Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Elektrotechnický dotaz-snižování napětí

Mám zdroj napětí kde uvádí 5 V avšak na výstupu je 7,2 V.
Potřebuju to na spotřebič, který by ideálně měl mít 4,5 až 5 Voltů.
Jak to napětí elegantně snížit?
Mám tu 3 ks LED diod, je možno je použít? Tuším na jedné bývá úbytek nějak 0,7V.
A jak je zapojit? Paralelně ke spotřebiči nebo do série se spotřebičem?
Díky moc.
Vím že to je elektrotechnika, ale musel bych složitě hledat v literatuře a to by bylo tak na 3 hodiny.
Zkoušel jsem tam mrsknout odpor neznámé hodnoty, ale napětí se nesnížilo vůbec.
Předem díky moc za odpovědi elektrotechniků.
Napětí nemusí být moc přesně zkalibrované - jedná se o napájení pouze malého motorku, a při 7V mám obavu že při dlouhodobém provozu to nebude ideální a bude pracovat rychleji než by měl.

Dej tam USMĚRŇOVACÍ diody - ty mají úbytek každá těch 0,7V. Navíc jsou stavěny na vyšší průchozí proudy, což ty LED nejsou.
A jak píše MM_tank - zapoj motorek přímo ke zdroji a teprve pak měř napětí. U měkkých zdrojů při zatížení výstupní napětí o něco klesne (typicky je to u těch malejch trafíček, co se dávají přímo do zásuvky).

LED dioda je dělaná na svícení - na rozsvícení potřebuje asi 2V a tím, že jí zapojíš do série s motorkem, tak přes ni tlačíš velkej proud - obávám se, že to nemusí dlouho vydržet a nastanou dvě možnosti - dioda se rozpojí a motorek se zastaví, nebo se dioda zkratuje a motorek pojede naplno.
Možná by ti tam ta dioda stačila jedna, záleží na tvrdosti zdroje. Kup jich víc, stojí to pár kaček.