Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak je to s paměti v pc?

Zdravím celkem mě zajímá jak je to s paměťama v pc
Např na co je Operační paměť kolik si ji windows bere a co ovlivňuje její nedostatek ve hrách.
Dál na co je pamět na grafické kartě a též k čemu je a jaké jsou rozdíli v DDR- DDR3
a též frekvenci.
Na co je strankovací soubor? Slyšel jsem že celkem dost ovlivňuje některé hry.
Pokud by byl někdo schopnej a hodnej odpovědet na tyto otázky byl bych vděčnej. :-)

1. Po startu Windows XP v nouzáku si berou okolo 250MB, nedostatek ve hrách ovlivňuje pomalé načítání a velmi málo i FPS
2. Paměť na grafické kartě slouží k tomu samému jako operační paměť na MB - nahrávají se do ní textury, struktury polygonů apod.
3. Rozdíly mezi DDR - GDDR5 jsou v rychlostech pamětí
4. Stránkovací soubor slouží k tomu, když Windowsům "dojde" paměť, tak si jím vynahrazují operační paměť, je ale velmi pomalá z toho důvodu, že pevný disk je 100x pomalejší než operační paměti.

"že si windows XP bere tolik"
to jsi ještě nejspíš neslyšel o windows vista.

něco si berou xp, dejme tomu 250mb včetně vyrovnávací paměti souborového systému. protože jde spustit více aplikací najednou, potřebuješ pro každou z nich nějaké (desítky) mb - třeba různé verze firefoxu si dokážou vzít mnohem víc. něco pro "okno" = rezervu pro spuštění nového sw. různou velikost mohou zabírat v paměti různá data. a třeba levná hw řešení s integrovanou grafikou ubírají pro videoram z operační paměti.
čili použitelným minimem je 512mb, ale stejně po pár hodinách špatně uvolňovaná paměť swapuje.
takže prakticky nejméně 1gb, a pokud tě zajímá kolik paměti si vezme firefox při 400-500 otevřených tabech, budeš potřebovat 2gb ram.

to ze je Vista oznacovana ako "zrut" pamati prameni skor z neznalosti a zahmlenosti v terminoch Windows memory managementu

vo Vista tak manageri pribudla polozka Free, ktora vsak nema obdobu vo win XP

v XP je polozka Available a mnoho ludi sa snazi tieto polozky zrovnavat, co vsak nie je mozne pretoze Free predstavuje velkost nulovaneho zoznamu stranok a Available predstavuje sucet pohotovostneho, volneho a nulovaneho zoznamu

napr. mam dva ciste testovacie systemy XP SP3 a Vista SP1 1 GB RAM, na oboch spustim process explorer a WinDbg

spotreba fyzickej pamati pre XP je 206 MB, pre Vistu 296 MB (overene pomocou process explorer a WinDbg), co nepovazujem za ziadny priepastny rozdiel, polozka Free je vo Viste 18 MB a Available v XP 835 MB, co samozrejme moze niekoho pomylit

samozrejme po nainstalovani dalsich programov moze spotreba rast, co vsak uz nie je chyba samotneho OS

Jednym slovom nejaky snazivec v MS menil menil az pomenil :-) Nechapem jak mohol niekto dostat tak skvely napad nadrbat nejaku polozku s nazvom Free ktora neustale vypisuje takmer nulovu volnu RAM (aj ked to vpodstate neni pravda a volnej RAM je napr. 1GB), ludom v marketingu MS sa musia z toho stavat vlasy na hlave.

tiez tomu nerozumiem, pretoze tato polozka nemoze byt pre bezneho uzivatela nijako smerodatna, skor ho len pomyli

velkost nulovaneho zoznamu sice naozaj predstavuje stranky, ktore mozu byt okamzite pouzite, v ziadnom pripade sa vsak neda chapat ako volna pamat

k podobnym nedorozumeniam vsak dochadza aj pri inych terminoch popisujucich pamat ako napr. memory usage, VM size, PF usage a pod., ludia si pod nimi vacsinou predstavuju nieco ine ako v skutocnosti znamenaju resp. prisposobuju ich vyznam svojmu pohladu na problem

no a prave polozka Vyuziti pameti nema priamy suvis s vyuzitim fyzickej RAM, v anglickych win je to uvadzane ako PF Usage, spravnejsi pojem je uvedeny nizsie: Objem potvrzeni Celkem v eng. Commit Charge Total, tato hodnota nehovori nic o tom kde je tato pamat fyzicky umiestnena, rozne jej casti sa mozu nachadzat napr. v pracovnych sadach procesov, v pohotovostnom zozname alebo mozu byt odstrankovane na disk, preto hovorit o tom kolko fyzickej pamati je obsadenej je velmi problematicke

V okmaziku, kdy mi pocitac vyuziva operacni pamet a nestrankuje na disk (windows XP vzdycky strankuji na disk), tak me polozka obsazene pameti nezajima.
Viz priklad win 2008 server s nainstalovanym exchange serverem. Pocitac bezi ve vmware esx, ma prideleno 8GB pameti. Sprava stale hulaka, ze pocitac vyuziva temer celou pridelenou pamet, ale pritom nestrankuje na disk. Proste si echange nacachuje co muze do pameti, ale kdyz si o ni rekne jiny program, tak ji uvolni. Vse je nadherne rychle, prestoze grafy vypadaji odstrasujicim zpusobem.