Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem BIOS si nepamatuje z ceho ma bootovat

Zdravim,

mozna je to nejaka blbost, ale kupoval se novy pocitac:
AMD Sempron2500 BOX,GIGABYTE K8VM800M K8M800,S754,VGA,AGP,SB,SATA,LAN,mATX,HDD SATA 80 GB/7200/8MB WD. Nainstaloval jsem W-XPP-SP2, vse nabihalo ok. Pak jsem tam dal stary disk s daty ze stareho pc, na kterem jsou W98 a W2000, na jednu ksandu (IDE0) spolu s DVD. V BIOSu ulozim nastavenou boot priority na tom SATA disku, XP nabootuji. Pri dalsim spusteni pocitace vsak nabizi bootovat W98, nebo W2000...? Musim znovu do setupu, nastavit boot priority a najedou xp v poradku. Co delam blbe?
Diky, M.

Nedelas blbe nic. IMHO (J.) je chyba v ESCD tabulce BIOSu - zkus mu udelat reset (jumperem na desce, popr. vytazenim-vracenim baterky) a nastavit default hodnoty (s naslednym nastavenim boot priorit). Chora baterka by se ozvala ouplne jinak ;-) ...

ESCD byva vo flash. Maze sa nastavenim "Clear PnP data" alebo "Clear ESCD data" na "yes", a save and exit. Samozrejme je dobre mat povoleny zapis do flash (ak na to v BIOSe je nastavenie) aby to malo nejaky efekt.
Clear CMOS by som skusil tiez mozno je nejaky bordel v CMOS (alebo najprv len v BIOSe "load defaults" a "save and exit" a potom skusit to nastavit znova).

... inac skontroluj ci nahodou nemas clear CMOS jumper v nespravnej polohe, a ked nic ine nepomoze (vid vyssie) skusil by som vymenit tu baterku, ono sa to niekedy prejavuje dost divne ak je slaba.
Mozno nieco v tom BIOSe nastavujes blbo, ale to by sa asi prejavilo hned po restarte, to spravanie co popisujes je dost divne.

Diky moc za rady, on je malinko problem, ze pc je v drzeni jedne damy, a tuto nesnaz bude opravovat ona podle "mych" pokynu na dalku, takze vyndani/vymenu batreky mi prijde asi jako nejjednodussi moznost na pochopeni...
M.