Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem BIOS: diskboot sector:write protected

zdravim,
mam notebook dell rady studio 1555 a potreboval som ho zabezpecit aby sa nedostal cudzi clovek k bootovaniu. Cize klasicky heslom ako som bol zvyknuty na inych notebookoch. Zadal som supervisor password, zadal som User password a ne pozornostou som zadal aj ochranu disk boot sectora, takisto aj diskette access je nastavene na supervisor ale to neviem co je ..
u dellu som si vsimol ze sa to NEDA zmenit, lenze ten poznatok ma teraz vela stoji, kedze potrebujem reinstallovat windowsy resp nahodit dalsi operacny system Linux.
Konkretne som skusal ubuntu 9.04 a niekde v polke pri kopirovani suborov (co uz sa mozno pikusal instalator zapisovat do MBR) to padlo s hlaskou

The installer encountered an error copying files to the hard disk:

[Errno 5] Input/output error

This particular error is often due to a faulty CD/DVD disk or drive, or a faulty hard disk. It may help to clean the CD/DVD, to burn the CD/DVD at a lower speed, to clean the CD/DVD drive lens (cleaning kits are often available from electronics suppliers), to check whether the hard disk is old and in need of replacement, or to move the system to a cooler environment.

tak teda hladal som sposob ako to vratit do povodneho stavu a nasiel som len navod na reset hesla a to vytiahnut CMOS batterku na 24hod...
pytam sa ci to pomoze a dokazem zmenit heslo alebo to len vymaze to bez ktoreho nedovoli pokracovat v bootovani ? resp ako inak vyriesit tu situaciu.
vdaka M.

mno asi ne ako aj vidim... ale tak pri prvom spusteni som zadaval Supervisor a User password..a vzdy som sa hlasil Userovym preto som nemohol zmenit ten write protected... zase som ho dal do normalu no Ubuntu 9.04 ani 64bit verzia nejde.. padaju na nemoznom zapise do blokov ci co.. hm

postupuj tak ako to napísal shiro,supervisor password je nadradený user password-u,zadaj supervisor password,zruš ochranu zápisu boot sectora hdd a povol použitie diskety.Pokial si zabudol niektoré heslo,tak si viac-menej v .....,niektoré dell-oem dosky majú samostatnú flash rom na ukladanie hesiel a iných ochranných prvkov,nezávislú od cmos baterie , k niektorým poskytoval dell samostatnú utillitu na vymazanie uložených údajov,u niektorých bol nutný servisný zásah/obvykle u typov,kde bol s tým zároveň spriahnutý TPM čip/,u klasických dosiek obvykle vybratie baterky na dlhšiu dobu vedie ku kompletnej strate uložených údajov v cmos a obvykle sa tam nachádzajú aj položky na zmenu alebo reset hesiel,tam sa aj heslá ukladajú priamo v "bios-čipe",u nb to tak byť nemusí ,tam mnohí výrobcovia dávajú separátne ochranné záležitosti,ktoré zároveň znásobujú ochranu u lahšie zneužitelného a ukradnutelného notebooku

ano vdaka uz to mam cez supervisor pass sa vsetko nastavit. nj
len je tam polozka Set HDD password a rad by som vedel co to je, pretoze udajne to ma byt to ze ked sa vyberie disk z mojho booka a da do ineho (dellu) tak tam nepojde, az po zadani hesla..
v helpe pise ze When HDD pass exist, Supervisor pasword can not be set.. preto nechcem riskovat zeby sa to potomnedalo vypnut..thx

Zkus ten hdd vytáhnout a zkusit v jiném počítači. Pokud nepojede aktivoval jsi ochranu disku heslem a pak je to v pr..li úplně. Pokud pojede nainstaluj linux na tom jiném počítači. Hesla u ntb jsou silně chráněná kvůli krádežím. nejjednodušší bude vzpomenout si cos tam dal.

Že zvolením HDD pass je nefunkčné supervisor pass .. ?
Načo by malo byť funkčné ? Priorita je ochrániť pred únikom a zneužitím dáta.

Ak zadáš HDD pass, dáta sa zapisujú na disk zašifrované týmto heslom. To znamená že z disku sa bez hesla čítať nedá, samozrejme ani nabootovať, HDD pass nezrušíš ak nepoznáš pôvodné, ak HDD pass zrušíš tak prídeš o všetky dáta. Ak zaheslovaný disk pripojíš na iné PC k datam sa po zadaní hesla dostaneš.

No neviem ako sa BIOS chová, ak pri aktivovanej voľbe "HDD pass", pripojíš disk bez použitia tejto voľby. Bude záležať na výrobcovi BIOS-u ako to rieši. Nikdy som to nevyskúšal, no predpokladám že zásahu autorizovaneho servisu sa nevyhneš ak nepoznáš to pôvodné.

no ved preto nejdem do toho trdohlavo ale sa tu pytam, no vidim ze konkretne s tym nemate skusenosti.. :) a hesla si pamatujem len som predpokladal ze dell ma vlastnost ze po zadani supervisor hesla do biosu sa ono uz neda zmenit ale nie je to tak