Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Absolutně tichý počítač.

Štve mě to hučení větráků v počítači. Chtěl bych si postavit absolutně tichý počítač. Pokud s tím máte někdo zkušenosti, budu rád, když sem dáte nějaké návrhy.

Přemýšlel jsem o tom a došel jsem k závěru, že jako základ takového počítače bych si koupil nějakou novou základní desku, která má chipset chlazen pouze pasivně, k tomu nějaký nový mobilní procesor Intelu, který prý hřeje méně než desktopový procesor a který bych podtaktoval tak, aby mu stačilo také pouze pasivní chlazení. Grafickou kartu mám AIW Radeona 7500, kde asi odmontuji větráček a koupim nějaký pasiv od Žalmana. Chtěl bych postupem času dosáhnout toho, abych neměl v PC ani jeden větrák.

Co myslíte, je to reálné takhle podtaktovat procesor, aby mu stačilo pouze pasivní chlazení? Máte-li nějaké doporučení na konkrétní základní desku a procesor, tak ho uvítám. Uvítám i jiné návrhy na tichý PC.
Chtěl bych také, aby Case byla co možná nejmenší a větrací otvory v Case samy o sobě stačily na chlazení komponentů uvnitř.

Můj pc když jsem ho pustila, tak byl jak vysavač, dala jsem si na to vodníka Aqcool a ticho je absulutní, kromě hrabání hadru a mechaniky neslyším nic. Větrák je akorád na zdroji a teď mi měnili grafiku, tu původní chladil ten vodník, ta nová má pasívní chlazení. (P4, GF 6600GT)

Díky za návrh, ale to čerpadlo vodníka musí určitě také vydávat nějaké zvuky nebo ne? A jak se tam chladí ta kapalina? Pasivně nebo aktivně? Pokud pasivně, tak by to musela být nějaká větší nádrž a mimo PC nebo se pletu? Nikdy jsem to neviděl, ale četl jsem o tom, že to také není úplně tiché.

Ty si ešte nepočul tiché čerpadlo? Veď čerpadlá sú aj také, čo nepočuť, hlavne tie malé, čo sa dávajú na takéto chladenie. V živote som nevidel vodné chladenie, ale tak určte tam nejde čerpadlo, ktoré je napríklad na prečerpávanie vodných nádrží. A myslím, že tieto tiché čerpadlá počuť len vtedy ak idú naprázdno. Vtedy sa točia vyššou rýchlosťou. V robote sme používali v chladičoch pre priemysel na prečerpávanie vody jedno obežné čerpadlo pri malých 3 kW chladičoch. Niekedy sme mali problém zistiť, či to čerpadlo ide. Vôbec ho nebolo počuť, iba na sucho a to bolo čerpadlo veľkosti približne 15 x 15 x 15 cm s prietokom okolo 2 l/s.

No každopádně i takové čerpadýlko musí vyvíjet nějaký pohyb a kde je pohyb, tam je hluk. Ne že bych vodní chlazení, jako takové úplně zatracoval, ale jsou tam také potom určité nároky na místo a já bych chtěl mít ten PC také pokud možno co nejmenší. Nejlépe nějaký mikrotower nebo malý desktop. Ale jinak díky za informace, budu o tom uvažovat, pokud se ukáže, že nepůjde ticho zajistit pomocí podtaktování komponentů.

Jo, souhlasím. Představoval jsem si to tak, že si zatím pomechám svůj HDD a počkám na flashdisky. Ale také mě napadlo, že bych mohl použít nějaký disk určený pro notebook. Jsou takové odolnější, mají nižší otáčky a jsou tišší. Alespoň v mém notebooku je HDD s rychlostí 4500 ot/min a není absolutně slyšet.

Ono staci vybrat vhodnej model a pouzit nejakou ztlumovaci techniku. Videl jsem neco jako hlinikovou krabicku na 3.5" disk ulozenou na gume nebo tak neco. Pokud do toho das tichej disk a pomoci AAM zpomalis hlavicky, dostanes se IMO na hlucnost srovnatelnou s NB diskem, ale s vyssim vykonem.
Vubec s kouskem gumy se daji delat divy - HP jeden cas (tak pred peti lety) pouzivalo takovy gumovy silentbloky nebo co na ulozeni disku a bylo dost zajimavy porovnavat hluk pred a po aplikaci tech silentbloku. Cvicne jsem je pouzil na ztiseni odchazejiciho Maxtora a skutecne to dost pomohlo.

