Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Image disku a Windows nastartují pouze po logo Vítejte

Již několikrát se mi stalo, že po přenesení image disku (např. Ghost) Windows normálně startují, ale zůstanou viset na modré obrazovace s nápisem Vítejte a dál nepokračují. Kopírování disků Ghostem provádím poměrně často a skoro vždy to funguje, ale tohle se mi stalo už vícekrát a vím, že se na to už na Poradně (Živě) taky někdo ptal, ale nikdo to rozumně nezodpověděl.

Já myslím, že Ghostem to není. Vypozoroval jsem, že to udělá, když disk, na který jsem přenesl image nechám v počítači, ale nastartuji z jiného disku. Windows si zřejmě někam na ten obnovený disk něco poznačí, možná písmeno jednotky. Jednou jsem to chtěl rozlousknout a trávil nad tím čas a podařilo se mi ten disk rozjet, ale vše bylo špatně, protože vše hledal na disku D: místo C:. Na fatce by možná stačilo vyčistit prvních 63 sektorů (kromě prvního).

myslíš jako změnu písmene disku ? něco jako view.php ?
myslím že to není ten případ.

například klonuju disk rozdělený na dva oddíly CaD o velikosti třeba 20+60 giga a vrazím partition s písmenem C na disk o velikosti 20+100giga a nejede to. písmeno disku je stejné ale windows se zasekne na tom loginu. pokud přenesu partition tak jediný rozdíl je nejspíš v MBR. možná by stačilo přepsat sériové číslo disku ??? jenomže to neudělá vždy ale jen někdy takže to spíš bude v něčem jiném. až se mi to stane příště zkusím ty mounteddevices resetnout. akorát mi nepsaju že se to dostane až k tomu loginu

Řešení je nainstalovat znovu Windows do stejné partition, tím se vytvoří dvojí instalace na disku (nová a ta nefunkční původní). V jistém okamžiku "ožije" stará instalace, to se zjistí tím, že se několikrát přepne při startu systému na novou a starou instalaci. Poté stačí ručně zrušit instalaci nových Windows.

Tak jsem to konečně vyřešil. Vyzkoušené se zárukou pouze na FAT, ale na NTFS by to mělo být stejné. Pokud se vám stane, že po převodu systémového disku na jiný disk Ghostem nebo jakýmkoli programem nenajedou Windows a zůstanou viset těsně před spuštěním na modré obrazovce proveďte následující:
Nějakým diskeditorem vymažte sektory 2-63 - přepište je nulami (hex), pozor - nepřepiště sektor 1 (tabulka oblastí) a sektor 64 (boot sektor). Dále přepište IPL (initial program loader) - to je hned první sektor - já to dělám např. Ranishem - přepíšu místo Standard IPL na Compact a buď nechat nebo zase vrátit na standard. Toť vše, po restartu to pojede. Vše otázka cca 20 vteřin. Ufff, to jsem si oddechl... klonuju fakt často a tohle mě neskutečně s...o.

No teď jsem to naklonoval a zase se to stalo, tak jsem prohlížel diskeditorem začátek disku. V sektorech 2-63 byly nějaké informace o sériovém číslu disku a další sajrajt. To jsem přepsal a ještě Ranishem přepsal IPL, takže vlastně zbyla jen tabulka oblastí na konci 1. sektoru.

Ale boot sektor myslim nemusi byt vzdy sektor 64, na to by som odporucal dat si pozor. Ak niekto nema skusenosti s tymto tak by mohlo pomoct zacat na tu particiu instalovat take iste Win, ako tam chcem preniest ghostom, a po prvom restarte zrusit instalaciu a preplacnut tam ghostom to co tam ma byt.

// edit: ten sektor 64 bol u teba uz boot sektor particie, a to uz by si mal mat v tom image particie ktorym to chces preplacnut. Relevantny je MBR (prvy sektor na disku), kde je master boot record a tabulka particii (to je v jednom sektore), zvysok provej stopy (nemusi to byt nutne 64 sektorov, moze ich byt menej!) by malo byt mozne vynulovat, ak si tam Win pozapisoval nejake kraviny.

No dneska na novejch discích to už tak je vždy, přepokládám, že XP nepojedou na nějakejch zastaralejch discích, kde to bývalo jinak. Na ty disky by se už ani nevešly... Takže to vůbec neřeš - ostatně v diskeditoru to uvidíš, kde začíná boot sektor - doporučuju diskeditor ze starejch dobrejch Norton Utilit DOS verze, umí prohlížet disk fyzicky, takže vidí i NTFS.

Nemusi to tak byt vzdy ani u novsich diskov, nedavno som videl cosi s 63 sektormi na stopu, uz neviem ci microdrive alebo co to bol za disk. Proste vseobecne: vynulovat zvysok prvej stopy (okrem prveho sektora, v ktorom je samozrejme MBR + tabulka particii, ten nechat tak).
To co si menil s ranishom (typ IPL) by snad ani nemalo byt potrebne, bootsektor particie (u teba ten sektor 64) by mal uz byt v tej zalohe ghosta (teda myslim ze sa to v ghostovi da nastavit nech bere aj bootsektor particie (snad ho bere defaultne).
//edit: aha ty si myslel asi prepisat IPL v bootsektore, to sa da snad aj z konzoly pre zotavenie (spustenej z instalacneho CD WinXP, prikazom fixmbr, prip. fixboot.
Skusal si predtym fixmbr a fixboot? Nebolo to len tym?

Měnil jsem jenom IPL (nebo též MBR) v 1. sektoru disku, jsem zvyklý používat Ranish, ten je nejrychlejší, ale šlo by to třeba i FDISKem s parametrem /MBR - ale to už nevím, protože od té doby, co jsem začal dělat s Ranishem jsem FDISK nepoužil a že to už je kupa let :-)