Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem sata disk

ahoj, mam nasledujici problem,
ve windows jsem omylem odstranil program,
ktery se tykal nastaveni disku /raid,
nyni mi system nenabehne,
pomohlo by nejake nastaveni v biosu?

HDD - Seagate ST380013AS 80GB SATA
DVD - LG GH22NS30 SATA
MOTHERBOARD - GIGABYTE GA-7VT600 1394

ide channel (vsechny none?)
sata mode (raid/ide?)

pri nastaveni sata mode ide
se najde disk a dvd na 2. a 3. kanalu

nevite prosim jak nastavit bios?
pripadne cokoliv jineho. predem diky!

pomohlo by nejake nastaveni v biosu?

Myslím že vzhledem k tomu co je to za desku a že je tam sata s vt8237 tak NE.
V biosu původní stav, Opravit windows přes instalační cd, mít disketu s sata ovladačem. Nebo se pokusit ovladač do windows nahárt /v jiném pc, přes různé live boot cd s xp -nejisté/.

- nejdřív disk zpřístupni v jiném pc, a zachraň z něj důležitá data (nezabývej se aplikacemi nebo systémem)
- pak si oprav nastavení biosu pro sata řadič, pokud máš xp. jinde se ta volba může jmenovat "native ide".
- pak si znovu nainstaluj systém.
ale pokud máš nerozdělený disk, a systém a data jsou dohromady na jediném hnoji, je to ztráta času, za chvíli o to zas přijdeš.

ahoj, rozhodl jsem se pro variantu:
zachranit data a system nainstalovat znovu,
ovsem druhe pc, ktere mam k dispozici:

HDD - Seagate ST3160023A 160GB
MOTHERBOARD - Intel Maryville 2 D850EMV2

je mozne tam pripojit akorat ide,
tak se chci jeste zeptat,
kdybych si koupil nasledujici redukce
http://www.alza.cz/redukce-napajeni-pro-sata-d4234 5.htm
http://www.alza.cz/kouwell-5562-sata-dongle-d43400 .htm

bylo by mozne pripojit disk do zmineneho pc,
a zachranit data? moc diky!

Najprv nekupuj blbosti ale si stiahni nejaky live linux, napr. knoppix alebo UBUNTU Live apod, napal na CD (z obrazu ISO), nabootuj z toho CD a pozri sa ci vidis data. Ak ano, tak ti staci hocjaky USB stick a tym si pretahas data na iny PC apod. Ak to nepojde tak v BIOSe prepni ten SATA mod na to co si tam mal nastavene povodne resp. na to druhe, a skusit znova linux.

P.S. a potom ak budes chciet nanovo instalovat Win, tak pred instalaciou nastav v BIOSe SATA mod na IDE, aby Win nepotreboval ziadne RAID hovadiny, a uz to potom v BIOSe nikdy nemen.

Prepanajana co chces "instalovat"? Mechaniku zapojis a funguje, ked je mechanika SATA tak v BIOSe mozes skontrolovat ze SATA mod neni RAID (ale ze je IDE), nastavis v BIOSe poradie bootovania CDROM ako prve a bootujes z CD.

Redukcia by mala fungovat ale mozu s tym byt problemy u roznych konkretnych dosiek a SATA zariadeni, a hlavne pozri sa poriadne ci to je SATA->PATA alebo PATA->SATA, neni to jedno. Ta redukcia na ktoru si dal link je opacna

Redukce Serial ATA rozhraní na IDE pro připojení starších Ultra ATA pevných disků na moderní řadič Serial ATA na základní desce.

takze s nou SATA disk na PATA dosku nepripojis. Ani neviem ci PATA->SATA vobec existuju. Vyser sa na redukcie nabootuj z CD.
Jak chces instalovat Windows ked ani nevies nabootovat z CD? Odnes to niekomu kto je schopny zapojit CDROM, nesahaj na to.

tak jsem trochu pokrocil,
zprovoznil mechaniku a stahnul ubuntu,
bohuzel instalace se mi vzdy ZASEKNE:/
na tehle obrazovce
http://wiki.ubuntu.cz/Kontrola%20kvality%20CD?acti on=AttachFile&do=get&target=ubuntu.png

cetl jsem i
http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/%C5%98e%C5%A1en%C3 %AD%20probl%C3%A9m%C5%AF
(clanek o reseni problemu pri instalaci)
ale bez vysledku

Kontrola instalačního média - zasekne se, kontrola nenabehne
Zavedení systému z CD - bootovani mam nastaveno na CD (ok)
ACPI/APIC - nevim o co jde, ale zkousel sem vypnout dle navodu a nic
Záchranný grafický režim - tez jsem zkousel
smazat slovo splash - ...

ACPI dat na ENABLED !!!
APIC dat na ENABLED !!!

SATA mod nastav na IDE.
Vypni (nastavit DISABLED) vsetky pripadne polozky tykajuce sa "RAID" a "AHCI".

Davat pozor na tie skratky, AHCI je nieco uplne ine ako APIC a to je uplne ine ako ACPI !!! Rozpoznat poradie 4 pismen dufam nemas problem.

A skus znova ten knoppix (musi to byt na CD mediu! Na pouzitej vypalovacke nezavisi (DVD vypalovacka vie vypalovat aj CD-R).

P.S. prip. mozes si vytvorit BartPE live Windows na nejakom funkcnom PC, (www.google.com: BartPE), je to taky jednoduchy Windows a spusta sa z CD. Na vytvorenie potrebujes len instalacne CD WinXP a stiahnuty ten bartPE balik a jedno prazdne CD-R (nie DVD-R ale CD-R). Vypalovat to kludne mozes na DVD vypalovacke to je uplne jedno.