V ty dobe disky tolik netopily, pokud mluvime o tech silentblocich (ci co to bylo). Ted se to dela tak, jak jsem psal na zacatku - extra krabicka z hliniku s chladicima profilama a cely ulozeny na gume. Pokud prisroubujes disk ke skrini, tak ta odvadi teplo a rozvadi hluk :-)
Este me napada - co takhle nejakou silikonovou gumu - ta by mozna vedla teplo.

Vidím, že se hodně přispěvovatelů tohoto threadu také věnovalo ztišení svého PC. Ale opravdu nikdo ještě nezkusil postavit si tiché PC tím způsobem, že pouze podtaktuje komponenty a vyhne se všem pohybujícím se zařízením, které jsou tím opravdovým zdrojem hluku?

Absolutně tichý počítač nemám, ale pokud se týká ztišení větráku na CPU, tak víc než podtaktování se mi osvědčilo softwerové chlazení - podle použitého chipsetu Vcool na starší Via KT133A nebo s2kctl na o něco novější Via KT880 které snižuje teplotu o 10°C i víc. Arctic cooling potom při cca 1050 otáčkách drží teplotu CPU cca 38-42°C samozřejmě při nižším zatížení (net, winamp atp.) a není slyšet, jen hluk disků a zdroje. Jejich ztišení vyřešeno nemám, o novém tichém zdroji teprve uvažuju.

Ono jde spis o to vsechno vyvazit. Manzelce jsem ztisoval pocitac kombinaci izolacni hmoty, spousty pomalobeznych vetraku a "pasivni" grafikou a vznikl z toho celkem slusnej system na beznou praci, kterej je pres den skoro neslysitelnej. Absolutniho ticha dosahnes jen za cenu obetovani neceho.
Jak se rika - muzes mit tichej, levnej a vykonnej pocitac - vyber si dve moznosti :-D

:i::i::i:

Mně by stačilo, kdybych mohl PC strčit do jiné místnosti. Kdybych mohl použít třeba 10 metrové "prodlužky" na (PS/2) klávesnici, (USB) myš a (DVI) LCD. K mechanikám bych si občas "došel" a rtěnku mám v USB vlastně pořád...

Pokud je něco takového technicky možné. Mám dojem, že myši by se ta vzdálenost nemusela líbit...

V rychlosti:
-USB čistě pro myš a klávesnici není tak kritické, s kvalitním kabelem a např. aktivním hubem uprostřed bez problému realizovatelné (též se dá část cesty vyřešit bezdrátově)
-kvalitní kabely DVI se dělají až do 20m, takže i bez aktivního prvku je to realizovatelné: http://prislusenstvi.mironet.cz/kabely+c1475/pc-ka bely+c2398/dvi+c2476/
//edit: klávesnice koukám byla PS/2, tam se asi není čeho bát
//edit: byť už jsem byl na odchodu, musel jsem se vrátit :) Vzpomněl jsem si na následující, možná by to někoho zaujalo! http://www.itrigon.cz/trigon/cze/produkty/vipower- delock-navilock/?produktID=34439&kategorieID=VI09L T&hlkat=VI0#pro34439

To jsou věci ;-)
Myslíš, že by fungovalo takto?

USB-myš: ten USB extender z tvého odkazu (nade mnou) + 15m RJ45

PS/2-klávesnice: 3x http://bandridge.mironet.cz/kabel-pc--bandridge--c l80005x--ps2+dp45408/ - celkem 13,5m prodloužení (nějaký jeden "dlouhý" kábl jsem nenašel...)

