Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Impulzny zdroj z tlačiarne->laboratorny z.

Takze rozobral som jedno multifunkcne zn. HP lebo pravdepodobne odišla v ňom elektronika (čipy,procesory) lebo ziadnu zavadu ktoru by som doma vymenil (dioda,odpor...).
Akurat co sa mi z toho zdalo pouzitelne bol napajaci zdroj, lebo dava 31V a 11.5V..takze si z neho spravim laboratorny regulovatelny zdroj.
Lenze kedze je to dost mala vecicka (ved len samotne trafo keby som robil obycajny zdroj, tak ma objem este väcsi ako toto a velmi velku vahu),ktoru len tak nezozeniem ,tak chcem ku tomu vyrobit este elektronicku ochranu proti skratu.

Nema niekto schemu (na nete som hladal ale vsetko s LM317 ktore prepusti max 1,5A a ten zdroj ma ASI viac) obvodu, ktory sluzi ako elektronicka poistka proti skratu a zaroven regulator napätia/prudu ?

A co si chces vyrobit? Ved si to vyrobis s LM317 (stoji par (desiatok?) korun). Alebo si chces vyrobit LM317 z tranzistorov? (to by bolo trochu chore)
BTW. nezabudni si spocitat stratovy vykon na stabilizatore (ubytok na stabilizatore krat odoberany prud), ak to presiahne nejake 1 alebo 2W tak budes potrebovat nejaky chladic na stabilizator.
Ak chces odoberat velke prudy s malym napatim, je lepsi DC-DC menic, to je ale komplikovanejsie...

Máte naprostou pravdu. Vámi naznačovaný postup byl již zpracován i literárně, např. Z. Jirotka: Saturnin.

....A strýček opravdu na leccos přišel. Tak například zjistil při pokusu, který měl velmi vzrušující průběh, že lít vodu do kyseliny je blbost, a vůbec mu nevadilo, že tento poznatek, korektněji vyjádřený, mohl získat z učebnice chemie pro nižší třídy škol středních, aniž by si byl při tom popálil prsty a zánovní vestu....

Mám jenom obavy, že v konkrétním případě se to jenom popáleninou prstů a vesty neskončí...

joj, sa tu vsetci bojite ze vas to zabije-kopne-popali-zuholnatie a este neviem co, hoci tam je paru voltov... aj 10 000V vam nic nemusi spravit pokial tam bude malicky prud...(dnes som si to po X ty krat aj vyskusal :) )
asi skusim spravit nieco s tym LM317, alebo sa vykaslem na to, lebo ten zdroj ma aj tak maly mozny odoberatelny prud cca od 0,5 do 1A, co je na laboratorny zdroj malo...

Asi nechapes co to znamena "galvanicky oddelene". Na vystupe trafa je sice 31V, ale ak by to nebolo galvanicky oddelene moze to mat potencial 300V oproti zemi, a to uz nie je paru voltov, ale zivotu nebezpecne, a ak si myslis ze ak ta to raz nezabilo lebo si mal nahodou ponozky, tak to este neznamena ze ta to nezabije druhykrat, ked sa budes napr. druhou rukou drzat radiatora (nech ta ani nenapadne to skusat s 230V, to uz by prisla len "cierna sanitka").

Ten zdroj z tlaciarne je s velkou pravdepodobnostou galvanicky oddeleny, ale ak chces robit take veci mal by si fakt najprv zacat studovanim nejakych knih, napr. uz len pre to aby si nevyhorel.

Predpokladam ze sa bavime o impulznom zdroji. Tam je sice tiez toroid, ale je potrebna spätna vazba, takze nemusi platit ze kazdy impulzny zdroj je galvanicky oddeleny.
Samozrejme ze drviva vacsina zdrojov oddelena je, hlavne ak to zariadenie z ktoreho si ho vytiahol malo aj nejake konektory na pripojenie k PC apod. Ale kontrola nezaskodi, myslim ze clovek by mal vediet co robi, ak robi s vecami ktore sa strkaju do 230V.
Ako uz niekto spominal vyssie, moze byt jeden s vystupnych polov spojeny s ochrannym vodicom, co moze robit za urcitych okolnosti problem (v tomto pripade problem nie tebe, ale zariadeniu ktore budes napajat ak ho pripajas aj k niecomu inemu uzemnenemu)...

P.S. nesnazim sa ta odradit, kludne si s nejakym LM317 zaexperimentuj.

Ježíšmarjá, píšu to podruhé: Rád bych viděl toho odvážného výrobce který by z tiskárny udělal elektrické křeslo namontováním zdroje bez galvanického oddělení. Je to zdroj z tiskárny, tak JE GALVANICKY ODDĚLENÝ a netřeba hloupě žvanit o možnosti konstrukce galvanicky neoddělených zdrojů. Ano, mohou být takové, ale nebudou zabudované v zařízeních prodávaných běžné kancelářské síle, proboha, pochop to!

Sa nerozculuj, precitaj si co som pisal. Samozrejme ze mas pravdu :-)

Ja som si tiez predstavoval slusnych zodpovednych vyrobcov, napr tesla :-), kym som na zive nediskutoval o prirobeni Scart-u do tesla color (mozno si na tu diskusiu pamatas), az ma niekto upozornil tusim na model tesla color 110, kde zdroj a v podstate cela elektronika tohoto TV nebola oddelena od siete (predpokladam ze "zem" toho TV mala proti ozaj zemi asi tak -300V), odvtedy nicomu neverim a radsej si veci 3x overim.

Na tu diskuzi si nepamatuji, ale Tesla Color 110 byl televizor s tzv. univerzálním napájením, které tedy bylo spojeno se sítí a byla tomu uzpůsobena konstrukce. Samé plasty, nic kovového, žádný výstup (jenom na magnetofon a ten byl oddělen transformátorem).
Když má něco datový interface (myslím metalický, ne optický), tak MUSÍ mít galvanicky oddělený zdroj. Pokud se o tom budeš přesvědčovat, tak sice nic nezkazíš, ale provádíš zcela zbytečné úkony.