
Princip zobrazování LCD
Monitor nejspíš pracuje nějak takto:
Grafická karta postupně posílá signály o jednotlivých bodech obrazu (1024x768) a toto udělá 85 krát za sekundu (předpokládám frekvenci 85 Hz). Tedy každý bod na monitoru se rozsvítí 85 krát za sekundu. Není co řešit.
U LCD to ale myslím pracuje jinak - monitor ten "proud dat" z grafické karty ukládá do paměti, a pokud je třeba na monitoru zobrazena trvale bílá barva, tak ty jednotlivé pixel(y) nezhasíná a nerozsvěcuje v rytmu obnovovací frekvence, ale svítí trvale, dokud se nezmění stav a nemá být na tom pixelu barva jiná.
A tak tedy i kdyby se laboratorně nastavila obnovovaci frekvence 1 Hz tak by nic neblikalo, obraz by byl pořád stejně stabilní jenom by se to překreslovalo pouze jednou za sekundu.
U CRT by to byl stroboskop.
Mám pravdu?
[mod]přesun z kategorie Pokec (L-Core)[/mod]
Mam otazku co sa tyka frekvencie CRT a nechcel som zakladat novy thread. Mam monitor AOC 17 a bezi mi pod 60Hz. Je lepsie si frekvenciu zvysit? Ake su vyhody?
A jako další v pořadí doporučuji stáhnout
http://www.construnet.hu/nokia/Monitors/TEST/monito r_test.html
a vyladit geometrii obrazu. Taky mě občas šokuje, že spousta lidí má nastavený zbytečně vysoký jas/kontrast. Pokud lze nastavit na monitoru nebo v ovladačích ke grafice nějaké profily, rozhodně je nastavte (vyšší jas na přehrávání filmů, nižší na běžnou práci s textem,...)
Ještě ohledně nastavování obnovovací frekvence na CRT, nejvymakanější program na tyhle věci je Hztool doxx
Nastavíte s ním i frekvence, které jinak window$ nebo ovladač g.k. nedovolí.
Při 75 Hz je dejme tomu obraz pěkný, při 85 Hz již neostrý. Tak si nastavte třeba 81 Hz
//edit: jen pro W9x!!!