psal níže, byl jsem právě u souseda, který má teď nový panel 22" BenQ (moc tu značku neznám a chci něco od osvědčených výrobců), ale takové barvy jsem u TN ještě neviděl, takové barvy mít na svém TN, tak si fakt pískám.

Jo a ještě jedna věc, panel, co jsem měl do teď měl rozteč bodů 0.294 a opravdu bych snesl větší jemnost. Myslím, že těch 0.27 u 24" by mohlo být kvalitní. Viděl jsem i nějaký Benq 22" s fullHD 1920x1080 (rozteč 0.246) a ty body už na mě byly zas malé.

ten S-PVA panel co jsem měl byl 6bit

No pokud to byl 6bit, tak to ale nejspis nebyl S-PVA, ale jenom PVA.

Jinak pokud chces vetsi jemnost rastru, tak asi pro tebe bude vhodna ta 24" 1920x1200. ;-)

Tech Samsungu co mas vybrany bych se nebal, jestli chces setrit energii, tak muzes zkusit i to Lenovo, jak o nem pisu v tom druhem vlakne.

Panel byl stoprocentně S-PVA a byl přímo "samsungácký", tehda jsem přečetl milion článků než jsem jej vybral, kdo měl tušit, že ta noha to nedá. Bylo o něm v testu na svethardware napsáno, že je škoda na S-PVA panel když jej degraduje elektronika na 6bit (zbytek se dopočítával přes dithering), protože S-PVA má navíc. Ale musím říct, že když jsem se na něj podíval, zobrazil mi barvy skoro všechny (s výjimkou toho, když jsem dal na pozadí např. 128,246,60 a na to čtverec 127,246,60 - tedy hned vedlejší barvu z 16.77 milionu).

No na ten BenQ, nevím jak je to možné ale testoval jsem jej svým vlastním testem v Malování a ty barvy jsem dost nechápal, na TN jsem ještě nic takového neviděl. Ale na takovou úhlopříčku je to rozlišení hodně velké. Jasně že jemnost je fajn, ale musím něco vidět a to nevím co by tomu řekl kód v PSPadu, to už by bylo na mě co by slepca moc. Ještě teď skočím k sousedovi na něj mrknout. Jinak to PDF zkusím najít a přečtu si. Aspoň uvidím jak dopadl můj oblíbený Samsung. Díky za tip.

Tak teď jsem byl u souseda se podívat na ten fullHD BenQ a musím říct, že takové barvy jsem ještě u TN neviděl, opravdu teď hledím.

Zobrazil 254,254,254 na podkladu 255,255,255, dále taky 126,253,0 na 128,255,0. 8,8,8 na černé je u TN klasika, tam to lepší nebude. Fakt jsem mile překvapen. Je ta jemnost už je fakt moc. Rozteč 0,248 na psaní kódu není.

No to zní šíleně, má to moc malé písmena, nedokážu si představit programování na takovém zobrazení. :-) Dobrý panel, barvy luxus, kéž bych sehnal něco takového ve 24". No a přiznám se, o BenQu jsem do teď moc neslyšel...

No a co se týče toho programování v Javě, někdy bych se k tomu rád dostal, třeba až bude čas. :-)