Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Reklamace lcd monitoru

Mám tu lcd monitor 19 palců.
Popis závady: nefunguje vůbec
Při zastrčení napájecího kabelu to vydá typické prasknutí- ala nabití kondenzátorů.
Já se dozvěděl že je ještě v záruce až po mé akci-
Nejsou na něm šroubky- byla třeba šroubovákem vycvakat přední masku abych se dostal dovnitř. Samozřejmě některé packy praskly.
Jdou tam vidět vrypy šroubováku.
Vevnitř to poznat nejde. Pojistka je ok.
Jakou šanci počítat u reklamace?
Neznám opraváře této komodity- ale z hlediska selského rozumu- vada není způsobena tímto- měli by to uznat.
Na kolik jinak vidíte placenou opravu?

Pochybuju, že monitor vezmou na reklamaci, resp. že uznají záruční opravu, když je zřejmé, že se v monitoru někdo hrabal. A můžeš jim to vysvětlovat horem dolem, že jsi ho jen odkrytoval a závada tam už byla.

Cenu placené opravy těžko odhadnout, ale míň než tisíc to IMHOj nebude, spíš tak 2-3 tisíce a to už se skoro vyplatí nové LCD.

Seš to ty, Mirku?

Posoudi to jako neodborny amatersky zasah, selsky rozum bys mel mit ty a uvazit ze pokud je to v zaruce a po tve neodborne demontazi, jakykoliv dalsi narok na bezplatnou zarucni opravu pada, nicmene zkus to, vim ze jsi zdatny reklamater, preji uspech!
Loni jsem resil take nefunkcni svuj byvaly LCD Hyundai, nenabehl, jen vyblikaval, prodejce EW mi tvrdil zaruka dva roky, nastesti jsem zjistil ze je 3leta a dohledal zarucak, pote do tydne opraveno vymenou Power boardu-napajeni podsvetlovacich trubic, odhad ceny mimozarucni opravy cca 2500,- ale uvadim jen priklad, u tebe to muze byt jinak.

Ale v podstatě to není má vina. Majitelka mi tu dá na opravu její slavné LG s tím že má po záruce, a po skončení akce mi zavolá, že je ještě v záruce je, že se spletla.
Monitor ji zítra navrátím a dávám ruce pryč. Jestli ji to neuznají, tak nejspíš bude řvát po mě.
Ale dle zákona by museli prokázat, že vada je způsobena mým zásahem, to by vyžadovalo nějaké soudní řízení, což vzhledem k ceně monitoru nemá cenu.

Jakou šanci počítat u reklamace?

0% šance
Takz bych se s tím nemazlil, když uvidím že se v tom někdo hrabal nebudu používat ani selskej ani jinej mozek a rovnou to odmítnu spravovat v rámci záruky. Dotyčnému řekni že ti to neřekl, v monitoru jsi byl přičenž jsi přerušil několik pečetí a zkoušel jsi měnit pojistku. A že to kvůli tomu reklamovat nepůjde.

Ale v podstatě to není má vina.

Soráč, mě by se to možná stalo taky, ale proto taky do monitorů nelezu. Nevím co jsi tam chtěl objevit-opravit ale ty panty jsi zprasil8-)No já už taky pár věcí pokurvil...

Řekni jí to narovinu, reklamovat to nepůjde. Když jí monitor vracíš a ona ti ho dala k opravě tak jsi na koni...stačí to umět s babou zkoulet.Zvlášť jestli ses ptal jestli to má v záruce.

Pokud tuhle šanci propásneš tak za měsíc bude na koni ona...Navíc jí v servisu ve zprávě určitě zdůrazní že se v tom někdo neodborně hrabal a možná to aj nafotí.

No a nezapomeň, vyřídíš to s ní dneska bude to hnusný ale v pátek vyleješ helmu a nebudeš muset čekat a trnout co bude. Já jednou rozbil lcd od monitoru,spadla mi na něj klávesnice...

Ono ty LG bohuzel rozumně otevřít bez speciálního nářadí nejde. Žádné šrouby a jak vidím ten laciný plast vzadu, tak se mi chce blít.
Jinak před mnoha lety jsem reklamoval alcatel s podobným poškozením plastů a zničenými šrouby, bylo evidentní že někdo byl vevnitř a reklamace bez zádrhelu, ale to byl servis ppi-etc ten uzná vše.

Ja mel na mysli alespon treba ty torxy nebo krize, jsem primo alergicky na ozuzlane hlavicky sroubu, jinak ale uznavam ze na zcvakle plasty toho ci onoho modelu bude jen asi specialni servisni heblo, k tomu se nedoberes, pote vse zalezi na tve fantazii a sikovnych rukach, nekdy ale ani to nepomaha, kdysi jsem nenavidel opravy dalkacu, temer u vsech pri demontazi upadly plastove bajonety a pote bylo treba improvizace, zakaznici to vetsinou chapali.

