Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kde hledat soubory smazané jiným PC ze sdílené složky?

Ahoj všichni,
prosím o radu. Dnes jsem se opět setkal se situací, kdy někdo pracoval na jednom PC v síti a z něj smazal soubory na sdílené složce na jiném PC (fileserveru). Jako vždy, soubory se ztratily v nenávratnu, selhaly veškeré, jindy spolehlivě fungující programy na obnovu smazaných dat. Můj dotaz zní: do kterého koše by to teoreticky mělo padat a proč to tam nepadá, jenom mizí navždy. Díky předem.

Netusim odpoved ale pokial ma pamat neklame tak u Win subory mazane z externeho disku neukladaju do ziadneho kosa (ukladanie do kosa by bol nezmysel ptz externy uzivatel nema pristup na kos externeho PC).

Podla mna ked to uz nevies najst ani getdatabackom tak to uz bolo prepisane inymi datami. Skus ale samozrejme aj prehladat komplet cely disk, totalcommanderom (predtym si v nastaveni zakrtni zobrazovanie skrytych + systemovych suborov/zloziek). Vyhladavanie WinXP polovicu veci nenajde (ako je u MS zvykom, robit veci poriadne je neznamy pojem).
P.S> prehladat cely disk radim preto lebo u mysoidnych jedincov je bezne ze pri klikani v debilnom sprzkumniku omylom chytia subor a pustia ho nad inou zlozkou apod. V tom pripade programy na hladanie zmazanych suboro samozrejme nenajdu nic kedze subor nebol zmazany...

Zmazané súbory z hladiska disku, nikde (!!!) nepadajú.
Sú stále na svojom mieste, až kým ich neprepíšu ďalšie data. To, že súbor uživatel hodí do koša, alebo ho presunie do inej zložky, je len windowsový "managment" súborov.
Ak po vymazaní nebola na disku večšia aktivita, tak je velká šanca, že sa vhodným nástrojom na obnovu dát predsa len súbory podarí obnoviť. Neviem, či k zmazaniu došlo omylom, vyhodením do koša, ale na mazanie dát sú bežne dostupné špeciálne utility po ktorých už obnova nieje možná nijakým nástrojom. Ak niekto zmazal sůbory takou utilitou, tak bohužial niet pomoci :-(

P.S: ide len o teoretickú poznámku, ale 1x prepísané data je možné obnoviť. Vychádza sa z fyzikálnych vlastností HD, kedy je podla novej prepísanej hodnoty možné zistiť aká hodnota tam bola predtým. Ale takmer isto ide len o laboratórne možnosti. Podla normy amerického ministerstva obrany sú data bezpečne zmazané až po 7. prepísaní ;-)

Díky pánové za odpovědi, špatně jsem se vyjádřil. S tím košem jsem to myslel jinak. Spíš mne zarazilo, že nešly najít ani programy, které to obvykle zvládají bez problémů. Nepoužil jsem windows hledání, rovnou jsem použil programy Recover My Files, Recuva a další. Uživatel prý smazal soubory přes průzkumník Windows, bylo to 4000 souborů a byly ve vteřině pryč. To mi přijde divné, možná to opravdu někam jenom přesunul. Ale je dost možné, že došlo k přepsání celé složky, jeho popis byl dost zmatený.

Tak pouzi aj hladanie suborov v celom disku. On ich urcite len strcil mysou do inej zlozky. Recuva hlada IMHO predsa len zmazane subory, a nie existujuce subory. Ked nevie nic najst tak neboli zmazane ale len presunute.
Kedze je popis zmateny tak by som sa priklanal ze mysoidny jedinec by potreboval kurz pouzivania PC aby pochopil rozdiel medzi zmazanim a presunutim...
Nastav mu prava na read only (vie aj WinXP pro) dokial sa nenauci pouzivat PC.

P.S. prip. mozno to nepresunul ten clovek co ti to hlasi, ale niekto iny mysoidny, cez siet. V tom pripade by chudakovi doslova zmizli subory pred ocami a nechapal by preco (a myslel by si ze to sposobil on). Daj read-only prava vsetkym :-D

Není tam nic, asi to opravdu smazal a ještě k tomu vzápětí přepsal něčím jiným, leze to z něj jak z chlupatý deky.

Nastav mu prava na read only (vie aj WinXP pro) dokial sa nenauci pouzivat PC.

Obávám se, že než by se naučil používat PC, data by obrostly mechem.;-)

Daj read-only prava vsetkym

To by byl potom dobrý fileserver na ukládání souborů, zkusím jim to navrhnout.:-))

Ano, pokud je dědičnost nastavena i na tyto soubory, nemůže je program smazat, to dá rozum.

Koukám do nastavení Word 07 - své záložáky (umístění auto. obnovy) má v C:\Documents and Settings\uživatel\Data aplikací\Microsoft\Word\ čili bezpečně jinde.
U jiných programů, pokud to vyžaduje situace, ať je nastaven dočasný soubor na %tmp% kam taky patří, nebo jinam ze složky. Prostě záložák nemá co smrdět u souboru.

Aha, tohle to.
V tom případě zkusí vytvořit soubor a nepodaří se mu ho smazat. Co by se tak dalo dělat? Word je tam nechá - ručně smazat. Nebo nedědit oprávnění a nastavit každému docu nemazat a zbytek může mazat. To už bych viděl tak na dávku. Jak to řešíš ty?

a navic server, ne XP...

:-/ Tohle je pidifirmička, kde sedí pár lidí, tohle pro ně úplně stačí. Na tom jakobyserveru nic neběží, je to jenom úložiště dat. Kde jsou desítky počítačů, tam mám Windows servery se vším všudy. Kdyby nebyli lajdáci a skrblíci a občas zavolali, abych zkontroloval, jestli všechno běží tak jak má, nestalo by se to. Je tam zálohovací disk, který byl vytuhlý už hodně dlouho. Cobian Backup na něj denně automaticky zálohuje. Kdyby nebyl disk zamrzlý, taky bych udělal myší a frrr. Data si už posháněli a uložili z pošty, takže už není co řešit.