Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Router vs Modem

Ahoj. Jakej je rozdíl mezi modemem a routerem ? SNažil jsem se to najít, ale na mě to jsou moc "chytrý" řeči. Prosím, nějak polopaticky, dík

router má dvě rozhraní, mezi kterými se routuje (směruje) tok dat
modem je "konvertor" z jednoho komunikačního standardu do druhého, sám o sobě nemá žádné rozhraní (nebo má jen jedno "virtuální")

poznámka: Dnes se často xDSL routerům říká nesprávně "DSL modem", ony sice modem obsahují, ale jen jako WAN port. Naopak se broadband routerům nesprávně říká "DSL router", i když neobsahují DSL modem.

Teď se mi stala blbá věc. Kvůli bouře mi padnul PC (restart za běhu windows), jak můžu zjistit, jestli se něco porouchalo, nebo ne? Jde to zjistit, popř. co bych měl udělat jako prevenci, abych případné škody odstranil?

Ok, Založím nové téma :-)

K tomu routeru/modemu - něco jsem se dočetl, že modem nemá IP pro administraci, a že neumí portforwarding atp. Je to dobře? A že převádí signál z wifi do kabelu, kterej následně jde buď do PC/routeru. je to dobře?

když modem neprovádí routování z jedné sítě do druhé, nepotřebuje portforwarding. ten se skutečně řeší až u routeru.

jako modem bývá běžně označovaný převodník signálu bez síťové inteligence (adsl, kabelovka, gprs).
wifi přijímač je AP-access point (a pokud není v bridge režimu, dá se na něj i dopingat).
ale jsou prázdniny, já bych češtinářského koutku zanechal a věnoval se raději pivu.