Mám akorát torx6 již od roku 2002. Mám vyhlídnutou sadu šroubováků včetně torxů. Žel na LG mi bude k prdu :(
Ale tak co. Chtěla zkontrolovat pojistku, tak jsem zkontroloval pojistku :)
Mimochodem pojistka byla neprůhledná a připájená k pcb

No tak pojistku v tistaku preci zkontrolujes beep testerem na svem meraku, je to v zakladu i u tech nejlevnejsich sracek od zlutych kolegu, musis ale vedet jak vypada a jak je znacena, mnohdy misto pojistky byva zapojeny ochranny rezistor s urcitou charakteristikou a s hodnotou odporu radove pod 1 Ohm.
Mirek, nebyl to nahodou od te zenske umysl, treba si neni jista tou zarukou a snazi se to nejak uhrat a tebe tipla jako obet, kdyby doslo na nejaky spor, tvrd ze jsi nevedel ze LCD je v zaruce, coz je pravda, ty muzes i vubec poprit ze jsi v tom monitoru byl, zadny doklad o tom nema, takze by to bylo tvrzeni proti tvrzeni, ja bych byl klidny.

Trochu jsem tohle upravil, puvodne jsem myslel ze vypadl tvuj LCD a susedu davas jako priklad.

To snad nemyslis vazne, ne? On neco znici a ma tvrdit, ze se nic nestalo a ze vubec v monitoru nebyl? Tak to je skvely pristup, navic pokud jsem to dobre pochopil, kdyz je to nejaka sousedka (cele jsem to necetl). Myslis, ze by zenska, ktera se v tom neorientuje (kdyz to dava nekomu opravit), by byla tak mazana a sama monitor znicila a naoko by ho dala nekomu jinemu, aby ho nachytala pritom, ze ho znicil on? To taky snad nemyslis vazne. Takovy lidi nemam rad a kdyby to udelal nekdo mne, tak mu tim monitorem zkusim opravit jeho hloupy neokortex a budu tvrdit, ze jsem to nebyl ja.

Na kolik jinak vidíte placenou opravu?

navrhoval bych 8.000
když nižší živočišné formy jako někteří lidi viditelně poškodí plastový okraj krámu co potom nesou k reklamaci, už se to nebere jako záruční oprava. drahá ruční práce + výměna kusově skladovaného náhradního dílu je násobně dražší proti automatické lince ve fabrice.
už z výchovných důvodů by taková oprava měla být 2x dražší než původní krám.

Sanca na uznanie zaruky = 0.0000%
Naco si sa do toho vrtal ked ani nevies diagnostikovat zavadu? Si myslel ze tam bude cudlik "zmackni ma a ja sa opravim"? :)
Tipujem ze nieco odislo v spinanom zdroji alebo skrat na vystupe (v haji cela elektronika), ci sa oplati oprava sa da povedat az po diagnostikovani zavady.

Jak už bylo napsáno, mým úkolem bylo zjistit stav pojistky. To jsem udělal.
Nějaká kontrola zdrojové části moc dobře nejde. Není tam popsáno co má být co- třeba plus 5 Voltů a tak.
Celkově to na mě působilo rozporuplně. Šasi s elektronikou přilepené na samotný panel jakousi stříbrnou izolepou.

Mas urcite velmi vela znalosti o tom co je profesionalne :) Urcite to neni LEN prilepene isolepou. Inac LG je sikmooky smejd, to je jasne uz pred otvorenim ze to je smejd (a nezavisi to od nejakej izolepy - ta moze byt aj pozitivna vec).

Skontroluj este u konektora 230V plosak ak tam nejaky je ci neni utrhnuta ploska/studenak apod (teda ak sa ti chce este lamat viac tie zaklapky). Len nech ta to nezabije bude tam asi nabity kondik na 300V nechat to aspon hodinu odpojene od 230V.

Přilepené izolepou, z jedné strany se to dotýká plechu co je připevněn k panelu.
Jinak to nedrží nic. V zakrytované poloze to fixuje tvar zadního krytu.
Ano šmejd.
Jsem se přes průzor díval a já to mám na kovové konstrukci.
Ono dnes se šidí vsechno a čím dál více.
Já do toho ani nijak rýpat nechtěl, jen jsem v případě výměny pojistky v tom viděl slušný přívýdělek. :)
Studené spoje u konektoru nejsou- to jsem kontroloval jak mechanicky- pevností tak i počáteční lehčí ránou pěstí do zadku monclu.

Mas velmi zaujimave diagnosticke metody. Utrhnutu plosku nimi ale nezistis. To treba pozret prip. merat. Ale uz to radsej nechaj tak, nechcem si predstavit jak to meras pod napatim a hrobar bude mat robotu.

P.S. inac nechapem co sa ti nepaci na izolepe ked je to fixovane krytom. Izolepu mas doma v tolkych aj znackovych vyrobkoch ze by sa clovek nestacil divit.