DVI-LCD: http://bandridge.mironet.cz/kabel-pc--bandridge--c l14215x--dvi+dp45343/ - 15m

Přehodit počítačové skříně do jiné místnosti by pro mě neměl být až tak velký problém.

no je to otázka asi 5-8mi tisíc. tolik dáš za zdroj bez venitilátoru a nějaké pasívy na cpu a případná výměna vga nebo jejího chladiče. disk se dá na nějaké závěsy - a pak bude skyšet jen on. otázka je jestli to za ty peníze stojí.stejně si myslím že nějaký průchod vzducu přes zpomalený a neslišitelný ventilátor je vždy potřeba

mobile AMD Turion 64 MT-30 - 25W, sokl 754, chlazen ciste pasivnicm chlazenim - Thermalright XP-90C
Gigabyte GA-K8NE - nForce4 4X - pasivni chladic chipsetu
Sapphire Atlantis ATI Radeon X1300 128MB, PCI-E - pasivni chladic

vse tedy chlazeno ciste pasivne, ale nejakej 120mm vetrak na skrin dopredu a dozadu bych urcite dal, pokud vyberes nejaky velice tichy model s otackama mensima jak 1000rpm tak to bude neslysitelne. Grafika ma perfektni obraz ve 2D a pri prehravani videa. Pak uz neco u delat s diskama, trochu si s tim budes muset vyhrat - oddelit disk od skrine apod. Nebo tu je jeste jedna vecicka :-P - Gigabyte i-RAM, tedy disk tvoren z DDR modulu RAM, problem je, ze jeho maximalni kapacita je 4GB a taky to, ze ho v CR nesezenes. Ale casem treba bude k dostani, to bych potom na nej hodil SWAP a HDD by delal hned min hluku :-P

může tam dát i na 2000 a neuslyší to, mám arctic cooling točí 1500 cache a 1600 cpu a nevím o nich. Kdyby si nehrábl disk tak nevím že ta mašina jede ;-) . Ale moc malou skříň bych nedoporučoval pokud chcete všechno pasivní, tak tam musíte umožnit dobré proudění vzduchu, všechno je určitý kompromis.

Mě artic cooling točí 1300 ot/min a slyším ho v noci. Malá skříň musí stačit. Kolega si koupil notebook s technologií "intel centrino core duo" nebo jak se tomu nadává :)) a v notebooku jsou velmi těsné podmínky, jak každý ví. Přitom tam je pouze 1 větráček, který se normálně ani nespustí, takže je notebook úplně tichý, krom HDD. Ten větráček se nám podařilo spustit až poté, co jsme izolepou přelepili větrací otvory, které jsou určeny pro chlazení. To žebrování bylo přelepené půl hodiny a na notebooku jsme zatížili procesor na 100 procent, pak se teprve spustil větráček. Myslím si, že pokud použiji mobilní Dothan nebo Sonomu a k tomu určený chipset, tak mi bude stačit také pouze pasivní chlazení. Pokud ne, tak to trochu podtaktuji. HDD vyřeším později, zdroj a grafická karta jsou v dnešní době již také možné pouze s pasivním chlazením.

Ano, niekedy to robi samotny vetrak, a niekedy je to problem toho ako sa reguluju otacky (ak PWM (regulacia doskou, speedfan apod.) tak sa pouziva na bezne vetraky 40-120Hz, ktore pri pomalych otackach moze byt pocut - vrcanie, vyssie freq. (desiatky kHz, tie nepocut) sa nepouzivaju (len u specialnych vetrakov, ptz. bezne maju problem pri takom PWM sa rozbehnut)),

alebo ak je regulator otacok analogovy (alebo napr. jednoducho rezistor), tak tiez niektore vetraky vrcia - ptz. nie je vyhladene napatie ktorym sa vetrak napaja (v pripade regulacie odporom to vylepsi napr. kondenzator 470uF za rezistorom oproti zemi).

Tak to uz je taky vetrak. Ja mam tiez nejaky arctic silencer TC (teplotne regulovany), a povazujem to este v norme (viac pocujem vetrak zdroja), ale PC mam dost stiseny, aj nejakymi specialnymi odhlucnovacimi "penami" ci co to je, takze asi preto mi CPU Fan nevadi.
Samozrejme v noci ked pocut aj komara lietat tak aj tiche PC sa moze zdat hlucne, ja na noc PC vypinam.

Tak pohyblivy tam musi byt aspon disk, a ak je zavrety kejs tak aspon jeden vetrak ktory bude odvadzat teply vzduch s kejsu, viem si predstavit ze by sa vyvrtali hore a dole kopa vetracich otvorov (a nechal sa kejs bez vetraku) ale to by asi na chipset+grafiku+ cojaviemco este bude v kejse hriat neviem ci stacilo.

