Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poloha ruky s myší

Mám takový zajímavý problém. Docela čerstvý, přestože sedávám u počítače už roky.
Stává se mi teď pravidelně, že už po půlhodině práce s počítačem, tj. i s myší, mě začně bolet horní část paže. Jakobych chvíli před tím donesla těžký nákup, což ale ráno před příchodem do práce opravdu nedělám :-p. Tak přemýšlím, jaká je vlastně správná poloha ruky s myší na stole?
Stůl mám vysoký 72 cm a nastavitelnou židli asi na 50cm. Nepomohla mi dosud žádná změna výšky židle. Jen přehození myši do levé ruky. Sice mi to až takové problémy nedělá, ale např. při práci s grafikou je už poznat, že vyhraněný levák nejsem a myš musí chtě nechtě zase do pravačky.
Existuje něco, co byste mi mohli poradit? Kromě zanevření na práci s PC teda, to bych nepřežila :-D

jó, karpální tunely, to je svinstvo! :-)

1. myš musí ležet vedle klávesnice, ruka a rameno nesmí být nijak vytočené, vybočené, nebo vztažené
2. nohy musí plně dosedat na plochu podlahy
3. ruce i nohy musí držet v loktech/kolenech pravý úhel (podle toho a bodu 2. tedy musíš seřídit výšku své židle a výšku prac. stolu)

Viz obrázek:
[http://www.safecomputingtips.com/images/ergonomic- seating.jpg]

Osobně nikdy nepochopím tvůrce tzv. počítačových stolků, které mají výsuvný šuplík na klávesnici široký tak akorát právě na klávesnici. Myš se asi v takovém případě má umisťovat na horní desku (kde je i monitor). Že to je naprosto neergonomické a celá páteř je stočená jako paragraf (plus jedna ruka výše než druhá, o tom, že je ji třeba neustále přesouvat od myší ke klávesnici a zpět ani nemluvě).

Ovšem když bude klávesnice na stole (a ne ve výsuvném šuplíku), tak toto místo už pro "myšování" použít nemohu :-/
Díky za obrázkovou přílohu, akorát škoda, že na ní není namalovaná práce právě s myškou. Abych si poupravila myšovací ranvej :-)

Hm, idea je to lákavá, jenomže v práci si výměnu stolu (ale velikého) vůbec nemůžu dovolit a doma mám k dispozici pouze malý koutek na zhruba 90 x 50cm velký stůl. V podstatě potřebuju stůl spíš širší (nad 90cm) nebo hlubší (nad 50cm)?

širší. klávesnice a myš musí být "v jedné řadě" a předepsané výšce. 90cm by mělo bohatě stačit.

V práci je to záležitost vhodých pracovních pomůcek, zaměstnavatel by měl přiměřeně dbát na zdraví zaměstnanců. Pokud 8h denně bušíš do PC, měla bys mít odpovídající pracovní nástroje.

edit:

jak vypadá špatný stůl:
[106-p.jpg]
Tento je taky špatný (myš je sice OK, ale monitor je vyosený):
[sp100-p.jpg]
Další příklad mengelizace pracovního prostředí:
[deal-p.jpg]

A takhle nějak by to mohl vypadat:

úsporné provedení:
[http://www.stratus-bohemia.cz/Data/img/technicky_n  abytek/peppy/big/peppy_07.jpg]

"normální" provedení (i když ta tiskárna je taky na facku):
[http://www.e-tuzex.cz/katalog/pc-stul-direkt-p1099  9/imagegen.php?name=b0004/direkt.jpg&sizex=-1&size  y=-1]

Jsem rád, že před deseti lety dědeček koupil k PC stůl, který má výsuvnou plochu v normální výšce a umožňuje umístit jak klávesnici ,tak myš. Navíc je bez jakýchkoliv serepetiček, polička pod stolem (tak oblíbená u denšních cool stolů na to, aby se do ní člověk bouchal nohama) je malá a vysoko, že je o ni nemožné zavadit. A deska stolu je prostě deska, bez jakýchkoliv kravin na monitor a podobně, navíc dostatečně široká pro pohodlné umístění 24" monitoru (mám tam 20"ku) + reproduktory a hluboká na pozicování monitoru v dostatečné vzdálenosti.
Vždy když si prohlížím "katalogy nábytku" či vidím podobné hrůznosti, jaké zde postoval touchwood, jsem rád za dědovu prozřetelnost a stůl nedám ani za nic :-D

Jo, to určitě bude nemoc karpálních tunelů. Taky jeden z důvodů, proč si teď kupuju kvalitní klávesnici s podložkou i myš po 1000Kč. Když člověk píše na klávesnici špatně pár let, tak se mu přiskřípne nerv, to pak bolí a když se to neoperuje (pro odstrašení obrázky způsobů, jak se to odstraňuje, asi nic příjemného), tak může i na tu ruku ochrnout:
http://www.eorthopod.com/images/ContentImages/hand /hand_cts_endoscopic/hand_cts_endoscopic_intro01.j pg
http://www.nemcaslav.cz/spaw2/uploads/admin/images /karpalni_tunel_pri_operaci.jpg

PS: Po tom, co jsem začal dodržovat zásady ergonomie u práce s PC, tak to ustálo (sedím u PC rovně, výšku židle přesně nastavenou, aby to vyhovovalo ruce apod.)

Něco jsem si o problémech s karpálním tunelem našla na internetu a nyní jsem skoro přesvědčena, že u mě se zřejmě jedná o jiný "tunel".

U zánětu karpálního tunelu totiž má:
1) bolet zápěstí - mě nejvíc nadloktí včetně jakéhosi tepla
2) brnět palec, ukazováček a prostředníček, a to hlavně v noci - já spím jako dřevo a ve dne cítím pouze prsteníček a malíček
Čili já to mám úplně přesně naopak. Už se poohlížím po gelové podložce na myš :-)
P.S.: Pokud vím, tak Logitech dělá hodně kvalitní klávesnice...

Při návštěvě v Hollywoodu jsem si všiml, že stříhači používají na ruku ovládající myš polštářek podobný jehelníčku, který používaly švadlenky, Suplovalo to gelovou podložku a mohli jezdit po stole.