Ono uz dnes toho moc ludi nemera, vymienaju sa komponenty (cele dosky). Opravovat v tom samotnu suciastku je v mnohych pripadoch skoro nemozne tak sa o to servis snad ani nepokusa. Doma kto vie tak to moze aj zmerat a prip len vymenit vadnu suciastku, ale sanca je povedal by som len 50:50 alebo aj menej, zavisi od zavady.
Spinany zdroj je zlozite zapojenie, treba chapat princip a mat nejake tie skusenosti a potom to clovek vidi ze kde na doske je co asi, a co v tom mieste ocakava za signal. Osciloskop je takmer nutnost. A problem nemusi byt len zdroj moze byt nieco odpalene v elektronike, ale zdroj je prva vec ktoru by som kontroloval ked to ani nerozsvieti LED. P.S. osobne tipujem ze niekto odtrhol plosku ked tam cpal 230V kabel, ale to je len taky sazka sportka tip :)

Škoda, že ve škole o spínaném zdroji jsem neslyšel ani zmínku.
No podle učitelů je nejspíš důležitější vědět jak fungoval polarizovaný zvonek a nebo socialistické ústředny s mechanickými třídiči a skupináři :)

No ono to je relativne nova vec (poslednych 20 rokov?), chce to moderne tranzistory, digitalny chip ktory to riadi (regulator + PWM vystup), spetna vazba cez optoclen (- to tiez kedysi nebola bezna vec).
U nejakych 8bit pocitacov v roku 1980 bol zdroj tazsi jak cely zbytok pocitaca ptz to bol 10kg transformator, spinane zdroje neboli :) Akurat v TV vahu zdroja tromfla vaha obrazovky :) Ale v TV uz byvali aj pred 25-30rokmi nejake tie naznaky spinaneho zdroja (riadene riadkovou frkvenciou alebo jak to bolo)

Nemuzu usnout, tak bych si dovolil jeste neco: zakladem diagnostiky i byt toho nejjednodussiho elektronickeho zarizeni je celkova znalost dane problematiky-elektroniky a jednotlivych funkcnich celku jako takovych, take praxe dela sve, pokud nevis treba jak pracuje impulsni zdroj, nemas alespon nejake zakladni schema zapojeni s vyznacenymi mericimy body, nevis jak diagnostikovat treba zavadu napajeni ci v obvodech rizeni impulsniho zdroje(ale tohle neprovadeji dle meho ani autorizovane servisy, jednoduse vymeni vadny kus za dobry, dnes se asi s opravou impulsniho zdroje nebude nikdo s*at-doplneno, MM, pravda, pravda), cili nechapes jak to pracuje, nechej to byt, take obyc. merak za sto korun z Baumaxu neni moc vhodny i kdyz v rukach znaleho lepsi nez zarovkova zkousecka:( neznali, radoby amatersti opravari nadelaji vice skody nez uzitku, ja v dobach sve sevisni praxe jsem vracel pristroje po amaterskych zasazich zpet zakaznikovi neopravene, a ze nekteri byli dabelsti bastliri!!!
Od izolepy se to neodviji, vse je o znalostech a praxi, nech to byt, vrat to zpatky.
Mas li zajem, stav se s tim, i kdyz nejlepsi sva elektronicka leta mam jiz za sebou a servis jiz nedelam, oprasim sve heblatka a na neco prijdem, porad lepsi nez kdyz do toho polezes naslepo a vubec nevis kde sahnout, diagnostika pesti je opravdu velmi sverazna, tohle tedy neznam!

Dovolil bych si ještě podoktnout, že i pokud by ta pojistka byla přerušená nic by to neřešilo. Ona by totiž neodešla sama od sebe. Jinak opravy spínaných zdrojů jsou mým koníčkem. Teď se tu vyskytuje serie zdrojů k SetTopBoxům, které odchází jak na běžícím páse. Příčina závady je prostá - jeden elyt ztratí kapacitu. Důsledek je řetězová reakce: řídící obvod otevře spínací tranzistor na delší dobu, nežli je tento ochoten snášet. Tranzistor se zkratuje a přepálí odpor v -S. Tím vlítne plné napětí do řídícího obvodu a prorazí ho. Následně shoří dva odpůrky na výstupu mezi obvodem a -G spínacího tranzistoru. No, řekněte sami, není to radost:-)

To mi připomíná situaci, jak jeden servis mobilů, zamítá reklamace, když je třeba kryt mobilu ošoupán a naprasknut.
Nebo třeba tam zamítli n95 co měla rohy krytu jakoby vykotlané šroubovákem.
Naštěstí zaslání do jiného servisu situaci řeší.
Na ten britex by si ale někdo měl posvítit.
Já s nimi taky už měl problémy.

Tak si to vzala a dnes říkala, že prý má v záruce jen displej. Celý monitor ne. Prý záruka 2 roky na monitor a 3 na displej. Podle mě blbost, ale budiž.
Navrátil jsem ji to s vyjádřením, že jedině opravna a nebo vyhodit.
Vzhledem k tomu, že cena takového monitoru je cca tisíc korun, a takovýto nefunkční se dá prodat za pětistovku, v případě sporu ji dám 500 kč jako odškodné. Což je i skutečná mnou zaviněná škoda při neuznaní reklamace. 500 je sice dost, ale není to zas tolik abych z toho nemohl spát. Takže věc přestávám řešit, a pouštím to z hlavy.