Inac videl som kejs s cisto heatpipe riesenim (vsetko teplo sa odvadzalo na kejs - kejs bol chladic, ale ten kejs stal 1000$ a vazil 30kg ci kolko, tak neviem ci by si chcel :-)

No já jsem zase viděl a slyšel Notebook s technologií "intel centrino core duo" nebo jak se to jmenuje. Kolega si ho koupil a je úplně tichý. Větrák se nám roztočil, až když jsme na půl hodiny zalepili větrací otvory izolepou a zatížili procesor na 100 procent. A v notebooku jsou sakra těsné podmínky. Nějaký prostorný a veliký Case je zbytečnost. Chtěl bych si sestavit něco takového, jako je toto:
sx280.html
Jako myslím, co se velikosti Case týče.

Aj cez plastovy kryt sa da do urcitej miery chladit, iste nie je to nic moc ale ak sa ti pol hodinu nerozbehol vetrak tak to evidentne konstrukteri toho NB vymysleli dobre, alebo mas nieco vadne v regulacii vetraku/merani teploty :-)
Samozrejme mobilne CPU pouzivaju nizsie napatia (existuju aj ultra low voltage verzie P-M), zeru a hreju menej (aj chipsety atd.).

Ja netvrdim ze sa ti to nepodari, ale ze musis zvazovat aj vetranie skrine, aspon vetracie otvory musia byt (ako napr. na videu apod. si to obzri, a to ma video mozno 20x (strielam zhlavy) mensi odber ako PC, a nadrbali tam otvorov jak naondiatych, zapchas video skape (kamos nacpal dig.satelit prijmac do nejakeho uzkeho otvoru cim nechtiac zapchal vetracie otvory, po hodine nemal obraz, nastastie po vychladnuti zas fungoval :-), a to je odber takeho satelitu radovo nizsi ako komponentov PC).

Suflik sa dotyka o obal. Ale ak by si kejs nevetral tak by si mal 50°C v kejse a disk 80°C
Edit: samozrejme zavisi aj aky kejs - stiseny "penami" na stenach - zly prechod tepla vnutro skrine-vonkajsi vzduch, kovovy kejs to moze aj uchladit prechodom tepla cez steny kejsu, to som neskusal neviem zhlavy aka teplota by vznikla v kejse.

To jsem měl taky, ViPower. Ventilátorek byl po dvou týdnech hotový, "řval" jak fén - tak šel pryč. Šuplík s "hlavním" diskem jsem zespodu řádně "prořezal a vrchní dekl na něj nedávám. Teplota nebyla nic moc... při zátěži lezla nad 50°C :-/

Po "přeskládání vnitřku" a hodění disku normálně do skříně teplota nepřelezla 40°.

Tak zatím budu řešit pouze základ takového tichého PC. Tzn. základní desku, procesor a RAM. Ostatní vyřeším později, až vyzkouším, jestli to půjde použít.

Jako základní desku jsem si vybral:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=3332 9

K tomu chci koupit mobilní procesor Intel. Které jádro je lepší, Dothan nebo Sonoma?
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=3108 5
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=3179 6

RAM zatím aktivní chlazení nepotřebují, takže je to jedno, jakou příslušnou RAM vyberu. Má někdo s uvedenou základní deskou zkušenost, půjde na ní podtaktovat procesor? Uvedená základní deska má chipset chlazen pouze pasivně a procesor chci také chladit pouze pasivně.

Proc nekoupis tohle?
http://www.alzasoft.cz/DetailPage.asp?DPG=60250&Ca tId=18843132

kdysi jsem to mel - s pasivnim zdrojem a tichouckym HDD ulozenym na molitanech. Slyset byl jenom trosku pevny disk pri otevrene skrini. A i kdyz jsem ten kejs zavrel, tak ta masina po 48 hodinach provozu na plny vykon mela vlazny chladic na CPU. Byla to pohodicka.... Ten pasivni zdroj byl jen 120W ale v pohode utahl tu desku, velky HDD a DVD mechaniku. Hodne hral, ale mel jsem ho nasroubovany zvenku na kejs (nemel standardni velikost do kejsu) a tak mi to bylo jedno. Jeste ho nekde doma mam a byl by i k prodeji...