Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Princip zobrazování LCD

Monitor nejspíš pracuje nějak takto:
Grafická karta postupně posílá signály o jednotlivých bodech obrazu (1024x768) a toto udělá 85 krát za sekundu (předpokládám frekvenci 85 Hz). Tedy každý bod na monitoru se rozsvítí 85 krát za sekundu. Není co řešit.
U LCD to ale myslím pracuje jinak - monitor ten "proud dat" z grafické karty ukládá do paměti, a pokud je třeba na monitoru zobrazena trvale bílá barva, tak ty jednotlivé pixel(y) nezhasíná a nerozsvěcuje v rytmu obnovovací frekvence, ale svítí trvale, dokud se nezmění stav a nemá být na tom pixelu barva jiná.
A tak tedy i kdyby se laboratorně nastavila obnovovaci frekvence 1 Hz tak by nic neblikalo, obraz by byl pořád stejně stabilní jenom by se to překreslovalo pouze jednou za sekundu.
U CRT by to byl stroboskop.

Mám pravdu?
[mod]přesun z kategorie Pokec (L-Core)[/mod]

Teda vy se tu hihnate, ale aby jste ten genialni dotaz Mirkovi nekdo zodpovedeli, to nic.

Me by to taky zajimalo, protoze podle me z principu je obnovovaci frekvence u LCD na hov..
Ale pritom treba na 19" byva obvykle napsano native 1280x1024 60Hz, ale v nastavenich se da nastavit i 75 Hz.

Tak jaky vyznam to ma, kdyz native je 60Hz ???

:?:

Je to lepší, obraz bude stabilnější a nebude tak blikat.
Já když na mojí Belinei přepnu do 60 Hz tak koukat na to víc jak hodinu tak mi to oči spálí. Na Philipsu když dám 60 Hz tak obraz je stabilnější než na Belinee 85 Hz, ale obecně se doporučuje čím větší frekvence tím stabilnější obraz.

výhody !? Musíte být z toho utahaný jako kotě :x: . Vyšší vertikální frekvencí si nekazíte tak oči, s fyziologického hlediska je okem nepostřehnutelných 50Hz (tedy 2x25 prokládaných půlsnímků např u TV) ovšem i když to mozek jaksi nepřenese a vidíte celkový obraz i tak jsou oči namáhané. Jde také o to, že na Tv se díváte z větší dálky a monitor je blíže (do metru) tedy i delší vzdáleností se snižuje postřehnutelnost té vertikální frekvence. Nejoptimálnější je pro 17" 85Hz ale pro 19" je už třeba více je to větší zobrazená plocha. Podotýkám že se bavíme o CRT.

Ještě ohledně nastavování obnovovací frekvence na CRT, nejvymakanější program na tyhle věci je Hztool doxx

Nastavíte s ním i frekvence, které jinak window$ nebo ovladač g.k. nedovolí.

Při 75 Hz je dejme tomu obraz pěkný, při 85 Hz již neostrý. Tak si nastavte třeba 81 Hz :-)

//edit: jen pro W9x!!!