Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows Vista - samovolné probouzení notebooku z hibernace.

Ahoj. Mám dotaz ohledně samovolného probouzení notebooku s Windows Vista z hibernace. Mám notebook Acer Apire 8730 s Windows Vista Home Premium SP2. Dotazů na toto téma je na internetu spousta, ale kromě různých "polorad" jsem žádné ideální řešení nenašel.

(Hibernací myslím stav, kdy se aktuální obsah pamětí RAM uloží na pevný disk, a notebook se vypne.)

V prvé řadě bych chtěl upozornit, že se nejedná o chybu hardwaru, protože tento problém se objevuje na různých noteboocích od různých výrobců, které ale mají jedno společné, a tím je nainstalovaný systém Windows Vista.

Opravdu nemám nastaveno v BIOSu WakeOnLan.
Ani v nastavení vlastností síťové karty nemám nastaveno WakeOnLan, u modemu jakbysmet.

Jsou tu tři podmínky, aby se notebook sám zapnul:
1. Musí být ve stavu hibernace (pár hodin)
2. Musí být v tu chvíli připojen k napájení
3. Musí mít zapnutý Windows Update (je jedno, jestli ruční nebo automatické stahování aktualizací - chová se stejně)

Interval mezi uvedením do hibernace a samovolným spuštěním je více jak 8 hodin.

Má otázka tedy zní: Lze nějak zamezit tomuto spouštění, kromě vypnutí automatických aktualizací? Vypnutí Windows Update mi v dnešní době nepřipadá jako rozumné.

Důvody proč se chci tohoto problému zbavit jsou prosté:
1. Microsoft nemá právo zapínat mi notebook, kdy se mu zamane.
2. Co myslíte, že se stane, pokud nastavíme v BIOSu heslo po spuštění počítače? No zůstane zapnutý a čeká na zadání hesla, takže update se nekoná.
3. Pokud potřebuji notebook dobít a zároveň odjedu na víkend kamsi, mám doma místo notebooku efektní radiátor.
4. Pokud nechám notebook odpojený od napájení, nezapne se, ale učiní tak okamžitě po připojení k napájení (po několikahodinové prodlevě).
5. I pokud zůstane notebook zcela nezaheslovaný, nastartuje OS a snad i provede update, jenže pak se jaksi zapomene vypnout :-)

Tento počin Microsoftu ve Windows Vista opravdu nechápu, můžu snad jen doufat, že Windows 7 se tento problém netýká.
Je zřejmé, že za spouštěním stojí Windows Update.

Na internetu jsem pročetl různé diskuse a našel pár rad, které ale nevedly k řešení.
Prošel jsem kompletně celý "Plánovač úloh" ve Windows Vista, a vypnul jsem jakýkoliv náznak spouštění počítače pro provedení úlohy.
Automatické spouštění defragmetace disku jsem také deaktivoval.

Nejsem sám, kdo má zkušenosti s tímto chováním Windows Vista, dotazy na internetu to jen potvrzují.

Díky předem za každou odpověď.

Problém je pořád aktuální. Zatím jsem nepřišel na způsob, jak se "samozapínání" zbavit, kromě vypnutí Windows Update. Jen pro informaci: Kolega, který s Windows XP neměl žádný problém nedávno upgradoval na Windows Vista a řeší stejný problém se samovolným zapínáním. Je to opravdu vlastnost Visty při zapnutých aktualizacích. Jen by mě zajímalo, jestli se takhle "chová" i Windows 7. Zatím jsem neměl možnost to vyzkoušet.

Kdyby jste si přečetli všechny předchozí příspěvky, tak se tam dočtete, že se notebook nezapne, pokud je Windows Update zcela vypnutý. To opravdu znamená, že když je vybrána možnost "Pouze upozornit na aktualizace - nestahovat ani neinstalovat" Windows Update je tím pádem aktivní a notebook zapne, za účelem zjištění, zda jsou dostupné nové aktualizace.

