Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poloha ruky s myší

Mám takový zajímavý problém. Docela čerstvý, přestože sedávám u počítače už roky.
Stává se mi teď pravidelně, že už po půlhodině práce s počítačem, tj. i s myší, mě začně bolet horní část paže. Jakobych chvíli před tím donesla těžký nákup, což ale ráno před příchodem do práce opravdu nedělám :-p. Tak přemýšlím, jaká je vlastně správná poloha ruky s myší na stole?
Stůl mám vysoký 72 cm a nastavitelnou židli asi na 50cm. Nepomohla mi dosud žádná změna výšky židle. Jen přehození myši do levé ruky. Sice mi to až takové problémy nedělá, ale např. při práci s grafikou je už poznat, že vyhraněný levák nejsem a myš musí chtě nechtě zase do pravačky.
Existuje něco, co byste mi mohli poradit? Kromě zanevření na práci s PC teda, to bych nepřežila :-D

Ano, to je totiz zdravotni problem, ktery se prave projevi po dlouhodobe spatnem drzeni.
Ja mam na praci klasicky stul, klavesnice lezi na nem a kdyz mam ruku na mysi, opiram cele predlokti o stul a naopak zapesti na tom stole skoro nelezi. Je lehce ve vzduchu. K dobre poloze zapesti prispivaji i "gelove podlozky" pod mys, ktere maji gelovy polstarek, na kterem zapesti lezi zvednute oproti ruce, ktera lezi na stole.

jó, karpální tunely, to je svinstvo! :-)

1. myš musí ležet vedle klávesnice, ruka a rameno nesmí být nijak vytočené, vybočené, nebo vztažené
2. nohy musí plně dosedat na plochu podlahy
3. ruce i nohy musí držet v loktech/kolenech pravý úhel (podle toho a bodu 2. tedy musíš seřídit výšku své židle a výšku prac. stolu)

Viz obrázek:
[http://www.safecomputingtips.com/images/ergonomic- seating.jpg]

Osobně nikdy nepochopím tvůrce tzv. počítačových stolků, které mají výsuvný šuplík na klávesnici široký tak akorát právě na klávesnici. Myš se asi v takovém případě má umisťovat na horní desku (kde je i monitor). Že to je naprosto neergonomické a celá páteř je stočená jako paragraf (plus jedna ruka výše než druhá, o tom, že je ji třeba neustále přesouvat od myší ke klávesnici a zpět ani nemluvě).

širší. klávesnice a myš musí být "v jedné řadě" a předepsané výšce. 90cm by mělo bohatě stačit.

V práci je to záležitost vhodých pracovních pomůcek, zaměstnavatel by měl přiměřeně dbát na zdraví zaměstnanců. Pokud 8h denně bušíš do PC, měla bys mít odpovídající pracovní nástroje.

edit:

jak vypadá špatný stůl:
[106-p.jpg]
Tento je taky špatný (myš je sice OK, ale monitor je vyosený):
[sp100-p.jpg]
Další příklad mengelizace pracovního prostředí:
[deal-p.jpg]

A takhle nějak by to mohl vypadat:

úsporné provedení:
[http://www.stratus-bohemia.cz/Data/img/technicky_n  abytek/peppy/big/peppy_07.jpg]

"normální" provedení (i když ta tiskárna je taky na facku):
[http://www.e-tuzex.cz/katalog/pc-stul-direkt-p1099  9/imagegen.php?name=b0004/direkt.jpg&sizex=-1&size  y=-1]

Aha, takže to samé jako v práci = uklidit si brajgl na stole :)). A/nebo udělat si výsuvnou destičku i pro myš. Ostatně podložky pod myš jsou dost miniaturní, tak se nejspíš nepočítá s tím, že budu jezdit a myší na ploše menšího letiště.
Pozn.: v práci mám stůl do "L" takže před sebou i po pravé straně mám místa docela dost. Zkusím si ruku vpravo opřít, co to udělá.

Nepotrebujes velkou podlozku. Ja prejedu celou obrazovku pohybem mysi asi na 5cm. Jde jen o nastaveni citlivosti mysi v ovladacich panelech.
Nedovedu si predstavit, kdy bych musel pro prejeti obrazovky nekolikrat mys zvednou a prenest zpet ;-)

A co se tyka mysi, staci zvednout zidli tak, abys mela ruce se stolem pod pravym uhlem, pak si klidne predlokti polozis na stul

Hehe, to mi připomíná jeden příběh, jak nejmenovaný člověk musel jet autem asi 150km kvůli tomu, že blbci z jedné fabriky volali, že jim kurzor nejde posunout až na kraj obrazovky. Když přijel, tak tam měli kolem monitoru asi 5 stolů a myš na tom posledním úplně vpravo nahoře. Tak nejmenovaná osoba zvedla myš, položila ji o kousek vedle a vysvětlila BFUčkům, že nemusí být přilepena pořád na stole.

Jsem rád, že před deseti lety dědeček koupil k PC stůl, který má výsuvnou plochu v normální výšce a umožňuje umístit jak klávesnici ,tak myš. Navíc je bez jakýchkoliv serepetiček, polička pod stolem (tak oblíbená u denšních cool stolů na to, aby se do ní člověk bouchal nohama) je malá a vysoko, že je o ni nemožné zavadit. A deska stolu je prostě deska, bez jakýchkoliv kravin na monitor a podobně, navíc dostatečně široká pro pohodlné umístění 24" monitoru (mám tam 20"ku) + reproduktory a hluboká na pozicování monitoru v dostatečné vzdálenosti.
Vždy když si prohlížím "katalogy nábytku" či vidím podobné hrůznosti, jaké zde postoval touchwood, jsem rád za dědovu prozřetelnost a stůl nedám ani za nic :-D

Jo, to určitě bude nemoc karpálních tunelů. Taky jeden z důvodů, proč si teď kupuju kvalitní klávesnici s podložkou i myš po 1000Kč. Když člověk píše na klávesnici špatně pár let, tak se mu přiskřípne nerv, to pak bolí a když se to neoperuje (pro odstrašení obrázky způsobů, jak se to odstraňuje, asi nic příjemného), tak může i na tu ruku ochrnout:
http://www.eorthopod.com/images/ContentImages/hand /hand_cts_endoscopic/hand_cts_endoscopic_intro01.j pg
http://www.nemcaslav.cz/spaw2/uploads/admin/images /karpalni_tunel_pri_operaci.jpg

PS: Po tom, co jsem začal dodržovat zásady ergonomie u práce s PC, tak to ustálo (sedím u PC rovně, výšku židle přesně nastavenou, aby to vyhovovalo ruce apod.)

Něco jsem si o problémech s karpálním tunelem našla na internetu a nyní jsem skoro přesvědčena, že u mě se zřejmě jedná o jiný "tunel".

U zánětu karpálního tunelu totiž má:
1) bolet zápěstí - mě nejvíc nadloktí včetně jakéhosi tepla
2) brnět palec, ukazováček a prostředníček, a to hlavně v noci - já spím jako dřevo a ve dne cítím pouze prsteníček a malíček
Čili já to mám úplně přesně naopak. Už se poohlížím po gelové podložce na myš :-)
P.S.: Pokud vím, tak Logitech dělá hodně kvalitní klávesnice...