Rady typu: "Tak to normálně vypínej", "Hibernace je na h..." "Přejdi na Linux" "Vypni aktualizace" apod. sem vůbec nepište. Hibernace je dost užitečná věc, hlavně pro majitele notebooků, to asi uživatelé desktopů moc neocení. Ve Windows XP fungovala bezchybně, tak nevidím důvod proč by neměla fungovat bez chyb i ve Vistě. To že tam MS přidal nějakou blbost je zřejmé, ale zcela určitě to půjde vypnout.

A ještě jedna poznámka k hibernaci. Už jsem to sice psal někde nahoře, ale jak je vidět, moc lidí to stejně nečte, tak proč to nezopakovat že? Hibernace je stav, kdy se obsah operační paměti uloží na harddisk a notebook se zcela vypne. Pro obzvláště natvrdlé jedince - je zcela vypnutý. Nic se neděje pokud ho odpojíme od napájení.

dave: vzhledem k tomu, že natvrdlý je tady microsoft, nechápu tón tvého příspěvku, nebo si asi něco pleteš s živě.
(ano, fak se mi nechtělo podrobně číst předchozích 50 příspěvků, jsem vinen)

tak prostě napiš ballmerovi co s tím, když si to tak pěkně zprasili. přesněji řešeno: pro oem licenci kontaktuj support dodavatele svého notebooku.

kdyby se ti chtělo experimentovat, nastavení služby automatických aktualizací máš tady:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv

proměnná "start" je jasná, znamená automaticky spuštěnou službu.
vyblbnout se můžeš s hodnotami "type".

Mě jen překvapuje, že to nikdo neřeší. Každý radši odpojí notebook od elektřiny, než aby řešil proč se zapíná. Mě to zajímá už ze samotného principu. Jak je vidět, tak Windows Vista se na různých počítačích chová jinak. Záleží samozřejmě taky na tom jak je systém nastaven od výrobce. (BIOS, ovladače apod.)

Jen vždycky v diskuzích žasnu, jak se řeší věci okolo, místo aby se řešilo jádro věci. Nemůžu čekat od výrobce nebo od MS bůhvíjakou podporu, protože problém logicky házejí jeden na druhého.

Všemožné volby v registrech jsem měnil - bez výsledku.

Tyjo je mi uplně líto když vidim, jak to tu každej řeší z uplně špatný strany :). Stačí na ploše kliknout pravym, dát přizpůsobení potom spořič obrazovky a v dolní části okna kliknout na "změnit nastavení napájení". Potom u vybraného schematu kliknout na "změnit nastavení schematu" a potom na "změnit pokročilé nastavení napájení". Potom pod záložkou "režim spánku" rozkliknout "Povolit časovače pro probuzení" a nastavit na hodnotu "Zakázat". Tento postup jsem popisoval dle Win 7 ale na Vistách to bude hodně podobný, né-li stejný ;)

Byl jsem nadávno na školení Microsoftu ohledně WIN7 a samovolné probouzení je i v tomto OS. Problém je v samotném Media Centru, který si stahuje denní program - nechápu, ale budiž. Mě to dělá PC v práci - které se probouzí minimálně dvakrát do týdne v 14:30 a PC doma, které se mi automaticky probudí v 03:45 !!! což mě pěkně vytáčí. Díky za daný návod, doufám, že už se mi Ti zmetci sami neprobudí....

Nastav čas inštalácie aktualizácii na dennú dobu a v noci sa ti už nezapne. Stalo sa mi to tiež a v polospánku som rozmýšľal, preto vypnutý notebook vydáva zvuky.

Sice to trvalo dlouho, ale řešení problému jsem nakonec našel. Zapínání způsobuje naplánovaná úloha Microsoft Media Center.

Takže pokud se najde někdo se stejným problémem, tak tady je řešení:

Pr. tlačítkem na ikonu "Počítač" na ploše. - > Spravovat - > V okně rozkliknout "Plánovač úloh" a poté "Knihovna plánovače úloh"
Dále položka "Microsoft - > Windows - > Media Center"
V pravé části okna rozkliknout položku "mcupdate_scheduled". V novém okně v záložce "Podmínky" odškrtnout možnost "Ke spuštění úlohy probudit počítač"

Pozn. Stejné je to i v případě Windows 7.